Рішення від 31.10.2018 по справі 905/385/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

іменем України

31.10.2018 Справа № 905/385/18

Господарський суд Донецької області у складі судді Сковородіної О.М.,

секретар судового засідання Нарожна М.С.,

за позовом Керівника Слов'янської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Слов'янської міської ради, м.Слов'янськ

до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “Донметсплав”, м.Слов'янськ

про стягнення збитків у розмірі 92625 грн.

за участю представників сторін:

Прокурор: Хряк О.О., посвідчення №028256, від 15.08.2014р.

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

Керівник Слов'янської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Слов'янської міської ради, м.Слов'янськ звернувся до господарського суду Донецької області з позовною заявою до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “Донметсплав”, м.Слов'янськ, про стягнення збитків у розмірі 92625 грн.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м.Слов'янську, відповідач - ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “Донметсплав”, м.Слов'янськ, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Слов'янську шляхом укладення договору про пайову участь. Однак у порушення вимог закону, ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “Донметсплав” договору про пайову участь із Слов'янською міською радою не уклав і не сплатив пайового внеску, внаслідок чого позивачеві завдано збитків у виді упущеної вигоди. Як вказує прокурор, сума збитків складає 92625 грн., яка розрахована відповідно Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м.Слов'янськ, затвердженого Рішенням Слов'янської міської ради від 04.09.2013 № 18-ХLVІІ-6 «Про затвердження порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м.Слов'янськ» (Додаток №2 до рішення) на підставі наданої замовником декларації про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованим Департаментом Державної архітектурно - будівельної інспекції у Донецькій області 05.04.2016 року № ДЦ 082160961160, з основними показниками об'єкту будівництва - загальна площа об'єкту - 1852,5кв.м.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що позовні вимоги є безпідставними і необґрунтованими, та просить суд відмовити в їх задоволенні, вказуючи на таке: - відповідач звертався до Слов'янської міської ради із заявою від 27.12.2017р. з проханням укласти договір про пайову участь, проте відповіді на таке звернення не отримував, що свідчить про ухилення від укладання договору про пайову участь саме з боку Слов'янської міської ради; - оскільки договір про пайову участь між сторонами не був укладений, то між сторонами не має господарських зобов'язань у порядку встановленому законом; - позивачем обраний невірний спосіб захисту своїх прав, а саме мав бути поданий позов про спонукання до укладання договору, або про визнання договору між ТОВ “Донметсплав” та Слов'янською міською радою укладеним.

Також відповідач пояснює, що позивачем невірно розрахована величина пайової участі, оскільки згідно Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м.Слов'янськ, затвердженого Рішенням Слов'янської міської ради від 04.09.2013 №18-ХLVІІ-6, розмір пайової участі встановлюється на рівні 2% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд. Наданими відповідачем документами підтверджується загальна кошторисна вартість будівництва, що має бути враховано при здійсненні розрахунку величини пайової участі.

У відповіді на відзив позивач пояснив, що підставою для здійснення розрахунку стала надана замовником - ТОВ “Донметсплав” декларація про початок виконання будівельних робіт, зареєстрована Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Донецькій області 05.04.2016р. за №ДЦ 082160961160, так як замовником не було надано зведеного кошторисного розрахунку.

У відзиві на позовну заяву, відповідачем було викладене клопотання про залишення позову без розгляду та про закриття провадження у справі на підставі ст.ст. 226, 231 ГПК України.

Ухвалою суді від 02.10.2018р. судом було відхилено викладене у відзиві відповідача клопотання про залишення позову без розгляду та про закриття провадження у справі, оскільки судом не встановлено підстав для таких процесуальних дій.

Також, 18.07.2018 року до господарського суду від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі №905/385/18 до вирішення питання в кримінальному процесі (кримінальне провадження №42018051720000087), в якому судом було відмовлено ухвалою від 02.10.2018р., оскільки відповідачем не доведено наявності підстав для зупинення провадження у справі.

Прокурор в судовому засіданні 31.10.2018р., та в попередніх судових засіданнях позов підтримував, просив задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача в судове засідання 31.10.2018р., як і в попередні судові засідання не з'явився, письмових пояснень по суті позовних вимог суду не надав.

