Рішення від 13.11.2018 по справі 1240/2430/18

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

13 листопада 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2430/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Петросян К.Є.,

при секретарі судового засідання - Грищенко М.І.,

за участі:

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Парамоненка О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії, стягнення збитків різниці в пенсії за минулий час,-

ВСТАНОВИВ:

14 серпня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області (далі УПФУ в м.Лисичанську Луганської області або відповідач) про зобов'язання вчинити певні дії, стягнення різниці в пенсії за минулий час, в обґрунтування якого зазначено наступне.

У 2017 році позивач звернувся до відповідача для оформлення пенсії за віком. З серпня 2017 року позивачу призначена пенсія у розмірі 1702,77 грн. З метою проведення перерахунку пенсії позивач звернувся з відповідною скаргою до відповідача і в червні 2018 року отримав відповідь, відповідно до якої його повідомлено про частковий перерахунок (оптимізацію) розміру його пенсії та збільшення розміру з 1702,77 грн до 1944,80 грн з виплатою різниці (доплати) за весь час невірного нарахування пенсії у розмірі 2662,33 грн.

Позивач не погоджується із призначеним розміром пенсії, вважаючи, що у відповідності до вимог чинного законодавства сума належних йому пенсійних виплат має складати 4513,06 грн на місяць.

На підставі викладеного просить суд:

- зобов'язати УПФУ в м.Лисичанську Луганської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії та сплачувати її у розмірі 4513,06 грн;

-стягнути з відповідача збитки - різницю в пенсії за минулий час у розмірі 2568,26 грн за кожний місяць починаючи з 01.08.2017, що на момент подання позову становить 30819,12 грн.

Ухвалою суду від 27.08.2018 відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження (а.с.1-2).

Ухвалою суду від 18.10.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду (а.с.48).

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав пояснення аналогічні пред'явленому позову, просив його задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог ОСОБА_1 та просив суд відмовити у задоволенні позову. Відповідно до відзиву на позовну заяву суду пояснив наступне (а.с.40-41, 45).

Пенсійна справа ОСОБА_1 була взята на облік в управлінні з 01.06.2017 при загальному стажі роботи 38 років 10 місяців 04 дні (стаж зараховано по 14.03.2017).

До загального стажу зараховані періоди знаходження на інвалідності, у зв'язку з нещасним випадком на виробництві з 31.10.1992 по 11.04.1993, з 02.06.1995 по 01.07.1997, з 21.04.1999 по 12.10.1999, з 08.08.2000 по 29.10.2000, з 05.05.2001 по 26.08.2001, з 24.02.2009 по 12.10.2014.

Із періоду заробітної плати ОСОБА_1, який враховується для розрахунку пенсії, з 01.07.2000 по 14.03.2017 виключено із заробітної плати (оптимізовано) період з 13.10.2014 по 14.03.2017 всього 30 місяців. До оптимізації індивідуальний коефіцієнт для обчислення складав - 0,72410, після - оптимізації - 0,84288.

За період роботи в Росії з 13.10.2014 по 14.03.2017 ОСОБА_1 не надана довідка про заробітну плату і тому цей період зараховано з нульовим значенням.

18.04.2018 пенсійна справа позивача приведена у відповідність до чинного законодавства, а саме при взятті на облік невірно було визначено період заробітку, що підлягає оптимізації.

Після приведення у відповідність середньомісячний заробіток складає 3634,60 грн (середній заробіток по народному господарству за минулий рік (2016) - 3764,40х0,96552 (індивідуальний коефіцієнт заробітку).

Перерахунок пенсії проведено з 01.06.2017, розмір пенсії після перерахунку - 1944,80 грн, сума доплати складає 2662,33 грн.

Розрахунок пенсії з 01.10.2017 згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VІІІ:

середньомісячний заробіток - 3634,60 грн,

коефіцієнт стажу - 0,38833-466 міс.,

розмір пенсії за віком (3634,60х0,38833) - 1411, 42 грн,

доплата до прожиткового мінімуму (1452,00) - 40,58 грн,

доплата за понаднормативний стаж - 42,34 грн - за 3 роки,

доплата до розміру пенсії з 01.10.2017 - 450,46 грн,

загальний розмір пенсії за віком - 1944,80 грн.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-74 КАС України, суд дійшов до такого.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, адреса проживання: АДРЕСА_1 (а.с.15-16).

Позивач перебуває на обліку в УПФУ в м.Лисичанську Луганської області з 01.06.2017, де йому призначена пенсія за віком.

УПФУ в м.Лисичанську при обчисленні пенсії до загального стажу ОСОБА_1 зараховані періоди знаходження на інвалідності, у зв'язку з нещасним випадком на виробництві з 31.10.1992 по 11.04.1993, з 02.06.1995 по 01.07.1997, з 21.04.1999 по 12.10.1999, з 08.08.2000 по 29.10.2000, з 05.05.2001 по 26.08.2001, з 24.02.2009 по 12.10.2014.

