Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про повернення позовної заяви
16 листопада 2018 р. Справа №233/5503/18
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Краматорського місцевого центру з надання безоплатної вторинної допомоги про зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області з позовом до Краматорського місцевого центру з надання безоплатної вторинної допомоги про зобов'язання відповідача здійснити свої обов'язки та надати відповідь на запит позивача, сплатити моральний та матеріальний збиток. Інші вимоги будуть пред'явлені в суді.
Ухвалою Волноваського районного суду Донецької області від 24 жовтня 2018 року справу № 233/5503/18 за позовом ОСОБА_1 до Краматорського місцевого центру з надання безоплатної вторинної допомоги про зобов'язання вчинити певні дії протиправними передано за підсудністю на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями зазначену справу було передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьовій І.В.
Згідно положень статті 29 Кодексу адміністративного судочинства (надалі - КАС України) суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, зокрема, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Норами частини третьої статті 30 КАС України встановлено, що справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
За таких обставин, суд доходить висновку про необхідність прийняття до свого провадження адміністративну справу № 221/5186/18.
Відповідно до ч. 2 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Згідно з ч. 2 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
З матеріалів справи вбачається, що позов подано шляхом її направлення на електронну адресу суду, без використання електронного цифрового підпису. При цьому позов містить припис «підпис: ОСОБА_1.», що не може вважатися належним її підписом особою, яка її подала.
Слід зазначити, що згідно з частинами сьомою, восьмою статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом заповнення форм процесуальних документів відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Водночас, за змістом § 2 розділу 5 Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацією України у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади України оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Разом із тим, на час звернення позивача до суду першої інстанції із позовною заявою функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи не здійснено.
При цьому, згідно з підпунктом 15.1 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі.
Отже судом встановлено, що позовна заява подана з порушенням вимог статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України та не підписана позивачем.
Відповідно до п. 3 ч. 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо, позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Оскільки адміністративний позов не підписаний позивачем, суд повертає позовну заяву позивачу на підставі зазначеної норми Закону.
При цьому суд звертає увагу позивача на те, що повернення позовної заяви з цих підстав не позбавляє його права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
На підставі викладеного, керуючись ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Прийняти до провадження адміністративну справу № 233/5503/18.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Краматорського місцевого центру з надання безоплатної вторинної допомоги про зобов'язання відповідача здійснити свої обов'язки та надати відповідь на запит позивача, сплатити моральний та матеріальний збиток - повернути позивачеві.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Шинкарьова І.В.