07 листопада 2018 р. м. ХарківСправа № 553/2382/17
Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Спаскіна О.А.
суддів: Любчич Л.В. , Сіренко О.І.
за участю секретаря судового засідання Моісеєвої К.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на рішення Ленінського районного суду м. Полтава від 09.08.2018 (суддя Новак Ю.Д., вул. Пролетарська, 37, м. Полтава, Полтавська, 360,022) по справі № 553/2382/17
за позовом ОСОБА_1
до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області
про зобов'язання відповідача вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії в розмірі 80 відсотків починаючи з 01.01.2015 року,
Позивачка, ОСОБА_1, звернулася до суду з адміністративним позовом до Полтавського об'єднаного Управління Пенсійного фонду в Полтавській області про зобов'язання відповідача вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії в розмірі 80 %, починаючи з 01.01.2015 року, призначеної на підставі ст. 37 ЗУ «Про Державну службу», пенсії в розмірі 80% заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Рішенням Ленінського районного суду м. Полтава від 09.08.2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного Управління Пенсійного фонду в Полтавській області задоволено.
Скасовано розпорядження № 142418 від 15.07.2015 року Управління Пенсійного фонду України Ленінського району міста Полтави.
Зобов'язано Полтавське об'єднане Управління Пенсійного фонду в Полтавській області, за період з 01 січня 2015 року здійснити перерахунок раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії по другій групі інвалідності як державному службовцю ОСОБА_1 в процентному розмірі 80 % від сум її заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану, відпустку та індексації заробітної плати відповідно до довідки від 29.12.2014 року № 99, а також, нарахувати та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум зі збереженням суми індексації при перерахунку пенсії за період отримання пенсії з 10.05.2013 року.
Відповідач, не погодившись з даним рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що приймаючи зазначене рішення суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги матеріального та процесуального права. Вказує, що відповідно до норм чинного законодавства, зокрема до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії або щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», «Податкового та Митного кодексу України», «Положення про помічника-консультанта народного депутата України», а саме: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. У зв'язку з чим, з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того зауважує, що перерахунок пенсії позивачки був здійснений на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 25.06.2015 року ВП №47954327 згідно з постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.04.2015 року з врахуванням довідки про заробітну плату, виданою Полтавською митницею державної фіскальної служби України №99 від 29.12.2014р. Вважає, що Управління діяло відповідно до норм чинного законодавства України, перерахунок виконаний відповідно до резолютивної частини постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.04.2015 року.
В судове засідання суду апеляційної інстанції сторони не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені своєчасно та належним чином.
Позивачкою направлено до суду відзив на апеляційну скаргу, в якому вона просить суд апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Відповідно до ч.2 ст. 313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до вимог ч.4 ст.229 КАС України не здійснювалось.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідно до вимог ст.308 КАС України та керуючись ст.229 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи та вимоги апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивачка, перебуває на обліку в Полтавському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію як державний службовець.
Так, при первинному призначенню пенсії позивачці нараховано пенсію у розмірі 80 % від суми заробітку працюючого державного службовця відповідної посади і рангу.
ОСОБА_1 в січні 2015 року звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві, в якому просила суд перерахувати та виплачувати пенсію, відповідно до довідки №99 від 29.12.2014р. Полтавської митниці Міндоходів.
Постановою Ленінського районного суду м. Полтава від 02.03.2015р. позов задоволений частково. Визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві в перерахунку ОСОБА_1 пенсії по 2-гій групі інвалідності, призначеної згідно Закону України "Про державну службу", за період з 10 травня 2013 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії по 2-гій групі інвалідності, призначеної згідно з Законом України "Про державну службу", за період з 10 травня 2013 року, з урахуванням сум, вказаних у довідці Полтавської митниці державної фіскальної служби України № 99 від 29.12.2014 року, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, а також нарахувати та провести відповідні виплати з урахуванням уже виплачених сум.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.04.2015 р. скасовано постанову Ленінського районного суду м. Полтава від 02.03.2015р. в частині задоволення позову ОСОБА_1 Прийнято в цій частині нову постанову, якою позов задоволений частково.
Визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві в перерахунку пенсії ОСОБА_1 пенсії по ІІ групі інвалідності, призначеної згідно з Законом України «Про державну службу», за період з 01.01.2015 р. з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку.
Касаційною інстанцією постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.04.2015 р. залишена без змін.
20.07.2015р., як наслідок, Управлінням Пенсійного Фонду України надано відповідь на запит №72/Г-02, відповідно до якого, при перерахунку пенсії розмір якої зменшиться з 80% до 60%.
