Рішення від 12.11.2018 по справі 816/1646/18

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1646/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги:

1. визнати протиправними дії відповідача, Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, щодо відмови у проведенні нарахування та виплати суми індексації пенсії наростаючим підсумком йому, ОСОБА_1, згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»;

2. зобов'язати відповідача, Миргородське об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, провести йому, ОСОБА_1, нарахування та виплату суми індексації пенсії з наростаючим підсумком, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 року № 1078, з урахуванням фактично виплачених коштів з моменту виходу на пенсію по лютий 2018 року.

Під час розгляду справи суд

ВСТАНОВИВ:

18 травня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позивач просив: визнати протиправними дії відповідача, Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, щодо відмови у проведенні нарахування та виплати суми індексації пенсії наростаючим підсумком йому, ОСОБА_1, згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»; зобов'язати відповідача, Миргородське об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, провести йому, ОСОБА_1, нарахування та виплату суми індексації пенсії з наростаючим підсумком, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 року № 1078, з урахуванням фактично виплачених коштів з моменту виходу на пенсію по лютий 2018 року.

Ухвалою від 08 червня 2018 року ( суддя Довгопол М.В.) позовна заява прийнята до розгляду та провадження у справі відкрито в частині позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні нарахування та виплати суми індексації пенсії наростаючим підсумком ОСОБА_1 згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». В частині позовних вимог про зобов'язання Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 нарахування та виплату суми індексації пенсії з наростаючим підсумком, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 року № 1078, з урахуванням фактично виплачених коштів з моменту виходу на пенсію по лютий 2018 року - позовна заява повернута позивачу. Підставою для повернення позову у цій частині стали висновки суду про пропуск позивачем встановлених строків звернення до адміністративного суду з такою вимогою.

Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін.

Ухвала від 08 червня 2018 року в частині повернення позовної заяви позивачу була позивачем оскаржена. Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2018 року ця ухвала була скасована та адміністративна справа у відповідній частині була повернута до Полтавського окружного адміністративного суду.

Справа надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 14 серпня 2018 року. У зв'язку з неможливістю передати справу для продовження розгляду раніше визначеному складу суду, адміністративна справа була направлена для повторного автоматизованого розподілу, за наслідками якого була розподілена для розгляду судді Шевякову І.С.

Ухвалою від 20 серпня 2018 року адміністративна справа прийнята до провадження судді Шевякова І.С. та продовжено розгляд справи у письмовому провадженні.

Аргументи сторін

Позивач повідомив, що Миргородським ОУПФУ протиправно, як на його думку, не проводилася індексація його пенсії за віком з 15 листопада 2012 року по теперішній час. З 15 листопада 2012 року по 01 лютого 2013 року відповідач не проводив індексацію у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 працював і посилався при цьому на положення постанови Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року - п.9 Порядку проведення індексації грошових доходів населення. Позивач наполягав на тому, що даний нормативний акт невірно трактований органом Пенсійного фонду і пенсія працюючого пенсіонера індексації підлягає.

В подальшому відповідач, як на думку ОСОБА_1, невчасно розпочав проведення індексації після припинення ним трудової діяльності. Так, ОСОБА_1 припинив трудові правовідносини з 01 лютого 2013 року, а відповідач почав індексувати пенсійні виплати з травня 2014 року.

В період з 01 вересня 2015 року по лютий 2018 року відповідач фактично припинив здійснювати індексацію пенсії ОСОБА_1, застосовуючи коефіцієнти індексації та прожитковий мінімум, встановлені у грудні 2013 року. Також позивач вважав, що органом пенсійного фонду не виконується вимога закону про здійснення індексації наростаючим підсумком.

Позивач звертався до Миргородського ОУПФУ зі заявами про проведення індексації. У відповідь його було повідомлено про те, що до жовтня 2017 року індексація його пенсії проведена і відповідності до чинного законодавства, а з 01 жовтня 2017 року було внесено зміни до законодавства, відповідно до яких положення про індексацію пенсій виключено.

Вважаючи, що його права порушені, ОСОБА_1 звернувся до суду із даним позовом.

