Рішення від 31.10.2018 по справі 818/2155/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2018 р. Справа №818/2155/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Воловика С.В.,

за участю секретаря судового засідання - Терехової О.Ю.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/2155/18

за позовом ОСОБА_1

до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області

третя особа: Казенне підприємство Шосткинський казенний завод "Зірка"

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1Б.) звернулась до суду з позовною заявою до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі по тексту - відповідач, Шосткинське ОУПФУ), третя особа: Казенне підприємство Шосткинський казенний завод "Зірка" (далі по тексту - третя особа, КП ШКЗ "Зірка"), в якій просить суд:

- визнати протиправними дії Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо не зарахування до страхового стажу період роботи на КП ШКЗ "Зірка" з серпня 2016 по березень 2018 включно з врахуванням заробітку та щодо відмови у відповідному виправленні інформації в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування;

- зобов'язати Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області зарахувати до страхового стажу період роботи на КП ШКЗ "Зірка" з серпня 2016 по березень 2018 включно з врахуванням заробітку за цей період у повному обсязі та здійснити відповідні виправлення щодо ОСОБА_1 у персоніфікованих відомостях в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує наступним. У період з серпня 1999 року по 16.03.2018 року позивач працювала на КП ШКЗ "Зірка". 16.03.2018 року звільнена на підставі ч.3 ст.38 Кодексів законів про працю України у зв'язку з порушенням роботодавцем законодавства про працю та перебуває на обліку в Шосткинському міськрайонному центрі зайнятості.

03.04.2018 позивач звернулась до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України зі скаргою, в якій просила зарахувати до страхового стажу період роботи на КП ШКЗ "Зірка" з серпня 2016 року по березень 2018 року включно з урахуванням заробітку та виправити інформацію в реєстрі застрахованих осіб.

Листом від 11.04.2018 №Л 17/1 Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило ОСОБА_1, що період роботи з 01.07.2016 по 16.03.2018 буде зарахований до страхового стажу після сплати нарахованого єдиного внеску за відповідні періоди КЗ ШКЗ "Зірка".

На переконання ОСОБА_1, дії відповідача щодо не зарахування до страхового стажу періоду роботи на КП ШКЗ "Зірка" з серпня 2016 по березень 2018 є протиправними, оскільки дотримані всі вимоги встановлені законодавством для здійснення такого зарахування. У зв'язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Ухвалою суду від 20 червня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження по справі № 818/2155/18, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву (а.с.44) зазначило, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством.

Згідно статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Позначка про сплату страхових внесків формується автоматично при умові повного погашення зобов'язань, визначених самостійно платником.

Таким чином, позначка про сплату внесків буде сформована та відображена в індивідуальних відомостях позивача після сплати роботодавцем КП ШКЗ "Зірка" нарахованого єдиного внеску за відповідні періоди роботи ОСОБА_1 Тільки після цього, період роботи з 01.07.2016 по 16.03.2018 буде зарахований до страхового стажу.

Враховуючи наведені обставини, ГУ ПФУ в Сумській області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

З метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, Ухвалою суду від 19.07.2018, розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження, у зв'язку з чим на 31.08.2018 о 10 год. 40 хв. призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 26.07.2018 клопотання позивача про участь у наступному засіданні в режимі відеоконференції задоволено, Шосткинському міськрайонному суду Сумської області доручено забезпечити проведення відеоконференції, призначеної на 31.08.2018 о 10 год. 40 хв.

Ухвалою суду від 31.08.2018 залучено Казенне підприємство Шосткинський казенний завод "Зірка" в якості третьої особи та зобов'язано надати суду докази сплати єдиного внеску з виплаченої заробітної плати ОСОБА_1 за період з серпня 2016 по березень 2018, закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті у відкритому засіданні в режимі відеоконференції на 19.09.2018 о 15 год. 30 хв.

Ухвалою суду від 13.09.2018, у зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці, розгляд справи відкладено на 08.10.2018 о 15 год. 30 хв., Шосткинському міськрайонному суду Сумської області доручено забезпечити проведення відеоконференції.

Ухвалою суду від 08.10.2018 розгляд справи відкладено на 24.10.2018 о 10 год. 30 хв., повторно зобов'язано Казенне підприємство Шосткинський казенний завод "Зірка" надати суду докази сплати єдиного внеску з виплаченої заробітної плати ОСОБА_1 за період з серпня 2016 по березень 2018. Шосткинському міськрайонному суду Сумської області доручено забезпечити проведення відеоконференції.

Ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання 24.10.2018 оголошено перерву для підготовки до судових дебатів до 31.10.2018 о 10 год. 30 хв. Шосткинському міськрайонному суду Сумської області доручено забезпечити проведення відеоконференції.

Ухвалою суду від 24.10.2018 застосовано до Казенного підприємства Шосткинський казенний завод "Зірка" заходи процесуального примусу у вигляді штрафу за ненадання третьою особою витребуваних судом доказів.

В судовому засіданні 31.10.2018, позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області проти позову заперечував та просив суд в його задоволенні відмовити.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суд не повідомив.

Заслухавши позивача та представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази та об'єктивно оцінивши їх в сукупності, суд встановив наступне.

У період з серпня 1999 року по 16.03.2018 року ОСОБА_1 працювала на КП ШКЗ "Зірка". 16.03.2018 року звільнена підставі ч.3 ст.38 Кодексів законів про працю України у зв'язку з порушенням роботодавцем законодавства про працю та перебуває на обліку в Шосткинському міськрайонному центрі зайнятості.

