16 листопада 2018 р. м. ХерсонСправа № 540/2234/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді: Ковбій О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження питання, щодо судових витрат в адміністративній справі за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про визнання протиправною та скасування постанови від 17.10.2018 р. № 57424272 про стягнення виконавчого збору,
встановив:
Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області Огородника Євгена Івановича від 17.10.2018 по виконавчому провадженні № 57424272 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області виконавчого збору в розмірі 14 892,00 грн.
Рішенням суду від 13.11.2018 року в задоволенні позову відмовлено.
Разом з тим, при прийнятті рішення від 13.11.2018 року у справі №540/2234/18 встановлено, що судом не вирішено питання про розподіл судових витрат.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно положень ч.ч.1, 2 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України "Про судовий збір".
Так, згідно ст.4 вказаного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Цією ж нормою встановлено, що за подання до адміністративного суду суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем адміністративного позову майнового характеру судовий збір складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 р." установлено у 2018 році прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі з 1 січня 2018 року - 1762 гривень.
Таким чином, враховуючи, що позивачем подано позов з однією вимогою майнового характеру, а ціна заявленого позову складає 14892,00 грн. - судовий збір становить 1762 грн.
Дослідивши адміністративний позов та додані до нього документи судом встановлено, що позивачем не додано доказів сплати судового збору.
Клопотань про відстрочення або звільнення від сплати судового збору до суду не надходило.
Таким чином, сума судового збору за подання адміністративного позову позивачем до винесення рішення у справі по суті так і не сплачена.
Отже судовий збір за подання адміністративного позову майнового характеру підлягає до сплати в установленому порядку.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
З урахуванням того, що рішення у справі №540/2234/18 прийнято в порядку письмового провадження, отже й питання щодо стягнення судових витрат може бути вирішено судом шляхом винесення додаткового судового рішення в порядку письмового провадження.
Зважаючи на те, що позивачем судовий збір сплачено не було, рішення про звільнення його від сплати судового збору не приймалося, беручи до уваги те, що в задоволенні позову відмовлено, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з позивача судового збору у сумі 1762,00 грн. до спеціального фонду Державного бюджету України.
Керуючись статтями 241-246, 252 Кодексу адміністративного судочинства України, суд.
вирішив:
Стягнути з головного управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області (Код ЄДРПОУ: 21295057, адреса: вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73005) судовий збір у сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. до спеціального фонду Державного бюджету України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ковбій О.В.
кат. 10.4.1