Відповідач проти задоволення позову заперечував, вважаючи його необґрунтованим.

Направив до суду відзив на позов. Відповідач у відзиві стверджував про те, що ним проводилася індексація пенсійних виплат ОСОБА_1 у періоди, коли були наявні відповідні підстави та у відповідній процедурі.

Зокрема, відповідач повідомляв, що періодично проводив індексацію пенсії позивачу, при цьому базовим місяцем для індексації за період, який позивач оскаржує, було визначено грудень місяць 2013 року. З 01.09.2015 року для пенсії позивача встановлювалася фіксована сума індексації. А з 01.10.2017 року Миргородське ОУПФУ припинило індексувати пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з тим, що зі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було виключено ч.1 ст. 42, яка передбачала індексацію пенсій.

Після отримання відзиву, позивач направив на нього відповідь, а пізніше - додаткові пояснення по справі, у яких наполягав на задоволенні своїх вимог з посиланням на нормативно-правові акти, якими регулюються питання індексації пенсій.

Фактичні обставини, встановлені судом

ОСОБА_1 призначена пенсія за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» з 15.11.2012 року.

Чергове підвищення розміру пенсії відбулося з 01 грудня 2013 року у зв'язку зі зміною розміру пенсії Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік». Відповідно, грудень місяць 2013 року визначено базовим для нарахування індексації.

10.02.2014 року ОСОБА_1 звернувся до Миргородського ОУПФУ зі заявою про проведення індексації пенсії у зв'язку зі звільненням з роботи з 01.02.2013 року.

Індексація на пенсію ОСОБА_1 у зв'язку зі звільненням його з роботи почалася нараховуватись з 01.05.2014 року, при цьому Миргородське ОУПФУ керувалося п.9 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, відповідно до якого, працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці.

Індексація на пенсію ОСОБА_1 нараховувалася з 01.05.2014 року і по 31.08.2015 року, станом на останню дату сума індексації становила 179,36 грн.

З 01.09.2015 року відбувся перерахунок пенсії у зв'язку зі змінами її розміру, визначеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік». Відповідно, у якості базового місяця перевизначено вересень 2015 року. З цієї дати на пенсію ОСОБА_1 нараховувалася фіксована сума індексації, яка по квітень 2016 року включно становила 163,65 грн.; з травня 2016 року по листопад - 107,65 грн.

Черговий перерахунок пенсії позивача відбувся у грудні 2016 року, який відповідно перевизначено базовим. З грудня 2016 року нарахування індексації не здійснювалося на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 77 від 11.02.2016 року - величина індексу споживчих цін не перевищувала 103 %.

Наступний перерахунок пенсії позивача відбувся у травні 2017 року на підставі Закону України «Про Державний бюджет на 2017 рік» та на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2418-VIII від 03.10.2017 року проведено перерахунок і перевизначено базовим місяцем - жовтень 2017 року.

В подальшому нарахування індексації на пенсії ОСОБА_1 не здійснювалося у зв'язку з виключенням зі закону відповідної норми - ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

15 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Миргородського ОУПФУ зі запитом, у якому просив надати інформацію про проведення індексації його пенсії з місяця виходу на пенсію по листопад 2017 року включно розрізі кожного місяця; та інформацію про те, які дії буде вжито і протягом якого часу буде перераховано за цей період індексацію його пенсійних виплат.

На цей запит Миргородське ОУПФУ надало відповідь листом від 15 січня 2018 року, у якому повідомило, що у період часу з моменту виходу на пенсію й до лютого 2014 року індексація пенсії не проводилася у зв'язку з тим, що він мав статус працюючого пенсіонера. Перерахунок пенсії проведено з 01.02.2013 року на підставі заяви позивача від 10.02.2013 року про такий перерахунок з дня звільнення. Базовим місяцем для проведення індексації встановлено грудень 2013 року. Наведено дані щодо індексації, яка проводилася з травня 2014 року по серпень 2015 року. Повідомлено, що з вересня 2015 року по листопад 2016 року була встановлена фіксована сума індексації. У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність у грудні 2016 року було проведено перерахунок пенсії. Внаслідок цього раніше зафіксована сума індексації не збереглася. В подальшому з грудня 2016 року індексація не проводилася, оскільки індекс споживчих цін не перевищував 103 %. З 01.10.2017 року зі законодавства виключено норму, яка передбачала індексацію пенсій відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Враховуючи викладене, повідомлено, що підстави для проведення індексації відсутні.

