Справа №592/9671/18
Провадження №2-а/592/386/18
12 листопада 2018 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі головуючого судді Хитрова Б.В., за участю секретаря судового засідання Чайки Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора роти №4 батальйону УПП в Сумській області Гордієнка Ігоря Олександровича про скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що 16.07.2018 року інспектором роти №4 батальйону УПП в Сумській області Гордієнком Ігорем Олександровичем була винесена постанова серія ВР № 255585 від 16.07.2018 р., в якій зазначено, що позивач 16.07.2018 року о 21:23 год. в м. Суми керуючи т/з ВАЗ 21099, д.н.НОМЕР_1, та рухаючись з вул.. Римського-Корсакова на вул.. Володимирська не виконав вимоги дорожнього знаку 2.2 «Рух без зупинки заборонений», чим порушив п.п.33.2.2 ПДР України, та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч1 ст.122 КУпАП. За вчинене порушення правил, дорожнього руху на позивача накладено штраф у розмірі 255 грн.
Позивач не згоден з вищевказаною постановою, вважає її протиправною та просить її скасувати.
В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав та просив, їх задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, заперечував проти них, просив в задоволенні позову відмовити, надав диск з відеозаписом правопорушення.
Перевіривши матеріали справи та дослідивши докази в їх сукупності суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно постанови про адміністративне правопорушення серія ВР № 255585 від 16.07.2018 р., в якій зазначено, що позивач 16.07.2018 року о 21:23 год. в м. Суми керуючи т/з ВАЗ 21099, д.н.НОМЕР_1, та рухаючись з вул.. Римського-Корсакова на вул.. Володимирська не виконав вимоги дорожнього знаку 2.2 «Рух без зупинки заборонений», чим порушив п.п.33.2.2 ПДР України, та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч1 ст.122 КУпАП КУпАП.
Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Представник відповідача надав суду диск з відеозаписом правопорушення, однак при перегляді наданого відеозапису було встановлено, що на ньому міститься запис руху позивача з вул.. Римського-Корсакова на вул.. Володимирська в м. Суми, процесу його зупинки інспектором та розгляд матеріалів. Однак доказів, що на перехресті вул.. Римського-Корсакова та вул.. Володимирська є дорожній знак 2.2 «Рух без зупинки заборонений», та те, що позивач дійсно порушив вимоги даного знаку, на відеозаписі відсутні.
Крім того в матеріалах справи міститься фотознімки з місця вчинення адміністративного правопорушення на яких зафіксовано наявність дорожніх знаків, однак дорожній знак 2.2 «Рух без зупинки заборонений» серед них відсутній.
Конституційний Суд України у своєму рішенні №23-рп/2010 від 22.10.2010 р. зазначає, що конституційний принцип правової держави передбачає встановлення правопорядку, який повинен гарантувати кожному утвердження і забезпечення прав і свобод людини. Конституція України визначає основні права і свободи людини і громадянина та гарантії їх дотримання і захисту, зокрема: права і свободи людини і громадянина, закріплені в Конституції України, не є вичерпними; конституційні права і свободи не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод; громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом; юридична відповідальність особи має індивідуальний характер; обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях; усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь; конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Частиною 1 ст.268 КУпАП встановлено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката,іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи,виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Крім того відповідно до ч.2 ст.258 КУпАП - протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції. У випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці «чинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст.283 цього Кодексу.
Як передбачено ст.283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган посадова особа виносить постанову по справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Інспектор ні в судовому засіданні, ні в письмовому відзиві, не надав жодних доказів, які б підтверджували правомірність винесення ним постанови по справі про адміністративне правопорушення вчинене позивачем 16.07.2018 року.
У даній справі протокол, який є документом, що офіційно засвідчує факт правомірних дій інспектора і є одним із основних джерел доказів, не складався.
Тобто доказів, які підтверджують факт скоєння позивачем інкримінованого правопорушення, в обґрунтування висновків відповідача щодо наявності в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП, відповідачем не надано.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги про скасування вищезазначеної постанови є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 5, 8, 9, 10, 13, 77, 194, 199, 203, 205, 206, 211, 229, 230, 241, 242, 257, 271, 286 КАС України, ст.ст. 33, 122, 245, 251, 252, 258, 268, 276, 280, 283 КУпАП України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора роти №4 батальйону УПП в Сумській області Гордієнка Ігоря Олександровича про скасування постанови про адміністративне правопорушення задовольнити.
Скасувати постанову серія ВР № 255585 від 16.07.2018 р. винесену інспектором роти №4 батальйону УПП в Сумській області Гордієнком Ігорем Олександровичем про накладання штрафу в сумі 255 грн. на користь держави за правопорушення передбачене ч.2 ст.121 КУпАП України відносно ОСОБА_1.
Провадження по справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 КУпАП закрити.
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми.
Суддя Б.В. Хитров