справа №813/2751/18
07 листопада 2018 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп'як О.О.,
секретар судового засідання Лубоцька Н.І.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом ТзОВ «Науково-виробниче підприємство «Гетьман» до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії ,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Гетьман» (далі - позивач, ТзОВ «НВП «Гетьман») звернулось до суду з позовом до Управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Львівській області, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:
- визнати бездіяльність Управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у Львівській області, в частині не зарахування сплаченої суми акцизного податку в рахунок майбутніх платежів ТзОВ «НВП «Гетьман»;
- зобов'язати Управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у Львівській області провести зарахування ТзОВ «НВП «Гетьман» в рахунок майбутніх платежів сплаченої суми акцизного податку за марками акцизного податку в сумі 1 291 595,16 грн.
Ухвалою від 10.07.2018 відкрито загальне позовне провадження у вказаній справі. Підготовче засідання призначено на 30.07.2018.
Підготовчі засідання неодноразово відкладались за клопотанням сторін для уточнення позовних вимог, подання відзиву на позовну заяву, клопотань про виклик свідків та витребування доказів.
Ухвалою від 06.08.2018 судом змінено неналежного відповідача на Головне управління ДФС у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Львівській області).
23.08.2018 позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог в частині визначення належного відповідача.
Відповідачем 05.09.2018 подано відзив на позовну заяву.
Ухвалою від 08.10.2018 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду на 07.11.2018.
Позиція позивача:
У зв'язку з пошкодженням марок акцизного податку ТзОВ «НВП «Гетьман» звернулося до податкового органу із заявою про зарахування сплаченої суми акцизного податку в рахунок майбутніх платежів, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів» № 12451 від 27.12.2010. Однак, позивачу протиправно відмовлено у задоволенні вказаної заяви. З огляду на що позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві, заяві про уточнення позовних вимог. Просив позов задовольнити повністю.
Заперечення відповідача:
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві. Вказав, що оскільки позивач не повернув ГУ ДФС у Львівській області оформлених належним чином пошкоджених марок акцизного податку разом з реєстром марок для їх утилізації, відсутні підставі для здійснення зарахування акцизного податку в рахунок майбутніх платежів. З цих підстав просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідивши докази, якими вони обгрунтовуються, встановив наступне:
15.05.2018 позивач звернувся до начальника Управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у Львівській області із заявою про зарахування сплаченої суми акцизного податку в рахунок майбутніх платежів за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 в загальній сумі 1 291 595,16 грн.
В заяві вказав, що у зв'язку із пошкодженням акцизних марок в процесі виробництва алкогольної продукції та її списанням для утилізації в порядку, передбаченому ч. 2 п. 27 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.2.2019 №1251, позивач просить зарахувати суми акцизного податку, сплаченого ТзОВ «НВП «Гетьман» для отримання відповідної кількості акцизних марок, які були пошкоджені в процесі виробництва горілчаних виробів, в рахунок майбутніх платежів товариства по акцизному податку.
До заяви позивачем долучено узагальнену інформацію про списання пошкоджених акцизних марок та копії всіх актів про списання марок акцизного збору, які були пошкоджені під час виробництва горілчаних виробів, складених комісією у складі працівників ТзОВ «НВП «Гетьман», представників податкового органу та Шевченківської районної адміністрації м.Львова.
Згідно з вказаними актами комісією проведено підрахування, списання та утилізацію (шляхом спалення) марок акцизного податку, які були пошкоджені та знищені автоматом при маркуванні готової продукції, в зв'язку з неможливістю наклеювання їх на папір.
Листом №21216/10/13-01-40-06-04 від 14.06.2018 відповідач повідомив ТзОВ «НВП «Гетьман» про відсутність підстав для зарахування акцизного податку в рахунок майбутніх платежів, оскільки позивач не повернув ГУ ДФС у Львівській області оформлених належним чином пошкоджених марок акцизного податку, разом з реєстром марок для їх утилізації.
Не погодившись з такою позицією податкового органу позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Підпунктом 14.1.107 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Згідно з підпунктом 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.
Відповідно до пункту 226.16 статті 226 Податкового кодексу України марки акцизного податку, не використані для маркування товарів через їх пошкодження, приймаються від покупців марок для утилізації з відшкодуванням фактично сплачених сум податку відповідно до Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного податку, маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів. Плата за марки поверненню не підлягає.
Пунктом 25 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.2.2019 №1251 (надалі - Постанова № 1251) передбачено, що марки, не використані для маркування товарів у зв'язку з пошкодженням, приймаються від покупців марок для утилізації з відшкодуванням фактично сплачених сум податку відповідно до цього Положення. Плата за марки поверненню не підлягає.
