16 листопада 2018 року справа № 1140/2748/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - Управління) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернулася до суду з заявою до відповідача про визнання протиправними дій щодо припинення виплати пенсії у зв'язку із втратою годувальника з травня 2018 року.
Водночас, просила суд зобов'язати Управління поновити нарахування та виплату пенсії, починаючи з травня 2018 року.
У заяві зазначає, що набула статусу внутрішньо переміщеної особи (жителька Луганської області), перебуває на обліку Управління і отримує пенсію у зв'язку із втратою годувальника.
З травня 2018 року припинена виплата пенсії на підставі інформації, яка отримана від Пенсійного фонду України за результатами верифікації виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам.
Вважає дії Управління протиправними, оскільки припинення виплати пенсії можливе виключно на підставі випадку, який встановлено законом.
Управління заперечило стосовно задоволення позову, надіславши відзив (а.с.28-29).
Стверджує, що рішення про припинення виплати пенсії прийнято на підставі нормативно-правового акту Уряду України у зв'язку з відсутністю позивача за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи, що встановлено під час верифікації.
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.
Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.
Так, Управління визнає, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою з зони проведення антитерористичної операції і до травня 2018 року отримувала пенсію у зв'язку із втратою годувальника, яку виплачував відповідач (а.с.20-22).
25 травня та 17 серпня 2018 року Управління прийняло розпорядження про припинення позивачу виплати пенсії з 01 травня та 01 серпня 2018 року на підставі підпункту 5 пункту 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування (далі - Порядок), затвердженого постановою Уряду України від 08 червня 2016 року №365 (а.с.44).
Починаючи з травня по жовтень 2018 року (день звернення) ОСОБА_1 не виплачується пенсія.
За повідомленням Управління розпорядження прийняті на підставі протоколу засідання комісії Міністерства фінансів України від 15 червня та 17 серпня 2018 року (а.с.22).
Управління не надало до суду копії згаданих протоколів.
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, відповідно до приписів частини 1 статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України (положення пункту 2 частини першої статті 49 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 07.10.2009 р. N 25-рп/2009); 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Припиняючи виплату пенсії, Управління керувалось приписами пункту 5 частини 1 згаданої норми Закону та розпорядженнями, котрі прийняті на підставі приписів підпункту 5 пункту 12 Порядку.
Так, цією нормою Порядку встановлено, що соціальні виплати за рішенням комісій або органів, що здійснюють соціальні виплати, припиняються у разі отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Водночас, відповідач не звернув увагу, що припис пункту 5 частини 1 статті 49 Закону надає право припиняти виплату пенсії лише у випадку, коли це встановлено законом, а не підзаконним актом.
Законодавець, приймаючи згадану статтю Закону, не делегував право встановлювати інші випадки припинення виплати пенсії іншим владним суб'єктам.
Це доводиться тим, що закони приймає виключно Парламент України.
А тому, до спірних правовідносин не може бути застосовано підзаконний акт Уряду України, який суперечить Закону.
У даному випадку суд, керуючись приписами частини 3 статті 7 КАС України, застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Підсумовуючи, суд зробив висновок про протиправність рішень Управління щодо припинення виплати пенсії позивачу.
Такий правовий висновок узгоджується з правовим висновком Верховного Суду, котрий міститься у абзаці 73 рішення у зразковій справі №805/402/18.
Управління ж у відзиві посилається на правовий висновок Верховного Суду, котрий міститься у абзаці 26 постанови у справі №635/903/17.
Верховний Суд зробив такий висновок: «відсутність визначених Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій, призвела до того, що Пенсійний фонд України не має правових підстав та законного способу дій для реалізації своїх повноважень, що виключає можливість перерахунку зазначених пенсій».
Цей висновок не стосується вирішення цієї справи, оскільки мова не йде про перерахунок пенсії.
З метою ефективного захисту прав і інтересів людини суд, керуючись приписами частини 2 статті 9 КАС України, виходить за межі позовних вимог і визнає протиправними не дії щодо прийняття розпоряджень, а останні.
Отже, позов належить задовільнити.
Судові витрати у справі складаються з судового збору у сумі 704,80 грн.
Суд розподіляє судові витрати відповідно до приписів частини 1 статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 263, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовільнити.
Визнати протиправними та скасувати розпорядження Головного управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 25 травня та 17 серпня 2018 року щодо припинення виплати пенсії у зв'язку із втратою годувальника ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області поновити нарахування і виплату ОСОБА_1 пенсії у зв'язку із втратою годувальника, починаючи з травня 2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 704,80 грн.
Допустити до негайного виконання рішення суду в частині нарахування та виплати пенсії за травень 2018 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. Брегей