Представник відповідача у судове засідання 31.10.2018р. не з'явився, в попередніх судових засіданнях проти позову заперечував та просив суд відмовити у задоволення позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд встановив.

Відповідач - ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “Донметсплав” є користувачем земельної ділянки за адресою: м.Слов'янськ, вул.Чапаєва, 74-а, на підставі державного акту на право постійного користування землею серії І-ДН №001135, виданого 17.02.2000р., зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №317.

04.01.2016р. між ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “Донметсплав” (замовник) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (виконавець) укладений договір №0104/2016 (т.1 а.с. 102), за змістом пунктів 1.1., 1.2. якого замовник доручив виконавцю, а виконавиць прийняв на себе обов'язки виконати послуги: монтаж складу для зберігання металевих виробів; перелік яких визначається у відповідному кошторисі, який підписується сторонами та є невід'ємним додатком до договору .

В пунктах 3.1., 3.2. Договору, вказано, що вартість наданих послуг за цим договором становить - 157000грн. без ПДВ. Здавання послуг виконавцем та приймання їх результатів замовником оформлюється Актом здавання-приймання наданих послуг, який підписується повноважними представниками сторін протягом 3 робочих днів після фактичного надання послуг.

Отже, на замовлення позивача у 2016 році здійснювалися будівельні роботи - монтаж складу для зберігання металевих виробів по вул.Чапаєва, 74-а в м.Слов'янськ, що підтверджується наданими суду документами, зокрема, Декларацією про початок виконання будівельних робіт - будівництво складу для зберігання металевих виробів та нежитлової будівлі за адресою: м.Слов'янськ, вул.Чапаєва, 74-А, видана Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Донецькій області, за замовленням ТОВ “Донметсплав” 04.04.2016 року (т.1 а.с. 43-46).

Згідно наданого суду акту приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2016 року, витрати на будівельні роботи (монтаж складу для зберігання металевих виробів) по вул.Чапаєва, 74-А в м.Слов'янську за договором №0104/2016 від 04.01.2016р., склали 910576,66грн. (вартість матеріалів поставки замовника та поворотні суми) без врахування податків, розрахованих від об'єму реалізації продукції (без ПДВ) (т.1 а.с. 104-106).

Як вбачається з наданої відповідачем до матеріалів справи Декларації про готовність до експлуатації об'єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності (по вул.Ростроповича Мстислава (колишня вул.Чапаєва), 74-А, м.Слов'янськ, Донецької області), зареєстрованої Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Донецької області 18.04.2016 року за №ДЦ142161091644, кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією складає 157 тис.грн., у тому числі витрати на будівельні роботи - 157 тис.грн., витрати на машини, обладнання, інвентар - 0,0 тис.грн. (п.21 Декларації).

В п.22 Декларації зазначено, що кошти пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту відповідно до договору, укладеного 15.04.2016р. з Слов'янською міською радою сплачено в сумі - 3140грн. (платіжне доручення №225058829 від 18.04.2016р.).

Слов'янська міська рада в листі №01.01-07/2333 від 19.07.2017р. надала керівнику Слов'янської місцевої прокуратури інформацію щодо надходження до бюджету міста Слов'янська коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту за 2016-2017 роки (т.1 а.с. 26-29). В доданому до листа переліку укладених договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури м.Слов'янська, серед замовників будівництва, з якими було укладено договори про пайову участь у розвитку інфраструктури, відповідач (ТОВ “Донметсплав”) не значиться.

Як вбачається з матеріалів справи, 27.12.2017р. ТОВ “Донметсплав” звернулося до Слов'янської міської ради із заявою від 27.12.2017р. щодо укладання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м.Слов'янськ, у зв'язку з будівництвом об'єкта - складу для зберігання металевих виробів та нежитлової будівлі, що знаходиться за адресою: м.Слов'янськ, вул.Ростроповича Мстислава, 74 «а». До заяви, серед інших, була додана декларація про початок виконання будівельних робіт, зареєстрована Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Донецькій області за №ДЦ 082160961160 від 05.04.2016р.