Сплачена сума акцизного податку відшкодовується покупцям марок або за їх бажанням зараховується в рахунок майбутніх платежів.
Згідно з пунктами 26-27 Постанови № 1251 пошкоджені марки наклеюються на окремому аркуші паперу формату А3 (290 х 420 міліметрів) у такій спосіб, щоб чітко було видно центральну частину марки, окремі частини розірваних марок повинні бути з'єднані, а загальна частина кожної поверненої імпортером (замовником, виробником) марки повинна становити не менш як 60 відсотків початкового розміру.
Оформлені належним чином пошкоджені марки разом з реєстром марок повертаються їх продавцю. Продавець складає акт про знищення пошкоджених марок. Перший примірник акта разом із заявою платника про повернення сплаченої суми акцизного податку або про зарахування її в рахунок майбутніх платежів залишається у продавця марок.
У разі неможливості вирівнювання пошкоджених автоматом з наклеювання марок і наклеювання їх на окремому аркуші паперу на підприємстві-виробнику утворюється комісія, яка складає акт про списання таких марок. В акті обов'язково зазначається фактична кількість пошкоджених автоматом марок. До складу зазначеної комісії включається представник територіального органу ДФС за місцезнаходженням виробника (голова комісії) і представник відповідної місцевої держадміністрації.
При цьому плата за марки поверненню не підлягає.
Позивачем долучено до матеріалів справи акти про списання марок акцизного збору, які були пошкоджені під час виробництва горілчаних виробів на ТзОВ «НВП «Гетьман».
Суд, дослідивши такі акти, встановив, що вони складені відповідно до норм Постанови № 1251. Зокрема, у всіх актах вказана кількість та номінал (ставка акцизного податку) пошкоджених марок акцизного податку. Акти підписані всіма членами комісії без зауважень, в тому числі представниками Львівського Управління ОВП ДФС та Шевченківської районної адміністрації м.Львова.
Суд враховує, що у відповідача немає зауважень щодо кількості пошкоджених та утилізованих марок, а також щодо суми акцизного податку, яку позивач просить зарахувати в рахунок майбутніх платежів. Підставою для відмови у задоволенні відповідачем заяви ТзОВ «НВП «Гетьман» є недотримання позивачем визначеної Постановою № 1251 процедури повернення марок акцизного податку.
Водночас, наявні у справі письмові докази та встановлені в ході судового розгляду обставини свідчать, що позивач виконав усі необхідні дії, пов'язані з процедурою повернення та утилізації пошкоджених марок акцизного податку відповідною комісією. Відповідачем не надано суду доказів наявності сумнівів у достовірності долучених позивачем до матеріалів справи актів про списання марок акцизного збору, а також не надано доказів наявності інших підстав для відмови у поверненні позивачу сплаченої ним при придбанні марок суми акцизного податку.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідач не довів правомірності своїх дій належними та допустимими доказами. Водночас долучені позивачем до матеріалів справи та досліджені судом письмові докази підтверджують обґрунтованість позовних вимог. Відтак, суд дійшов висновку, що податковим органом протиправно відмовлено ТзОВ «НВП «Гетьман» у зарахуванні сплаченої суми акцизного податку за марками акцизного податку в рахунок майбутніх платежів. Тому, позовні вимоги належить задовольнити.
З урахуванням заявлених позовних вимог суд зазначає, що для належного захисту порушених прав позивача слід викласти їх в іншій редакції, не змінюючи при цьому їх змісту. Зокрема, суд вважає протиправною відмову Головного управління ДФС у Львівській області у зарахуванні сплаченої ТзОВ «НВП «Гетьман» суми акцизного податку за марками акцизного податку в рахунок майбутніх платежів, яка викладена саме у листі від 14.06.2018 №21216/10/13-01-40-06-04.
Всі здійснені позивачем документально підтверджені судові витрати суд стягує за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління ДФС у Львівській області у зарахуванні сплаченої Товариством з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Гетьман” суми акцизного податку за марками акцизного податку в рахунок майбутніх платежів, викладену у листі від 14.06.2018 року №21216/10/13-01-40-06-04.
Зобов'язати Головне управління ДФС у Львівській області (адреса: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ 39462700) провести зарахування сплаченої суми акцизного податку за марками акцизного податку в розмірі 1 291 595,16 грн. в рахунок майбутніх платежів Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Гетьман” (адреса:79024, м. Львів, вул. Волинська, 10а, ЄДРПОУ 31804036).
Стягнути з Головного управління ДФС у Львівській області (адреса: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ 39462700) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Гетьман” (адреса:79024, м. Львів, вул. Волинська, 10а, ЄДРПОУ 31804036) судовий збір в сумі 19373,94 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено і підписано 16.11.2018 року.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна