Рішення від 15.11.2018 по справі 140/2109/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2018 року ЛуцькСправа № 140/2109/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ковальчука В.Д.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся з позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - Луцьке об'єднане управління ПФУ, відповідач) про визнання незаконним та скасування рішення від 18 липня 2018 року №104/3 щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зобов'язання призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах на підставі пункту "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши у пільговий стаж роботу на посаді тракториста-машиніста за період з 15 вересня 1983 року по 31 серпня 2008 року у Агрофірмі "Світанок-сервіс" у формі закритого акціонерного товариства, що є правонаступником КСП "Світанок" та колгоспу імені XXII з'їзду КПРС - календарно, з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, а саме з 19 січня 2018 року.

В обґрунтування позову позивач вказав, що 17 квітня 2018 року звернувся до Луцького об'єднаного управління ПФУ області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Однак рішенням Луцького об'єднаного управління ПФУ від 18 липня 2018 року №104/3 про результати розгляду заяви від 17.04.2018 року про призначення пенсії на пільгових умовах позивачу відмовлено у призначенні пенсії, оскільки його пільговий стаж відповідно до розрахунку відповідача становить 19 років 11 місяців 00 днів. Позивач не погоджується з розрахунком відповідача його пільгового стажу, а тому вважає оскаржуване рішення неправомірним. Вважає, що відомості, які зазначені в даному рішенні не відповідають дійсності, оскільки Луцьке об'єднане управління ПФУ дійшло невірного висновку, що за періоди з 15.09.1983 року по 31.08.2008 року до його пільгового стажу зараховуються лише фактично відроблені, протягом яких працівник працював повний робочий день із шкідливими умовами праці при 5-денному робочому тижні. Вказує на те, що законодавець не пов'язує обчислення пільгового стажу відповідно до пункту "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із зайняттям на цих роботах повний робочий день. Вважає, що чинним законодавством не передбачено, що до пільгового стажу роботи включається тільки той стаж, коли працівник працював повний робочий день.

Позивач зазначає, що на день подання заяви відповідачу досяг пенсійного віку, має пільговий стаж роботи більше 20 років, а тому має право на пенсію відповідно до пункту "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"

З наведених підстав позивач просить позов задовольнити.

Відповідно до ухвали Волинського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2018 року розгляд даної справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), як це визначено статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України). Згідно з частиною третьою статті 263 КАС України заявами по суті справи є позов та відзив.

У відзиві на позов від 31.10.2018 вих. №11555/06-13 (а.с.35-37) відповідач позовні вимоги не визнав. В обґрунтування своєї позиції відповідач вказав, що за наданими ОСОБА_1 документами для призначення пенсії було встановлено, що його пільговий стаж становить 19 років 11 місяців (потрібно 20 років), що є недостатнім для призначення пенсії відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У зв'язку з цим вважає, що рішення від 18 липня 2018 року №104/3 про відмову у призначенні пільгової пенсії ОСОБА_1 прийняте правомірно, без порушень законних прав та інтересів позивача, а тому просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Суд, з урахуванням мотивів, викладених у позові та відзиві, дослідивши докази та письмові пояснення, дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, 17 квітня 2018 року звернувся до Луцького об'єднаного управління ПФУ із заявою про призначення йому пенсії за віком на підставі пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.29). До заяви позивач додав наступні документи, що підтверджують його пільговий стаж на посаді тракториста, а саме: довідку про навчання від 19.02.2018 року № 55/02-13 за професією "Тракторист-машиніст", видану Торчинським професійним ліцеєм; довідки від 16.04.2018 року № 16/04-01, № 16/04-02, видані Агрофірмою "Світанок-сервіс" за період роботи з 15.09.1983 року по 31.08.2008 року; довідки від 20.12.2017 року №754/06-16, №755/06-16, №756/06-16, видані трудовим архівом Луцької районної ради про роботу в колгоспі ХХІІ з'їзду КПРС з 1983 року по 2008 рік (а.с.14-17, 22-25). Також відповідачем під час прийняття оскаржуваного рішення використано довідки про фактично відпрацьовані дні позивача від 30.05.2018 року №30/05-01, від 08.06.2018 року №08/06-01, видані Агрофірмою "Світанок-сервіс", та довідку Державного архіву Волинської області від 11.07.2018 року №1421/01.20 (а.с.18-21, 27-28).

