Номер провадження 2/243/3323/2018
Номер справи 243/10101/18
«14» листопада 2018 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого - судді Хаустової Т.А.,
за участю:
- секретаря судового засідання - Кобець О.М.,
- представника позивача - адвоката ОСОБА_1,
- представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі № 19 Слов'янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до ОСОБА_4 лікувально - профілактичної установи «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Департаменту охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації про визнання незаконним Наказу про зміни в оплаті праці, -
ОСОБА_3 звернулася до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області з позовною заявою до ОСОБА_4 лікувально - профілактичної установи «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Департаменту охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації про визнання незаконним Наказу про зміни в оплаті праці, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що вона працює у відповідача фельдшером з інформування бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги про виклик екстреної медичної допомоги відділу виїзної консультативної спеціалізованої екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
14 серпня 2018 року відповідачем прийнято Наказ № 269-адм про зупинення їй з 01 серпня 2018 року виплати надбавки за безперервний стаж роботи.
Цей Наказ вона вважає незаконним та зазначає, що фахівці з базовою та неповною вищою медичною освітою (молодші спеціалісти і бакалаври) мають право працювати на посадах фельдшерів та медичних сестер усіх спеціальностей, акушерів, лаборантів, фельдшерів-лаборантів, рентгенлаборантів, інструкторів усіх спеціальностей, статистиків медичних, зубних техніків, техніків ортезистів-гіпсовиливальників тощо. Номенклатуру спеціальностей молодших спеціалістів затверджено наказом МОЗ України від 23 листопада 2007 року №742 «Про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою».
Згідно з п.п. 6 п. 4.1.1. розділу 4 Наказу МОЗ України від 05.10.2005 року № 308/519 «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення»: старші лікарі, лікарі та фахівці з базовою та неповною вищою медичною освітою виїзних бригад, водії та молодші медичні сестри бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги та виїзних консультативних бригад мають право на 60 відсотків посадового окладу за безперервний стаж роботи, якщо стаж безперервної роботи складає понад 7 років.
Зазначає, що стаж її безперервної роботи фельдшером виїзної бригади складає понад тринадцять років, який створився у період часу з 30 січня 1998 року по 01 лютого 2011 року, а тому вважає, що надбавка за безперервний стаж роботи зберігається за нею незалежно від переведень з однієї посади на іншу та її не може бути позбавлено права на отримання даної надбавки.
Просить суд ухвалити рішення, яким визнати незаконним та скасувати Наказ № 269-адм від 14 серпня 2018 року директора комунального лікувально-профілактичної установи «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» про зміну в оплаті праці та стягнути з відповідача ОСОБА_4 лікувально - профілактичної установи «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Департаменту охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації на її користь суму сплаченого судового збору у розмірі 704 грн. 80 коп., та витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката у розмірі 4000,00 грн.
Позивач ОСОБА_3 до судового засідання не з'явилася, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи.
29 жовтня 2018 року ОСОБА_3 до суду надала Заяву, в якій просить суд розглянути справу без її участі, за участю її представника - адвоката ОСОБА_1, позовні вимоги задовольнити (а.с.56).
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 - адвокат ОСОБА_1, який діє на підставі Ордеру, серія ДН №036078 на надання правої допомоги від 16 жовтня 2018 року, позовні вимоги ОСОБА_3 підтримав, просив суд їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_4 лікувально - профілактичної установи «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Департаменту охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації - ОСОБА_2, яка діє на підставі Довіреності № 25 від 13 листопада 2018 року (а.с. 66), позовні вимоги ОСОБА_3 не визнала, просила суд відмовити у їх задоволенні. У наданому Відзиві на позовну заяву зазначила, що 01 квітня 1992 року ОСОБА_3 була прийнята у Слов'янську центральну районну лікарню на посаду фельдшера з прийому викликів станції швидкої медичної допомоги.
