Справа № 712/12226/18
Провадження № 3/712/3747/18
14 листопада 2018 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі :
головуючого/судді Чечот А.А.
при секретарі Тимошенко Д.А.
за участю прокурора Лисик М.А.
захисника ОСОБА_1
розглянувши матеріали за фактом вчинення адміністративного корупційного правопорушення відносно:
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, працюючого старшим державним інспектором відділу надання адміністративних послуг Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області державної служби України з безпеки на транспорті, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, проживаючого: ІНФОРМАЦІЯ_2.
у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч.1 КУпАП,-
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією серії ГР № 306251 від 04.10.2018 року, ОСОБА_2 будучи від 01 лютого 2016 року заступником начальника управління-начальником відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області та згідно підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року №1700-VII (далі по тексту - Закону), суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація) за 2015 рік.
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
У відповідності до статті 1 Закону визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до частини 1 статті 65 Закону за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Частина 1 статті 172-6 КУпАП передбачає, що «несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».
Підпунктом «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону передбачено, що суб'єктами на яких поширюється дія цього Закону , є державні службовці.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну службу», державний службовець зобов'язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 32 Закону України «Про державну службу», передбачено, що на державних службовців поширюються обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції».
Відповідно до попередження про встановлені Законом України «Про державну службу» та «Про запобігання корупції» обмеження, пов'язані з прийняттям на державну службу та її проходженням, 10.10.2016 ОСОБА_2 особисто завірив своє ознайомлення та те, що він попереджений із вимогами Закону.
Згідно наказу Укртрансбезпеки №290-к від 28 січня 2016 «Про призначення ОСОБА_2А.» ОСОБА_2 з 01.02.2016 року призначено на посаду заступника начальника управління-начальника відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області за переведенням з Управління Укртрансінспекції у Черкаській області.
Згідно з частиною першою статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати, шляхом заповнення на офіційному веб-сайт Національного агентства, декларацію за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 12, пункту 2 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону, Національне агентство прийняло рішення про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Так, згідно з рішенням Національного агентства від 10 червня 2016 року №2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року №958/29088 (зі змінами), система подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочала свою роботу в два етапи.
Перший етап розпочався з 01 вересня 2016 року, зокрема для подання протягом 60 календарних днів щорічної декларації за 2015 рік, особами, які станом на 01 вересня 2016 року чи пізнішу цієї дати займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище.
Другий етап роботи системи подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом, розпочався з 01 січня 2017 року.
Рішенням Національного агентства від 10 червня 2016 року №3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 959/29089, затверджено Форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Форма декларації) та Порядок формування ведення та оприлюднення(надання) інформації до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Пунктом 1 Правил заповнення форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, викладених у пункті 2 Форми декларації визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування на веб-сайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), шляхом заповнення електронної форми.
Так, будучи заступником начальника управління-начальника відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області, категорія посад державної служби «Б» (абзац третій пункту 2 частини другої статті 6 Закону України «Про державну службу»), відповідно до абзацу п'ятнадцятого статті 1, підпункту «в» пункту 1 частини першої статті 3, примітки до статті 3, примітки до статті 50 Закону особою, що займала відповідальне та особливо відповідальне становище, Ви мали подати з 01 вересня по 30 жовтня 2016 року включно щорічну декларацію за 2015 рік шляхом заповнення електронної форми через власний персональний кабінет в Реєстрі.
Згідно повідомлення голови Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_3 від 02.03.2017 № 03-05/4886/17 щодо роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».
За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2015 рік ОСОБА_2 подана до Реєстру - 06.08.2018.
Разом із тим, згідно наданих НАЗК послідовностей дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій, осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_2, ОСОБА_2 розпочав роботу з реєстром лише 17.07.2018 та остаточно подав - 06.08.2018.
ОСОБА_2 у судовому засіданні вину за ст. 172-6 ч.1 КУпАП не визнав та пояснив, що ним була подана декларація про доходи за 2015 рік в письмовому вигляді. Просив суд закрити провадження по справі в зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Захисник просив суд закрити провадження по справі відносно ОСОБА_2 в зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення, надавши до суду письмове клопотання.
