Справа № 806/2376/18
Головуючий у 1-й інстанції: Єфіменко Ольга Володимирівна
Суддя-доповідач: Кузьменко Л.В.
09 листопада 2018 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Кузьменко Л.В.
суддів: Шидловського В.Б. Іваненко Т.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04 липня 2018 року (рішення ухвалене суддею Єфіменко О.В. в м.Житомир, повний текст судового рішення складено 04 липня 2018 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання вчинити певні дії,
У травні 2018 ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, у якому просив:
- визнати бездіяльність Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат і щодо ненадання довідки про нараховану та виплачену допомогу до 09.05.2018 позивачу як учаснику бойових дій - неправомірною;
- зобов'язати Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надати позивачу довідку про нараховану та виплачену допомогу до 09.05.2018 як учаснику бойових дій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є учасником бойових дій, відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (зі змінами згідно з Законом України від 22.12.1995 № 488/85-ВР, від 25.12.1998 №367-XIV) має право, як учасник бойових дій, щорічно до 5 травня отримувати одноразову грошову допомогу у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Однак, всупереч вимогам ч.2 ст.2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», п. 3 ст. 22, ст. 8 Конституції України належна йому грошова допомога у 2018 році відповідачем не нараховувалась та не виплачувалась. На своє звернення до відповідача, позивач отримав лист, проте до цього часу не отримував запитуваної довідки про нараховану та виплачену допомогу до 09.05.2018, як учасник бойових дій. Позивач вважає, що відповідачем таким чином порушено його право на отримання допомоги згідно з чинним законодавством України у зв'язку із чим утворилась відповідна заборгованість щодо виплати щорічної грошової допомоги за 2018 рік.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 04 липня 2018 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою задовільнити позовні вимоги. В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що довідку про нараховану та виплачену допомогу до 09 травня 2018, як учаснику бойових дій відповідачем йому досі не надіслано.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарг підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій (а.с. 4).
Згідно з ст. 12 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон України № 3551-ХІІ) встановлено пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, зокрема щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
14 травня 2018 року у зв'язку із невиплатою зазначеної допомоги, позивач звернувся до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат із запитом про надання публічної інформації у якому просив надіслати на його адресу довідку про нараховану та виплачену допомогу до 09 травня 2018, як учаснику бойових дій (а.с. 7).
18 травня 2018 на адресу позивача надійшов лист відповідача, на його заяву, однак довідки про нараховану та виплачену допомогу до 09 травня 2018, як учаснику бойових дій, надано не було (на звороті а.с. 7).
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позову дійшов висновку, що відповідачем доведено відсутність з його боку бездіяльності щодо ненадання позивачу довідки про нараховану та виплачену допомогу до 9 травня 2018 року, як учаснику бойових дій.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес регулює Закон України "Про доступ до публічної інформації" від 13 січня 2011 року №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).
Відповідно до статті 1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
За змістом статті 2 Закону України «Про доступ до публічної інформації», метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.
Цей Закон не поширюється на відносини щодо отримання інформації суб'єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій, а також на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом.
Статтею 4 Закону №2939-VI передбачено, що доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: 1) прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; 2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; 3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.
Однією з гарантій реалізації конституційних прав на вільне збирання, зберігання, використання і поширення інформації є законодавче закріплення права кожного на доступ до інформації, яке згідно зі статтею 5 Закону №2939-17 забезпечується систематичним та оперативним оприлюдненням інформації в офіційних друкованих виданнях, на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет, на інформаційних стендах та будь-яким іншим способом, а також шляхом надання інформації на запити.
Відповідно до статті 12 вказаного Закону, суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Згідно з частиною 1 статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; 4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Відповідно до статті 19 вказаного Закону, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
Письмовий запит подається в довільній формі.
Запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
З метою спрощення процедури оформлення письмових запитів на інформацію особа може подавати запит шляхом заповнення відповідних форм запитів на інформацію, які можна отримати в розпорядника інформації та на офіційному веб-сайті відповідного розпорядника. Зазначені форми мають містити стислу інструкцію щодо процедури подання запиту на інформацію, її отримання тощо.