Рішенням Луцького об'єднаного управління ПФУ Волинської області від 18 липня 2018 року №29 про результати розгляду заяви від 17.04.2018 року про призначення пенсії на пільгових умовах позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу (а.с.30-31). Із оскаржуваного рішення слідує, що враховуючи всі подані документи, пільговий стаж роботи ОСОБА_1 становить 19 років 11 місяців (потрібно 20 років).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Також статтею 46 Конституції України гарантоване право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року №1788-XII визначено категорії осіб, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.

За змістом пункту "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи:

з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців;

з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років;

з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців;

з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років;

з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців;

з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років;

з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців;

з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років;

з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців.

Зазначене кореспондується із пунктом 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якого чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, страхового стажу:

з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців;

з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років;

з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців;

з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років;

з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців;

з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років;

з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців;

з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років;

з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637) зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до п.3 Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.

Згідно з пунктом 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Додатково в довідці наводяться такі відомості:

стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції;

стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування;

стосовно жінок, які працюють на вирощуванні, збиранні та післязбиральному обробленні тютюну, - про зайнятість на перелічених роботах протягом повного сезону.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У трудовій книжці ОСОБА_1 НОМЕР_2 від 10.01.1984 року усі записи внесені відповідно до норм чинного законодавства, засвідчені підписом уповноваженої особи та печаткою роботодавця (а.с.10-13).

Згідно із цією трудовою книжкою ОСОБА_1 15 вересня 1983 року прийнятий на роботу в колгосп імені XXII партз'їзду трактористом; з 03.03.1985 року прийнятий в члени колгоспу імені XXII партз'їзду; з 25.05.1992 року колгосп XXII партз'їзду реорганізовано в КСП "Світанок"; з 25.03.2000 року КСП "Світанок" реформовано в Агрофірму "Світанок-Сервіс". З 31.08.2008 року позивач звільнений з роботи за власним бажанням за ст.38 КЗпП України.

Як слідує із довідки Торчинського професійного ліцею від 19.02.2018 року №55/02-13, ОСОБА_1 з 02.01.1986 року до 25.06.1986 року навчався у ПТУ №3, смт. Торчин, Волинської області за професією "Тракторист-машиніст" (а.с.14).

Судом встановлено, що позивачем разом із заявою від 17 квітня 2018 року про призначення пенсії подано відповідачу довідку Агрофірми "Світанок-Сервіс" у формі приватного акціонерного товариства № 16/04-02 від 16 квітня 2018 року (а.с.15), якою підтверджено, що ОСОБА_1 працював в АФ "Світанок-Сервіс" у формі ЗАТ з 01.11.1984 року по 31.08.2008 року трактористом-машиністом і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції напротязі повного польового періоду в рослинництві. Зазначені періоди зараховуються до стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Також у вказаній довідці зазначено, що Агрофірма "Світанок-Сервіс" у формі приватного акціонерного товариства є правонаступником Агрофірми "Світанок-Сервіс" у формі закритого акціонерного товариства, КСП "Світанок" та колгоспу імені ХХІІ з'їзду КПРС.

Згідно з пунктами 1, 2 роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України №7 від 20.01.1992 року "Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства" до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах на протязі повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи (на стаціонарних і причепних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо).

Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. Трактористи допоміжних сільських господарств, які не мають самостійного балансу і знаходяться в складі промислових, будівельних, транспортних та інших підприємств і організацій, мають право на пільгову пенсію при виконанні умов, передбачених пунктом 1 цього роз'яснення.