Не погодившись з такими діями відповідача, позивачка звернулась до суду з цим позовом
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що оскільки перерахунок раніше призначеної пенсії здійснювався на виконання судового рішення, яким зменшення відсоткового розміру пенсії з 80 % на 60 % передбачено не було, інших передбачених законом підстав для перерахунку пенсії на той час не було, в тому числі із зменшенням її відсоткового розміру, а тому у відповідача не було визначених законодавством підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу із зменшенням її відсоткового розміру.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 1 травня 2016 року визначалися Законом України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» (далі Закон №3723-XII). Зокрема.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на момент проведення перерахунку) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 2 статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на момент призначення пенсії) встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною 5 вказаної статті передбачено, що за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно з ст. 37-1 Закону №3723-ХІІ в редакції, чинній до 01.01.2015, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Поряд з тим, 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014р. №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України»(далі Закон №76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІвикладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Отже, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 1 січня 2015 року делегував Уряду.
Порядок перерахунку пенсій, призначених державним службовцям у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, до 01.12.2015 було врегульовано пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі Постанова КМУ №865), за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.
Так, за правилами п. 4 даної постанови, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі Постанова КМУ №1013) до Постанови КМУ №865 внесено зміни, які застосовуються з 1 грудня 2015 року, а саме: виключено п. 4, а п. 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Як вбачається з матеріалів справи, постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.04.2015 р. визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві в перерахунку пенсії ОСОБА_1 пенсії по ІІ групі інвалідності, призначеної згідно з Законом України «Про державну службу», за період з 01.01.2015 р. з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку.
Частиною 2 статті 14, статтею 255 КАС України встановлено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили є обов'язковими до виконання на всій території України.
Так на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 25.06.2015 року ВП №47954327 згідно постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.04.2015 року проведений перерахунок пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату, виданою Полтавською митницею державної фіскальної служби України №99 від 29.12.2014.
Згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про Деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року №865 розмір виплат, крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.
Таким чином, перерахунок пенсії по 2-ій групі інвалідності проведений відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», чинного станом на 1 січня 2015 року.
Отже, Управління діяло відповідно до норм чинного законодавства України, а дане рішення суду виконане відповідно до резолютивної частини постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.04.2015 року.
Законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому (рішення у справах «Аррас та інші проти Італії» (Arras and Others v. Italy), заява № 17972/07, п. 42, від 14 лютого 2012 року, та «Сухобоков проти Росії» (Sukhobokov v. Russia), заява №75470/01, п. 26, від 13 квітня 2006 року).
Крім того, відповідно до перехідних положень Закону України «Про державну службу», що набрав законної сили з 01.05.2016 року, ст.37 Закону (1993р.) діє щодо призначення та виплати пенсій державним службовцям при призначенні вперше, тоді як ст.37-1 втратила чинність.
Не врахування вищенаведеного та порушення норм матеріального права призвело до того, що судом першої інстанції задоволено вимоги позивача.
Доводи позивача, що при вирішенні питання про наявність у особи права на перерахунок раніше призначеної пенсії необхідно застосовувати положення Закону, які діяли на момент призначення пенсії, оскільки законодавство, прийняте пізніше звужує зміст та обсяг існуючих прав і свобод, та позбавляє права на соціальних захист судова колегія оцінює критично та зазначає, що за приписами Конституції України неможливо звужувати саме досягнуті певною особою соціальні гарантії, а не будь-які існуючі і які не стосуються певної особи.
Досягненням же права на перерахунок пенсії, як зазначалось вище, є не момент призначення особі пенсії, як помилково вважає позивач, а безпосередні обставини, з якими законодавство пов'язує саме перерахунок пенсії, оскільки моменти призначення пенсії та виникнення права на перерахунок цієї пенсії не співпадають у часі і можуть регулюватись різними законодавчими актами. Тобто, набуття особою права на пенсію не є одночасним набуттям права на перерахунок цієї пенсії в майбутньому за відсутності до цього відповідних законодавчих підстав.
Таким чином, колегія суддів вважає безпідставними доводи позивача про неможливість застосування до неї змін в законодавстві щодо перерахунку пенсій держслужбовцям, які відбулись після її виходу на пенсію, а відмова відповідача у видачі довідок та проведення перерахунку пенсії, за відсутності правових підстав для цього, не призвела до зменшення розміру отримуваної позивачем пенсії і не є звуженням обсягу вже набутих позивачем прав та не позбавляє її права на соціальний захист.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що дії відповідача є правомірними та такими, що відповідають нормам чинного законодавства.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції не відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому наявні підстави для його скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта.
Відповідно до ст. 317 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального або порушення норм процесуального права.
Згідно ст.315 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції може своєю постановою скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Переглянувши рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що при її прийнятті судом першої інстанції помилково застосовано норми матеріального права, що привело до неправильного вирішення справи, а тому рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, з прийняттям постанови про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ч. 4 ст. 241, ч. 3 ст. 243, ст.ст. 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд -
Апеляційну скаргу Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на рішення Ленінського районного суду м. Полтава від 09.08.2018р. по справі № 553/2382/17 задовольнити.
Рішення Ленінського районного суду м. Полтава від 09.08.2018р. по справі № 553/2382/17 скасувати.
Прийняти постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про зобов'язання відповідача вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії в розмірі 80 відсотків починаючи з 01.01.2015 року - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)О.А. Спаскін
Судді(підпис) (підпис) Л.В. Любчич О.І. Сіренко
Повний текст постанови складений та підписаний: 16.11.2018.