16 листопада 2018 року м. Київ № 320/5398/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства "Ржищівська служба благоустрою та ритуальних послуг", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Київський обласний центр зайнятості, про стягнення адміністративно-господарських санкцій,
12 жовтня 2018 р. до Київського окружного адміністративного суду звернулось Київське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів з позовом до Комунального підприємства "Ржищівська служба благоустрою та ритуальних послуг", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Київський обласний центр зайнятості, про стягнення адміністративно-господарських санкцій і пені у розмірі 26 562 грн. 20 коп.
16 листопада 2018 р. ухвалою Київського окружного адміністративного суду цей адміністративний позов залишено без розгляду через пропуск Київським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів строку звернення до суду. Отже, унаслідок несвоєчасного звернення Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до суду адміністративно-господарські санкції та пеня не стягнуто.
Під час розгляду справи судом виявлено порушення закону в діяльності окремих посадових осіб Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів та Фонду соціального захисту інвалідів, у зв'язку з чим одночасно з винесенням ухвали у справі суд вирішив постановити окрему ухвалу.
Так, судом установлено, що вказаним підприємством 23 січня 2018 р. до відділення Фонду надано звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2017 р. форми № 10-ПІ.
12 жовтня 2018 р. до суду звернулося Київське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів з позовною заявою, в якій просить стягнути адміністративно-господарські санкції у розмірі 26 562 грн. 00 коп., а саме: сума адміністративного-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю - 24 500 грн. та пені станом на 3 вересня 2018 р. (140 днів прострочення з 16 квітня 2017 р. по 3 вересня 2018 р. включно) в сумі 2 062 грн. 20 коп.
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" від 21 березня 1991 р. № 875-XII адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Суд зазначає, що саме з 16 квітня 2018 року у Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів виникло право на стягнення несплачених підприємством самостійно санкцій та пені у судовому порядку.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Згідно з вимогами п. 2 ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог.
З огляду на це, тримісячний строк звернення позивача до суду закінчився 16 липня 2018 р. Проте, з 16 квітня 2018 р. по 16 липня 2018 р. Київським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів не вчинялося будь-яких дій щодо стягнення санкцій та пені шляхом звернення до суду з позовом. У подальшому 12 жовтня 2018 р. вказане відділення Фонду звернулося до суду з цим адміністративний позовом, проте з порушенням вимог п. 2 ч. 2 ст. 122 КАС України. При цьому до позовної заяви не було надано клопотання про поновлення строку для звернення до суду.
14 листопада 2018 р. до суду від представника позивача ОСОБА_1 надійшла заява про поновлення строку на звернення до суду. Цю заяву обґрунтовано тим, що позивач не є суб'єктом владних повноважень, для якого КАС України встановлено тримісячний строк звернення до суду.
Суд зазначає, що Київське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є суб'єктом владних повноважень на якого покладено виконання делегованих повноважень для здійснення покладених на нього функцій. Саме наявність у цього відділення Фонду статусу суб'єкта владних повноважень і обумовлює його право на звернення саме до адміністративно суду у порядку адміністративного судочинства з позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій і пені. При зверненні до суду з цим позовом в.о. директора вказаного відділення Фонду ОСОБА_1 не заперечував належність позивача до суб'єктів владних повноважень.
Суд також не взяв до уваги і зазначення у заяві про те, що відділ правової і кадрової роботи у період з 20 листопада 2017 р. по 12 червня 2018 р. був повністю не укомплектований. Так, тримісячний строк звернення позивача до суду закінчився 16 липня 2018 р., отже на цей час вказаний відділ з 12 червня 2018 р. по 16 липня 2018 р. вже був укомплектованим понад один місяць. Крім того, право на звернення до суду з адміністративним позовом має керівник Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів та інші уповноважені працівники.
Відповідно до п. 6 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів серед основних завдань, які покладаються на фонд та його відділення, є збір сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання підприємствами, установами, організаціями нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю; облік заборгованості зі сплати сум адміністративно-господарських санкцій і пені; ведення претензійно-позовної роботи в судах різних інстанцій.
Судом установлено, що упродовж тривалого часу - з 16 квітня 2018 р. до 12 жовтня 2018 р., тобто майже 6 місяців відповідними працівниками Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів посадові обов'язки по здійсненню контролю за станом сплати підприємствами адміністративно-господарських санкцій виконувалися неналежним чином, унаслідок чого ними не забезпечено своєчасного стягнення заборгованості цих санкцій та пені і своєчасного звернення до суду з адміністративним позовом.
Це залишилося поза увагою та без відповідного реагування керівництва Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, яке глибоко в питання організації роботи не вникало, не пред'являло необхідної вимогливості до підлеглих, дієвих заходів до підвищення ефективності діяльності не вживало.
Наведене свідчить, що керівництво Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів не скерувало підпорядкованих працівників на посилення роботи на пріоритетних напрямках, зокрема по контролю за своєчасністю сплати адміністративно-господарських санкцій та пені та вжиттям заходів щодо їх стягнення з боржників у встановленому порядку, своєчасністю звернення до суду для стягнення цих коштів, належним чином не опікувалися підвищенням ефективності діяльності відділення та наповненням коштами Фонду соціального захисту інвалідів.
Унаслідок бездіяльності працівників Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів мають місце непоодинокі випадки звернення до суду для стягнення адміністративно-господарських санкцій з пропуском встановленого КАС України строку, що обумовлює залишення таких позовів без розгляду.
При цьому упродовж усього вищевказаного періоду часу Фонд соціального захисту інвалідів неналежним чином спрямовував, координував та контролював роботу Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, тому також своєчасно не виявив та не звернув увагу на вказану бездіяльність керівництва та працівників цього територіального відділення, що перешкоджало виявленню та усуненню таких порушень закону і сприяло їх подальшому поширенню.
Отже, розглядом цієї адміністративної справи в суді встановлено низку серйозних недоліків в діяльності як Фонду соціального захисту інвалідів, так і Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У зв'язку з наведеним Фонду соціального захисту інвалідів необхідно вжити не тільки відповідних заходів реагування щодо конкретних винних осіб, але й інших заходів з метою недопущення подібних порушень у подальшій діяльності.
Крім того, суд зазначає, що однією з умов, які сприяли вчиненню цих порушень у вказаному відділенні Фонду, було неналежне знання чинного законодавства.
Так, при складанні окремих документів, поданих до суду, здійснено посилання на норми, які вже не були чинними і тому не підлягали зазначенню. Зокрема, у заяві представника позивача ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду містяться посилання на статті КАС України в редакції, яка була чинною до 15 грудня 2017 р.
Суддя зазначає, що з 15 грудня 2017 р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 3 жовтня 2017р. №2147-VIII, яким Кодекс адміністративного судочинства України викладено в новій редакції, а отже, посилання на норми КАС України в редакції, чинній до 15 грудня 2017 р. є необґрунтованим.
Відповідно до вимог ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
Керуючись статтями 243, 248, 249 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Окрему ухвалу направити директору Фонду соціального захисту інвалідів.
2. Зобов'язати директора Фонду соціального захисту інвалідів вжити відповідних заходів з метою недопущення подібних порушень у подальшій діяльності та у встановленому порядку розглянути питання щодо притягнення до відповідальності винних осіб - працівників Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
3. Повідомити Київський окружний адміністративний суд про вжиті заходи не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
4. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного ухвали.
Згідно з вимогами ч. 7 ст. 249 Кодексу адміністративного судочинства України окрема ухвала може бути оскаржена особами, яких вона стосується.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Журавель В.О.