Як встановлено судом першої інстанції, запит позивача від 14 травня 2018 б/н є запитом на публічну інформацію в розумінні Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Відповідно до частини 1 та 4 статті 20 Закону №2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Частиною 1 статті 22 Закону №2939-VI передбачено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною 5 статті 19 цього Закону.
Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.
З аналізу наведених норм закону, вбачається, що публічна інформація, крім встановлених законом випадків, є відкритою, а доступ до неї може забезпечуватися шляхом надання розпорядником інформації, до яких належать і суб'єкти владних повноважень, у встановлені законом строки інформації за відповідними запитами, зокрема, фізичних осіб. Перелік підстав для відмови в задоволенні запиту на інформацію є вичерпним.
Так, судами встановлено, що в запиті на отримання публічної інформації від 14 травня 2018 б/н позивач просив надати йому довідку про нараховану та виплачену допомогу до 09 травня 2018 як учаснику бойових дій, який надійшов на адресу позивача 15 травня 2018 року.
Як вбачається з відзиву на позовну заяву 15 травня 2018 відповідач надіслав запит № 9075/08-26 до Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату для з'ясування причин невключення у списки на виплату допомоги до 5 травня у 2018 році даних позивача (а.с. 22).
Житомирський об'єднаний міський військовий комісаріат листом від 15 травня 2018 №2258 повідомив Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що документи на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2018 році громадянину ОСОБА_1 надійшли до Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату та включені у проект списку одержувачів разової грошової допомоги до 5 травня. Однак у зв'язку з службовою завантаженістю та великою кількістю учасників бойових дій, які перебувають на обліку у Житомирському об'єднаному міському військовому комісаріаті такий список буде направлений на адресу Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат до 23.05.2018 (а.с. 21).
У відповіді Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат № 02/588 від 18.05.2018 на запит позивача зазначається викладена інформація та вказано, що довідка про виплату позивачу буде надана після проведення нарахування та виплати допомоги.
Список від Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату, у якому зазначені дані ОСОБА_1 надійшов 23 травня 2018 вх. № 4612, список був опрацьований Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, проведено нарахування та друк виплатних відомостей.
07 червня 2018 ОСОБА_1 перераховано 1265,00 грн. разової грошової допомоги до 5 травня за 2018 рік на його особовий рахунок в НОМЕР_1 філію АТ «Ощадбанк», як учаснику бойових дій, у розмірі встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 № 170 «Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань» (а.с. 20). Факт зняття коштів позивачем із свого особового рахунку відповідачу невідомий, кошти до Центру з установи банку не повертались.
Також позивач зазначає, що разом з відзивом на позовну заяву позивачу також була надіслана довідка про нараховану та виплачену допомогу до 5 травня у 2018 році, однак докази вручення зазначеної довідки позивачу у матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Як зазначалось вище, позивач у запиті про доступ до публічної інформації просив надати йому довідку про нараховану та виплачену допомогу до 09 травня 2018 як учаснику бойових дій.
Однак відповідач у строки та в порядку, що передбачені Законом України "Про доступ до публічної інформації" запитувану інформацію, а саме довідку про нараховану та виплачену допомогу до 09 травня 2018 як учаснику бойових дій позивачу не надав, а лише повідомив, що зазначена довідка буде надана позивачу пізніше.
Крім того, колегія суддів зазначає, що відповідачем не надано до суду доказів направлення та отримання позивачем такої.
Суд першої інстанції не врахував вищевказаних обставин, а відтак дійшов помилкового висновку про відмову у задоволенні позову.
Згідно з ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04 липня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання вчинити певні дії скасувати.
Прийняти нову постанову, якою визнати протиправною бездіяльність Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо ненадання ОСОБА_1 довідки про нараховану та виплачену допомогу до 09.05.2018 як учаснику бойових дій.
Зобов'язати Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надати ОСОБА_1 довідку про нараховану та виплачену допомогу до 09.05.2018 як учаснику бойових дій.
Постанова суду набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Постанова суду складена в повному обсязі 15 листопада 2018 року.
Головуючий Кузьменко Л.В.
Судді Шидловський В.Б. Іваненко Т.В.