Україна
Донецький окружний адміністративний суд
09 листопада 2018 р. Справа№0540/9492/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Череповський Є.В., розглянувши в письмовому провадженні порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення від 25.07.2018 року, зобов'язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії незалежно від віку,
ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - Відповідач) про скасування рішення від 25.07.2018 року, зобов'язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії незалежно від віку.
В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на те, що 16.07.2018 року звернувся до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію незалежно від віку згідно ч. 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки мав більше 25 років пільгового стажу. Рішенням від 25.07.2018 року Відповідачем було відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. При винесенні оскаржуваного рішення, Відповідач зазначив, що Позивач має стаж роботи на підземних роботах 20 років 11 місяців 05 днів, що є недостатньо для призначення цього виду пенсії. При цьому, Відповідачем не було враховано періоди роботи Позивача з 11.01.1997 року по 30.01.1997 року, з 06.02.1997 року по 08.01.1999 року, з 09.01.1999 року по 27.04.2002 року, з 27.04.2002 року по 29.11.2002 року, з 16.12.2002 року по 23.06.2008 року, з 03.07.2008 року по 30.11.2008 року, з 08.12.2008 року по 23.06.2009 року, з 02.07.2009 року по 01.09.2012 року, з 04.09.2012 року по 02.11.2014 року, з 27.11.2014 року по 06.10.2016 року, до стажу, що дає право на призначення пенсії за п.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» незалежно від віку, враховуючи роз'яснення Мінсоцзабезпечення України від 20.01.1992 року № 8, згідно якого за кожний повний рік роботи зарахувати додатково 3 місяці. Позивач вважає, що рішення від 25.07.2018 р. було прийнято Відповідачем неправомірно.
Просить суд:
- скасувати рішення Відповідача від 25.07.2018 року;
- зобов'язати Відповідача повторно розглянути його заяву про призначеня пенсії незалежно від віку від 16.07.2018 року, з зарахуванням періодів роботи з 11.01.1997 року по 30.01.1997 року «ДВАТ «Шахта «Красноармійська - Західна № 1» в якості учня гірника підземного; з 06.02.1997 року по 08.01.1999 року - «ДВАТ «Шахта «Красноармійська - Західна № 1» в якості гірника підземним з повним робочим днем в шахті; з 09.01.1999 року по 27.04.2002 року - «ВАТ «ВК «Шахта «Красноармійська - Західна № 1» в якості прохідника підземним з повним робочим днем в шахті; з 27.04.2002 року по 29.11.2002 року - «ВАТ «ВК «Шахта «Красноармійська - Західна № 1» в якості машиніста гірничих виємочних машин з повним робочим днем в шахті; з 16.12.2002 року по 23.06.2008 рік «ДП «ВК «Краснолиманська» в якості машиніста гірничих виємочних машин з повним робочим днем в шахті; з 03.07.2008 року по 30.11.2008 рік «ТОВ «Ремшахтострой» в якості машиніста гірничих виємочних машин з повним робочим днем в шахті; з 08.12.2008 року по 23.06.2009 рік «ВАТ «ВК «Шахта «Красноармійська - Західна № 1» в якості машиніста гірничих виємочних машин з повним робочим днем в шахті»; з 02.07.2009 року по 01.09.2012 року «ДП «ВК «Краснолиманська» в якості машиніста по ремонту гірничих виємочних машин з повним робочим днем в шахті»; з 04.09.2012 року по 02.11.2014 рік «ТОВ «Краснолиманська» в якості машиніста гірничих виємочних машин з повним робочим днем в шахті»; з 27.11.2014 року по 06.10.2016 рік «ДП «Краснолиманська» в якості машиніста гірничих виємочних машин з повним робочим днем в шахті», до стажу, що дає право на призначення пенсії за п.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» незалежно від віку, враховуючи роз'яснення Мінсоцзабезпечення України від 20.01.1992 року № 8, згідно якого за кожний повний рік зарахувати додатково 3 місяці.
Ухвалою суду від 02 жовтня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження.
26.10.2018 року до суду надійшов відзив на позов, згідно якого Відповідач заперечує проти позовних вимог, вважає вимоги, викладені у позовній заяві, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню та просить суд відмовити у задоволені позову, посилаючись на те, що на час звернення Позивача страховий стаж складає 24 роки 05 місяців 01 день, стаж на підземних роботах 20 років 11 місяців 05 днів. Відповідач зазначає, що для підтвердження пільгового стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах є за необхідне підтверджувати спеціальний (пільговий) стаж довідками. З огляду на вищевказане, Відповідач вважає, що діяв в межах наданих йому повноважень та не порушив вимоги чинного законодавства України.
В судове засідання представники сторін не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені судом належними чином.
Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не зявилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Відповідач - Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього пунктом 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Позивач є пенсіонером по інвалідності та перебуває на обліку в Покровському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду Донецької області.
16 липня 2018 року Позивач звернувся до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про переведення на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до якої додано копії: паспорта, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, трудових книжок від 27.11.2014 року НОМЕР_2, від 06.09.1993 року НОМЕР_3 довідки ТОВ «Краснолиманське» від 16.07.2018 року № 259, довідки ДП «ВК «Краснолиманська» від 12.07.2018 року № 273.
