справа№1340/4399/18
13 листопада 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий-суддя Костецький Н.В.,
секретар судового засідання Витвицька В.П.,
за участю:
представники позивача ОСОБА_1,
представник відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові в порядку спрощеного позовного повадження справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Агролайф корми” до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
встановив:
товариство з обмеженою відповідальністю “Агролайф корми” (далі - позивач, ТОВ “Агролайф корми”) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення від 07.08.2018 № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ТОВ “Агролайф корми” 04.09.2018 отримано рішення від 07.08.2018 № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким зобов'язано позивача сплатити штраф у розмірі 77438,26 гривень та пеню у розмірі 5125,25 грн. Звертає увагу, що контролюючі органи мають право застосовувати фінансові санкції (пеню та штрафні санкції), які передбачені Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” виключно на підставі акту документальної перевірки та даних інформаційної системи органу доходів і зборів. Тобто, за умови наявності відповідних порушень та обгрунтованого розрахунку нарахованих штрафних санкцій та пені з відповідними розшифровками по періодам. Однак, відповідач не надавав будь-яких актів перевірок про встановлені порушення позивача відносно порушення вимог законодавства про сплату ЄСВ, і зокрема за період з 21.04.2018 до 30.07.2018. Також звертає увагущо відповідач не надав жодних обгрунтованих розрахунків на підтвердження правильного нарахування суму штрафних санкцій та пені з метою надання позивачем свої заперечень. Таким чином, оскаржене рішення від 07.08.2018 № НОМЕР_1 відповідача прийнято без будь-якого ознайомлення позивача з актом перевірки та розрахунку штрафних санкцій. Відповідач не надав позивачу жодного акту перевірок про встановлені порушення вимог законодавства про сплату ЄСВ та жодного обгрунтування розрахунків на підтвердження правильного нарахування суми штрафних санкцій та пені.
Ухвалою суду від 28.10.2018 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву від 17.10.2018 (вх. № 32953), у якому зазначає, що Головним управлінням ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку ТОВ “Агролайф корми” з питань несплати (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. За результатами перевірки на підставі ч. 10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України “Про збір та обіл єдиного внеску на заганооб'язкове державне соціачьне страхування” було винесено рішення від 07.08.2018 № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкій у розмірі 77 438,26 грн (20% з 01.01.2015) за період з 21.04.2018 до 30.07.2018 та нарахвано пеню у розмірі 5125, 25 грн (0,1% від суми недоїмки). Згідно даних інтегрованої картки ТОВ “Атролайф корми” по єдиному соціальному внеску позивачу були нараховані штрафні санкції у розмірі 63841 грн 86 коп. та пеня у розмірі 2340 грн 84 коп (0,1 % суми недоїмки) за період ще з 21.09.2017 по 30.01.2018. Рішення від 01.03.2018 № НОМЕР_2 з розрахунком штрафної санкції, яке було відправлено платнику засобами поштовому зв'язку, але позивач не отримав повідомлення, конверт повернувся за закінченням терміну зберігання, про що свідчить позначка пошти на корінці про вручення повідомлення. Відповідно до ч. 3 п. 58.3, абзац четвертий п. 86.3, абзац п'ятий п. 86.5 ПК, п. 116, 117 Правил № 270 документ уважається врученим платникові податків у день, коли поштою зроблено таку позначку на листі. Також Рішенням від 07.08.2018 № НОМЕР_1 за період з 21.04.2018 до 30.07.2018 застосовано штраф у розмірі (20% з 01.01.2015) 77438 грн 26 коп та нараховано пеню у розмірі 5152,25 (0,1 % суми недоїмки), що підтверджується розрахунком штрафної санкції. ЗУ “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” чітко встановлений обов'язок платника своєчасно сплачувати єдиний внесок, незалежно від фінансового стану, та не передбачено можливість звільнення такого платника єдиного внеску від відповідальності, установленої за невиконання відповідного зобов'язання. З урахуванням вищевказаного, Головне управління ДФС у Львівській області вважає вимоги викладені в позовній заяві безпідставними, необгрунтованими, такими, що не підлягають задоволенню та просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Позивач подав відповідь на відзив від 24.10.2018 (вх. № 33774).