Суду надана копія листа Слов'янської міської ради №1-К-3501-2 від 04.01.2018р., з тексту якого вбачається, що проекти договору про пайову участь були направлені на адресу ТОВ “Донметсплав” для розгляду та укладання (т.1 а.с. 40).

При цьому копії таких договорів про пайову участь суду не надано, так само, не надано доказів направлення вказаного листа з додатками на адресу ТОВ “Донметсплав”.

Факт отримання листа з доданими копіями договорів про пайову участь категорично заперечується відповідачем.

З листа Слов'янської міської ради №01.01-07/159 від 22.01.2018р. адресованого заступнику керівника Слов'янської місцевої прокуратури, вбачається, що у зв'язку з відсутністю зведеного кошторисного розрахунку об'єкта будівництва (за адресою: м.Слов'янськ, вул.Ростроповича Мстислава, 74 «а»), розрахунок пайової участі здійснений відповідно до Порядку розрахунку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м.Слов'янська у разі будівництва об'єктів, загальна кошторисна вартість яких згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами не визначена або не відповідає одиниці створеної потужності в м.Слов'янську (Додаток 2 до рішення міської ради). Підставою для здійснення розрахунку стала надана замовником декларація про початок виконання будівельних робіт, з основними показниками об'єкту будівництва - загальна площа об'єкту - 1852,5кв.м.

Так, за розрахунком Слов'янської міської ради, пайова участь ТОВ “Донметсплав” складає 92625,00грн., з розрахунку: ПУ = (1852,5 х 2500 - 0 - 0 - 0) х 2% = 92625,00грн.

Оскільки між Слов'янською міською радою та ТОВ “Донметсплав” договір про пайову участь не був укладений, та кошти пайової участі не сплачені, керівник прокуратури в інтересах позивача звернувся з даним позовом до суду про стягнення збитків у розмірі 92625 грн.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Частинами 1, 2 ст.4 Господарського процесуального кодексу України визначено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідно до ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Отже, підставою для звернення до суду є саме порушення або оспорювання прав і охоронюваних законом інтересів юридичної особи.

Відповідно до ст. 20 ГК України держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів. Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, в тому числі іншими способами, передбаченими законом.

Згідно з ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, в тому числі відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди. Керівник Слов'янської місцевої прокуратури обрав спосіб захисту та звернувся до суду з позовом про стягнення збитків, завданих невиконанням зобов'язання щодо сплати пайової участі у створенні та розвитку інфраструктури міста Слов'янськ.

Отже, предметом доказування у даній справі є наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує стягнення розміру пайового внеску, як суму збитків та в чому полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства регламентується наявність зазначених збитків.

Згідно зі статтею 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є, зокрема, доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

За змістом статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Отже, для застосування такої міри відповідальності як стягнення збитків необхідною є наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника, збитками та вини.

За змістом частин 1, 2, 3 ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Згідно ч.5 ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.

Згідно абз.1 ч.6 ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Згідно абз.1 ч.8. ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.

Згідно ч.9 ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін.

Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

В ч.11 ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" вказано, що інформація щодо договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту та його виконання зазначається у декларації про готовність об'єкта до експлуатації або в акті готовності об'єкта до експлуатації.

Слов'янська міська рада Рішенням № 18-ХLVІІ-6 від 04.09.2013 затвердила Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м.Слов'янськ (Додаток 1 до рішення міської ради), та Порядок розрахунку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м.Слов'янська у разі будівництва об'єктів, загальна кошторисна вартість яких згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами не визначена або не відповідає одиниці створеної потужності в м. Слов'янську (Додаток 2 до рішення міської ради) (т.1 а.с. 20-25).

За змістом п.1.3. Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м.Слов'янськ (Додаток 1 до рішення міської ради), залучення до пайової участі у розвитку інфраструктури м.Слов'янськ, є обов'язковим для всіх замовників, які мають намір здійснити нове будівництво об'єктів, які підлягають прийняттю в експлуатацію в установленому чинним законодавством порядку. Перелік замовників, які звільняються від пайової участі у розвитку інфраструктури м. Слов'янськ, визначений Розділом 4 цього Порядку.

Надання містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, чи відведення земельної ділянки під забудову є офіційним повідомленням замовника будівництва про настання у нього зобов'язання фінансового характеру в частині сплати відповідної величини коштів пайової участі у розвитку інфраструктури м. Слов'янськ.

Пайова участь у розвитку інфраструктури м.Слов'янськ полягає у перерахуванні замовником до спеціального цільового фонду місцевого бюджету грошових коштів у розмірах та у строк, встановлені цим Порядком. Ці грошові кошти використовуються виключно для розвитку інфраструктури м. Слов'янськ (п.1.4. Порядку (Додаток 1 до рішення міської ради).

Кошти пайової участі сплачуються замовником на підставі договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Слов'янськ, який укладається між Слов'янською міською радою та замовником не пізніше 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію (п.1.5. Порядку (Додаток 1 до рішення міської ради).

В п.2.1. Порядку (Додаток 1 до рішення міської ради), вказано, що Замовник, який має намір здійснити будівництво об'єкта на земельній ділянці на території м.Слов'янськ, для укладання договору про пайову участь звертається до уповноваженого органу по регулюванню пайової участі у розвитку інфраструктури з відповідною заявою.

Величина пайової участі визначається у договорі відповідно до встановленого розміру пайової участі, з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва, визначеної згідно державних будівельних норм, стандартів та правил. При цьому до вартості будівництва не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчинкових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій (п.3.1. Порядку (Додаток 1 до рішення міської ради).

Згідно п.3.2. Порядку (Додаток 1 до рішення міської ради), для замовників, кошторисна вартість будівництва об'єктів яких визначена згідно з ДБН, стандартами та правилами, розмір пайової участі встановлюється на рівні: а) 2 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд; б) 0,5 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будівель.

За змістом п. 3.3. Порядку, величина пайової участі визначається за формулою:

ПУ = (ЗКВБ - Вз - Вбм - Вім ) х 2(0,5)% , де

ПУ - пайова участь,

ЗКВБ - загальна кошторисна вартість будівництва,

Вз - витрати, пов'язані з придбанням та виділенням земельної ділянки,

Вбм - витрати, пов'язані зі звільненням будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, що включають також вартість придбання знесеного майна,

Вім - витрати на влаштування внутрішніх та позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

Для замовників, кошторисна вартість будівництва об'єктів яких не визначена згідно з ДБН стандартами і правилами, розмір пайової участі визначається згідно Порядку розрахунку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м, Слов'янськ у разі будівництва об'єктів, загальна кошторисна вартість яких згідно з державними будівельними нормами, стандартами ї правилами не визначена або не відповідає одиниці створеної потужності, в м. Слов'янську (п.3.4. Порядку (Додаток 1 до рішення міської ради).

Згідно п.2 Порядку розрахунку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м.Слов'янська у разі будівництва об'єктів, загальна кошторисна вартість яких згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами не визначена або не відповідає одиниці створеної потужності в м.Слов'янську (Додаток 2 до рішення міської ради), установлено з 2013 року норматив для одиниці створеної потужності будівництва об'єкта у м.Слов'янську у розмірі 2500 (дві тисячі п'ятсот) гривень.

Пунктом 4 Порядку (Додаток 2 до рішення міської ради) визначено, що розрахунок величини пайової участі Замовників під час будівництва об'єктів, вартість яких згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами не визначена або не відповідає одиниці створеної потужності в м. Слов'янськ, здійснюється за формулою:

ПУ=(Поб х Осп - В3 - Вбм - Вім) х 2 (0,5)%, де

Поб - площа об'єкта будівництва у метрах квадратних (у разі здійснення житлового будівництва враховується загальна площа житла);

Осп - норматив для одиниці створеної потужності, затвердженої рішенням Слов'янської міської падіж що діє на дату укладення договору про пайову участь між замовником та міською радою;

В3 - витрати, пов'язані з придбанням та виділенням земельної ділянки;

Вбм - витрати, пов'язані зі звільненням будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж і споруд, що включають також вартість придбання знесеного майна;

Вім - втрати на влаштування внутрішньо - та позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій;

2 або 0,5% - розмір пайової участі, визначений згідно з п. 3.2. Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м.Слов'янська.

Матеріалами справи підтверджується, та не заперечується учасниками справи, що відповідачем у 2016 році проведено роботи - монтаж складу для зберігання металевих виробів та нежитлової будівлі, що знаходиться за адресою: м.Слов'янськ, вул.Ростроповича Мстислава, 74 «а», витрати на які склали 1067576,66грн., з яких: 910576,66грн. (вартість матеріалів поставки замовника та поворотні суми), та 157000,00грн. (вартість проведених робіт з будівництва)

Отже, відповідач в даному випадку є замовником в розумінні положень Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядку залучення та використання коштів пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м.Слов'янськ.

Відтак, аналіз норм ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" дає підстави для висновку, що на замовника забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті покладено зобов'язання взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту шляхом перерахування замовником до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури на підставі договору про пайову участь між замовником та органом місцевого самоврядування, укладення якого є обов'язковим.

З аналізу положень частин 2, 3, 9 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" вбачається, що обов'язок ініціювати укладення договору про пайову участь покладено саме на замовника будівництва, до моменту прийняття об'єкту в експлуатацію оскільки цей обов'язок пов'язаний зі зверненням замовника до органу місцевого самоврядування.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідач, як замовник будівництва, звернувся до позивача з пропозицією про укладення договору, поза межами строків (більш ніж на рік), встановлених законом.

Слід зауважити, що про часткову оплату відповідачем пайової участі зазначено в декларації про готовність до експлуатації об'єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності, що, в свою чергу, доводить той факт, що відповідач, без укладання договору, здійснив розрахунок певної частини пайової участі, та навіть, провів оплату (виходячи з вартості виключно будівельних робіт (без врахування матеріалів).

Тому, в даному випадку, враховуючи обізнаність відповідача, не тільки про необхідність укладання договору, а й власне, обов'язок внести плату пайової участі, та можливість визначити самостійно розмір такої плати, виходячи з наявних в нього даних про вартість об'єкту будівництва, відповідно до Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м.Слов'янськ (Додаток 1 до рішення Слов'янської міської ради № 18-ХLVІІ-6 від 04.09.2013), суд вбачає в діях (бездіяльності) відповідача ознаки вини.

Таким чином, з огляду на те, що із заяви щодо укладання договору про пайову участь ТОВ “Донметсплав” звернулося до Слов'янської міської ради вже після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію (27.12.2017р.), що суперечить вимогам ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", то посилання відповідача на ухилення з боку Слов'янської міської ради від укладання договору пойової участі судом до уваги не приймається.

Отже, неправомірна бездіяльність відповідача щодо його обов'язку взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, який кореспондується зі зверненням відповідача до позивача із заявою про укладення такого договору, до прийняття об'єкту до експлуатації, є протиправною формою поведінки, внаслідок якої позивач був позбавлений права отримати на розвиток інфраструктури населеного пункту відповідну суму коштів, яка охоплюється визначенням упущеної вигоди. При цьому, наслідки у виді упущеної вигоди перебувають у безпосередньому причинному зв'язку із наведеною неправомірною бездіяльністю відповідача (аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду України у справі №908/312/16 від 22.03.2017 року).

Разом з цим, оскільки відповідачем надана до матеріалів справи декларація про готовність до експлуатації об'єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності та акт приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2016 року, які мають відомості щодо загальної кошторисної вартості будівництва, то судом критично оцінюються твердження прокурора про необхідність здійснення розрахунку пайової участі, на підставі п.4 Порядку розрахунку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м.Слов'янська у разі будівництва об'єктів, загальна кошторисна вартість яких згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами не визначена або не відповідає одиниці створеної потужності в м.Слов'янську (Додаток 2 до рішення міської ради) (том 1, а.с.25), виключно на підставі показника - загальної площі будівництва об'єкту (1852,5 кв.м.).

Таким чином, суд погоджується з думкою відповідача щодо невірного розрахунку суми пайової участі відповідача.

