16 листопада 2018 р. Справа № 480/3912/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в у Сумській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не нарахування та невиплати компенсації втрати частини доходів за період з 01.01.2016 по 30.03.2018 протиправною;
- зобов'язати Головне Управлінння Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_1 розрахунок і виплату компенсації втрати частини доходів за період з 01.01.2016 по 30.03.2018 у зв'язку з порушенням строків їх виплати, у відповідності до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.
Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати» ОСОБА_1 має право на компенсацію втрати частини доходу у зв'язку із порушенням строку виплати пенсії згідно рішення Ямпільського районного суду Сумської області від 22.12.2017. З відповідною заявою позивач звернувся до відповідача, однак, управління відмовило у виплаті компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати. Вважає таку бездіяльність відповідача протиправною.
Ухвалою суду від 18.10.2018 вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, встановлено строк для надання відзиву відповідачем.
Проте, у встановлений судом строк відповідач відзиву на позовну заяву до суду не подав.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та перебуває на пенсійному обліку у ГУ ПФУ в Сумській області, що вбачається з позовної заяви, відзиву та підтверджується копією пенсійного посвідчення № 98/10123 (а.с. 20).
Рішенням Ямпільського районного суду Сумської області від 22.12.2017 у справі № 590/1250/17 (а.с. 16-19) було визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ України в Сумській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2016 та зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області № 11/169-131 (2373) від 22.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988, починаючи з 01.01.2016. Дане рішення набрало законної сили 28.02.2018.
На виконання зазначеного рішення суду ГУ ПФУ в Сумській області 07.03.2018 було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2016, здійснено розрахунок розміру доплати пенсії за період з 01.01.2016 по 30.03.2018 у сумі 56273,91 грн., з 01.04.2018 розпочато виплату пенсії у новому розмірі, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії та розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії (а.с. 15, зворотній бік а.с. 15).
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 13.09.2018 про виплату компенсації втрати частини доходів, у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії (а.с.13). Однак, відповідач листом від 28.09.2018 № 2223/Л-11 на заяву позивача повідомив, що оскільки, питання щодо проведення перерахунку пенсії та її виплати з 01.01.2016 було предметом розгляду його в суді, а згідно з рішенням суду зобов'язань про нарахування суми компенсації за втрату частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати частини пенсії не визначено, то підстави для її нарахування та виплати відсутні (а.с.14).
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV, яка регламентує виплату пенсій за минулий час, нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 №2050-ІІІ та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 від 21.02.2001.
Відповідно до статей 1, 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші. Схожі норми містяться і в пп.2,3 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №159 від 21.02.2001.
Отже, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).
Основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, ст. 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-ІІІ та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 від 21.02.2001 є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 18.11.2014 (справа №21-518а14), а також Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 (справа №336/4675/17), від 03.05.2018 (справа №703/5652-15а).
З матеріалів справи встановлено, що рішенням Ямпільського районного суду Сумської області, яке набрало законної сили, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу, починаючи з 01.01.2016. Отже, факт того, що відповідач з 01.01.2016 не здійснював належні нарахування та виплати суми пенсії не підлягає доказуванню, оскільки він встановлений судовим рішенням у спорі між тими самими сторонами.
Таким чином, обов'язок з перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідача виник у січні 2016 року з набранням чинності змін до законодавчих актів, пов'язаних з перерахунком пенсії.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 №2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Враховуючи, що тривале нарахування та виплата пенсії у меншому розмірі, ніж передбачено Законом, за минулі періоди сталося з вини відповідача та фактично такий перерахунок і виплата були здійснені лише у квітні 2018 року позивач мав право на одержання невиплаченої пенсії з нарахуванням компенсації втрати частини доходів на підставі ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV та Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 №2050-ІІІ, з 01.01.2016 по 30.03.2018 у розмірі, розрахованому відповідно до ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” від 19.10.2000 № 2050-ІІІ та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159, а відтак, суд дійшов висновку, що бездіяльність відповідача, яка полягала у не нарахуванні та не виплаті позивачу компенсації втрати частини доходів, у зв'язку з порушенням строку виплати частини основного розміру пенсії, не відповідає ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є протиправною, а тому позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не нарахування та невиплати компенсації втрати частини доходів за період з січня 2016 року по березень 2018 року включно та зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області здійснити ОСОБА_2 розрахунок і виплату компенсації втрати частини доходів за період з січня 2016 року по березень 2018 року включно, у зв'язку з порушенням строків їх виплати, у відповідності до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” від 19.10.2000 № 2050-ІІІ та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Що стосується клопотання позивача щодо встановлення судового контролю, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу вказаної норми вбачається, що питання про надання звіту про виконання постанови вирішує суд, який прийняв судове рішення по суті спору не на користь суб'єкта владних повноважень. При цьому це є правом, а не обов'язком суду, який при вирішенні даного питання враховує, в тому числі наявність належних та допустимих доказів, які б свідчили про можливість ухилення відповідача від виконання прийнятого судового рішення.
Враховуючи вищенаведене, а також те, що в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, які б свідчили про ймовірність ухилення відповідача від виконання даного судового рішення, позивачем таких доказів не надано, суд не вбачає підстав для застосування положень ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів за період з 01.01.2016 по 30.03.2018 протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, ідентифікаційний код 21108013) здійснити ОСОБА_1 (41200, Сумська область, смт. Ямпіль, вул. Травнева, 33, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) нарахування і виплату компенсації втрати частини доходів за період з 01.01.2016 по 30.03.2018 у зв'язку з порушенням строків їх виплати, у відповідності до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” від 19.10.2000 № 2050-ІІІ та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко