Рішення від 09.11.2018 по справі 0540/9074/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2018 р. Справа№0540/9074/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Череповського Є.В., при секретарі Карпенко А.В., за участю Позивача ОСОБА_1, представника ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення належного перерахунку та невиплати пенсії з 01 січня 2016 року, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення належного перерахунку та невиплати пенсії з 01 січня 2016 року, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії.

В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначив наступне.

Відповідачем, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» (надалі постанова № 103), Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відносно Позивача проведено перерахунок пенсії за період з 01 січня 2016 по 31 грудня 2017 та встановлено у розмірі 5916 грн. Різниця перерахованої пенсії в повному обсязі за період з 01 січня 2016 по 31 грудня 2017 року Відповідачем не сплачена з мотивів застосування положень Постанови № 103 та посилання на сплату відповідної суми у 2019-2020 роках.

Позивач, зазначає, що двічі звертався до Відповідача із заявами про перерахунок пенсії, проте відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо належного перерахунку пенсії.

Просить суд:

- визнати бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області щодо непроведення належного перерахунку та невиплати належним чином йому пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», протиправною;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області провести йому належний перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 1 січня 2016 року, виходячи з грошового забезпечення, яке складається із суми наступних складових:

- посадовий оклад - 2 950 грн. (згідно довідки);

- оклад за військове звання - 2000 грн. (згідно довідки);

- Процентна надбавка за вислугу років - 40 % - 1980 грн. (згідно довідки);

- Надбавка інваліду війни при виконанні обов'язків військової служби - 580 грн.;

- Підвищення інваліду війни 2-ї групи (фіксована сума, що не заперечує Відповідач згідно відповіді);

- Надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15 % - 442, 50 грн. (згідно довідки);

- Надбавка за особливі умови служби та виконання особливо важливих завдань за Указом Президента України № 926\96 - 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років;

- Надбавка за Указом Президента України N 926/96 - 100% (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років);

- доплата від належної суми пенсії за Указом Президента України № 926\96 -50%;

- надбавка за Указом Президента України № 926\96 за працю в нічний час - 35 % посадового окладу (та Постанова КМУ № 988 від 11,11.2015 р. пункт 5.3);

- надбавка за безперервну службу згідно Указу Президента України № 370\2003 - 70 % грошового забезпечення;

- премія згідно Указу Президента України № 926\96 та Пункту № 60 Методичних рекомендацій МВС України від 30 червня 2005 року згідно Наказу МВС України № 501 - 33,3 % грошового забезпечення,

та в основному розмірі пенсії 80 % від всієї суми грошового забезпечення, негайном, на карту «Ощадбанку», однією сумою у повному обсязі, без обмеження її граничним розміром.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2018 року провадження по справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.

05 жовтня 2018 року Відповідачем надано відзив на адміністративний позов, у якому зазначено, що підставою для здійснення органами пенсійного фонду відповідного перерахунку, відповідно до законодавства України, є лише фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Таким чином, Відповідач, отримавши в березні 2018 року довідку нового зразка від 20 березня 2018 № 8641 лк, опрацював останню, зробив перерахунок та відповідно виплату Позивачу пенсії. Перерахунок проведено 24 березня 2018 року.

Крім того, зазначає про безпідставність вимог про перерахунок пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, зокрема надбавок, доплат, підвищень та премій, які отримував Позивач на момент призначення. Зазначає, що довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 20 березня 2018 № 8641 лк дані складові не передбачені, а головне управління не має повноважень самостійно їх включати до грошового забезпечення. Крім того, наголошує, що постановою Верховного суду від 12 березня 2018 у справі № 802/2196/17а встановлено, що до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії входять лише складові і в тому розмірі, які встановлені для поліцейських на момент перерахунку пенсій.

В частині позовних вимог про призначення Позивачу пенсійного забезпечення з 01.01.2016 року в розмірі 80% від грошового забезпечення, Відповідач зазначає про безпідставність таких вимог, посилається на положення Закону України від 27 березня 2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» та постанову КМУ від 21 лютого 2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Щодо позовної вимоги про виплату пенсії без обмеження її граничного розміру, Відповідач вважає її необґрунтованою, з огляду на нормативний припис ст. 43 Закону № 2262. Просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.

Представник Відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив, надав пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на адміністративний позов. Просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером відповідно до посвідчення НОМЕР_2, пенсія призначена по інвалідності, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ» (а.с. 24).

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.

Згідно довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області від 20 берзня 2018 № 8641-лк «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданої ОСОБА_1, відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 21 грудня 2018 № 103, постанови КМУ від 11 листопада 2015 № 988, розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2016 року за прирівняною посадою до посади на день звільнення зі служби становить: посадовий оклад: 2950,00 грн., оклад за військовим (спеціальним званням) майор міліції 2000,00 грн., надбавка за стаж служби (40,00%) 1980,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15,00 %) 442,50 грн., премія (0,32%) 23,59, всього 7396,09 грн.