Також зі заявою аналогічного змісту та скаргою на непроведення індексації пенсії позивачу звертався його син, ОСОБА_2 до Миргородського ОУПФУ та Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області відповідно

Аналогічного вищенаведеному змісту відповідь надало Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на скаргу ОСОБА_1

Миргородським ОУПФУ також надано ОСОБА_1 довідку від 21.02.2018 року про розміри нарахованої пенсії з листопада 2012 року по лютий 2018 року.

Вважаючи нарахування індексації на свої пенсійні виплати, яке було вчинене Миргородським ОУПФУ, невірним та протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Норми права та висновки щодо правозастосування

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (надалі Закон № 1282), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії. Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об'єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.

За приписами частини 5 цієї статті індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

З 01.01.2016 згідно із Законом № 911-VIII від 24.12.2015 р. індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003р. № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі Порядок №1078), відповідно до п. 3 якого до об'єктів індексації, визначених у п.2, не відносяться зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абз. 1 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму).

Відповідно до абзацу третього пункту 4 Порядку №1078 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуваннями виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачується особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Тобто, доплата до пенсії позивача (див.протокол та розпорядження а.с.79-80) є складовою загальної суми пенсійної виплати, яка індексується.

За приписами абзацу п'ятого пункту 4 Порядку №1078, частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 1078 встановлено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться.

Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку про те, що пенсія, яку отримує позивач, є об'єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив встановлений поріг індексації, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Статтею 5 Закону № 1282 встановлено, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Відповідно до п 6-4 «Прикінцевих положень» Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Згідно з п.6-7 «Прикінцевих положень» Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» норми і положення, зокрема, Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

У пункті 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний Бюджет України на 2015 рік», визначено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджету Пенсійного фонду України. Відповідно до положення цього пункту норми і положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Наведені норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку, а вимоги п.9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» не визнані неконституційними.

Таким чином, з 01 січня 2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2015 року № 67, та Бюджетом Пенсійного фонду України на 2016 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2016 р. № 190, не передбачено видатки на проведення індексації пенсії.

У травні 2016 року було зафіксовано базовий місяць, в якому значення індексу споживчих цін було прийнято за 1 або 100 відсотків, відповідно, у травні 2016 року відсутні підстави для проведення індексації пенсій.

До прийняття постанови Кабінету Міністрів України про порядок індексації грошових доходів населення із врахуванням змін до ст.4 Закону №1282-XII, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911 у січні, лютому 2016 року застосовувалися коефіцієнти індексації та розміри прожиткових мінімумів для проведення індексації пенсій, які були встановлені у грудні 2014 року.

Для забезпечення проведення індексації пенсії із врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 №77 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 і від 09.12.2015 №1013» у березні, квітні 2016 року застосовувалася коефіцієнти індексації та розміри прожиткових мінімумів для проведення індексації пенсії, які використовувалися для індексації пенсії у лютому 2016 року.

Для забезпечення проведення індексації пенсії із врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 №77 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 і від 09.12.2015 №1013» щодо проведення індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджету Пенсійного фонду України, у червні, липні, вересні 2016 року індексації пенсії не проводилися.

Відповідно до п.6 Порядку №1078, який застосовується з 01.12.2015, проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Таким чином, з 2014 року, а також протягом 2015 року по даний час проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться ОСОБА_1 виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України.

На підставі викладеного, суд робить висновок, що Миргородське ОУПФУ при проведенні індексації пенсії позивача діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що в даному випадку відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 іпн НОМЕР_1) до Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул.Голоя, 107 м.Миргород Полтавської області ЄДРПОУ 37844949).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення.

Головуючий суддя І.С. Шевяков