Постанова від 16.11.2018 по справі 643/98/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2018 р. м. ХарківСправа № 643/98/18

Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Старосуда М.І.

суддів: Яковенка М.М. , Лях О.П.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.08.2018, суддя Зоркіна Ю.В., вул. Мар'їнська, 18-Б-3, м. Харків, 61004, повний текст складено 03.08.18 по справі № 643/98/18

за позовом ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_2

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Московського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив суд визнати бездіяльність відповідача протиправною та зобов'язати його видати довідку Пенсійному фонду у відповідності з законними вимогами позивача.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 03.08.2018р. зазначений адміністративний позов задоволено частково.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 подати до ГУ ПФ України в Харківській області довідки про додаткові види грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з включенням до останньої винагороди за тривалу безперервну військову службу, за бойове чергування, за стрибки з парашутом та надбавки за особливі умови служби.

В іншій частині вимог позов залишено без задоволення.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову, оскільки зазначені позивачем додаткові види грошового забезпечення не відносяться до складових грошового забезпечення, визначених ст.43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивач неодноразово звертався до відповідача з заявами про надання довідки про грошове забезпечення, з якого здійснюється обрахунок пенсії, до якої включити: винагороду за тривалу безперервну військову службу (Постанова КМ України від 07 листопада 2007 року № 1294, Додаток 25; наказ Міністерства оборони України № 260 від 11.06.2008 року розділ ХХХІІ Правила виплати винагороди за тривалість безперервної військової служби, ст. 32.1; винагороду за бойове чергування (Постанова КМ України від 07 листопада 2007 року № 1294, Додаток 25; наказ Міністерства оборони України № 260 від 11.06.2008 року розділ ХХІХ Правила виплати винагороди за бойове чергування, ст. 29.1, ст. 29.2; надбавку за особливі умови служби в розмірі 40% від посадового окладу (Постанова КМ України від 07 листопада 2007 року № 1294, Додаток 25; наказ Міністерства оборони України № 260 від 11.06.2008 року розділ ХІV Правила виплати надбавки за особливі умови служби, пов'язані з підвищенням ризиком для життя, ст.14.2.7, ст. 14.2.8; винагороду за стрибки з парашутом (Постанова КМ України від 07 листопада 2007 року № 1294, Додаток 25; наказ Міністерства оборони України № 260 від 11.06.2008 року розділ ХХVІ Правила виплати винагороди за стрибки з парашутом, ст. 26.1).

На звернення позивача відповідач відмовлявся надати таку довідку, оскільки вказані позивачем винагороди не входять до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії.

Суд першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення виходив з того, що винагорода за тривалу безперервну військову службу, за бойове чергування, за стрибки з парашутом та надбавка за особливі умови служби, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний соціальний внесок), відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII) (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 р. № 393 також передбачено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII). Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Постановою Кабінету Міністрів «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 7 листопада 2007 року № 1294 (далі - Постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток N 25 до постанови N 1294), до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9 1 Закону N 2011-XII), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Виплата додаткової грошової винагороди регламентована постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" та Інструкцією про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженою наказом Міністра оборони України від 15.11.2010 №595.

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям винагороди за тривалість безперервної військової служби.

Розмір винагороди за тривалу безперервну військову службу визначається в залежності від строку безперервної календарної військової служби наказом командира військової частини та виплачується за місцем штатної служби (додаток 33 до Постанови КМУ №1294, п.п.32.1-32.8 п.32 розділу XXXII Інструкції).

Виплата військовослужбовцям одноразових премій також передбачена Постановою КМУ №1294, наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 №260.

Із долученої до матеріалів справи довідки Фх-95406 від 04.03.2008 року встановлено, що надбавка за особливі умови служби (як особі, яка займала посади льотного складу) у розмірі 35 % включена до грошового забезпечення, з якого розраховано пенсію.

Відповідно до положень постанови КМ України від 07.11.2007 року № 1294, наказу Міністерства оборони України від 11.06.2008 року № 260 розмір надбавки з особливі умови служби встановлюється залежно від посади, яку займав військовослужбовець на день звільнення з військової служби.

Із листа Міністерства оборони України від 30.010.2009 року № 248/6/С/8129/1118 та копії наказу по особовому складу від 06.06.1992 року вбачається, що позивач звільнений з військової служби у запас з посади штурмана авіаційного загону, за якою надбавка за особливі умови служби встановлена у розмірі 35 відсотків від посадового окладу.

Отже, зазначені надбавка, допомоги, винагорода та премія є додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч.2 ст.9 Закону України №2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Матеріалами справи підтверджено виконання позивачем стрибків з парашутом, проходження служби у особливих умовах, несення бойових чергувань та відповідно наявність безперервної військової служби, які в свою чергу визначають встановлення відповідних надбавок/винагород, у розмірах, визначених постановою КМ України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", розміри виплат за які, визначені положеннями п.14.2.7, 14.2.8, п.26.1, 29.2, 32.1 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом МО від 11.06.2008 року № 260.

З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що винагорода за тривалу безперервну військову службу, за бойове чергування, за стрибки з парашутом та надбавки за особливі умови служби, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний соціальний внесок), відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Посилання апелянта на рішення Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року №4рп/2015 та на постанову Верховного Суду від 20.02.2018 року у справі 286/2987/16-а, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки зазначені рішення стосуються порядку перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а в даному випадку позивач отримував спірні винагороди, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний соціальний внесок), а тому такі винагороди відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

В частині решти доводів апеляційної скарги колегія суддів зазначає, що, оцінюючи наведені сторонами доводи, апеляційний суд виходить з того, що всі конкретні, доречні та важливі доводи позивача, наведені в позовній заяві, були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції та їм було надано належну правову оцінку.

З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеному рішенні, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення прийнято з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права, що обумовлює залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.08.2018 по справі № 643/98/18 залишити без змін

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

.

Головуючий суддя (підпис)М.І. Старосуд

Судді(підпис) (підпис) М.М. Яковенко О.П. Лях