30 січня 1998 року ОСОБА_3 переведена фельдшером на 0,5 ставки з транспортування хворих та 0,5 ставки фельдшера з прийому викликів станції Швидкої медичної допомоги.
02 березня 1998 року ОСОБА_3 переведена фельдшером з транспортування хворих станції Швидкої медичної допомоги, тимчасово, на час декретної відпустки фельдшера ОСОБА_5
06 грудня 2000 року ОСОБА_3 переведена фельдшером з транспортування хворих станції Швидкої медичної допомоги.
01 лютого 2006 року звільнена згідно п.5 ст. 36 КЗпП України по переводу у штат станції Швидкої медичної допомоги Слов'янського району.
02 лютого 2006 року ОСОБА_3 прийнята на посаду фельдшера виїзної бригади станції Швидкої медичної допомоги Слов'янського району .
01 лютого 2011 року ОСОБА_3 переведена фельдшером з прийому викликів комунального лікувально-профілактичного закладу «Станція Швидкої медичної допомоги Слов'янського району».
Відповідно до рішення Донецької обласної ради від 07.11.2012 року № 6/16-396 «Про реорганізацію станції Швидкої медичної допомоги Донецької області з 01 травня 2013 року КЛПУ «Станція швидкої медичної допомоги Слов'янського району» реорганізована у станцію Швидкої медичної допомоги міста Слов'янськ - відокремлений структурний підрозділ ОСОБА_4 лікувально-профілактичної установи «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф».
01 серпня 2013 року ОСОБА_3 була переведена на посаду фельдшера виїзної бригади станції Швидкої медичної допомоги міста Слов'янськ - відокремлений структурний підрозділ ОСОБА_4 лікувально-профілактичної установи «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф».
05 травня 2015 року ОСОБА_3 звільнена у зв'язку з переведенням у КЛПУ «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» відділ для надання консультативної медичної допомоги, згідно п. 5 ст. 36 КЗпП України.
06 травня 2015 року ОСОБА_3 прийнята на посаду фельдшером з інформування бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги про виклик екстреної медичної допомоги у Відділ виїзної консультативної спеціалізованої з екстреної медичної допомоги та медицини катастроф по переводу, де працює по теперішній час.
У частині 6 пункту 4.1.1. пункту 4.1. розділу 4 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених наказом міністерства праці та соціальної політики України, міністерством охорони здоров'я України від 05.10.2005р. N 308/519 ; зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 17 жовтня 2005р. за №209/11489 вказаний перелік закладів, посад, розмірів надбавок за тривалість безперервної роботи та порядок їх зарплати.
Згідно пункту 12 розділу 4 Умов оплати праці N 308/519 за лікарями бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, станцій екстреної (швидкої) медичної допомоги та відділень швидкої медичної допомоги у складі лікарень, які перейшли на посади головних лікарів, їх заступників з числа лікарів та керівників структурних підрозділів центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф і станцій екстреної (швидкої) медичної допомоги, а також за працівниками з числа фахівців з базовою та неповною вищою медичною освітою бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги, які перейшли на посади головного (старшого) фельдшера, фельдшера (медичної сестри) з інформування бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги про виклик екстреної медичної допомоги, зберігається надбавка за тривалість безперервної роботи у розмірах, що відповідають стажу роботи у бригадах екстреної (швидкої) медичної допомоги.
До стажу роботи, який дає право на отримання надбавки за тривалість безперервної роботи, взаємно зараховується час роботи в закладах та на посадах, які перелічені в пункті 4.1.1.
Відповідно до частини 4 підпункту 4.1.3. пункту 4.1. Умов оплати праці N 308/519 стаж безперервної роботи, який зберігається лише при зарахуванні на роботу в заклади (підрозділи) і на посади, що передбачені в пункті 4.1.1, і дає право на отримання надбавки за тривалість безперервної роботи:
- не пізніше 3 місяців з дня звільнення із закладу (підрозділу) у зв'язку з його ліквідацією (реорганізацією), скороченням штатів або зміною постійного місця проживання, не враховуючи періоду одержання допомоги у зв'язку з безробіттям або часу переїзду;
- не пізніше одного місяця з дня звільнення із закладів (підрозділів) за
власним бажанням (з поважної причини), у тому числі при переведенні чоловіка або дружини в іншу місцевість (час переїзду не включається у місячний строк).