Згідно з "Загальносоюзного класифікатора професій робітників, посад службовців і тарифних розрядів 186016", затвердженого постановою Державного комітету СРСР по стандартах від 27 серпня 1986 року №016, введеного в дію з 01 січня 1987 року та класифікатора професій ДК 003:2010 на зміну ДК 003:2005, затвердженого та введеного в дію наказом Держспоживстандарту України .від 28 липня 2010 року №327, чинного на теперішній час, професії "механізатор", "підвозчик", "будівельна бригада" відсутні, а міститься професійна назва роботи тракторист - машиніст сільськогосподарського виробництва.

Єдина назва професії тракторист - машиніст, запроваджена в 1961 році, яка охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення. Для призначення пенсії на пільгових умовах марка трактора, на якому працює тракторист-машиніст, значення не має.

Отже, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання робіт на посаді тракториста-машиніста, безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, досягнення відповідного віку, а також наявність кількості відповідного стажу. За відсутності однієї з умов для призначення пенсії за віком на пільгових умовах призначення вказаної пенсії неможливе.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 27 лютого 2018 року у справі № 681/813/17 та від 10 травня 2018 року у справі № 196/1004/14-а.

На думку суду, відповідач дійшов хибного висновку про відсутність у позивача необхідного пільгового стажу, врахувавши лише фактично відроблені дні, протягом яких працівник працював повний робочий день із шкідливими умовами праці при 5-денному робочому тижні на посаді тракториста, оскільки законодавець не пов'язує обчислення пільгового стажу згідно з пунктом "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із зайняттям на цих роботах повний робочий день.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-ІV, який набув чинності з 01 січня 2004 року, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. Як визначено статтею 24 Закону №1058-ІV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Такими чином, за період з 01 січня 2004 року до страхового стажу зараховуються періоди діяльності залежно від факту та суми сплачених внесків.

Проте, як визначено частиною четвертою статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом. За період до 01 січня 2004 року обчислення трудового стажу здійснювалось відповідно до статей 56-63 Закону №1788-XII.

Згідно з частиною 1 статтею 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. До стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків.

Отже, незалежно від того, коли призначатиметься пенсія, робота до 01 січня 2004 року, як постійна, так і тимчасова, як з повним, так і з неповним робочим днем, незалежно від суми сплачених внесків зараховується до страхового стажу в повному обсязі.

Частинами 2-5 статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що при обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.

До стажу роботи зараховується також:

а) будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків;

б) творча діяльність осіб, передбачених пунктом "в" статті 3 цього Закону. При цьому творча діяльність членів Спілки письменників України, Спілки художників України, Спілки композиторів України, Спілки кінематографістів України, Спілки театральних діячів України, інших творчих працівників, які не є членами творчих спілок, але об'єднані відповідними професійними комітетами, до введення в дію цього Закону зараховується в стаж роботи незалежно від сплати страхових внесків. У цих випадках стаж творчої діяльності встановлюється секретаріатами правлінь творчих спілок республіки починаючи з дня опублікування або першого публічного виконання чи публічного показу твору даного автора;

в) військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби;

г) служба у воєнізованій охороні, в органах спеціального зв'язку і в гірничорятувальних частинах, незалежно від відомчої підпорядкованості та наявності спеціального або військового звання;

д) навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі;

е) тимчасова непрацездатність, що почалася у період роботи;

є) час догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду;

ж) час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку;

з) період проживання дружин осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби з чоловіками в місцевостях, де була відсутня можливість їх працевлаштування за спеціальністю, але не більше 10 років.

При збільшенні розміру пенсії за віком за кожний рік роботи (стаття 19) поряд з роботою враховуються також періоди, передбачені пунктами "а" - "ж" цієї статті і статтями 57 - 61 цього Закону.

