Рішення від 13.11.2018 по справі 280/4322/18

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

13 листопада 2018 року

Справа № 280/4322/18

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сіпаки А.В., за участю секретаря судового засідання Горбової І.С. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, буд. 105-А, код ЄДРПОУ 40311343) до Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (далі - позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 17.08.2018 № 0103394902/826.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з червня 2017 року позивач, у зв'язку зі зміною юридичного місцезнаходження, здійснює свою діяльність за адресою: вул. Гоголя, 105-А, м. Запоріжжя (у Олександрівському районі м. Запоріжжя). Після отриманої консультації у податкового органу позивач продовжив здійснювати подальшу сплату податків, зокрема перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за червень 2017 року та за липень 2017 року на рахунок Запорізької ОДПІ (відділення у Вознесенівському районі).

13.07.2017 позивач подав звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за червень 2017 року до Запорізької ОДПІ (відділення в Олександрівському районі), в якому самостійно зазначено (нараховано) суму єдиного внеску в розмірі 322056,41 грн.

03.08.2018 позивач дізнався про виникнення недоїмки зі сплати єдиного внеску в розмірі 314814,97 грн. у зв'язку з помилковою сплатою коштів на рахунок Запорізької ОДПІ (відділення у Вознесенівському районі). Цього ж дня Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області звернулось до податкового органу із заявою про перерахування помилково сплачених коштів з рахунку відділення у Вознесенівському районі на рахунок відділення в Олександрівському районі. Крім того, 03.08.2018 позивачем повторно було сплачено суму ЄСВ в розмірі 314814,97 грн. У зв'язку з перерахуванням помилково сплачених коштів з рахунку відділення у Вознесенівському районі на рахунок відділення в Олександрівському районі виникла переплата по сплаті єдиного внеску в сумі 582814,72 грн.

17.08.2018 відповідачем було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0103394902/826, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 62962,99 грн. за період з 21.07.2017 по 03.08.2018 та нараховано пеню у розмірі 4407,41 грн. (0,1 % від суми недоїмки), у загальній сумі 67370,40 грн., з яким позивач не згідний та просить його скасувати.

Від представника відповідача на адресу суду 05.11.2018 надійшов відзив на адміністративний позов, в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову. На обґрунтування своєї позиції зазначає, що нарахування єдиного внеску по строку 20.07.2017 згідно звіту за червень 2017 року позивач повинен був сплачувати на реквізити Олександрівського відділення. Звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за червень 2017 року наданий Головним управлінням Держпродспоживслужби в Запорізькій області до Олександрівського відділення м. Запоріжжя 13.07.2017, згідно якого у КОР проведено нарахування у розмірі 322056,41 грн. по строку 20.07.2017. у зв'язку з несплатою суми ЄСВ у розмірі 322056,41 грн. виникла заборгованість.

Позивачем 03.08.2017 було надано заяву до Запорізької ОДПІ м. Запоріжжя стосовно перекиду помилково сплачених коштів на рахунок Олександрівського відділення, а саме суму єдиного внеску у розмірі 582814,72 грн., водночас 03.08.2017 від ГУ Держпродспоживслужби зарахована сплата ЄСВ на рахунок Олександрівського відділення у сумі 314814,97 грн., яка, як зазначає відповідач, у повному обсязі закриває заборгованість по строку 20.07.2017. У зв'язку з порушенням платником граничних законодавчо встановлених термінів сплати було прийнято оскаржуване рішення.

Від представника позивача на адресу суду 12.11.2018 надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що ним своєчасно було здійснено нарахування та перерахування єдиного соціального внеску за червень 2017 року. Вважає, що здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми єдиного соціального внеску до державного бюджету має кваліфікуватися як дія, хоч і помилкова, а відтак не містить ознак бездіяльності платника та виключає застосування штрафу. Просить позов задовольнити.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 17.10.2018 провадження у даній справі було відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

08.11.2018 на адресу суду надійшло клопотання позивача про розгляд справи в судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін.

Ухвалою від 09.11.2018 у задоволенні даного клопотання позивачу було відмовлено.

За вимогами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Таким чином останній день розгляду справи є 17 грудня 2018 року.

На підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Судом встановлено, що до червня 2017 року Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області обслуговувалось у Запорізькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (відділення у Вознесенівському районі).

З червня 2017 року позивач здійснює свою діяльність за адресою: вул. Гоголя, 105-А, м. Запоріжжя (відділення у Олександрівському районі м. Запоріжжя).