Пенсійний орган рішенням від 25 липня 2018 року в призначенні пенсії на пільгових умовах Позивачу відмовив, мотивуючи відмову тим, що страховий стаж Позивача, складає 24 роки 05 місяців 01 день, в тому числі стаж на підземних роботах 20 років 11 місяців 05 днів, а саме: за ст. 14-25 ш - 02 роки 1 місяць 25 днів, за ст. 14-20 ш - 17 років 0 місяців 0 днів.
Як передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України (його територіальні органи) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до покладених завдань і функцій, саме Пенсійний фонд України є суб'єктом владних повноважень у сфері правовідносин щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому згідно з вимогами частини 2 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.
В силу положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи (а тому і органи та посадові особи пенсійного фонду України, як органи виконавчої влади, до яких відноситься і Відповідач) зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Згідно з частиною пятою статті 45 Закону № 1058-IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовано питання пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 вказаного Закону, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
У роз'ясненні Міністерства соціального забезпечення «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 20 січня 1992 року № 8 (наразі п.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування") встановлено, що працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до статті 14 Закону № 1788-ХІІ, але не відпрацювали повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону № 1788-ХІІ, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної роботи та роботи у металургії із зарахуванням до нього: кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності такої книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Крім того, відповідно до п. 20 цього Порядку, в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників ; у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п.17 указаного Порядку, за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.
Тобто, за приписами наведеної норми уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу або інші документи необхідно надавати лише в разі коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці, при цьому за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями підтвердження трудового стажу може здійснюватися органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Як встановлено в ході розгляду справи, трудова книжка Позивача містить в собі записи - відомості щодо характеру роботи Позивача в спірні періоди.
Отже, відсутність у Позивача уточнюючої довідки про характер роботи за наявності належним чином оформленої трудової книжки не спростовує наявності у працівника відповідного пільгового стажу роботи.
Вказана правова позиція також узгоджується з правовою позицією Верховного суду України, яка викладена в постанові від 20.02.2018 року по справі № 646/5141/17.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що у Відповідача були наявні всі необхідні відомості для обрахунку пільгового стажу Позивача, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV, із зарахуванням до цього стажу за кожний рік роботи за провідною професією додатково 3 місяців.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Таким чином, судом встановлено рішення Відповідача від 26 липня 2018 року про відмову у переведенні Позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV не відповідає критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, та підлягає скасуванню.
Відтак, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки Позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн., суд приходить до висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача судового збору у розмірі 704,80 грн. на користь Позивача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85323, Донецька обл., м. Мирноград, вул. Центральна, 13, код в ЄДРПОУ 42169323) про скасування рішення від 25.07.2018 року, зобов'язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії незалежно від віку - задовольнити повністю.
Скасувати рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду Донецької області від 25.07.2018 року про відмову в переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію незалежно від віку згідно з частиною третьою статті 114 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.07.2018 року про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію незалежно від віку згідно з частиною третьою статті 114 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», з зарахуванням до пільговоо стажу періодів роботи з 11.01.1997 року по 30.01.1997 року «ДВАТ «Шахта «Красноармійська - Західна № 1» в якості учня гірника підземного; з 06.02.1997 року по 08.01.1999 року - «ДВАТ «Шахта «Красноармійська - Західна № 1» в якості гірника підземним з повним робочим днем в шахті; з 09.01.1999 року по 27.04.2002 року - «ВАТ «ВК «Шахта «Красноармійська - Західна № 1» в якості прохідника підземним з повним робочим днем в шахті; з 27.04.2002 року по 29.11.2002 року - «ВАТ «ВК «Шахта «Красноармійська - Західна № 1» в якості машиніста гірничих виємочних машин з повним робочим днем в шахті; з 16.12.2002 року по 23.06.2008 рік «ДП «ВК «Краснолиманська» в якості машиніста гірничих виємочних машин з повним робочим днем в шахті; з 03.07.2008 року по 30.11.2008 рік «ТОВ «Ремшахтострой» в якості машиніста гірничих виємочних машин з повним робочим днем в шахті; з 08.12.2008 року по 23.06.2009 рік «ВАТ «ВК «Шахта «Красноармійська - Західна № 1» в якості машиніста гірничих виємочних машин з повним робочим днем в шахті»; з 02.07.2009 року по 01.09.2012 року «ДП «ВК «Краснолиманська» в якості машиніста по ремонту гірничих виємочних машин з повним робочим днем в шахті»; з 04.09.2012 року по 02.11.2014 рік «ТОВ «Краснолиманська» в якості машиніста гірничих виємочних машин з повним робочим днем в шахті»; з 27.11.2014 року по 06.10.2016 рік «ДП «Краснолиманська» в якості машиніста гірничих виємочних машин з повним робочим днем в шахті», до стажу, що дає право на призначення пенсії за п.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» незалежно від віку, враховуючи роз'яснення Мінсоцзабезпечення України від 20.01.1992 року № 8, згідно якого за кожний повний рік роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, зарахувати додатково 3 місяці.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду Донецької області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Вступну та резолютивну частини рішення складено та підписано 09 листопада 2018 року.
Повний текст рішення виготовлено 14 листопада 2018 року.
Суддя Череповський Є.В.