Іменем України
13 листопада 2018 року
Київ
справа №804/5638/16
адміністративне провадження №К/9901/3520/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Хохуляка В.В.,
суддів - Бившевої Л.І., Шипуліної Т.М.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2017 (головуючий суддя - Бондар М.В., судді: Турлакова Н.В., Єфанова О.В.) та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2017 (головуючий суддя - Щербак А.А., судді: Баранник Н.П., Чабаненко С.В.) у справі №804/5638/16 за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» (далі - ПАТ «Дніпропетровськгаз») звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило:
- визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України) по незабезпеченню автоматичного збільшення суми, на яку ПАТ «Дніпропетровськгаз» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, включеної до податкового кредиту за касовим методом за період червень 2016 року в розмірі 1240557,10 грн.;
- зобов'язати ДФС України збільшити в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, на яку ПАТ «Дніпропетровськгаз» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину суми ПДВ, включеної до податкового кредиту за касовим методом за період червень 2016 року в розмірі 1240557,10 грн. та відобразити відповідне збільшення суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у витягу з системи електронного адміністрування ПДВ.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2017, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2017, позовні вимоги задоволено .
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодилась колегія суддів апеляційної інстанції виходив з того, що відповідачем протиправно незабезпечено автоматичне збільшення суми, на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, включеної до податкового кредиту за касовим методом у червні 2016 року у розмірі 1240557,10 грн. у системі електронного адміністрування податку на додану вартість за податковими накладними, складеними до 01.07.2015.
Не погодившись з висновками судів першої та апеляційної інстанцій ДФС України оскаржила їх у касаційному порядку.
У касаційній скарзі відповідач просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2017, ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2017 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову повністю.
В обґрунтування своїх вимог ДФС України зазначає, що платники податку, які застосовують касовий метод податкового обліку відповідно до пункту 187.10 статті 187 Податкового кодексу України, одноразово за звітний (податковий) період, за який декларація вперше заповнюється і подається з урахуванням положень Порядку заповнення і надання податкової звітності з податку на додану вартість від 28.01.2016 №21, відображають суми податку, зазначені в податкових накладних, складених до 01.07.2015, які були включені до складу податкового кредиту до набрання чинності цим Порядком у зв'язку із застосуванням такого методу податкового обліку. При вирішенні даного спору судами попередніх інстанцій не враховано обставин, в результаті яких ПАТ «Дніпропетровськгаз» не відбулося автоматичного збільшення суми, на яку товариство має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, включеної до податкового кредиту за касовим методом за період червень 2016 року у розмірі 1240557,10 грн.
У відзиві на касаційну скаргу ПАТ «Дніпропетровськгаз» зазначає, що рішення судів першої та апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правову оцінку обставинам справи судами надано правильно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими. Отже, позивач просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Як з'ясовано судами попередніх інстанцій, 20.11.2015 ПАТ «Дніпропетровськгаз» звернулося з листом №11/12-0332 до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську, в якому просило врахувати положення Податкового кодексу України щодо застосування касового метода і збільшити «реєстраційну суму» для ПАТ «Дніпропетровськгаз», розраховану згідно з пунктом 200-1.3 статті 200 Податкового кодексу України на суму ПДВ, включеного з 01.07.2015 до податкового кредиту відповідно до пункту 187.10 статті 187 Податкового кодексу України на підставі податкових накладних, виписаних та зареєстрованих до 01.07.2015.
22.07.2016 ПАТ «Дніпропетровськгаз» було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2016 року, що підтверджується квитанцією №2, відповідно до якої податкова декларація з ПДВ доставлена до районного рівня 2801 СДПІ з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську 20.07.2016 року о 14 год. 01 хв.
В таблиці 2 Додатку 5 до податкової декларації з ПДВ за червень 2016 року було відображено податкові накладні, отримані до 01.07.2015, у зв'язку із застосуванням касового методу податкового обліку відповідно до пункту 187.10 статті 187 Податкового кодексу України в сумі 1240557,10 грн.
19.08.2016 відповідачем на запит позивача від 19.08.2016 року №19389213 надано Витяг щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з системи електронного адміністрування ПДВ №19389213, в якому зазначено, що сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних складає 5006236,09 грн., в тому числі:
- р. 1 - загальна сума податку за отриманими платниками податку податковими накладними та розрахунками коригування, зареєстрованими в Реєстрі 126417575,62 грн.;
- р. 3 - загальна сума поповнення електронного розрахунку з поточного рахунка платника податку 81885423 грн.;
- р. 4 - загальна сума податку за виданими платником податку податковими накладними та розрахунками коригування, зареєстрованими в Реєстрі 228550104,24 грн.;
- р. 8 - сума середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців / 4 квартали 7687463 грн.;
- р. 9 - сума помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість станом на 01.07.2015 року 11333,30 грн.
Законом України від 28.12.2014 №71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" було запроваджено систему електронного адміністрування податку на додану вартість (пункт 35 підрозділу 2 розділу XX Кодексу): з 1 січня до 1 липня 2015 року (або до дати, визначеної в окремому рішенні Верховної Ради України про скорочення терміну перехідного періоду відповідно до пункту 7 Прикінцевих положень Закону № 71) - у тестовому режимі; з 1 липня 2015 року - на постійній основі.
Згідно з пунктами 2001.11, 2001.2 статті 2001 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу. Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України. Платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Відповідно до пункту 2 Прядку електронного адміністрування податку на додану вартість затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 "Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість" рахунок у системі електронного адміністрування податку - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку.