03.04.2018 позивач звернулась до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України зі скаргою, в якій просила зарахувати до страхового стажу період роботи на КП ШКЗ "Зірка" з серпня 2016 року по березень 2018 року включно з урахуванням заробітку та виправити інформацію в реєстрі застрахованих осіб (а.с.18-19).

Листом від 11.04.2018 №Л 17/1 Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило ОСОБА_1, що період роботи з 01.07.2016 по 16.03.2018 буде зарахований до страхового стажу після сплати нарахованого єдиного внеску за відповідні періоди КЗ ШКЗ "Зірка" (а.с.20-21).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з преамбулою Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;

роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_3 України;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно з частиною другою статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Крім того, частиною шостою статті 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) визначено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Зміст вказаних нормативно-правових актів дає підстави для висновків про те, що до страхового стажу зараховується лише той період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. У разі несплати страхових внесків у певному періоді, такий період не може бути зарахований до страхового стажу.

В даному випадку, як убачається з матеріалів справи, спір між сторонами виник щодо відмови відповідача у зарахуванні до страхового стажу періоду роботи позивача з серпня 2016 по березень 2018 року у зв'язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків. Відмовляючи ОСОБА_1 у зарахуванні вказаного періоду до страхового стажу, Шосткинське ОУ ПФУ брало до уваги лише інформацію, наявну в Реєстрі застрахованих осіб. При цьому, документи, які надавались позивачем на підтвердження сплати третьою особою страхових внесків, відповідачем не враховані, підстави такого неврахування не зазначені.

Відповідно до п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду україни в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 28-2 від 22.12.2014, Управління Фонду забезпечують ведення в районі (місті) реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб, та автоматизовану обробку інформації.

З наданої ОСОБА_1 довідки про перерахування єдиного соціального внеску (а.с. 23) та виписки про рух коштів по картковому рахунку (а.с. 24-27) судом встановлено, що заробітна плата та страхові внески за період з серпня 2016 по березень 2018 року фактично були сплачені КП «ШКЗ «Зірка». В той же час, за твердженнями відповідача, відомості про таку сплату у Реєстрі застрахованих осіб відсутні.

На переконання суду, вказані обставини, можуть свідчити про недостовірність відомостей, наявних у Реєстрі, що, в свою чергу, є підставою для вжиття відповідних заходів контролю відповідачем.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що дії Шосткинського ОУ ПФУ щодо не зарахування до страхового стажу періоду роботи ОСОБА_1 на КП «ШКЗ «Зірка» з серпня 2016 по березень 2018 року та відмова у виправленні інформації в Реєстрі застрахованих осіб, не відповідають критеріям, встановленим ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки вчинені/прийняті без урахування усіх обставин, що мають значення для їх вчинення/прийняття, у зв'язку з чим, позовні вимоги в частині визнання їх протиправними є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

В той же час позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу період роботи на КП ШКЗ "Зірка" з серпня 2016 по березень 2018 включно з врахуванням заробітку за цей період у повному обсязі та здійснити відповідні виправлення щодо ОСОБА_1 у персоніфікованих відомостях в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, суд вважає необґрунтованими, з наступних підстав.

Відповідно до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 28-2 від 22.12.2014, внесення відомостей до реєстру та змін до них, належить до повноважень органів пенсійного фонду.

Вирішення вказаних питань не належить до компетенції адміністративного суду, а відтак суд не повноважний перебирати функції іншого органу. Діючим законодавством встановлена певна процедура внесення змін до відомостей у Реєстрі застрахованих осіб, і суд не може підміняти цю процедуру та орган, до компетенції якого віднесено вчинення відповідних рішень.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не може втручатися у дискрецію суб'єкта владних повноважень в межах такої перевірки.

У відповідності з Рекомендаціями № R (80) 2 Комітету ОСОБА_3 Європи державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

За наведених обставин, суд доходить висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову у згаданій частині.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, з метою ефективного захисту прав позивача суд, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про виправлення інформації у персоніфікованих відомостях у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та зарахування трудового стажу від 03.04.2018, та прийняти рішення за результатами її розгляду відповідно до вимог чинного законодавства, з урахуванням правової оцінки спірних правовідносин, наданої судом у рішенні.

Відповідно до ст. 244 Кодексу адміністративного судочинства України, під час ухвалення рішення, суд, окрім іншого, має вирішити як розподілити між сторонами судові витрати.

Статтею 132 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У даній справі, за подання позовної заяви ОСОБА_1, згідно з квитанцією від 16.06.2018 (а.с. 37), сплатила судовий звір в розмірі 704, 80 грн. Тобто, вказана сума судового збору, підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, третя особа: Казенне підприємство Шосткинський казенний завод "Зірка" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи на КП ШКЗ "Зірка" з серпня 2016 по березень 2018 року включно з урахуванням заробітку та відмови у виправленні відповідної інформації в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Зобов'язати Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (41107, Сумська область, м. Шостка, вул. Депутатська, 1, код ЄДРПОУ 37512104) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (41100, АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1) про виправлення інформації у персоніфікованих відомостях у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та зарахування трудового стажу від 03.04.2018, та прийняти рішення за результатами її розгляду відповідно до вимог чинного законодавства, з урахуванням правової оцінки спірних правовідносин, наданої судом у рішенні.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (41107, Сумська область, м. Шостка, вул. Депутатська, 1, код ЄДРПОУ 37512104) на користь ОСОБА_1 (41100, АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1) витрати на оплату судового збору в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В повному обсязі рішення складено 12.11.2018.

Суддя С.В. Воловик