Причини, що визнані поважними при звільненні за власним бажанням, визначаються діючим законодавством;
- не пізніше трьох тижнів при звільненні за власним бажанням (без поважних причин);
- не пізніше трьох місяців, не враховуючи часу переїзду, з дня звільнення після закінчення обумовленого трудовим договором строку роботи в районах Далекої Півночі та місцевостях, що прирівняні до них;
- не пізніше місяця після наукової або педагогічної роботи за спеціальністю, яка безпосередньо слідувала за роботою у закладах, підрозділах та на посадах, указаних у пункті 4.1.1;
- не пізніше строку, установленого для прибуття на роботу після закінчення вищого навчального закладу (з урахуванням часу проходження інтернатури), клінічної ординатури або аспірантури, якщо навчанню безпосередньо передувала робота в закладах (підрозділах) та на посадах, указаних у пункті 4.1.1;
- не пізніше 3 місяців, не враховуючи часу переїзду, з дня звільнення із строкової військової служби із Збройних Сил країн СНД, колишнього СРСР, України, якщо службі безпосередньо передувала робота в закладах (підрозділах) на посадах, указаних у пункті 4.1.1;
- не пізніше 3 місяців, не враховуючи часу переїзду, з дня звільнення з роботи за власним бажанням з указаних закладів (підрозділів), посад у зв'язку з переведенням чоловіка (дружини) військовослужбовця в іншу місцевість або переїзду чоловіка (дружини) у зв'язку із звільненням із Збройних Сил країн СНД, колишнього СРСР, України;
- протягом місяця після припинення тимчасової інвалідності або хвороби, які зумовили звільнення із закладів (підрозділів), посад, указаних у пункті 4.1.1, а також у разі переведення на іншу роботу за цих підстав.
Тривалість безперервної роботи ОСОБА_3 в закладах (підрозділах) і на посадах, вказаних вище, за період з 30 січня 1998 року по 31 січня 2011 року складає 13 років.
З 01 лютого 2011 року, після переведення ОСОБА_3, за її власним бажанням, фельдшером з прийому викликів ОСОБА_4 лікувально - профілактичного закладу «Станція швидкої медичної допомоги Слов'янського району», стаж роботи, який давав ОСОБА_3 право на отримання надбавки за тривалість безперервної роботи був перерваний.
Але, згідно пункту 12 розділу 4 Умов оплати праці N 308/519 у ОСОБА_3 правомірно збереглася надбавка за тривалість безперервної роботи на посаді фельдшера з прийому викликів ОСОБА_4 лікувально - профілактичного закладу «Станція швидкої медичної допомоги Слов'янського району» у розмірах, що відповідають стажу роботи у бригадах екстреної (швидкої) медичної допомоги до моменту її переведення на нову посаду - фельдшера виїзної бригади СШМД м. Слов'янськ.
01 серпня 2013 року ОСОБА_3, за власним бажанням, була переведена на посаду фельдшера виїзної бригади СШМД м. Слов'янськ. Тобто, саме, з 01 серпня 2013 року надбавка за тривалість безперервної роботи у неї не збереглася.
Крім того, після переведення ОСОБА_3 на посаду фельдшера виїзної бригади СШМД м. Слов'янськ, у зв'язку з тим, що стаж роботи (з 30 січня 1998 року по 31 січня 2011 року складає 13 років), який давав їй право на отримання надбавки за тривалість безперервної роботи, був перерваний ОСОБА_3 не повинна була з 01 серпня 2013 року отримувати цю надбавку.