Позивач двічі звертався до ГУ ПФУ із заявами про перерахунок та виплату пенсії.

ГУ ПФУ у Донецькій області надало відповіді від 30 березня 2018 № 993-к-01 та від 22 травня 2018 № 1613-к-01 на заяви Позивача, згідно яких зазначено, що Постановою № 103 затверджено умови проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262. На виконання вимог Постанови № 103 управлінням проведено перерахунок, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за січень 2016, відповідно до Постанови КМУ від 11 листопада 2015 № 988. ГУ ПФУ здійснено перерахунок пенсії на підставі Постанови № 103.

Стаття 24 Конституції України гарантує рівність конституційних прав і свобод та рівність всіх громадян перед законом.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262), постановою Кабінету Міністрів України (далі - Постанова № 103).

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно частини 4 статті 63 закону № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другоюстатті 51 цього Закону. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», який набрав чинності 29 грудня 2015 року (надалі - Закон № 900-VIII), статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», що набрала чинності 02 грудня 2015 року, та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Положеннями абзацу 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (надалі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії Позивача як колишнього працівника міліції.

Відповідно до частини першої статті 49 Закону № 2262-XII, пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.

Згідно з частиною першою статті 63 цього Закону, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Пунктами 2, 4 Порядку № 45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (надалі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (надалі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (надалі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (надалі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Матеріалами справи підтверджено, що Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Донецькій області надала до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку від 20 березня 2018 року № 8641лк про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, довідка є чинною.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ (пункт 4 Порядку № 45).

Відповідно до частин другої, третьої статті 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

На підставі системного аналізу вказаних нормативно-правових актів суд дійшов висновку про те, що після одержання від державного органу, з якого особа була звільнена із служби, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в органу, що призначив пенсію, виник обов'язок щодо проведення перерахунку пенсії колишньому працівнику міліції на момент виникнення такого права, у строки, що визначені частинами другою, третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, згідно зі статтею 51 Закону № 2262-ХІІ, Позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. З набуттям чинності постановою № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, Позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 20 березня 2018 року № 8641 лк, з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, з 01 січня 2016 року.

Суд зазначає, що вказана довідка є чинною, а тому обов'язкова до виконання органами пенсійного фонду. За змістом довідки вбачається, що вона складена відповідно до Постанови КМУ № 103.

Позивач доводів щодо неправомірності перерахунку пенсії в порядку Постанови № 103 чи протиправності довідки не наводив, в свою чергу спірні правовідносини виникли саме на підставі перерахунку, здійсненого відповідно даної довідки, а тому суд застосовує законодавство чинне на момент складення останньої.

Таким чином, виходячи зі змісту вищенаведених положень законодавства, суд вважає, що орган пенсійного фонду зобов'язаний здійснювати перерахунок пенсії відповідно чинної довідки про розмір грошового забезпечення.

Тобто ГУ ПФУ в Донецькій області при здійснені перерахунку пенсії Позивачу мало керуватись положеннями Постанови КМУ № 103.

Верховний суд в ухвалі від 02 травня 2018 року у справі № 818/1076/18 дійшов висновку, що Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-ХІІ та Постанови КМУ № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

Пунктом 3 постанови № 103, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінет Міністрів України постановив:

- перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно допостанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року;

- виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Враховуючи викладене, суд вважає правомірними дії Відповідача щодо встановлення порядку погашення різниці перерахованої пенсії за період з 01 січня 2016 по 31 грудня 2017.

Щодо посилання Позивача на застосування судом правової позиції, висловленої Верховним судом у зразковій справі від 15 лютого 2018 №820/6514/17, суд зазначає наступне.

Відповідно ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Пунктом 55 вказаного рішення визначено ознаки типових справ, де серед іншого зазначено, що предметом спору у типових справах є бездіяльність відповідача (відмова вчинити дії) щодо перерахунку та виплати пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ з 01 січня 2016 року згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданих відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Пунктом 56 вказаного рішення встановлено, що висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

У даній справі судом встановлено, що Відповідачем перерахунок на підставі чинної довідки Ліквідаційної комісії здійснено, натомість предметом спору є неправомірність застосування норм чинного законодавства при здійсненні такого перерахунку, розмір перерахованої пенсії та порядок її сплати, при цьому право Позивача на здійснення перерахунку пенсії Відповідачем не спростовується, органом пенсійного фонду вчинено дії щодо перерахунку пенсії за довідкою від 20 березня 2018 року № 8641 лк.

Також судом не встановлено порушень в діях Відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії Позивача на підставі складових, визначених у довідці від 20 березня 2018 року № 8641 лк, з наступних підстав.