Час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах (статті 13 і 14).

В матеріалах справи немає жодних документальних даних про те, що позивач не виконував встановлений мінімум вихододнів за рік у колгоспі імені ХХІІ з'їзду КПРС та КСП "Світанок" без поважних причин. На той час рішення щодо обчислення стажу за кількістю відпрацьованих виходів за безпричинне невиконання встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві приймалось загальними зборами колгоспників, а такого рішення відносно ОСОБА_1 не було, що свідчить про те, що відповідач при визначенні його страхового стажу безпідставно керувався положенням ч.2 статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Суд також звертає увагу, що відповідно до статті 113 КЗпП України час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

З матеріалів справи слідує, що позивач досяг 55 років 18 січня 2018 року та має загальний страховий стаж 27 років 0 місяців 23 дні (а.с.41). При цьому, довідкою Агрофірми "Світанок-Сервіс" у формі приватного акціонерного товариства № 16/04-02 від 16 квітня 2018 року (а.с.15) підтверджується, що ОСОБА_1 працював в АФ "Світанок-Сервіс" у формі ЗАТ з 01.11.1984 року по 31.08.2008 року трактористом-машиністом і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції напротязі повного польового періоду в рослинництві. Отже, на даній посаді позивач працював більше 20 років, сплачуючи страхові внески.

Таким чином, період роботи ОСОБА_1 на посаді тракториста-машиніста за період роботи з 15 вересня 1983 року по 31 серпня 2008 року у Агрофірмі "Світанок-сервіс" у формі закритого акціонерного товариства, що є правонаступником КСП "Світанок" та колгоспу імені XXII з'їзду КПРС є періодом, який включається до спеціального стажу та повинен зараховуватися календарно.

Відповідно до частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Як слідує з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача із заявою від 17 квітня 2018 року про призначення пенсії не пізніше трьох місяців з дня досягнення ним пенсійного віку.

Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України. Як встановлено частиною другою вказаної статті, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).

Відтак, аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є підставними, оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", 18 січня 2018 року позивач досяг 55 років, його пільговий стаж становив більше 20 років, тому рішення Луцького об'єднаного управління ПФУ від 18 липня 2018 року № 104/3 про результати розгляду заяви від 17.04.2018 року про призначення пенсії на пільгових умовах, яким відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є протиправним та його слід скасувати. Також слід зобов'язати відповідача призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах на підставі пункту "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши у пільговий стаж роботу на посаді тракториста-машиніста за період з 15 вересня 1983 року по 31 серпня 2008 року у Агрофірмі "Світанок-сервіс" у формі закритого акціонерного товариства, що є правонаступником КСП "Світанок" та колгоспу імені XXII з'їзду КПРС - календарно, з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, а саме з 19 січня 2018 року.

Відповідно до вимог статей 139, 244, 246 КАС України, суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Як визначено частинами першою, третьою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, слід присудити на користь позивача здійснені ним і документально підтверджені судові витрати (судовий збір) у сумі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (а.с.2).

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 18 липня 2018 року № 104/3 про результати розгляду заяви від 17.04.2018 року про призначення пенсії на пільгових умовах.

Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (43005, Волинська область, місто Луцьк, проспект Президента Грушевського, будинок 1, ідентифікаційний код юридичної особи 40370530) призначити та виплачувати з 19 січня 2018 року ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) пенсію за віком на пільгових умовах згідно з пунктом "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктом 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши у пільговий стаж роботу на посаді тракториста-машиніста за період з 15 вересня 1983 року по 31 серпня 2008 року у Агрофірмі "Світанок-сервіс" у формі закритого акціонерного товариства, що є правонаступником КСП "Світанок" та колгоспу імені XXII з'їзду КПРС - календарно.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (43005, Волинська область, місто Луцьк, проспект Президента Грушевського, будинок 1, ідентифікаційний код юридичної особи 40370530) судові витрати у сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.Д. Ковальчук