Дана надбавка буде їй нараховуватися та виплачуватися тільки після отримання ОСОБА_3Л нового стажу роботи у бригадах екстреної (швидкої) медичної допомоги у порядку передбаченому частиною 6 пункту 4.1.1. пункту 4.1. розділу 4 Умов оплати праці N308/519.
06 травня 2015 року ОСОБА_3 була прийнята по переводу, за власним бажанням, на посаду фельдшером (з інформування бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги про виклик екстреної медичної допомоги) у Відділ виїзної консультативної спеціалізованої екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
Відповідно до частині 6 пункту 4.1.1. пункту 4.1. розділу 4 Умов оплати праці N 308/519, зв'язку з тим, що стаж безперервної роботи ОСОБА_3 на посаді фельдшера виїзної бригади СШМД м. Слов'янськ за період з 01 серпня 2013 року по 05 травня 2015 року склав 1 рік та 9 місяців надбавка за тривалість безперервної роботи їй не повинна була нараховуються та виплачуватися.
У серпні 2018 року адміністрацією Центру було встановлено неправомірне нарахування та виплата ОСОБА_3 надбавки за тривалість безперервної роботи. Наказом Центру від 14 серпня 2018 року № 269- адм «Про зміни в оплаті праці» виплата надбавки за безперервний стаж роботи ОСОБА_3 - фельдшеру (з інформування бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги про виклик екстреної медичної допомоги) у Відділ виїзної консультативної спеціалізованої екстреної медичної допомоги та медицини катастроф була зупинена з 01 серпня 2018 року.
В Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників закладів охорони здоров'я та соціального захисту, затвердженій Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 23 листопада 1993 року N 229 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України від 27 грудня 1993 року за № 198, яка втратила чинність 06 квітня 2001 року був пункт 7 розділу 5, а саме: «7. За фельдшерами (медичними сестрами) по прийманню викликів і передачі їх виїзним бригадам та старшими фельдшерами станції (підстанції) Швидкої медичної допомоги, за якими були збережені раніше отримувані надбавки, що нараховувались за тривалість безперервної роботи, попередній безперервний стаж зберігається у разі переходу на роботу у заклади (підрозділи), на посади, які перелічені у п.6.1. У той же час робота на посаді фельдшера (медичної сестри) по прийманню викликів і передачі їх виїзним бригадам або на посаді старшого фельдшера підстанції в стаж безперервної роботи, який дає право на отримання надбавок за тривалість роботи, не включається».
В Умовах оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерством охорони здоров'я України від 06 квітня 2001 року N 161/137 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 11 квітня 2001 року за N 333/5524, який втратив чинність 05 жовтня 2005 року пункт 7 був виключений.
Тобто Інструкцією № 229 були передбачені умови, при яких за фельдшерами (медичними сестрами) по прийманню викликів і передачі їх виїзним бригадам, за якими були збережені раніше отримувані надбавки, що нараховувались за тривалість безперервної роботи, попередній безперервний стаж зберігається у разі переходу на роботу у заклади (підрозділи), на посади, які перелічені у п.6.1. Але, вже в Умовах оплати праці N 161/137 та діючих Умовах оплати праці N 308/519 даний пункт відсутній.
Вважає Наказ від 14 серпня 2018 року № 269 - адм «Про зміни в оплаті праці» законим, та просить суд відмовити у задоволенні вимог позивача у повному обсязі (а.с.19 - 25).
Суд, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_4 лікувально - профілактичної установи «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Департаменту охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації про визнання незаконним наказу про зміни в оплаті праці не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Як встановлено в судовому засіданні та не заперечується відповідачем по справі, ОСОБА_3 працює у ОСОБА_4 лікувально - профілактичній установі «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Департаменту охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації фельдшером з інформування бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги про виклик екстреної медичної допомоги Відділу виїзної консультативної спеціалізованої екстреної медичної допомоги та медицини катастроф ( а.с. 29-36).
Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю; кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом; право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року, який є спеціальним нормативно- правовим актом, що регулює правовідносини у сфері оплати праці, міститься аналогічне визначення поняття «заробітна плата».
Згідно з ст. 2 Закону України «Про оплату праці» основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці ( норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок ( окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Так, з копії Трудової книжки ОСОБА_3, вбачається, що вона з 01 квітня 1992 року працювала у Слов'янській центральній районній лікарні на посаді фельдшера з прийому викликів Станції швидкої медичної допомоги.
30 січня 1998 року ОСОБА_3 переведена фельдшером на 0,5 ставки з транспортування хворих та 0,5 ставки фельдшера з прийому викликів Станції швидкої медичної допомоги.
02 березня 1998 року ОСОБА_3 переведена фельдшером з транспортування хворих Станції швидкої медичної допомоги, тимчасово, на час декретної відпустки фельдшера ОСОБА_5
06 грудня 2000 року ОСОБА_3 переведена фельдшером з транспортування хворих Станції швидкої медичної допомоги.
01 лютого 2006 року звільнена згідно п.5 ст. 36 КЗпП України по переводу у штат Станції швидкої медичної допомоги Слов'янського району.
02 лютого 2006 року ОСОБА_3 прийнята на посаду фельдшера виїзної бригади Станції швидкої медичної допомоги Слов'янського району .
01 лютого 2011 року ОСОБА_3 переведена фельдшером з прийому викликів ОСОБА_4 лікувально-профілактичного закладу «Станція швидкої медичної допомоги Слов'янського району».
01 серпня 2013 року ОСОБА_3 була переведена на посаду фельдшера виїзної бригади Станції швидкої медичної допомоги міста Слов'янськ - відокремлений структурний підрозділ ОСОБА_4 лікувально-профілактичної установи «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф».
05 травня 2015 року ОСОБА_3 звільнена у зв'язку з переведенням у КЛПУ «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Відділ для надання консультативної медичної допомоги, згідно п. 5 ст. 36 КЗпП України.
06 травня 2015 року ОСОБА_3 прийнята на посаду фельдшером з інформування бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги про виклик екстреної медичної допомоги у Відділ виїзної консультативної спеціалізованої з екстреної медичної допомоги та медицини катастроф по переводу, де працює по теперішній час (а.с. 29-36).
Спірним питанням цієї справи є правомірність дій ОСОБА_4 лікувально - профілактичної установи «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» щодо зупинення виплати надбавки ОСОБА_3 за безперервний стаж роботи.
З матеріалів справи вбачається, що 14 серпня 2018 року Наказом № 269-адм ОСОБА_4 лікувально - профілактичної установи «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» від 14 серпня 2018 року «Про зміну оплати праці» ОСОБА_3 - фельдшеру (з інформування бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги про виклик екстреної медичної допомоги) Відділу виїзної консультативної спеціалізованої екстреної медичної допомоги та медицини катастроф виплату надбавки за безперервний стаж роботи» виплата надбавки за безперервний стаж роботи зупинена з 01 серпня 2018 року. (а.с. 11).
У п.8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 року № 13 »Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» роз'яснено, що при вирішенні спорів про виплату премій, винагороди за підсумками роботи за рік чи за вислугу років, надбавок і доплат необхідно виходити з нормативно-правових актів, якими визначено умови та розмір цих виплат. Працівники, на яких поширюються зазначені нормативно-правові акти, можуть бути позбавлені таких виплат (або розмір останніх може бути зменшено) лише у випадках і за умов, передбачених цими актами. З мотивів відсутності коштів у проведенні вказаних виплат може бути відмовлено у тому разі, коли вони обумовлені в зазначених актах наявністю певних коштів чи фінансування.