Суд, в даному випадку вважає за необхідне застосувати положення п.3.2., 3.3. Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м.Слов'янськ (Додаток 1 до рішення Слов'янської міської ради № 18-ХLVІІ-6 від 04.09.2013) (том 1, а.с.21-24), якими передбачено, що для замовників, кошторисна вартість будівництва об'єктів яких визначена згідно з ДБН, стандартами та правилами, розмір пайової участі встановлюється на рівні - 2 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд, за формулою: ПУ = (ЗКВБ - Вз - Вбм - Вім ) х 2(0,5)%.

Отже, розмір пайової участі ТОВ “Донметсплав” за будівельні роботи - монтаж складу для зберігання металевих виробів та нежитлової будівлі, що знаходиться за адресою: м.Слов'янськ, вул.Ростроповича Мстислава, 74 «а», слід розраховувати за формулою, що визначена в Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м.Слов'янськ (Додаток 1 до рішення Слов'янської міської ради № 18-ХLVІІ-6 від 04.09.2013), наступним чином:

ЗКВБ (загальна кошторисна вартість будівництва) = 910576,66грн. (сума витрат на будівельні роботи, згідно акту приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2016 року, та договірної ціни на будівництво) +157000,00грн. (вартість виконання будівельних робіт, згідно Декларації про готовність до експлуатації об'єкта) = 1067576,66грн.

ПУ = (1067576,66грн. - 0 - 0 - 0) х 2% = 21351,53грн.

При цьому, враховуючи зазначені у Декларації про готовність до експлуатації об'єкта відомості щодо часткової сплати відповідачем коштів пайової участі в сумі 3140,00грн, розмір пайової участі відповідача з відрахуванням сплаченої суми мав складати 18211,53грн. (21351,53грн. - 3140,00грн.).

Таким чином, дослідивши зібрані у справі докази та надавши їм правову оцінку в сукупності, суд прийшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову в розмірі 18211,53грн., як суму заподіяних збитків за несплату коштів пайової участі.

Витрати по сплаті судового збору підлягають покладенню на відповідача внаслідок його неправильних дій відповідно до ч.9 ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 4, 13, 42, 73, 86, 129, 165, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р I Ш И В:

Позовні вимоги Керівника Слов'янської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Слов'янської міської ради, м.Слов'янськ, до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “Донметсплав”, м.Слов'янськ, про стягнення збитків у розмірі 92625,00грн., задовольнити частково - в сумі 18211,53грн.

Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “Донметсплав” на користь Слов'янської міської ради, м.Слов'янськ, збитки (у вигляді неодержаного доходу) в сумі 21351,53 грн., які завдані внаслідок несплати пайового внеску в розвиток інфраструктури населених пунктів Слов'янської міської ради Донецької області (реквізити: р/р 31517921700075, банк ГУДКСУ у Донецькій області, ідентифікаційний код юридичної особи 37803368, МФО 834016, код платежу 24170000, надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, отримувач - Управління Державної казначейської служби України у м. Слов'янську Донецької області).

Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “Донметсплав” на користь прокуратури Донецької області (юридична адреса: вул.Університетська, 6, м. Маріуполь, Донецька область, 87500, ідентифікаційний код юридичної особи 25707002, розрахунковий рахунок № 35216066016251, Державна казначейська служба України, МФО - 820172, отримувач - прокуратура Донецької області) кошти, витрачені на сплату судового збору - в сумі 1762,00грн.

В задоволенні решти позовних вимог в розмірі 74413,47 грн. - відмовити.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

В судовому засіданні 31.10.2018р. проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 12.11.2018р.

Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).

Прокуратура Донецької області: місцезнаходження: 87500, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Університетська, 6; ідентифікаційний код юридичної особи 25707002.

Позивач: Слов'янська міська рада; місцезнаходження: 84112, Донецька область, м.Слов'янськ, Соборна площа, 2; ідентифікаційний код юридичної особи 04052821.

Відповідач: ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “Донметсплав”; місцезнаходження: 84105, Донецька область, м.Слов'янськ, вул.Ростроповича Мстислава, 74 «а»; ідентифікаційний код юридичної особи 25099465.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі http://dn.arbitr.gov.ua.

Суддя О.М. Сковородіна