Матеріалами справи встановлено, що Відповідач перерахунок пенсії здійснив з наступних складових: посадовий оклад - 2950,00 грн., оклад за військовим (спеціальним званням) майор міліції - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби (40,00%) - 1980,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15,00 %) - 442,50 грн., премія (0,32 %)- 23,59 грн., всього 7396,09 грн., з урахуванням підвищення або надбавки до пенсії: інваліду війни 2 групи/при виконанні обов'язків військової служби інвалід війни 2 групи (ст.7) (з 01 по 31) - 580,80 грн., інваліду війни 2 групи при виконанні обов'язків військової служби - 50,00 грн.

Позивач стверджує про неправомірне виключення зі складу пенсії наступних складників грошового забезпечення, які він отримував на момент звільнення (надбавка за особливі умови служби та виконання особливо важливих завдань за Указом Президента України № 926/96 - 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років; надбавка за Указом Президента України № 926/96 - 100% окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років; доплата від належної суми пенсії за Указом Президента України №926/96 - 50%; надбавка за Указом Президента України № 926/96 за працю в нічний час - 35% посадового окладу (та Постанова КМУ від 11 листопада 2015 п.5.3); надбавка за безперервну службу згідно Указу Президента України №370/2003 - 70% грошового забезпечення; премія згідно Указу Президента України № 926/96 та п. 60 Методичних рекомендацій МВС України від 30 червня 2005 року, згідно Наказу МВС України № 501 - 33,3% грошового забезпечення).

Відповідно до ч.4 ст. 63 закону № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України 17 липня 1992 № 393 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів № 103 від 21 лютого 2018), перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 № 103, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 №103 передбачено проведення перерахунку з 1 січня 2016 року пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Відповідно до ст. 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Суд зазначає, що постанова КМУ № 103 на час звернення із даним позовом є чинною та підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Згідно з пунктами 3 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок та виплата перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з розміру грошового забезпечення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» органами Пенсійного фонду України проводиться автоматизованим способом на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, наданих Міністерством внутрішніх справ.

В свою чергу, відповідно п. 24 Постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за № 135/13402 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону (2262-12) уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Судом встановлено, що довідка Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії Позивача від 20 березня 2018 № 8641 лк містить чіткий перелік складників грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Суд зазначає, що органи Пенсійного фонду України самостійно не визначають розмірів грошового забезпечення, а лише призначають та перераховують пенсії пенсіонерам на підставі документів у передбаченому законодавством порядку.

Вказана правова позиція неодноразово висловлювалась Вищим адміністративним судом України, зокрема у справі К 800/19266/17 від 12 червня 2017 року.

До суду не надано доказів оскарження дій органів МВС щодо не включення інших відомостей у довідку від 20 березня 2018 № 8641 лк та її скасування у судовому порядку.

При цьому, підставою для перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного виду грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Тому Відповідач, отримавши довідку від 20 березня 2018 № 8641 лк, здійснив перерахунок пенсії на підставі складників грошового забезпечення, що зазначені в такій.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо врахування при перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення, які були складовими грошового забезпечення Позивача, але не включені до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про призначення Позивачу пенсійного забезпечення з 01 січня 2016 року у розмірі 80 % від грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

Згідно із частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до зазначеного Закону пенсій проводить у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із веденням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Так, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно із пунктом 4 Порядку №45 та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року №1166-VII (далі Закон №1166-VII), який набрав чинності в цій частині 01 травня 2014 року, статтю 13 закону 2262-ХІІ викладено в наступній редакції: «максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів».

Згідно із пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI, обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом №1166-VII зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Одночасно, як встановлено судом, Позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 80% грошового забезпечення згідно Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент звільнення).

Суд зазначає, що під час проведення перерахунку раніше призначеної Позивачу пенсії за вислугу років, Відповідач не змінював максимального розміру пенсії, який був обчислений під час призначення пенсії в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується протоколами від 24.03.2018 року та від 25.03.2018 року за пенсійною справою N/A - 30249 (МВС).

Відтак, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Вимога про негайне перерахування всієї суми перерахованої пенсії з 01.01.2016 року, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268" та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Донецькій області № 8641 лк від 20.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, без обмежень граничного розміру, задоволенню не підлягає, оскільки Позивачем вимога про стягнення пенсії не заявлялась.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною 1 ст. 245 КАС України передбачено, що при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає в повному обсязі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Враховуючи, що Позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати, що підлягають розподілу відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, - відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, б. 3, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення належного перерахунку та невиплати пенсії з 01 січня 2016 року, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року - відмовити повністю.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Вступну та резолютивну частини рішення прийнято у нарадчій кімнаті та проголошено в судовому засіданні 09 листопада 2018 року.

Повний текст рішення виготовлено 14 листопада 2018 року.

Суддя Череповський Є.В.