Справа № 826/20339/15
про залишення апеляційної скарги без руху
15 листопада 2018 року м. Київ
Суддя Шостого апеляційного адміністративного суду Собків Я.М., перевіривши на відповідність вимогам Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 вересня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України про скасування наказу №580 від 06.08.2015 р.,-
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 вересня 2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю.
Відповідач не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 вересня 2018 року та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні вимог даного позову.
Перевіривши апеляційну скаргу, вважаю, що вона не може бути прийнята до провадження та підлягає залишенню без руху, оскільки не відповідає вимогам ст. 296 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 5 ст. 296 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону України №2147-VIII від 03 жовтня 2017 року, далі - КАС України) до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Порядок та розміри сплати судового збору регулюється Законом України «Про судовий збір».
Так, до апеляційної скарги апелянтом не додано документ про сплату судового збору у розмірі, встановленому ст. 4 Закону України "Про судовий збір".
Згідно пп. 2 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання апеляційної скарги на рішення суду сплачується судовий збір у розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Відповідно до пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (в редакції станом на час звернення з адміністративним позовом), розмір судового збору за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру фізичною особою складав 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні станом на 01.01.2015 року відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» становив 1218 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач в своєму позові просить визнати незаконним та скасувати наказ Державної фіскальної служби України від 06.08.2015 № 580.
Отже, судовий збір за подання апеляційної скарги має бути сплачений апелянтом в розмірі 730 грн. 80 коп. (1218 х 0,4 х 150%).
При цьому, апелянт не входять в перелік осіб, які відповідно до ст. 5 цього Закону користуються пільгами по сплаті судового збору (в редакції Закону України «Про судовий збір» чинній на момент подання апеляційної скарги).
Відповідно до ч. 2 ст. 298 КАС України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 Кодексу, застосовуються положення статті 169 Кодексу, відповідно до яких апеляційна скарга залишається без руху і апелянту надається строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали.
Враховуючи викладене і керуючись ст.ст. 133, 296, 298, КАС України, -
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 вересня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України про скасування наказу №580 від 06.08.2015 р. залишити без руху.
Встановити строк для усунення зазначених недоліків протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
Роз'яснити апелянту, що у випадку невиконання вимог ухвали у встановлений строк апеляційну скаргу буде повернуто.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя: Я.М. Собків