Згідно ст.21 КЗпП України передбачено, що трудовий договір це угода між працівником та власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати певну роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язуються виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Положеннями ст. ст. 94, 97 КЗпП України, передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу, при цьому оплата праці працівникові здійснюється за погодинною, відрядною або іншими системами оплати праці. Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом. Конкретні розміри тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок робітникам, посадових окладів службовцям, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюються власником або уповноваженим ним органом з урахуванням вимог, передбачених частиною другою цієї статті. Власник або уповноважений ним орган чи фізична особа не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами. Оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов'язань щодо оплати праці.
Статтею 98 КЗпП України передбачено, що оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів, а відповідно до ст. 100 цього Кодексу встановлено, що на важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, на роботах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я встановлюється підвищена оплата праці. Перелік цих робіт визначається Кабінетом Міністрів України.
Працівникам спеціалізованих закладів надбавки, як додаткові види заробітної плати, нараховуються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» ( зі змінами), наказу Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України від 05 жовтня 2005 року №308/519 «Про впорядкування умов оплати праці працівникам закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення», постанови Кабінету міністрів України від 29 грудня 2009 №1418 «Про затвердження Порядку виплати надбавки за вислугу років лікарям і фахівцям з базовою та неповною вищою освітою державних та комунальних закладів охорони здоров'я». Надбавки до посадового окладу поділяються на такі, що установлюються і на такі, що можуть установлюватися.
У частині 6 пункту 4.1.1. пункту 4.1. розділу 4 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених наказом міністерства праці та соціальної політики України, міністерством охорони здоров'я України від 05 жовтня 2005 року N 308/519, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 17 жовтня 2005 року за №209/11489 вказаний перелік закладів, посад, розмірів надбавок за тривалість безперервної роботи та порядок їх зарплати, а саме: старші лікарі, лікарі та фахівці з базовою та неповною вищою медичною освітою виїзних бригад, водії та молодші медичні сестри бригад екстреної | (швидкої) медичної допомоги та виїзних консультативних бригад Центра екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, станції екстреної (швидкої) медичної допомоги, відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги мають право на отримання надбавки за роки роботи від 3 до 5 років - 20 відсотків, від 5 до 7 років - 40 відсотків, понад 7 років - 60 відсотків посадового окладу.
Згідно пункту 12 розділу 4 Умов оплати праці N 308/519 за лікарями бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, станцій екстреної (швидкої) медичної допомоги та відділень швидкої медичної допомоги у складі лікарень, які перейшли на посади головних лікарів, їх заступників з числа лікарів та керівників структурних підрозділів центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф і станцій екстреної (швидкої) медичної допомоги, а також за працівниками з числа фахівців з базовою та неповною вищою медичною освітою бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги, які перейшли на посади головного (старшого) фельдшера, фельдшера (медичної сестри) з інформування бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги про виклик екстреної медичної допомоги, зберігається надбавка за тривалість безперервної роботи у розмірах, що відповідають стажу роботи у бригадах екстреної (швидкої) медичної допомоги.
