22 жовтня 2018 року № 810/3811/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Комунального підприємства Іванківська центральна районна аптека №8 до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Комунальне підприємство Іванківська центральна районна аптека №8 з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 06.07.2018 №0020421406, яким визначено суму штрафних санкцій у розмірі 91 764,48 грн.
В обгрунтування позовних вимог зазначено, що висновки, викладені контролюючим органом в Акті перевірки, є безпідставними та помилковими, оскільки зроблені на підставі власного невірного тлумачення законодавства України, а також на підставі неповного з'ясування і дослідження всіх обставин, що мають значення для формування об'єктивних висновків та не відповідають вимогам чинного законодавства.
Враховуючи зазначене, позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення від 06.07.2018 №0020421406 є протиправним та підлягає скасуванню.
Заперечуючи проти позову у письмовому відзиві, відповідач просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову, оскільки вважає, що під час прийняття оспорюваного рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області діяло виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.07.2018 було відкрито провадження у справі за правилами загального підготовчого провадження.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.10.2018 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
КП "Іванківська центральна районна аптека №8" це господарська одиниця, яка здійснює діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами за готівковий та безготівковий розрахунок.
Працівниками Головного управлінням Державної фіскальної служби у Київській області 22.06.2018 на підставі наказу від 31.05.2018 №1155 та направлень від 22.06.2018 №2365 та №2366, проведено фактичну перевірку КП "Іванківської центральної районної аптеки №8". За результатами перевірки складено акт від 22.06.2018 №009121.
В Акті перевірки зазначено, що позивачем порушено вимоги р. 2 п. 15 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 №148, та встановлено перевищення ліміту каси на загальну суму 45 882,24 грн.
На підставі такого висновку відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 06.07.2018 №0020421406, яким позивачу нараховано штраф за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах у сумі, яка становить двократний розмір сум виявленої понадлімітної готівки за кожен день - 45 882,24 грн. х 2 = 91 764,48 грн.
Позивач, не погоджуючись із оспорюваним рішенням, звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами спору, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступні обставини справи та норми законодавства.
Відповідно до п.1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті від 15.12.2004 №637 (далі Положення №637), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за №40/10320 (зі змінами) ліміт залишку готівки в касі (далі - ліміт каси) - граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час.
Відповідно до абз.1 п. 2.7 глави 2 Положення № 637, виходячи з потреби прискорення обігу готівкових коштів і своєчасного їх надходження до кас банків для підприємств, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, установлюється ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до вимог глави 5 цього Положення.
Підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб (абз. 1 п. 2.8 глави 2 Положення №637).
Відповідно до п.п. «б» п. 5.1 глави 5 Положення №637 строки здавання підприємствами готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках визначаються підприємством і встановлюються за погодженням з відповідним банком (в якому відкрито рахунок підприємства, на який зараховуються кошти): для підприємств у яких час закінчення робочого дня (зміни), що встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності відповідно до законодавства України, не дає змогу забезпечити здавання готівкової виручки (готівки) в день її надходження, - наступного за днем надходження готівкової виручки (готівки) до каси дня.
Установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі.
Згідно з абз. 2 п. 5.2 глави 5 Положення №637 установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи.
Ліміт каси підприємства встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси, за рішенням керівника підприємства або уповноваженої ним особи (п. 5.3 глави 5 Положення №637).
У своєму відзиві Відповідач зазначав, що згідно прибуткових касових ордерів №392, №393, №394, №396, №397 та №399 від 22.06.2018 у касі підприємства проведено розрахунки за готівку при продажу лікарських засобів на загальну суму 9 527,0 грн.
Проте, як убачається з матеріалів справи, а саме з наказу від 16.10.2017 №40 позивачем самостійно було проведено розрахунок ліміту в касі та наказом від 08.11.2017 №42 встановлено ліміт каси в розмірі 15 850, 0 грн.
При цьому, в акті перевірки зазначено, що позивачем порушено вимоги р. 2 п. 15 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 №148 (далі Положення №148), та встановлено перевищення ліміту каси на загальну суму 45 882,24 грн. На підставі акту винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким позивачу нараховано штраф у сумі 91 764,48 грн.
Згідно зі ст.1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 № 436/95 у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійного представництва нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
Проте, 05.01.2018 набрало чинності Положення про ведення касових операцій у національній валюті, затверджене постановою Правління Національного банку України від 29.12.2018 №148. Вказане Положення розроблено відповідно до Закону України "Про Національний банк України" і визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України юридичними особами (крім банків) та їх відокремленими підрозділами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, органами державної влади та органами місцевого самоврядування під час здійснення ними діяльності з виробництва, реалізіції, придбання товарів чи іншої господарської діяльності, фізичними особами, які здійснюють підприємницьку діяльність.
Відповідно до п. 1-1 Положення №148 визначено, що суб'єкти господарювання мають право до 30.06.2018 (включно) використовувати у своїй діяльності форми відомості на виплату грошей, прибуткового касового ордера, видаткового касового ордера, журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових документів, касової книги, книги обліку виданої та прийнятої старшим касиром готівки та акта про результати інвентаризації наявних коштів, установлені Положенням про ведення касових операцій у національній валюті від 15.12.2004 №637, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за №40/10320 (зі змінами).
Згідно п. 1-2 Положення "148 суб'єктам господарювання до 30.06.2018 (включно):
1. Розробити та затвердити порядок оприбуткування готівки в касі та порядок розрахунку ліміту каси з урахуванням норм Положення про ведення касових операцій;
2. Користуватися лімітами каси, установленими та затвердженими до набрання чинності цією постановою.
Таким чином, Положення №148 дозволяє до 30.06.2018 суб'єктам господарювання користуватися лімітами каси, що були установлені Положенням №637.
Тобто, на момент проведення перевірки позивача діяло Положення №148, яким суб'єктам господарювання надано право до 30.06.2018 (включно) користуватися лімітами каси, установленими та затвердженими до набрання чинності цією постановою.
А тому, висновок контролюючого органу про порушення вимоги р. 2 п. 15 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні від 29.12.2017 №148 є помилковим та таким, що не відповідає чинному законодавству.
Разом з тим, відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду доказів на підтвердження правомірності прийнятих ним рішень.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 06.07.2018 №0020421406, яким визначено суму штрафних санкцій у розмірі 91 764,48 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Терлецька О.О.