Рішення від 16.11.2018 по справі 1140/2311/18

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2018 року м. Кропивницький Справа № 1140/2311/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Сагуна А.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області про скасування податкового повідомлення-рішення, а також податкової вимоги,-

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду, з урахування заяви про зменшення позовних вимог (а.с.100-101), з позовною заявою про визнання протиправними та скасування, винесених Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області податкового повідомлення-рішення від 08.05.2018 р. №0001311303 і податкову вимогу від 08.05.2018 № Ф-000048130.

Позивач не погоджується з висновками акту перевірки та прийнятими на його підставі податковим повідомленням-рішенням та вимоги, оскільки вказане рішення й вимога порушують його права, суперечать діючому законодавству, прийняті на основі необґрунтованих висновків податкового органу, так як позивачем не було допущено заниження суми єдиного внеску. Відповідач протиправно нарахував на суму 100125 грн., яка помилково була проведена через реєстратор розрахункових операцій, суму єдиного внеску та штрафні санкції.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечує проти задоволення позовних вимог, оскільки прийняття оскаржуваного рішення та вимоги обумовлено порушенням податкового законодавства, що виявлені під час перевірки, а тому рішення та вимога є правомірними та не підлягають скасуванню (а.с. 100-101).

Сторони в судове засідання не з'явились.

Представником позивача подано клопотання про розгляд справи без його участі (а.с. 116).

Представник відповідача про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 115).

Заслухавши пояснення представників сторін в попередньому судовому засіданні, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив наступне.

В період з 27 березня по 10 квітня 2018 року посадовими особами відповідача проведена документальна планова виїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 року, дотримання законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 року, про що складено Акт № 357/11-28-13-03/НОМЕР_1 (а.с. 12-32).

Згідно висновків Акту, перевіркою, встановлено порушення позивачем, в тому числі:

- ч. 2 п. 1 ст. 7 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в частині заниження суми податкового зобов'язання по єдиному внеску від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 13807,30 грн., в тому числі за 2016 рік на суму 8815,44 та за 2017 рік на суму 4991,86 грн. (а.с. 32).

08.05.2018 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення № 0001311303, яким позивачу донараховано 13807,30 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також застосована штрафна санкція у розмірі 2262,28 грн. (а.с. 36).

В пункті 2.1.2 Акту перевірки зазначено, що: «Перевіркою правильності визначення загального оподатковуваного доходу, отриманого від провадження діяльності за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, встановлено заниження задекларованого доходу за 2016 рік на загальну суму 108141,50 грн. у зв'язку з неповним включенням в дохід виручки від реалізації алкогольної та тютюнової продукції (дані КОРО та 2-звітів) в сумі 107823,55грн. та отриманих грошових коштів на розрахунковий рахунок НОМЕР_2, відкритому у філії Кіровоградського РУ ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК», у вигляді дистрибьюційної винагороди в сумі 317,95 грн., та завищення задекларованого доходу за 2017 рік на загальну суму 64425,00 грн. внаслідок включення до суми отриманого доходу сум акцизного податку з реалізованих підакцизних товарів на 63880,12 грн. за рахунок арифметичної помилки платника податку на 544,88 грн., чим порушено пункт 177.2, підпункт 177.3.1 статті 177 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755 (із змінами та доповненнями) та пп.2 п. 6 Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи-підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 року №481 (а.с. 17-18).

Судом встановлено, що при визначенні розміру загального оподатковуваного доходу за 2016 рік до загальної суми було включено помилково здійснену операцію продавцем ОСОБА_3 торгового павільйону «Все для всіх» (с. Голубієвичі) згідно фіскального чека № 0001 11-01-2016 з продажу сигарет «Пріма срібна» в кількості 8010 по ціні 12.50 на суму 100125,00 грн.