Ухвалою від 29.10.2018 суд перейшов із спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін до розгляду справи № 813/4399/18 за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позові та відповіді на відзив, просив суд позов задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив та просив у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
01.03.2018 Головним управлінням ДФС у Львівській області прийнято рішення № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Відповідно до вказаного рішення, до позивача, на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, застосовано штраф у розмірі 63841,86 грн (20% з 01.01.2015 року) за період з 21.09.2017 до 30.01.2017, а також нараховано пеню у розмірі 2340,84 грн (0,1% від суми недоїмки).
Не погодившись з таким рішенням, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені у Законі України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010№2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).
Згідно з пункту 8 статті 9 Закону платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 51 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Згідно частини 10 цієї статті днем сплати єдиного внеску вважається:
1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів;
2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі;
3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Частиною 11 статті 9 Закону встановлено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до п. 6, 10, ч. 1 ст. 1, п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI передбачено, що недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок. Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з ч. 4 ст. 8 вищевказаного Закону порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до п.п. 14.1.11 Податкового кодексу України адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.
Таким чином, здійснення контролю за правильністю сплати єдиного внеску має здійснюватися у відповідності до вимог Податкового кодексу України.
Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” (далі - Закон), нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (далі - Інструкція № 449).
Згідно пункту 1 Розділу VII Інструкції № 449 за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Пунктом 2 цього розділу встановлено, що згідно з частиною одинадцятою статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4 та 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди.
Для платників, зазначених у підпунктах 1, 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, таким періодом є календарний місяць, для платників, зазначених у підпунктах 3, 4, 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, - календарний квартал.
Згідно пункту 5 цього розділу Інструкції на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Документи, які є підставою для нарахування пені:
документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк його сплати, - звіт платника щодо нарахування єдиного внеску (з додатним значенням);
вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами документальних перевірок або повідомленням-розрахунком;
рішення суду.
Згідно п. 7 Розділу VII Інструкції № 449 рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 2, 3, 5, 6 цього розділу, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає посадова особа органу доходів і зборів.
За результатами розгляду акта документальної перевірки рішення про нарахування пені та застосування штрафів приймається протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки - приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.
Отже, цією нормою встановлено, що рішення про застосування санкцій приймається уповноваженою особою на підставі акту перевірки, з урахуванням розгляду позиції платника щодо акту перевірки.
Суд зазначає, що перевірка є способом реалізації владних управлінських функцій податковим органом як суб'єктом владних повноважень, який зобов'язаний діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, в порушення вказаної норми, відповідачем було прийнято оскаржене рішення без проведення перевірки та складання акту, на підставі якого приймається відповідне рішення.
Суд звертає увагу, що непризначення та непроведення контролюючим органом документальної перевірки позивача, позбавило підприємство можливості подати заперечення, які мають враховуватися при прийнятті рішення про застосування санкцій.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про те, що рішення Головного управління ДФС у Львівській області від 07.08.2018 № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є протиправним та підлягає скасуванню.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачений ТОВ “Агролайф корми” судовий збір у розмірі 1762,00 грн підлягає стягненню на користь позивача з Головного управління ДФС у Львівській області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 242- 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
вирішив :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління ДФС у Львівській області від 07.08.2018 № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
3. Судовий збір в розмірі 1762 грн 00 коп. присудити на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Агролайф корми” (вул. Львівська, 2а, с. Давидів, Пустомитівський район, Львівська область, 81151, ЄДРПОУ 36874925) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79003, ЄДРПРОУ 39462700)
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Повний текст судового рішення складено 16.11.2018.
Суддя Костецький Н.В.