Рішення від 15.11.2018 по справі 1740/2454/18

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2018 року м. Рівне №1740/2454/18

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області, про зобов'язання відповідача призначити та виплачувати позивачу пенсію за віком на пільгових умовах з урахуванням роботи на посаді електрогазозварника у ВО "Рівнезалізобетом" за період з 30.07.1980 по 04.05.1981, починаючи з 20.08.2018. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що після досягнення 56 років позивач 20.08.2018 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Проте, відповідач відмовив йому в призначенні пенсії на пільгових умовах, мотивуючи своє рішення тим, що позивачем не було надано уточнюючу довідку про характер роботи та умови праці, що визначають право на отримання пенсії на пільгових умовах, за період роботи в ПАТ "Рівнезалізобетон" на посаді електрозварника з 30.07.1980 по 04.05.1981. Вказану відмову позивач вважає протиправною, оскільки чинним законодавством передбачено надання уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників для підтвердження спеціального трудового стажу лише у випадку відсутності трудової книжки або коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах. Таким чином, позивач зазначив, що згідно з записами в його трудовій книжці, набутий ним пільговий стаж за Списком №2 становить 11 років 2 місяці 9 днів, в тому числі: 5 років 6 місяців 19 днів - робота на посаді електрогазозваника в ПАТ "Рівнесільмаш"; 1 рік 11 місяців 5 днів - служба в рядах Радянської армії; 2 роки 10 місяців 5 днів - навчання в ГПТУ-3 м. Здолбунів; 9 місяців 5 днів - робота на посаді електрогазозварника у ВО "Рівнезалізобетон". Таким чином, позивач вказує, що в силу вимог п.2 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" має право на зменшення пенсійного віку та призначення пенсії на пільгових умовах у віці 56 років. З наведених підстав, просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог. На обґрунтування своїх заперечень зазначив, що 20.08.2018 позивач дійсно звернувся до нього із заявою про призначення пенсії за віком за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Однак, за наслідками розгляду та перевірки наданих позивачем документів було встановлено відсутність в останнього необхідно пільгового стажу та прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії. Так, позивачем не було надано уточнюючу довідку про характер роботи та умови праці, що визначають право на отримання пенсії на пільгових умовах, за період роботи в ПАТ "Рівнезалізобетон" на посаді електрозварника з 30.07.1980 по 04.05.1981, а тому вказаний період не може бути зарахований до пільгового стажу. Таким чином, відповідач стверджує, що діяв в межах своїх повноважень та у спосіб передбачений Конституцією України та законами України, у зв'язку з чим позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.

Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 01.10.2018 відкрито провадження у справі та справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що 03.04.2018 позивачу виповнилося 56 років.

20.08.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою призначення пенсії за віком за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Листом від 28.08.2018 за №Г-42 відповідач повідомив позивачу про відмову в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю в останнього необхідно пільгового стажу, оскільки період його роботи в ПАТ "Рівнезалізобетон" на посаді електрозварника з 30.07.1980 по 04.05.1981 не може бути зарахований до пільгового стажу через не подання уточнюючої довідки про характер роботи та умови праці, що визначають право на отримання пенсії на пільгових умовах.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058).

Відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону №1058, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Частиною 1 статті 114 Закону №1058 передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з п.2 ч.2 ст.114 Закону №1058, на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Частиною 1 статті 26 Закону №1058 встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Аналіз вказаних вище правових норм дозволяє прийти до висновку, що чоловікам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, пенсія за віком на пільгових умовах призначається:

1) після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 10 років на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, на підземних роботах за списком №2, або

3) зі зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону №1058 (тобто, 60 років), на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, на підземних роботах за списком №2, в разі наявності загального стаж на зазначених роботах не менше 5 років.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005 затверджений Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок №383).

Пунктом 3 зазначеного Порядку закріплено правило, згідно з яким при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

В період роботи позивача електрозварником у ВО "Рівнезалізобетон" з 30.07.1981 по 04.05.1981 діяли списки, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 за №173.

Судом встановлено, що професія електрозварника, за якою працював позивач в період з 30.07.1981 по 04.05.1981 у ВО "Рівнезалізобетон" передбачена Списком №2, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення.

Зайнятість позивача повний робочий день на цих роботах підтверджена архівними довідками архівного відділу виконавчого комітету Рівненської міської ради від 19.10.2017 за №Г-74/12-14 та за №Г75/12-14.

За правилами статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Між тим записи у трудовій книжці позивача та довідки, які містяться у матеріалах справи, підтверджують роботу позивача у спірний період за Списком №2, що надає право на включення спірного періоду до стажу на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

При цьому, суд відхиляє доводи відповідача, що період роботи позивача з 30.07.1981 по 04.05.1981 у ВО "Рівнезалізобетон" не підтверджений уточнюючою довідкою, як безпідставні, оскільки надання уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно лише у випадку відсутності трудової книжки або коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах.

Вказана позиція також узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 22.03.2018 по справі №208/235/17 (2-а/208/105/17) та постанові від 17.04.2018 по справі №668/3386/15-а.

Відповідно до ст.38 Закону України "Про професійну (професійно-технічну) освіту" від 10.02.1998 №103/98-ВР, час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Відповідно до ст.8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII, час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Аналіз вказаних вище норм права дозволяє прийти до висновку, що час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти та час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, в разі якщо особа була зарахована на роботу за набутою (пільговою) професією протягом трьох місяців після закінчення навчання та на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Оскільки період роботи позивача електрозварником з 30.07.1981 по 04.05.1981 у ВО "Рівнезалізобетон" підлягає зарахуванню до пільгового стажу за Списком №2, тому періоди його служби в рядах Радянської армії та навчання в ГПТУ-3 м. Здолбунів також належить зарахувати до пільгового стажу.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що пільговий стаж позивача за Списком №2 становить понад 10 років та йому виповнилося 56 років, у зв'язку з чим він має право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону №1058

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що відмовляючи позивачу в призначенні пенсії, відповідач допустив протиправну бездіяльність, внаслідок чого порушив гарантовані Конституцією України позивачу гарантії соціального захисту.

При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до ст.44 Закону №1058, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 1 статті 45 Закону №1058 визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Враховуючи, пенсійного віку (56 років) позивач досягнув 03.04.2018 та за призначенням пенсії звернувся 20.08.2018, тобто пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку, тому суд прийшов до висновку про необхідність зобов'язати відповідача призначити пенсію позивачу з 20.08.2018.

Крім того, суд звертає увагу, що у позовній заяві позивачем заявлено лише вимогу зобов'язального характеру.

Однак, статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, в тому числі шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Статтею 245 КАС України також встановлено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про, зокрема, визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Оскільки, судом встановлений факт наявності бездіяльності з боку відповідача щодо призначення пенсії позивачу на пільгових умовах, тому суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та прийняти рішення про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення певних дій.

Підсумовуючи вище наведене в його сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать до задоволення в повному обсязі.

Крім того, відповідно до п.10 ч.2 ст.245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, застосувавши інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на вказане, сплачена сума судового збору у розмірі 704,80грн. відповідно до квитанції від 26.09.2018 №108, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області судовий збір в сумі 704,80грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

1) позивач - ОСОБА_1 (35701, Рівненська обл., Рівненський р-н, м. Здолбунів, вул. Степана Бандери, 34а, РНОКПП НОМЕР_1);

2) відповідач - Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області (33001, м. Рівне, вул. Яворницького, 34, код ЄДРПОУ 40373305).

Суддя Комшелюк Т.О.