Помилковість вказаної операції підтверджується наступним:

- здійснена в торговому павільйоні «Все для всіх» (с. Голубієвичі), в якому повинно було б бути не менше 8010 пачок сигарет «Пріма срібна»;

- інвентаризаційним описом товарно-матеріальних цінностей від 04.01.2016 року по тютюнових та алкогольних товарах у матеріально-відповідальної, який підтверджує відсутність такої кількості пачок сигарет «Пріма срібна» в торговому павільйоні «Все для всіх» (с. Голубієвичі) (а.с. 63-65);

- актом звірки взаєморозрахунків від 15.01.2016 року між ТОВ «Тедіс Україна» та ФОП ОСОБА_1, згідно якого вбачається відсутність надходження товарів на суму 100125.00 грн., оскільки обороти за період з 01.01.2016 по 15.01.2016 року становлять 19060.98 грн. (а.с. 66);

- заявою продавця ОСОБА_3 на ім'я ФОП ОСОБА_1 від 11.01.2016р. стосовно помилки з відповідною копією чеку;

- виписками з банку (а.с. 49-62);

- книгою обліку розрахункових операцій, а також фіскальними чеками (а.с. 68-72);

- книгою обліку № 352 доходів і витрат, яку ведуть ФОП (а.с .73-77).

Відповідно до п. 177.2 ст. 177 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

Згідно п. 177.4 ст. 177 Податкового кодексу України до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать:

- 177.4.1. витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат;

- 177.4.2. витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами цього розділу);

обов'язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством, внески платника податку на обов'язкове страхування життя або здоров'я працівників у випадках, передбачених законодавством;

- 177.4.3. суми податків, зборів, які пов'язані з проведенням господарської діяльності такої фізичної особи - підприємця (крім податку на додану вартість для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, та акцизного податку, податку на доходи фізичних осіб з доходу від господарської діяльності, податку на майно); суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірах і порядку, встановлених законом; платежі, сплачені за одержання ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності фізичною особою - підприємцем, одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, які пов'язані з господарською діяльністю фізичної особи - підприємця;

- 177.4.4. інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1 - 177.4.3 цього пункту, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв'язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг.

Відповідно до п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу України платник податків має право обирати самостійно, якщо інше не встановлено цим Кодексом, метод ведення обліку доходів і витрат.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.

З огляду на викладене, помилково вибитий фіскальний чек не може бути беззаперечним доказом здійснення господарської операції та отримання прибутку, а повинен бути перевірений за допомогою інших первинних документів.

Відповідачем не надано доказів реалізації продавцем ОСОБА_3 торгового павільйону «Все для всіх» (с. Голубієвичі) сигарет «Пріма срібна» в кількості 8010 по ціні 12.50 на суму 100125,00 грн.

Крім того судом раніше встановлено, що продавець ОСОБА_3 фізично не міг реалізувати таку кількість сигарет, через їх відсутність у нього по факту, що підтверджено доказами.

Ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в подальшому - Закон № 2464-VI) визначено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасне повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до п. 2 ч. 1. ст. 7 Закону № 2464-VI єдиний внесок нараховується, для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

Згідно ч. 3 ст. 7 Закону № 2464-VI нарахування єдиного внеску здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом.

Згідно ч. 5 ст. 8 Закону № 2464-VI у редакції, що діє з 01.01.2016 року єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону № 2464-VI орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Згідно п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-VI за донарахування органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску;

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону № 2464-VI обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування винесених Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області податкового повідомлення-рішення від 08.05.2018 №0001311303 є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Стосовно позовної вимоги, про визнання протиправною та скасування податкової вимоги від 08.05.2018 № Ф-000048130, суд зазначає наступне.

Як зазначено судом раніше Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом та винесена за на підставі оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, яке скасоване судом.

Таким чином, позовні вимоги позивача про визнання протиправною та скасування податкової вимоги від 08.05.2018 № Ф-000048130, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

При зверненні до суду позивачем було сплачено судові витрати у розмірі 704,80 грн.

З огляду на викладене, на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 139, 246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП - НОМЕР_1) до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЄДРПОУ - 39393501) про скасування податкового повідомлення-рішення, а також податкової вимоги - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 08 травня 2018 № 0001311303, винесене Головним управлінням Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, яким фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 донараховано 13807,30 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також застосована штрафна санкція у розмірі 2262,28 грн.

Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу від 08.05.2018 № Ф-000048130, винесену Головним управлінням Державної фіскальної служби у Кіровоградській області на суму 13807,30 грн.

Присудити на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.).

Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. Сагун