12 листопада 2018 р. м. ХарківСправа № 2040/5642/18
Харківський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Бегунца А.О.
суддів: Рєзнікової С.С. , Старостіна В.В.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2018, суддя Сагайдак В.В., вул. Мар'їнська, 18-Б-3, м. Харків, 61004, повний текст складено 07.08.18 по справі № 2040/5642/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області
про визнання протиправним та скасування рішення,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (далі - відповідач), в якому просив суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 28 жовтня 2016 року про скасування рішення про набуття громадянства України громадянином ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, унаслідок подання свідомо неправдивих відомостей на підставі ст. 21 ЗУ "Про громадянство України", а також про визнання паспорту Громадянина України НОМЕР_1, виданого 16.11.2006 р. Печенізьким РВ ГУМВС України в Харківській області на ім'я ОСОБА_1, на підставі довідки №54568 про реєстрацію особи громадянином України, виданої 14.11.2006 р. УГІРФО ГУМВС України у Харківській області, відповідно до ст. 24 ЗУ "Про громадянство України" - недійсним.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 28 жовтня 2016 року про скасування рішення про набуття громадянства України громадянином ОСОБА_1 є незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2017 вказаний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 28 жовтня 2016 року про скасування рішення про набуття громадянства України громадянином ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, унаслідок подання свідомо неправдивих відомостей на підставі ст. 21 ЗУ "Про громадянство України", а також про визнання паспорту Громадянина України НОМЕР_1, виданого 16.11.2006 р. Печенізьким РВ ГУМВС України в Харківській області на ім'я ОСОБА_1, на підставі довідки №54568 про реєстрацію особи громадянином України, виданої 14.11.2006 р. УГІРФО ГУМВС України у Харківській області, відповідно до ст. 24 ЗУ "Про громадянство України" - недійсним.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволені позову в повному обсязі.
Зокрема, апелянт посилався на те, що судом першої інстанції не враховано всі обставини справи, оскільки при розгляді справи позивачем чи його представником не доведено правдивості поданих відомостей для набуття громадянства, не надано будь-яких інших доказів, що могли підтверджувати добросовісність набуття позивачем громадянства України.
Представником позивача, подано відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить суд апеляційної інстанції залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, справу розглядати за відсутності представника відповідача.
В судове засідання до суду апеляційної інстанції сторони не з'явились, про день, час та місце слухання справи повідомлені належним чином, про причини неявки суду не повідомили, у зв'язку з чим відповідно до ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) колегія суддів вважає за можливим розглянути справу по суті.
Відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги рішення суду першої інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що 06.11.2006 р. позивач звернувся з заявою до Чугуївського РВ ГУМВС України в Харківській області про оформлення набуття громадянства України відповідно до частини першої статті 8 Закону України "Про громадянство України".
Згідно змісту заяви, підставою для набуття громадянства є постійне проживання на території України до 24.08.1991 р. батьків позивача, а саме матері ОСОБА_4.
За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів, відповідачем 14.11.2006 р. прийнято рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 ЗУ "Про громадянство України" ОСОБА_1 .
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивач 16.11.2006 р. був документований паспортом громадянина України НОМЕР_1 на підставі довідки про реєстрацію особи громадянином України №54568, виданої 14.11.2006 р. УГІРФО ГУМВС України в Харківській області.
До ГУДМС України в Харківській області з Головного управління Національної поліції в Харківській області (управління кримінальної поліції) надійшов запит про перевірку осіб, у тому числі ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1
За результатами проведеної службової перевірки законності набуття громадянства України ОСОБА_1 складено висновок від 27.10.2016 р.
Згідно змісту висновку рекомендовано підготувати подання про скасування рішення ГУМВС України в Харківській області від 14.11.2006 про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України від 18.01.2001 "Про громадянство України".
Після затвердження висновку та прийняття рішення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України: Паспорт громадянина України НОМЕР_1, виданий 16.11.2006 р. Печенізьким РВ ГУМВС України в Харківській області на ім'я ОСОБА_1, на підставі довідки №54568 про реєстрацію особи громадянином України, виданої 14.11.2006 УГІРФО ГУМВС України в Харківській області, відповідно до ст. 24 Закону України "Про громадянство України", вважати таким, що підлягає вилученню та знищенню у встановленому порядку.
На виконання вимог висновку підготовлено подання від 28.10.2016 р. та прийнято рішення про скасування рішення про набуття громадянином ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянства України за територіальним походженням унаслідок подання свідомо неправдивих відомостей.
Заступником начальника ГУДМС України в Харківській області 28.10.2016 р. складено довідку про наявність підстав для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням.
З огляду на вказані вище обставини, 28.10.2016 р. відповідачем прийнято рішення про скасування рішення ГУМВС України в Харківській області про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ст.8 ЗУ "Про громадянство України" громадянином ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з тим, що громадянство України було набуто внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей(а.с.50).
Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що виявивши допущене порушення процедурних норм посадовою особою державного органу та не довівши жодним чином протиправності дій позивача, встановив негативні наслідки саме для позивача, що є неприпустимим.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначено Законом України "Про громадянство України" № 2235-III від 18.01.2001 року (далі Закону №2235-ІІІ).
Згідно п.2 ст. 6 Закону №2235-ІІІ громадянство України набувається за територіальним походженням.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону №2235-ІІІ особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов'язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства.
В той же час, положеннями ст.17 Закону №2235-ІІІ передбачено, що громадянство України припиняється: 1) внаслідок виходу з громадянства України; 2) внаслідок втрати громадянства України; 3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Відповідно до положень п.2 ч.1 п.2 ст.19 Закону №2235-ІІІ підставами для втрати громадянства України є набуття особою громадянства України на підставі статті 9 цього Закону внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів.
Датою припинення громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного указу Президента України.
При цьому, відповідно до приписів ст. 21 Закону №2235-ІІІ рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
Згідно із ст. 24 Закону №2235-ІІІ центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження щодо: 1) встановлення належності до громадянства України відповідно до статті 3 цього Закону; 2) прийняття заяв разом із необхідними документами щодо прийняття до громадянства України, щодо виходу з громадянства України дітей у випадках, передбачених частинами десятою дванадцятою статті 18 цього Закону, перевірки правильності оформлення документів, наявності умов для прийняття до громадянства України і відсутності підстав, з яких особа не приймається до громадянства України, наявності підстав для виходу з громадянства України і відсутності підстав, з яких не допускається вихід з громадянства України, надсилання заяв разом зі своїм висновком на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства; 3) підготовки подань про втрату особами громадянства України і разом із необхідними документами надсилання їх на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства; 4) прийняття рішень про оформлення набуття громадянства України особами з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4-10 статті 6 цього Закону; 5) скасування в межах повноважень прийнятих рішень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 цього Закону; 6) виконання рішень Президента України з питань громадянства; 7) видання особам, які набули громадянство України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, довідок про реєстрацію особи громадянином України; 8) вилучення в осіб, громадянство яких припинено або стосовно яких скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, паспортів громадянина України для виїзду за кордон та видання довідок про припинення громадянства України; 9) ведення обліку осіб, які набули громадянство України, та осіб, які припинили громадянство України.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, один раз на півріччя інформує Комісію при Президентові України з питань громадянства про виконання рішень Президента України з питань громадянства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження, передбачені частиною першою цієї статті, стосовно осіб, які проживають на території України.
Указом Президента України "Питання Державної міграційної служби України" №405/2011 від 06.04.2011 затверджено Положення про Державну міграційну службу України.
Відповідно до положень п. 7 Положення про Державну міграційну службу України ДМС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через головні управління (управління) міграційної служби в областях, управління, відділи (сектори) міграційної служби в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, який затверджено Указом Президента України від 27.03.2001 року №215/2001 "Питання організації виконання Закону України "Про громадянство України" визначено перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.
Відповідно до Порядку №215/2001 Головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі перевіряє відповідність оформлення документів щодо встановлення або оформлення належності до громадянства України вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов'язує належність особи до громадянства України.
Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує належність особи до громадянства України, начальник головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі або його заступник приймає рішення про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує належність особи до громадянства України, начальник головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі або його заступник приймає вмотивоване рішення про відмову в задоволенні клопотання про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України.
Отже, прийняття відповідного рішення відбувається на підставі поданих заявником документів, які перевіряються посадовими особами на предмет їх відповідності та встановлення обставин, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України.