Рішенням № 0103394902/826 від 17.08.2018 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до позивача було застосовано штраф у розмірі 62962,99 грн. за період з 21.07.2017 по 03.08.2017 та нараховано пеню у розмірі 4407,41 грн. (0,1% від суми недоїмки), на загальну суму 67370,4 грн.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивачем єдиний внесок було сплачено відповідно до платіжних доручень від 16.06.2017 № 520 в розмірі 394,83 грн., від 16.06.2017 № 519 в розмірі 123385 грн., від 16.06.2017 № 531, від 19.06.2017 в розмірі 1067,66 грн., від 21.06.2017 № 537 в розмірі 3754,12 грн., від 29.06.2017 № 571 в розмірі 1269 грн., від 30.06.2017 № 581 в розмірі 175698,97 грн., від 30.06.2017 № 582 в розмірі 9336,85 грн., від 04.07.2017 № 591 в розмірі 17463 грн., від 06.07.2017 № 595 в розмірі 23307 грн., від 12.07.2017 № 627 в розмірі 5346 грн., від 13.07.2017 № 647 в розмірі 53806 грн., від 18.07.2017 № 667 в розмірі 19340 грн., від 28.07.2017 № 704 в розмірі 140565, 80 грн., від 28.07.2017 № 705 в розмірі 6969,84 грн., від 31.07.2017 № 720 в розмірі 1110,65 грн.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що у вищезазначених платіжних дорученнях, у зв'язку зі зміною юридичного місцезнаходження позивача, невірно вказано отримувача єдиного внеску Запорізької ОДПІ (відділення у Вознесенівському районі), замість Запорізької ОДПІ (відділення в Олександрівському районі).

13.07.2017 позивачем було подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за червень 2017 року до Запорізької ОДПІ ГУ ДФС (відділення в Олександрівському районі), в якому самостійно зазначено (нараховано) суму єдиного внеску в розмірі 322056,41 грн.

Листом від 03.08.2017 Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області звернулось до податкового органу з проханням помилково сплачені кошти на рахунок Запорізької ОДПІ (відділення у Вознесенівському районі) в сумі 582814,72 грн. перерахувати на рахунок Запорізької ОДПІ (відділення в Олександрівському районі).

Сторонами, крім того, не заперечується, що 03.08.2017 від ГУ Держпродспоживслужби зарахована сплата ЄСВ на рахунок Олександрівського відділення у сумі 314814,97 грн., що підтверджується також розрахунком штрафних санкцій.

Вирішуючи спір по суті, суд встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст.9 Закону України від 08.07.2010 р. №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

Днем сплати єдиного внеску вважається, у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів, - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Відповідно до п.10 ст.25 Закону №2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум;

Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Відповідно до п.3 ст.1 Закону №2464-VI недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до п.п.5,6 ст.9 Закону №2464-VI сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування.

Для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

Статтею 25 Закону № 2464-VI визначено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Відповідно до п.126.1 ст.126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до п.129.1 ст.129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Відповідно до п.87.9 ст.87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Судом встановлено, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Запорізькій області платіжні доручення на сплату єдиного соціального внеску були подані в банк своєчасно, сума єдиного соціального внеску своєчасно поступила на спеціальні рахунки податкового органу, замість розрахункового рахунку Запорізької ОДПІ (відділення в Олександрівському районі), в якій позивач перебуває на обліку з червня 2017 року. Внаслідок цього вказане податкове зобов"язання зараховано на правильний рахунок для платників податків, зареєстрованих у Запорізькій ОДПІ (відділення в Олександрівському районі) на підставі листа від 03.08.2017 року №02.3-12/476.

Оскільки позивачем фактично було здійснено необхідні дії для повного та своєчасного виконання свого податкового обов"язку, то помилкове зазначення рахунку на який такий податок сплачується під час сплати суми податкового зобов"язання не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов"язання у визначений строк, а відтак і для застосування штрафних (фінансових) санкцій. Таким чином, оскільки помилкове перерахування позивачем коштів не вплинуло на виконання обов"язку платника зі сплати єдиного внеску до бюджету, застосування до позивача штрафу і пені є неправомірними.

Відповідно до постанови ВСУ від 16.06.2015 р. №21-377а15 здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету в строк, встановлений пунктом 57.1 статті 57 ПКУ, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених пунктом 126.1 статті 126 ПКУ.

Крім того, для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов'язання необхідно встановити, що у строк, передбачений пунктом 57.1 статті 57 ПКУ, платник податків не вчинював дії, спрямовані на перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету. А оскільки такі суми зараховуються на єдиний казначейський рахунок, то помилкове визначення коду бюджетної класифікації у платіжному дорученні під час сплати суми податкового зобов'язання не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов'язання у визначений вказаною нормою ПК строк, а відтак і для застосування на підставі пункту 126.1 статті 126 ПК штрафних (фінансових) санкцій.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на викладене вище, рішення винесене Головним управлінням Державної фіскальної служби у Запорізькій області № 0103394902/826 від 17.08.2018 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску підлягає скасуванню.

Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи відповідач доводи позивача не спростував.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області № 0103394902/826 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 17.08.2018.

Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 39396146) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, буд. 105-А, код ЄДРПОУ 40311343) судові витрати у розмірі 1762 грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.

Повний текст рішення складено 15.11.2018.

Суддя А.В. Сіпака