Іменем України
13 листопада 2018 року
Київ
справа №813/1530/17
адміністративне провадження №К/9901/4114/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Хохуляка В.В.,
суддів - Бившевої Л.І., Шипуліної Т.М.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06.09.2017 (суддя - Кухар Н.А.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2017 (головуючий суддя - Старунський Д.М., судді: Багрій В.М., Рибачук А.І.) у справі № 813/1530/17 (876/9876/17) за позовом Приватного акціонерного товариства «Львівобленерго» до Офісу великих платників податків ДФС, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державна фіскальна служба України, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
встановив:
Приватне акціонерне товариство «Львівобленерго» (далі - ПрАТ «Львівобленерго») звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС (далі - СДПІ з ОВП у м. Львові, правонаступник Офіс великих платників податків ДФС) від 16.11.2016 №0001014100/28-06-41/470, №0001024100/28-06-41/470, №0001034100/28-06-41/470.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 06.09.2017, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2017, позовні вимоги задоволено .
Не погодившись з висновками судів першої та апеляційної інстанцій Офіс великих платників податків ДФС оскаржив їх у касаційному порядку.
У касаційній скарзі відповідач просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06.09.2017, ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2017 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову повністю.
В обґрунтування своїх вимог Офіс великих платників податків ДФС зазначає, що за наслідками проведених перевірок встановлено порушення позивачем вимог частини одинадцятої пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України а саме: несвоєчасна реєстрація податкових накладних ПАТ «Львівобленерго» на суму ПДВ в розмірі 564433,49 грн. Про факт відсутності коштів на електронному рахунку позивачу було відомо у серпні 2015 року, а несвоєчасна реєстрація податкових накладних відбувалась протягом жовтня 2015 року. При цьому, позивачем не надано належних доказів, які б спростовували висвітлені в акті перевірки порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У відзиві на касаційну скаргу ПрАТ «Львівобленерго» зазначає, що рішення судів першої та апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правову оцінку обставинам справи судами надано правильно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими. Отже, позивач просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Як з'ясовано судами попередніх інстанцій, 31.10.2016 СДПІ з ОВП у м. Львові проведено перевірку ПрАТ «Львівобленерго» термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період 01.10.2015 - 19.10.2015.
За результатами перевірки складено акт № 62/28-06-41/00131587, в якому відображено висновок про порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 01.10.2016 по 19.10.2016. Порушення термінів реєстрації податкових накладних до 15 календарних днів на суму податку на додану вартість 258167,14 грн., порушення термінів реєстрації податкових накладних від 61 календарних днів на суму податку на додану вартість 6037,9 грн.
31.10.2016 СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС проведено перевірку ПрАТ «Львівобленерго» термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період 20.10.2015 - 26.10.2015.
За результатами цієї перевірки складено акт № 63/28-06-41/00131587, відповідно до якого податковим органом встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 20.10.2016 по 26.10.2016. Порушення термінів реєстрації податкових накладних до 15 календарних днів на суму податку на додану вартість 224541,35 грн.
31.10.2016 відповідачем проведено перевірку ПАТ «Львівобленерго» термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період 27.10.2015 - 31.10.2015, про що складено акт № 64/28-06-41/00131587.
Згідно акта перевірки, податковим органом в ході перевірки встановлено порушення: термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 27.10.2015 по 31.10.2015. Порушення термінів реєстрації податкових накладних до 15 календарних днів на суму податку на додану вартість 33275, 26 грн. Порушення термінів реєстрації податкових накладних від 61 календарних днів на суму податку на додану вартість 42411,84 грн.
На підставі названих актів перевірок відповідачем 16.11.2016 прийнято наступні податкові повідомлення - рішення:
№0001014100/28-06-41/470, згідно з яким застосовано штраф у розмірі 10% - 22454,16грн.;
№0001024100/28-06-41/470, згідно з яким застосовано штраф у розмірі 10%, 30% та 40% на загальну суму 20292,26 грн.;
№0001034100/28-06-41/470, згідно з яким застосовано штраф у розмірі 10%, 30% та 40% на загальну суму 28263,93грн.
Задовольняючи позовні суди попередніх інстанцій виходили з того, що позивачем було здійснено усі необхідні дії щодо своєчасної реєстрації податкових накладних за жовтень 2015 року, проте у зв'язку з недостовірними даними у системі електронного адміністрування ПДВ та бездіяльністю відповідальних підрозділів ДФС України щодо непроведення коригування і невнесення до неї достовірних даних за зверненнями позивача, ПрАТ «Львівобленерго» було позбавлено у встановлені строки проводити реєстрацію усіх без винятку податкових накладних.
Надаючи оцінку обставинам у справі, Верховний Суд виходить з наступного.
