Справа № 636/4567/18 р.
13 листопада 2018 року
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Карімова І.В.,
за участю секретаря судового засідання - Селеверстової Л.В.,
прокурора Чугуївської місцевої прокуратури - ОСОБА_1,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_2,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 ОСОБА_3 Вікторівни, яка народилася 20.08.1975 року в селищі Чкаловське Чугуївського району Харківської області, громадянки України, за якою закріплений РНОКПП НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка обіймала посаду спеціаліста І категорії землевпорядника відділу комунальної власності та земельних відносин Виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області, зареєстрованої в ІНФОРМАЦІЯ_2,-
29.10.2018 року до суду від т.в.о. заступника начальника Управління захисту економіки в Харківській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України надійшов адміністративний протокол, який складений від 24.10.2018 року за № 460 про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 ОСОБА_3.
Згідно вказаного протоколу, ОСОБА_2 перебувала на посаді спеціаліста І категорії землевпорядника відділу комунальної власності та земельних відносин Виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області, тобто будучи суб'єктом на якого поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік після звільнення з займаної посади, шляхом її заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства, за формою, що визначається Національним агентством, яку необхідно було подати у строк після звільнення за 2017 рік до 01.04.2018 року, а фактично подано (оприлюднено) 05.04.2018 року, чим порушила вимоги абзацу 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до розпорядження голови Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області від 04.09.2017 року за № 198, ОСОБА_2 було звільнено за угодою сторін з посади спеціаліста І категорії землевпорядника відділу комунальної власності та земельних відносин Виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області.
Частиною 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Положеннями абзацу 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
В судовому засіданні прокурор просив визнати ОСОБА_2 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 ОСОБА_3 та притягнути її до адміністративної відповідальності за вчинення вказаного адміністративного правопорушення, посилаючись на обґрунтованість і доведеність обставин, які викладені в протоколі.
ОСОБА_2 не визнала себе винною у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення посилаючись на те, що нею були вжити дії щодо своєчасного подання електронної декларації за 2017 рік, про що надала до суду роздруковані електронні повідомлення (переписки) між нею та НАЗК (support@nazk.gov.ua) відносного того, що:
- 19.03.2018 року, 22.03.2018 року та 26.03.2018 року вона від «ПриватБанку» по електронній пошті отримала електронні-цифрові підписи;
- 29.03.2018 року здійснила запит про зміну ключа ЕЦП та нової електронної адреси у службу підтримки за електронною адресою: support@nazk.gov.ua;
- 01.04.2018 року вона отримала відповідь на запит від НАЗК про зміну ЕЦП;
- 02.04.2018 року та 04.04.2018 року повідомила вказану службу підтримки про неможливість здійснення входу до Реєстру зі зміненим ЕЦП;
- 04.04.2018 року отримала повідомлення від НАЗК про те, що заявка про зміну ЕЦП розглядається, а також те, що під час розгляду заявки вона не може користуватись Реєстром;
- 05.04.2018 року о 15 годині 01 хвилини вона отримала повідомлення про те, що декларація успішно подана у Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
З наведеного вбачається, що ОСОБА_2 вживала заходів відносно своєчасного подання вказаної електронної декларації, і ці обставини вказують на поважність причин несвоєчасності подання зазначеної декларації.
ОСОБА_2, згідно підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», була суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією. Діяльність ОСОБА_2, пов'язана з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, була припинена 04.09.2017 року.
Диспозицією ч. 1 ст. 172-6 ОСОБА_3 передбачено несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вищезазначені підстави пропуску ОСОБА_2 строку на подання вказаної декларації суд визнає поважними, і тому в даному випадку диспозиція ч. 1 ст. 172-6 ОСОБА_3 не відповідає складу адміністративного правопорушення, що в свою чергу вказує на відсутність в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 ОСОБА_3.
Таким чином, факт несвоєчасного подання ОСОБА_2 вказаної декларації саме без поважних причин, не знаходить свого об'єктивного підтвердження.
Крім того, листом Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від за вих. № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення пов'язані з корупцією, роз'яснений порядок розгляду даної категорії справ. Зазначено, що в ч. 1 ст. 45 Закону визначено кінцевий термін (часові межі), коли уповноважені на те особи зобов'язані подати декларацію, зокрема вміщено формулювання «щорічно до 1 квітня». Разом з тим у випадках, передбачених ч. 2 ст. 45 Закону, тобто в разі припинення здійснення діяльності, цей термін не визначено взагалі. Відсутність законодавчо визначеного терміну подання декларації в разі припинення діяльності унеможливлює безумовну констатацію несвоєчасності такого подання.
В даному випадку предметом правопорушення є декларація, подана шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу. Вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Враховуючи роз'яснення у вищевказаному листі Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, а також поважність причин пропуску ОСОБА_2 строку на подання вказаної декларації, в діях останньої відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 172-6 ОСОБА_3.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 ОСОБА_3, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Тому, провадження в справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 ОСОБА_3 підлягає закриттю.
Керуючись ст. ст. 33-38, 283, 284 ОСОБА_3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції»,-
Провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 ОСОБА_3, - закрити у зв'язку відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Харківської області через Чугуївський міський суд Харківської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя І.В. Карімов