До стажу роботи, який дає право на отримання надбавки за тривалість безперервної роботи, взаємно зараховується час роботи в закладах та на посадах, які перелічені в пункті 4.1.1 і дає право на отримання надбавки за тривалість безперервної роботи:
- не пізніше 3 місяців з дня звільнення із закладу (підрозділу) у зв'язку з його ліквідацією (реорганізацією), скороченням штатів або зміною постійного місця проживання, не враховуючи періоду одержання допомоги у зв'язку з безробіттям або часу переїзду;
- не пізніше одного місяця з дня звільнення із закладів (підрозділів) за власним бажанням (з поважної причини), у тому числі при переведенні чоловіка або дружини в іншу місцевість (час переїзду не включається у місячний строк). Причини, що визнані поважними при звільненні за власним бажанням, визначаються діючим законодавством;
- не пізніше трьох тижнів при звільненні за власним бажанням (без поважних причин);
- не пізніше трьох місяців, не враховуючи часу переїзду, з дня звільнення після закінчення обумовленого трудовим договором строку роботи в районах Далекої Півночі та місцевостях, що прирівняні до них;
- не пізніше місяця після наукової або педагогічної роботи за спеціальністю, яка безпосередньо слідувала за роботою у закладах, підрозділах та на посадах, указаних у пункті 4.1.1;
- не пізніше строку, установленого для прибуття на роботу після закінчення вищого навчального закладу (з урахуванням часу проходження інтернатури), клінічної ординатури або аспірантури, якщо навчанню безпосередньо передувала робота в закладах (підрозділах) та на посадах, указаних у пункті 4.1.1;
- не пізніше 3 місяців, не враховуючи часу переїзду, з дня звільнення із строкової військової служби із Збройних Сил країн СНД, колишнього СРСР, України, якщо службі безпосередньо передувала робота в закладах (підрозділах) на посадах, указаних у пункті 4.1.1;
- не пізніше 3 місяців, не враховуючи часу переїзду, з дня звільнення з роботи за власним бажанням з указаних закладів (підрозділів), посад у зв'язку з переведенням чоловіка (дружини) військовослужбовця в іншу місцевість або переїзду чоловіка (дружини) у зв'язку із звільненням із Збройних Сил країн СНД, колишнього СРСР, України;
- протягом місяця після припинення тимчасової інвалідності або хвороби, які зумовили звільнення із закладів (підрозділів), посад, указаних у пункті 4.1.1, а також у разі переведення на іншу роботу за цих підстав;
- при переході на пенсію за віком, на пенсію за вислугу років та у зв'язку з інвалідністю, якщо переходу на пенсію безпосередньо передувала робота в закладах (підрозділах), на посадах, що вказані в пункті 4.1.1;
- не пізніше двох місяців після повернення в Україну з роботи за кордоном, у міжнародних організаціях як фахівців з надання допомоги іншим державам, якщо роботі за кордоном безпосередньо передувала робота в закладах (підрозділах) на посадах, що вказані в пункті 4.1.1.
Таким чином, суд приймає до уваги, що тривалість безперервної роботи ОСОБА_3 в закладах (підрозділах) і на посадах, вказаних вище, за період з 30 січня 1998 року по 31 січня 2011 року складає 13 років.
Разом з тим, з 01 лютого 2011 року, після переведення ОСОБА_3, за її власним бажанням, фельдшером з прийому викликів ОСОБА_4 лікувально - профілактичного закладу «Станція швидкої медичної допомоги Слов'янського району», стаж роботи, який давав ОСОБА_3 право на отримання надбавки за тривалість безперервної роботи, був перерваний.
Згідно пункту 12 розділу 4 Умов оплати праці N 308/519 у ОСОБА_3 правомірне зберіглася надбавка за тривалість безперервної роботи на посаді фельдшера з прийому викликів ОСОБА_4 лікувально- профілактичного закладу «Станція швидкої медичної допомоги Слов'янського району» у розмірах, що відповідають стажу роботи у бригадах екстреної (швидкої) медичної допомоги до моменту її переведення на нову посаду - фельдшера виїзної бригади СШМД м. Слов'янськ.
01 серпня 2013 року ОСОБА_3, за власним бажанням, була переведена на посаду фельдшера виїзної бригади СШМД м. Слов'янськ, тому з 01 серпня 2013 року надбавка за тривалість безперервної роботи у ОСОБА_3 не зберіглася.
Таким чином, після переведення ОСОБА_3 на посаду фельдшера виїзної бригади СШМД м. Слов'янськ, у зв'язку з тим, що стажу роботи, який давав їй право на отримання надбавки за тривалість безперервної роботи, був перерваний, ОСОБА_3 не повинна була з 01 серпня 2013 року отримувати цю надбавку.
