Рішення від 15.11.2018 по справі 280/4309/18

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2018 року Справа № 280/4309/18 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Кисіль Р.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження (письмове провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158 Б, м. Запоріжжя, 69057) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

11.10.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

- визнати дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням у складі грошового забезпечення матеріальної допомоги на оздоровлення, доплат за роботу в нічний час, грошової винагороди за наказом та винагороди за участь в АТО згідно довідки №494 від 04.09.2018 - протиправними;

- зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплачувати пенсію з урахуванням у складі грошового забезпечення матеріальної допомоги на оздоровлення, доплат за роботу в нічний час, грошової винагороди за наказом та винагороди за участь в АТО, згідно довідки №494 від 04.09.2018, виданої ГУ НП в Донецькій області, які отримані у період з грудня 2015 року по жовтень 2017 року включно, та з яких нараховано та сплачено Єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 15 листопада 2017 року він перебуває на пенсійному обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказує, що 21 вересня 2018 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зазначеного у довідці ГУ НП в Донецькій області від 04.09.2018 №494. Разом з тим, відповідачем протиправно та необґрунтовано відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії, що зумовило звернення до суду з даною позовною заявою.

Ухвалою суду від 16.10.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 06.11.2018.

Відповідач у поданому до матеріалів адміністративної справи відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень посилається на те, що позивач в поданій до ГУ ПФУ в Запорізькій області заяві просив здійснити перерахунок пенсії з урахуванням суми доплати за роботу у нічній час, матеріальної допомоги на оздоровлення, виплати за участь в АТО, які були отримані у період з грудня 2015 року по жовтень 2017 року включно, та з яких нараховано та сплачено Єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Разом з тим, відповідачем правомірно відмовлено у проведенні перерахунку, оскільки відповідно до приписів постанов Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889 та від 21.02.2018 №103 вказані виплати не входять до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Також зазначає, що офіційне тлумачення з приводу видів грошового забезпечення, які включаються для призначення та перерахунку пенсії, дано рішенням Конституційного Суду України від 13.05.2015 №4-рп/2015, а саме: усі призначені пенсії військовослужбовців підлягають перерахунку лише з таких додаткових видів грошового забезпечення - надбавки, доплати, підвищення, даний перелік є вичерпний. На підставі викладеного, просить у задоволенні позову відмовити повністю.

02.11.2018 року від позивача до канцелярії суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначає про ігнорування відповідачем того факту, що в нижній частині кожної сторінки Довідки № 494 від 04.09.2018 року, після вказаної загальної суми виплат по кожному місяцю, вказано загальні суми здійснених відрахувань в якості ЄСВ. Крім того, вказана довідка також свідчить про те, що відповідно до постанови КМУ № 1170 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не був нарахованийна грошову допомогу при звільнені, а також свідчить про відсутність відрахувань з індексації, що в повній мірі узгоджується в позовними вимогами, оскільки вимоги не стосуються вказаних видів грошового забезпечення.

За приписами п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Враховуючи приписи п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши наявні матеріали та дослідивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

Позивач з 15 листопада 2017 року перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

28 серпня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання довідки про розмір пенсії, встановленої на день призначення пенсії, з відображенням всіх видів грошового забезпечення, які було враховано при її обчисленні та довідку про розмір пенсії станом на день звернення до відповідача.

Листом від 11 вересня 2018 року за вих. № 1861/Д-9 відповідачем надано копію Грошового атестату № 303 виданого ГУ НП в Донецькій області 30.11.2017 року та копії розрахунків пенсії позивача станом на 16.11.2017 року (день призначення) та на 29.08.2018 року (на день звернення).

Згідно «Розрахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 по пенсійні справі №0813012484» станом на 29.08.2018 року до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії враховано: посадовий оклад 3400,00 грн., оклад за військове звання 2400,00 грн., надбавка за вислугу років 2900,00 грн., додаткові види грошового забезпечення - надбавка за роботу з таємними носіями 10% та премія 38,28 % -5077,20 грн., крім цього, до основного розміру пенсії встановлено підвищення, як учаснику АТО - 363,00 грн., надбавка, як учаснику бойових дій - 40,00 грн. та виплата на непрацездатну дитину - 726,00 грн. Основний розмір пенсії 70 % грошового забезпечення (вислуга 31 рік).

З огляду на вказаний розрахунок, до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії не було включено матеріальну допомогу на оздоровлення в загальному розмірі 6800,00 грн., доплату за роботу в нічний час в розмірі2398,93 грн., винагороду за участь в АТО в загальному розмірі17394,23 грн. та грошову винагороду за Наказом - 2700,00 грн.

В той же час, в серпні 2018 року, на запит позивача, ГУ НП в Донецькій області було видано Довідку №494 від 04.09.2018 року, згідно якої за грудень 2015 року, 2016 рік та за 10 місяців 2017 року ОСОБА_1 (23 місяці, що передували дню звільнення)виплачувались додаткові видигрошового забезпечення, а саме:матеріальна допомога на оздоровлення в загальному розмірі6800,00 грн. (2016 рік 3400,00 грн., 2017 рік 3400,00 грн.); доплата за роботу в нічний час в розмірі 2398,93 грн.;винагорода за участь в АТО в загальному розмірі17394,23 грн. (2016 рік - 9602,80 грн., 2017 рік - 7791,43 грн.);грошова винагорода за Наказом - 2700,00 грн.На всі вказані суми нараховувався та був сплачений Єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, при цьому зазначені виплати мали постійний характер.

