Ухвала від 16.11.2018 по справі 640/18927/18

1/39

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

16 листопада 2018 року м. Київ № 640/18927/18

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Клочкова Н.В., ознайомившись з позовною заявою і доданими до неї матеріалами ОСОБА_1 до державного реєстратора КП «Центр державної реєстрації» Дубовик Ж.О. про визнання протиправним та скасування рішення, скасування реєстраційної дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась ОСОБА_1 (надалі - позивач), адреса: 01133, АДРЕСА_1 із позовною заявою до державного реєстратора КП «Центр державної реєстрації» Дубовик Ж.О. (надалі - відповідач), адреса: 02100, м. Київ, вул. Бажова, 9, офіс 8, у якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 21.06.2018 за №10701100010024389 про перебування Верховного Суду України (код ЄДРПОУ 00019034) в процесі припинення з 21.06.2018;

- скасувати реєстраційну дію №10701100010024389 - запис в Єдиному державному реєстрі, вчинений 21.06.2018 відповідачем про перебування Верховного Суду України (код ЄДРПОУ 00019034) в процесі припинення з 21.06.2018.

За результатами автоматизованого розподілу позовної заяви, суддею у справі визначено ОСОБА_3 та 14.11.2018 позовна заява із доданими до неї матеріалами передані на розгляд судді.

Згідно з п. 3 ч. 1, ч. 2 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.

Крім того, відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі "Креуз проти Польщі" "право на суд" не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими.

Судом встановлено, що до позовної заяви документ про сплату судового збору не додано. Разом з тим, позивач в тексті позовної заяви просить відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі, зв'язку з наявністю заборгованості щодо виплати заробітної плати позивачеві за липень-жовтень 2018 року.

При вирішенні питання щодо можливості відстрочення сплати судового збору, судом враховано наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з п. 24 ч. 1 ст. 4 КАС України, розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який вираховується станом на 1 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга, вчиняється процесуальна дія чи ухвалюється судове рішення.

Згідно зі ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», з 1 січня 2018 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1762,00 грн.

Як вбачається з прохальної частини позовної заяви, позивачем (фізичною особою) заявлено дві вимоги немайнового характеру, а тому при зверненні до адміністративного суду з вказаною позовною заявою позивачу необхідно було сплати судовий збір за кожну позовну вимогу немайнового характеру у розмірі 704,80 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно зі ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік;

або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена;

або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Суд

Вказаною нормою встановлено можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку. Положення такої норми спрямоване на те, щоб сплата судового збору не була перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугує гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.

Суд звертає увагу, що відповідно до довідки №570 від 06.11.2018, доданої позивачем до позову, заборгованість із виплати заробітної плати виникла з липня 2018. Проте, зі змісту цієї довідки вбачається, що дохід позивача за січень-червень 2018 року сумарно становив 181 770,86 грн.

Таким чином, суд вважає, що сплата судового збору у розмірі 1409,60 грн (704,80 грн +704,80 грн) становить менше 1% піврічного доходу позивача за 2018 рік, а тому не ставить її у скрутне матеріальне становище. Інших підстав для задоволення вказаного клопотання позивача суду не повідомлялось.

Аналізуючи вказане вище в сукупності, суд дійшов висновку, що наведені обставини в якості підстави для задоволення поданого клопотання не є достатніми для відстрочення сплати судового збору, у зв'язку з чим, у задоволенні клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору на цій стадії слід відмовити.

Отже, суд дійшов висновку, що позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 1409,60 грн за заявленими позовними вимогами немайнового характеру.

Також, суд звертає увагу позивача на те, що майже всі копії додатків до вказаної позовної заяви не оформленні належним чином та не відповідають вимогам до оформлення документів.

Відповідно до вимог до оформлення копій документів, визначених пунктами 5.27 Національного стандарту України Державної уніфікованої системи документації, Уніфікованої системи організаційно - розпорядчої документації «Вимоги до оформлювання документів» (ДСТУ 4163-2003, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 року № 55), відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії.

Належним чином засвідчено лише копію службового посвідчення позивача, як головного консультанта судді Верховного суду України.

Інші копії документів, подані позивачем, не містять інформації про дату їх засвідчення, посаду, прізвище та ініціали особи, яка бере на себе відповідальність за те, що подані копії відповідають оригіналам, що суперечить вимогам стандарту ДСТУ 4163-2003. На підставі викладеного, суд рекомендує позивачу надати належним чином засвідчені копії доказів у справі у відповідній кількості примірників.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без руху.

Для усунення недоліків позовної заяви, позивачу необхідно подати до суду заяву на усунення недоліків позовної заяви із зазначенням номера справи, до якої долучити:

- оригінал документа про сплату судового збору в сумі 1409,60 грн за наступними реквізитами (отримувач коштів - УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38004897, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача 34310206084021, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу "Судовий збір, за позовом __ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Окружний адміністративний суд м. Києва").

Вказані недоліки позовної заяви позивачу необхідно усунути протягом десяти днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись положеннями статей 4, 133, 169, 171, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору.

2. Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.

3. Встановити позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали.

4. Попередити позивача, що у разі, якщо недоліки, зазначені в ухвалі, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде залишена без розгляду на підставі частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала, відповідно до змісту ч. 2 ст. 256 та п. 5 ч. 1 ст. 294 КАС України, набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена лише у випадку порушення правил підсудності

Суддя Н.В. Клочкова