06 травня 2015 року ОСОБА_3 була прийнята по переводу, за власним бажанням, на посаду фельдшером (з інформування бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги про виклик екстреної медичної допомоги) у Відділ виїзної консультативної спеціалізованої екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
Відповідно до частині 6 пункту 4.1.1. пункту 4.1. розділу 4 Умов оплати праці N 308/519, зв'язку з тим, що стаж безперервної роботи ОСОБА_3 на посаді фельдшера виїзної бригади СШМД м. Слов'янськ за період з 01 серпня 2013 року по 05 травня 2015 року склав 1 рік та 9 місяців надбавка за тривалість безперервної роботи їй не повинна була нараховуватися та виплачуватися.
Відповідно до Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників закладів охорони здоров'я та соціального захисту, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 23 листопада 1993 року N 229 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 27 грудня 1993 року за № 198, який втратив чинність 06 квітня 2001 року був пункт 7 розділу 5, а саме: «7. За фельдшерами (медичними сестрами) по прийманню викликів і передачі їх виїзним бригадам та старшими фельдшерами станції (підстанції) швидкої медичної допомоги, за якими були збережені раніше отримувані надбавки, що нараховувались за тривалість безперервної роботи, попередній безперервний стаж зберігається у разі переходу на роботу у заклади (підрозділи), на посади, які перелічені у п.6.1. У той же час робота на посаді фельдшера (медичної сестри) по прийманню викликів і передачі їх виїзним бригадам або на посаді старшого фельдшера підстанції в стаж безперервної роботи, який дає право на отримання надбавок за тривалість роботи, не включається».
В Умовах оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерством охорони здоров'я України від 06 квітня 2001 року N 161/137 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 11 квітня 2001 року за N 333/5524, який втратив чинність 05 жовтня 2005 року, пункт 7 був виключений.
Таким чином, Інструкцією № 229 були передбачені умови, при яких за фельдшерами (медичними сестрами) по прийманню викликів і передачі їх виїзним бригадам за якими були збережені раніше отримувані надбавки, що нараховувались за тривалість безперервної роботи, попередній безперервний стаж зберігається у разі переходу на роботу у заклади (підрозділи), на посади, які перелічені у п.6.1, але вже в Умовах оплати праці N 161/137 та діючих Умовах оплати праці N 308/519 даний пункт відсутній.
Таким чином позовні вимоги ОСОБА_3 про визнання незаконним Наказу № 269-адм від 14 серпня 2018 року директора ОСОБА_4 лікувально-профілактичної установи «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» про зміну в оплаті праці та зупинення виплати надбавки за безперервний стаж роботи не можуть бути задоволені, оскільки стаж безперервної роботи ОСОБА_3 після її переведення 01 серпня 2013 року на посаду фельдшера виїзної бригади СШМД м. Слов'янськ, було перервано, тому відповідно до частині 6 пункту 4.1.1. пункту 4.1. розділу 4 Умов оплати праці N 308/519, зв'язку з тим, що стаж безперервної роботи ОСОБА_3 на посаді фельдшера виїзної бригади СШМД м. Слов'янськ за період з 01 серпня 2013 року по 05 травня 2015 року склав 1 рік та 9 місяців надбавка за тривалість безперервної роботи їй не повинна була нараховуватися та виплачуватися.
Тому, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивач ОСОБА_3 не довела суду підстави своїх позовних вимог, в зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки ОСОБА_3 у задоволенні її позовних вимог відмовлено у повному обсязі, то суд приходить до переконання, що судові витрати по сплаті судового збору та правничої допомоги не підлягають відшкодуванню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12,13,76,77,78,128,131,133,141,259,264,265,268 ЦПК України, Законом України “Про оплату праці”, ст. ст. 21,94,97,98 КЗпП України, Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 року за №308/519, зареєстрованого Міністерством Юстиції України 17.10.2005 року за №1209/11489, Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 року за №1418, постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», суд,-
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до ОСОБА_4 лікувально - профілактичної установи «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Департаменту охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації про визнання незаконним наказу про зміни в оплаті праці - відмовити у зв'язку з відсутністю підстав.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У відповідності до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Рішення прийнято, складено і підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Повне судове рішення складено 14 листопада 2018 року.
Головуючий:
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду ОСОБА_6