Ухвала від 16.11.2018 по справі 812/161/18

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

16 листопада 2018 року СєвєродонецькСправа № 812/161/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чиркін С.М., розглянувши в письмовому провадженні клопотання Управління пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та витребування доказів у справі № 812/161/18 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії.

18 вересня 2018 року від відповідача до суду за вхідним реєстраційним номером 22395/2018 надійшло клопотання, в якому відповідач просить:

- розглянути справу за правилами загального позовного провадження;

- витребувати від Державної прикордонної служби інформацію про перебування ОСОБА_1 на території, підконтрольній Україна, на момент підписання позову до суду, а саме 29.12.2017;

- витребувати від Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської РДА Луганської області інформацію щодо чинності довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 27.10.2016 № 229901135 на ім'я ОСОБА_1.

В обґрунтування зазначено, що за даними, які надійшли до управління позивач з квітня 2017 року не перебуває на території, підконтрольній Україні. Позов до суду датований 29.12.2017. Вказані обставини дають підстави вважати, що позивач не міг самостійно звернутись до суду.

Позивач та представник відповідача в судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.

Відповідно до частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки сторони про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином і відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та витребування доказів в порядку письмового провадження.

Розглянувши подане клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, суд дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення, виходячи з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Ухвалою від 05.02.2018 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд дійшов до висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовної провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Разом з тим, вказаною ухвалою судом вказано, що у разі заперечень відповідача проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження встановити строк для подання відповідної заяви протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Вказана ухвала вручена відповідачу 09.02.2018, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу (а.с. 43).

Таким чином, відповідач мав право подати заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до 15.02.2018.

Згідно із ч. 4 ст. 260 КАС України якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача протягом двох днів із дня її надходження до суду постановляє ухвалу про:

1) залишення заяви відповідача без задоволення;

2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

Частиною 5 вказаної статті передбачено, що якщо відповідач не подасть у встановлений судом строк такі заперечення, він має право ініціювати перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження лише у випадку, якщо доведе, що пропустив строк із поважних причин.

Клопотання відповідача щодо розгляду справи за правилами загального позовного провадження було подане лише 18.09.2018, тобто поза строком, встановленим в ухвалі суду від 05.02.2018.

Враховуючи вищенаведене, оскільки клопотання щодо розгляду справи за правилами загального позовного провадження було подано з пропуском встановленого строку та не доведено, що відповідач пропустив строк із поважних причин, суд дійшов висновку про залишення вказаного клопотання без задоволення.

Розглянувши клопотання про витребування доказів, суд дійшов висновку про залишення його без задоволення, виходячи з такого.

Частиною четвертою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено обов'язок суду вжити визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Згідно з частинами першою, другою, третьою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (частина перша).

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Частинами першою, третьою та четвертою статті 79 КАС України визначено, що учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.

Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.

Відповідно до частини першої статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.

Ухвалою від 05.02.2018 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі було зобов'язано відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Вказана ухвала вручена відповідачу 09.02.2018, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу (а.с. 43).

Таким чином, відповідач мав право подати клопотання про витребування доказів до 25.02.2018, в той час як вказане клопотання було подане лише 18.09.2018, тобто поза строком, встановленим ч.ч. 2, 3 ст. 79 КАС України та визначеним в ухвалі суду від 05.02.2018.

Таким чином, у разі якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.

Враховуючи вищенаведене, оскільки клопотання про витребування доказів заявлено з пропуском встановленого строку та не подано обґрунтування про неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від відповідача, суд дійшов висновку про залишення його без задоволення.

Керуючись статтями 72, 77, 79, 80, 260 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та витребування доказів у справі № 812/161/18 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя С.М. Чиркін