21 вересня 2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванняму складі грошового забезпечення для обчислення пенсії виплат,згідно довідки№ 494 ГУ НП в Донецькій області від 04.09.2018 року.

Листом від04.10.2018 року (вих. № 2004/Д-9) ГУ ПФУ в Запорізькій області повідомило позивача про те, що включення до складу його грошового забезпечення матеріальної допомоги на оздоровлення, доплат на роботу в нічний час та виплат за участь в АТО не передбачено чинним законодавством України, зокрема не передбачено ст. 43 Закону № 2262-ХІІ.

Позивач, не погодившись з діями відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, звернувся до суду з даним позовом.

Враховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, в подальшому - Закон №2262-ХІІ) пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення

Згідно з ч.3 статті 43 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 41 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Для осіб, які звільненні зі служби у 2008 році та пізніше або які померли (загинули) з зазначений період, і на час звільнення зі служби (смерті) мають менше як 24 календарних місяці служби (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким проводилась на умовах і в порядку визначених Постановою КМУ від 17.08.2005 р. № 748, від 03.09.2005 року № 865, від 09.03.2006 р. № 268, від 15.11.2006 р. № 1588) середньомісячна " .а щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначаються шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з січня 2008 року на кількість таких місяців.

Грошове забезпечення поліцейських Національної поліції визначено Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Згідноп.7 вказаної постанови грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальне звання,щомісячних додаткових видівгрошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії таодноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідноп.2 Постанови виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції здійснюється в порядку, що затверджується міністром внутрішніх справ. Крім цього, вказаною постановою надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надавати поліцейським матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі посадового окладу (пп. З п. 4 Постанови).

Відповідно до пп. 3 п. 5 Постанови № 988 керівникам такожнадано право виплачувати доплату за роботу в нічний час у розмірі 35 % посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Крім цього, наказом МВС України№ 260 від 06.04.2016 року затверджено «Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання».

Згідноп. 11 Розділу 2 вказаного «Порядку» поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплатаза роботу в нічний часу розмірі 35 % посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Пунктом 13 цього ж розділу визначено, що поліцейським, у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рікнадається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу.

Відповідно до Наказу МВС № 259 від 06.04.2016 «Про затвердження інструкції про розміри та умови виплати винагороди поліцейським в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій», який було видано на виконанняп. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 18 від 20.01.2016 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських», передбачено виплати винагороди за участь в АТО.

Щодо посилання відповідача у відзиві на рішення Конституційного Суду України від 13 травня 2015 №4рп/2015, яким надано тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції чинній на час винесення Конституційним Судом України зазначеного рішення) є безпідставним, оскільки стосується перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

У випадку позивача не йдеться про перерахунок пенсії на підставі частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки позивач фактично отримував зазначені додаткові види грошового забезпечення, за яких утримано страхові внески, до виходу на пенсію.

Тобто, позивачем оскаржується протиправна бездіяльність пенсійного органу щодо неврахування всіх складових грошового утримання, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з поданням додаткових документів, що підтверджують їх фактичну виплату позивачу під час проходження служби та утримання єдиного соціального внеску, а не питання перерахунку пенсії із зміною грошового забезпечення, що відбулось після звільнення. Отже, тлумачення Конституційним Судом України переліку нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що були запровадженні після звільнення військовослужбовців та призначення їм пенсії, не може застосовуватися до додаткових видів грошового забезпечення, які фактично отримувались позивачем.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у справах цієї категорії, зокрема, у постановах Верховного Суду: від 20 лютого 2018 року по справі № 344/10887/17; від 24 березня 2018 року по справі №604/319/17; від 28 лютого 2018 року по справі №522/9660/16-а, від 06 серпня 2018 року по справі № 804/1031/18.

Посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103, суд не бере до уваги, оскільки на момент виникнення спірних правовідносин спірна постанова не була прийнята та не набула чинності, а тому не може розповсюджуватись на спірні правовідносини.

Частиною 3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Приймаючи до уваги, що ГУ НП в Донецькій області, де проходив службу позивач, безпідставно не включено до грошового атестату позивача від 30.11.2017 №303(а.с.22)матеріальну допомогу на оздоровлення, доплату за роботу в нічний час, грошову винагороду за наказом та винагороди за участь в АТО, які позивач постійно отримував під час проходження служби, та з урахуванням яких здійснюється призначення і обчислення пенсії, тому, на думку суду, позовні вимоги підлягають задоволенню без обмеження строком.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не представлено суду жодних доказів правомірності відмови у перерахунку пенсії та доказів повного і обґрунтованого розгляду звернення позивача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які б спростовували доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Доказів здійснення позивачем судових витрат матеріали справи не містять, тому суд не вирішує питання про їх розподіл.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 139, 241, 243-246, 250, 255 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням у складі грошового забезпечення матеріальної допомоги на оздоровлення, доплат за роботу в нічний час, грошової винагороди за наказом та винагороди за участь в АТО, згідно довідки №494 від 04.09.2018, виданої ГУ НП в Донецькій області.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1 перерахунок з дати призначення пенсії - з 16.11.2017 та виплачувати пенсію з урахуванням у складі грошового забезпечення матеріальної допомоги на оздоровлення, доплат за роботу в нічний час, грошової винагороди за наказом та винагороди за участь в АТО, які згідно довідки №494 від 04.09.2018, виданої ГУ НП в Донецькій області, отримані ОСОБА_1 у період з грудня 2015 року по жовтень 2017 року включно, та з яких нараховано та сплачено Єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.В. Кисіль