04.04.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку розміру пенсії за віком та невиплату недоплачених сум пенсії (а.с.).

Листом від 18.04.2018 за № 130/К-7 УПФУ в м.Лисичанську повідомлено позивача про перерахунок пенсії ОСОБА_1 18.04.2018 та приведення її у відповідність до чинного законодавства, у зв'язку із невірним визначенням періоду заробітку, що підлягає оптимізації, при взятті на облік. Перерахунок відповідачем проведено з 01.06.2017, розмір пенсії після перерахунку склав 1944,80 грн, сума доплати - 2662,33 грн (а.с.14).

Разом з тим, позивач не згоден із розміром перерахованої йому пенсії та зауважує, що вона повинна становити 4513,06 грн, у зв'язку із чим звернувся до суду.

Спірним в даній справі є питання наявності у позивача права на перерахунок пенсії.

Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом визначається Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі Закон № 1058).

В силу пункту 1 частини першої статті 8 Закону №1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються, у тому числі пенсія за віком ( пункт 1 частини першої статті 9 Закону №1058).

Статтею 26 Закону №1058 визначено умови призначення пенсії за віком.

Згідно із частиною першою статті 44 Закону №1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до частини п'ятої статті 45 Закону №1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 № 1566/11846 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок).

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

В силу пункту 1.7 розділу І Порядку днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону (абзац четвертий пункту 1.7 розділу І Порядку).

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п'ятий пунтку 1.7 розділу І Порядку).

Відповідно до пункту 4.1 розділу ІV Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

В силу пнукту 4.2 розділу ІV Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Пунктом 4.3 розділу ІV Порядку передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Тобто, з аналізу вищезазначених правових норм вбачається, що у разі звернення особи до пенсійного орану із заявою про призначення (перерахунок) пенсії, останній зобов'язаний розглянути подану заяву із документами та прийняти відповідне рішення щодо призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Разом з тим, матеріалами справи підтверджено, що при розгляді заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 04.04.2018, відповідачем в порушення частин п'ятої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту 4.3 Порядку, рішення про призначення (перерахунок) пенсії або відмову у призначенні пенсії не приймалось, а лише надано відповідь листом від 18.04.2018 № 130/К-7, чим фактично допущено протиправну бездіяльність.

При цьому, стосовно обраного позивачем способу порушеного права суд зазначає, що з практики Європейського суду з прав людини слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.

Оскільки в силу частини п'ятої статті 45 Закону №1058 передбачено обов'язок органу Пенсійного фонду щодо прийняття відповідного рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунок) пенсії, суд вважає, що територіальний орган Пенсійного фонду має виключну компетенцію у питаннях призначення (перерахунку) пенсії. Отже, зазначене питання віднесено до дискреційних повноважень територіального органу Пенсійного фонду.

З урахуванням відсутності відповідного рішення відповідача відносно ОСОБА_1, суд вважає, що позовні вимоги щодо зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 та відповідно стягнути різницю пенсії за минулий час, є передчасними, оскільки до прийняття відповідного рішення спір про такий перерахунок (чи відмову у перерахунку) не може бути предметом судового розгляду.

Відповідно до пункту 4 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Згідно з частиною четвертою статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права, визнавши бездіяльність відповідача щодо не розгляду у встановленому порядку заяви позивача про перерахунок пенсії протиправною та зобов'язавши УПФУ в м.Лисичанську повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.04.2018 про перерахунок пенсії.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Ухвалою суду від 27.08.2018 відстрочено позивачу сплату судового збору по даній адміністративній справі у розмірі 704,80 грн до ухвалення судового рішення в даній справі.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Оскільки позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 352,40 грн стягнути до Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача та судовий збір у сумі 352,40 грн стягнути з позивача до Державного бюджету України.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії, стягнення збитків різниці в пенсії за минулий час,- задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області щодо не розгляду відповідно до вимог пенсійного законодавства заяви ОСОБА_1 від 04.04.2018 про перерахунок пенсії.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.04.2018 про перерахунок пенсії з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1 93105) до Державного бюджету України (за банківськими реквізитами: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача 820019, рахунок отримувача 31215256700001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у сумі 352,40 грн (триста п'ятдесят дві гривні 40 коп.).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області (вул.Сосюри, 347, м.Лисичанськ, Луганська область, 93113, код ЄДРПОУ 21792407) до Державного бюджету України (за банківськими реквізитами: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача 820019, рахунок отримувача 31215256700001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у сумі 352,40 грн (триста п'ятдесят дві гривні 40 коп.).

В іншій частині заявлених вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено та підписано 16 листопада 2018 року.

Суддя К.Є. Петросян