Таким чином, з аналізу даних нормативних актів вбачається, що скасування рішення про оформлення набуття громадянства відбувається на підставі подання органів міграційної служби, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України та на підставі документів, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
Отже, скасування рішення про оформлення набуття громадянства потребує доведеності та наявності письмових доказів щодо встановлення факту подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів.
Відповідно до матеріалів справи позивачем, при зверненні з заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням позивачем до міграційної служби було надано свідоцтво про народження ОСОБА_1, паспорт позивача, що виданий 30.01.2006 р. МВС Р.Грузія та довідку форми -А (облікова картка прописки), яка оформлена на ім'я ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, з пропискою: АДРЕСА_1.
При проведенні перевірки підстав набуття громадянства України громадянином ОСОБА_1 відповідачем до КП "Жилкомсервіс" 29.09.2016 р. було направлено запит з проханням підтвердження факту постійного проживання матері позивача на території України(а.с.41).
У відповідь на адресу ГУ ДМС України в Харківській області надійшов лист від КП "Жилкомсервіс" за вих. № 23743/2/07 від 20.10.2016, в якій зазначається, що не вбачається за можливе надати запитувану копію форми-А на гр. ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4., оскільки остання не значиться за формою Б. Іншою інформацією КП "Жилкомсервіс" не володіє(а.с.42).
До вказаного вище листа КП "Жилкомсервіс" додано копію по квартирної картки за формою Б (а.с.43-44).
Згідно з відомостями зазначеними в по квартирній картці за формою Б за адресою: АДРЕСА_1, у квартирі була зареєстрована з 30.01.1990 громадянка ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_6, як основний квартиронаймач. Відомості щодо реєстрації місця проживання у зазначеній квартирі ОСОБА_4 відсутні.
За таких обставин відповідач дійшов висновку, що процедура набуття громадянства України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцем Республіки Грузія, відбулась в порушення вимог чинного законодавства України.
Колегія суддів зауважує, що відповідно до довідки форми - А (облікова картка прописки), яка оформлена на ім'я ОСОБА_4 (а.с.40), остання проживала за адресою: АДРЕСА_1 з 1989 року по 1990 р.
Проте, листом КП "Жилкомсервіс" надано квартирну картку за формою Б, згідно з якою інформація надана починаючи з 30.01.1990 р.
Колегія суддів вважає що наведена КП «Жилкомсервіс» інформація жодним чином не спростовує факту проживання ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4., на території України за вказаною адресою, позчинаючи з 08.11.1989 року по 21.11.1990 року.
Таким чином, подана позивачем заява з до даними до неї документами була перевірена фахівцями відповідача та за результатами чого відповідачем 14.11.2006 р. прийнято рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 ЗУ "Про громадянство України" ОСОБА_1
Паспорт громадянина України отримано позивачем на підставі Закону України "Про громадянство України".
Відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 р., №2503-XII, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України.
Отримавши паспорт громадянина України ОСОБА_1 надалі добросовісно вважав, що ним додержано вимоги закону щодо набуття громадянства України.
Відповідач, всупереч вимог ст. 73 та ст. 74 КАС України не надав доказів набуття позивачем громадянства України шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховуванням будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
Конституційний Суд України у Рішенні №7-рп/2009 від 16.04.2009 висловив правову позицію, відповідно до якої, рішення суб'єкта владних повноважень повинні бути гарантією стабільності суспільних відносин, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Отже, на підставі вищезазначеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність та необхідність скасування рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 28 жовтня 2016 року про скасування рішення про набуття громадянства України громадянином ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей на підставі ст. 21 ЗУ "Про громадянство України", а також про визнання недійсним паспорту Громадянина України НОМЕР_1, виданого 16.11.2006 р. Печенізьким РВ ГУМВС України в Харківській області на ім'я ОСОБА_1, на підставі довідки №54568 про реєстрацію особи громадянином України, виданої 14.11.2006 р. УГІРФО ГУМВС України у Харківській області, відповідно до ст. 24 ЗУ "Про громадянство України".
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеному рішенні, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2018 без змін, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 243, 245, 246, 250, 315, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2018 по справі № 2040/5642/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)А.О. Бегунц
Судді(підпис) (підпис) С.С. Резнікова В.В. Старостін
Повний текст постанови складено 16.11.2018.