Прокурор вважає, що винність ОСОБА_2 підтверджується зібраними по справі доказами, в його діях вбачає склад адміністративного корупційного правопорушення, тому просить суд застосувати до порушника стягнення у вигляді штрафу.
Суд, вислухавши думку прокурора, правопорушника, захисника та дослідивши надані в судове засідання матеріали справи приходить до наступного.
Згідно з вимогами ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього обвинувачення.
Відповідно до положень ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
За змістом ст. 252-280 КпАП України при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 172-6 КУпАП, відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Факт вчинення ОСОБА_2 адміністративного корупційного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підтверджується матеріалами справи, а саме:
- даними протоколу серії ГР № 306251 від 04.10.2018 року про вчинення до адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією;
- даними повідомлення від 17.07.2018 року про подання щорічної декларації за 2015 рік у електронному вигляді;
- даними повідомлення про факт неподання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
- даними витягу з єдиного державного реєстру декларацій;
- даними послідовності дій користувача ОСОБА_2;
- даними наказу № 2859-к від 10.10.2016 року про переведення ОСОБА_2;
- даними листа-ознайомлення ОСОБА_2 із ЗУ «Про запобігання корупції»;
- даними попередження про встановлені обмеження, пов'язані з прийняттям на державну службу та її проходження;
- даними наказу № 994 від 28.12.2016 року про затвердження положень про Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області;
- даними посадової інструкції;
- даними особової картки ОСОБА_2;
- даними роз»яснення щодо застосування окремих положень ЗУ «Про запобігання корупції»
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2, будучи від 01 лютого 2016 року заступником начальника управління-начальником відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області та згідно підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року №1700-VII, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2015 рік, а саме подав Е-декларацію 06.08.2018 хоча граничний термін подачі такої декларації законом визначено до 30.10.2016, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 1726 КУпАП.
Аналіз зібраних доказів свідчить про те, що вина ОСОБА_2 за ст. 172-6 ч.1 КУпАП доведена повністю.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 38 КпАП України адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Як вбачається з письмових матеріалів справи, зокрема, протоколу про адміністративне правопорушення, дата виявлення правопорушення - 11.07.2018 року.
Таким чином, строк накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_2 за вчинене правопорушення - закінчився.
Згідно із п. 7 ст. 247 КпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за закінченням строків на момент розгляду справи, передбачених ст. 38 КпАП України.
Згідно листа ВССУ № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією», ВССУ роз'яснив, що судам слід мати на увазі, що адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення може бути накладено протягом трьох місяців із дня виявлення, але не пізніше двох років із дня його вчинення (ч. 3 ст.38 КУпАП). Для визначення початку перебігу строку давності притягнення особи до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язане з корупцією, важливу роль відіграють як день вчинення, так і день виявлення правопорушення. Будь-якого продовження перебігу строків накладення адміністративних стягнень законом не передбачено, тому в разі їх закінчення провадження у справі закривається.
Вказівка законодавця у п. 7 ст. 247 КУпАП «на момент розгляду справи» означає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, якщо на початок розгляду справи закінчилися строки, встановлені ст. 38 КУпАП.
При цьому, якщо на момент розгляду справи в суді закінчились строки притягнення особи до адміністративної відповідальності, то суд в разі заперечення особою своєї вини чи наявності у її діях складу адміністративного правопорушення спочатку в повному обсязі досліджує всі обставини справи, встановлює, чи містить діяння ознаки та склад адміністративного корупційного правопорушення, чи належить особа до суб'єктів цього корупційного правопорушення, чи винна вона в його вчиненні, і лише після цього закриває провадження у справі.
Враховуючи те, що строк накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_2 закінчився, провадження у даній справі підлягає закриттю.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 38, 172-6 ч. 1, 247, 248, 249, 251, 268, 283-285 КУпАП, ЗУ «Про запобігання корупції»,-
Визнати ОСОБА_2 винним у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Провадження по справі про адміністративне корупційне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - закрити в зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Головуючий: А.А.Чечот