29.07.2015 року набрав чинності Закон України від 16.07.2015 №643-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість", яким підрозділ 2 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України доповнено пунктом 34, відповідно до якого станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових УНаклОтр, УНаклВид та УМитн, що були сформовані, починаючи з 01.07.2015.
Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом до 31.07.2015 для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року) (підпункт 4 пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ Прикінцеві положення Податкового кодексу України).
Законом України від 24.12.2015 року №909-VIIІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» були внесені зміни до розділу XX Перехідних положень шляхом доповнення пунктом 34-1, у відповідності до якого для платників податку, які застосовують касовий метод податкового обліку відповідно до пункту 187.10 статті 187 цього Кодексу, у обрахунку суми SНакл беруть участь суми податку, зазначені в податкових накладних, складених до 01.07.2015 року, за якими право на включення таких сум до податкового кредиту виникає після 01.07.2015.
Такі суми податку беруть участь у обрахунку суми SНакл на підставі податкової декларації з податку за звітний період, у якому платник податку, що застосує касовий метод податкового обліку, відповідно до пункту 187.10 статті 187 цього Кодексу, включає такі суми податку до податкового кредиту (з урахуванням вимог пункту 198.6 статті 198 цього Кодексу), у зв'язку із застосуванням касового методу податкового обліку.
Відповідно до пункту 201.15 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та наказу Міністерства фінансів України від 28.01.2016 року №21 було затверджено форму та Порядок заповнення і надання податкової звітності з податку на додану вартість (далі - Порядок заповнення і надання податкової звітності з ПДВ).
Пунктом 15 розділу III Порядку заповнення і надання податкової звітності з податку на додану вартість передбачено, що у графах 5-7 рядка «за податковими накладними, складеними до 01.07.2015» таблиці 2 (Д5) (додаток 5) платники податку, які застосовують касовий метод податкового обліку відповідно до пункту 187.10 статті 187 Кодексу, відображають обсяги та суми податку, зазначені в податкових накладних, складених до 01.07.2015 року, за якими право на включення таких сум до податкового кредиту виникає після 01.07.2015 року, у зв'язку із застосуванням такого методу податкового обліку.
Як було встановлено судами, в таблиці 2 Додатку №5 податкової декларації з ПДВ, поданої за червень 2016 року позивачем відображено суми податку, зазначені в податкових накладних, складених до 01.07.2015, за якими право на включення таких сум до податкового кредиту виникає після 01.07.2015 року, у зв'язку із застосуванням касового методу податкового обліку на загальну суму 1240557 грн.
При цьому, відповідно до постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.05.2016 року по справі №804/1605/16, яка набрала законної сили, 22.04.2016 встановлено, що згідно з Інформаційною системою «Перегляд податкових накладних. Архів податкової звітності» сума ПДВ по касовому методу обліку у розмірі 17554545,41 грн. за липень-грудень 2015 року зарахована до реєстраційної суми.
Відповідно до витягу на запит позивача від 19.08.2016 сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних складає 5006236,09 грн.
Якщо з загальної суми, на яку було збільшено реєстраційну суму, а саме 17554545,41 грн. вирахувати «-12548461,28 грн.», то залишається 5006236,09 грн., отже, сума в розмірі 5006236,09 грн. є складовою суми, на яку за результатами липня - грудня 2015 року було збільшено реєстраційну суму, але не містить в собі спірної суми в розмірі 1240557,10 грн. по декларації за червень 2016 року.
Таким чином, відповідач не забезпечив автоматичне відображення показників податкової декларації з ПДВ у системі електронного адміністрування ПДВ на суму в розмірі 1240557,10 грн. за червень 2016 року.
Відповідачем зараховано дану суму до податкового кредиту, але не враховано в формулі, встановленої пунктом 200-1.3 статті 200 Податкового кодексу України, суми податку, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні, чим порушено пункту 200-1.3 статті. 200 та пункту 34-1 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України.
Відповідно до пунктів 49.8, 49.9 статті 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу і за умови дотримання платником податку цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому на обліку перебуває платник податку, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання. За умови дотримання всіх вимог податкова декларація вважається прийнятою у разі, якщо контролюючий орган не надає платнику податку повідомлення про відмову у прийнятті декларації тощо.
Встановлено, що податкова декларація з ПДВ за червень 2016 року з задекларованої сумою податкового кредиту, у зв'язку із застосуванням касового методу податкового обліку на суму 1240557,10 грн. прийнята у встановленому законодавством порядку.
Система електронного адміністрування ПДВ організована на центральному рівні Державної фіскальної служби України, на цьому ж рівні відбувається автоматичне обчислення реєстраційної суми при зміні значення будь-якого з показників формули.
У зв'язку з невключенням ДФС України в дані системи електронного адміністрування ПДВ дані податкової декларації за червень 2016 року у позивача відсутня можливість зареєструвати податкові накладні на суму 1240557,10 грн.
За таких обставин, Верховний суд погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що відповідачем протиправно не забезпечено автоматичне збільшення суми, на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, включеної до податкового кредиту за касовим методом за червень 2016 року у розмірі 1240557,10 грн. у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а відтак про задоволення позовних вимог.
З огляду на викладене та враховуючи, що за правилами частини другої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази, судами першої та апеляційної інстанцій виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки судів про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі, не вбачається.
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Касаційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2017 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2017 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
В.В. Хохуляк
Л.І. Бившева
Т.М. Шипуліна ,
Судді Верховного Суду