Справа № 737/1014/18
Провадження № 3/737/285/18
16 листопада 2018 року смт Куликівка
Суддя Куликівського районного суду Чернігівської області Лібстер А.С., вивчивши в порядку підготовки до судового розгляду матеріали, які надійшли з Управління Державного агентства рибного господарства України у Чернігівської області (Чернігівський рибоохоронний патруль) про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, не працюючого, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, 01 листопада 2018 року о 12 год. 20 хв. ОСОБА_1 разом з ОСОБА_2 на озері поблизу с. Авдіївка Куликівського району, Чернігівської області здійснювали лов риби забороненим знаряддям лову - бреднем, взабрід, чим порушили ст. 3.15 Правил любительського і спортивного рибальства, що тягне за собою відповідальність, передбачену ч. 4 ст. 85 КУпАП. При цьому виловили риби цінних видів: щука - 31 шт., карась сріблястий - 3 шт., лин - 1 шт., плітка - 2 шт., заподіявши збитки рибному господарству на суму 10880 грн.
Відповідно до пункту 3.15 Правил любительського і спортивного рибальства, які затверджені наказом Державного комітету рибного господарства України від 15.02.1999 року № 19, забороняється лов водних живих ресурсів із застосуванням промислових та інших знарядь лову, виготовлених із сіткоснастевих чи інших матеріалів усіх видів і найменувань.
Як вбачається з розрахунку розміру шкоди, заподіяної незаконним виловом риби, розмір збитків заподіяних ОСОБА_1, становить 10880 грн.
Відповідно до листа Управління державного агентства рибного господарства у Чернігівській області № 46.4-29/1000-18 від 07 листопада 2018 року, рибному господарству, на їх думку, була нанесена істотна шкода.
Згідно з положеннями ч.1 ст. 249 КК України за незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом, якщо воно заподіяло істотну шкоду. наступає кримінальна відповідальність.
Суду достовірно відомо, що 01.11.2018 року відомості про подію, зазначену в протоколі, були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018270160000275, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 249 КК України.
Одна і та ж сама дія не може бути одночасно і кримінально караним злочином і адміністративним правопорушенням.
Відповідно до ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Відповідно до ч. 2 ст. 284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Виходячи з принципу Non bis in idem (лат.), який означає, що особа не може бути притягнута до юридичної відповідальності двічі за одне й те саме правопорушення, вважаю за необхідне провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити, матеріали справи направити прокурору.
Керуючись ст. 253, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 85 КпАП України передати до Куликівського відділу Чернігівської місцевої прокуратури.
Провадження у справі закрити.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Суддя А.С. Лібстер