З 01.01.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VIII, яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Згідно з пунктами 2001.11, 2001.2 статті 2001 Податкового кодексу України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу. Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України. Платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Відповідно до пункту 2 Прядку електронного адміністрування податку на додану вартість затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» рахунок у системі електронного адміністрування податку - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку.
Відповідно до пункту 9-2 Порядку № 569 (в редакції до 30.12.2015 року після закінчення перехідного періоду, зазначеного у пункті 1 цього Порядку:
1) ДФС автоматично збільшує розмір суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, визначеної відповідно до пункту 9 цього Порядку, на суму середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців/ чотири квартали, та на запит платника податку інформує його про суму збільшення шляхом надсилання електронного повідомлення. Сума такого збільшення щокварталу підлягає автоматичному перерахунку ДФС шляхом віднімання суми попереднього збільшення та додавання суми збільшення згідно з поточним перерахунком з урахуванням середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців/чотири квартали, станом на дату перерахунку. На запит платника податку ДФС інформує його про результати такого перерахунку шляхом надсилання електронного повідомлення;
2) сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, визначена відповідно до пункту 9 цього Порядку, автоматично збільшується на суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку.
На суму такого збільшення: зменшується сума, задекларована до сплати до бюджету в звітному (податковому) періоді, або збільшується сума від'ємного значення, задекларована в звітному (податковому) періоді; помилково та/або надміру сплачені грошові зобов'язання з податку вважаються погашеними.
29.07.2015 року набрав чинності Закон України від 16.07.2015 №643-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість», яким підрозділ 2 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України доповнено пунктом 34, відповідно до якого станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових УНаклОтр, УНаклВид та УМитн, що були сформовані, починаючи з 01.07.2015.
Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом до 31.07.2015 для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року) (підпункт 4 пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ Прикінцеві положення Податкового кодексу України).
Як встановлено судами, ПрАТ «Львівобленерго» зверталося до органів Державної фіскальної служби з листами від 31.08.2015 за № 111-5578, №111-7365 від 27.11.2015, №111-6540 від 04.11.2016, в яких просило зменшити від'ємне значення суми податку (ряд. 2 Витяг) на електронному рахунку ПрАТ «Львівобленерго» в Казначействі України (ел.адм.под) на суму 15665751,00грн., а саме на кошти сплачені товариством і зараховані СДПІ як погашення зобов'язань по декларації з ПДВ за червень 2015 року (ряд. 25.1), тобто провести перезарахування коштів у системі електронного адміністрування ПДВ.
Проте, порушені позивачем питання вирішені не були, а також не надано підприємству обґрунтованої відповіді та пояснень щодо невідображення у системі електронного адміністрування ПДВ суми.
В той же час встановлено, що в строки визначені Податковим кодексом України, ПрАТ «Львівобленерго» платіжним дорученням №12826 від 30.07.2015, сплачено податкові зобов'язання з ПДВ за червень 2015 року в сумі 15665751,00 грн., згідно з актом №1346-20 від 26.08.2015 та довідкою №1769/28-06-2020/225 від 27.08.2015 заборгованість ПАТ «Львівобленерго» перед бюджетом була відсутня.
Отже, позивач здійснював усі необхідні дії щодо своєчасної реєстрації податкових накладних за жовтень 2015 року.
При цьому, з'ясовано, що у вересні 2015 року Центральний офіс з обслуговування великих платників податків МГУ ДФС листом №22520/28-10-20-3-20 від 30.09.2015 підтвердив, що по ПАТ «Львівобленерго» дійсно алгоритм роботи системи функціонування електронного адміністрування ПДВ потребує удосконалення та знаходиться на доопрацюванні. Тобто податковим органом підтверджено факт некоректної роботи щодо позивача та необхідність його виправлення.
Крім того, в результаті подальших скарг ПАТ «Львівобленерго» ДФС України 18.05.2017 повернуто позивачу 10363148,95 грн. з неврахованих в системі коштів у розмірі 15665751,00 грн.
Таким чином, встановлені у даній справі обставини свідчать, що позивач здійснював усі необхідні дії щодо своєчасної реєстрації податкових накладних за жовтень 2015 року, однак наявність недостовірних даних у системі електронного адміністрування ПДВ та бездіяльність відповідальних підрозділів ДФС України щодо непроведення коригування і не внесення до неї достовірних даних за зверненнями позивача, з об'єктивних причин позбавляло ПАТ «Львівобленерго» у встановлені строки проводити реєстрацію усіх без винятку податкових накладних.
Отже, рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають залишенню без змін.
З огляду на викладене та враховуючи, що за правилами частини другої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази, судами першої та апеляційної інстанцій виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки судів про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі, не вбачається.
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Касаційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06.09.2017 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2017 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
В.В. Хохуляк
Л.І. Бившева
Т.М. Шипуліна ,
Судді Верховного Суду