Справа № 727/12082/18
Провадження № 1-кс/727/4468/18
12 листопада 2018 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
слідчого судді - ОСОБА_1
секретар судового засідання - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чернівці клопотання прокурора відділу нагляду прокуратури Чернівецької області радника юстиції ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до речей та документів, по матеріалам досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42017260000000385 від 25 жовтня 2017 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.212, ч.3 ст.212 та ч.2 ст.364-1 КК України,-
До суду звернувся прокурор з клопотанням про надання тимчасового доступу до документів.
В клопотанні посилається на те, групи осіб Чернівецької та Волинської областей, які використовуючи підконтрольних суб'єктів господарювання - імпортерів та нерезидентів, перебуваючи у злочинній змові між собою, з фізичними особами - фактичними імпортерами транспортних засобів, митними брокерами та експертами, протягом 2016-2018 р.р. з метою ухилення від сплати податків організували злочинну схему, по ввезенню на митну територію України транспортних засобів із заниженою митною вартістю, в результаті чого не сплачено та продовжується несплата належних митних і податкових платежів до бюджету в особливо великих розмірах.
В ході досудового розслідування кримінального провадження встановлено, що для заниження митної вартості імпортованих транспортних засобів, імпортерами використовуються реквізити підконтрольних їм суб'єктів господарювання, підприємств нерезидентів - « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (Канада), ІНФОРМАЦІЯ_2 (Канада), ІНФОРМАЦІЯ_3 (Чехія), ІНФОРМАЦІЯ_4 (Канада), ІНФОРМАЦІЯ_5 (Польща), а також їх печатки, штампи, підписи. При цьому, документи про походження та придбання транспортних засобів готуються учасниками злочинної схеми на території України і вказується вигідна для імпортерів занижена їх вартість, що впливає на зменшення податкових і митних платежів. В подальшому ці документи передаються імпортерам чи довіреним їм особам, які і подають їх до митного оформлення, а дійсні документи про придбання цих транспортних засобів до митного оформлення не подаються. До підприємств імпортерів транспортних засобів як на території Чернівецької та інших областей, які використовують вищевказаних підприємств - нерезидентів належать ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) та ряд інших підприємств імпортерів.
Так, підприємством імпортером ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), з метою заниження митної вартості імпортованих транспортних засобів, з використанням реквізитів підприємств нерезидентів - « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (Канада), ІНФОРМАЦІЯ_2 (Канада), ІНФОРМАЦІЯ_3 (Чехія), ІНФОРМАЦІЯ_4 (Канада), ІНФОРМАЦІЯ_5 (Польща), а також їх печаток, штампів, підписів, було завезено на митну територію України протягом 2016 -2017 років - 246 транспортних засобів (вантажні, легкові автомобілі, механічні екскаватори, тощо) зокрема, у 2016 році - 168 т/з та у 2017 році - 78 т/з. Всього даним товариством протягом зазначеного періоду подано до митного оформлення 246 митних декларацій щодо розмитнення в режимі «Імпорт». Митні формальності проводилися працівниками ІНФОРМАЦІЯ_9 ( АДРЕСА_2 ).
Вказує, що з метою встановлення фактичних даних у кримінальному провадженні, виникла необхідність у здійсненні тимчасового доступу до документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 ( АДРЕСА_1 ), а саме до документів, які подавалися товариством до митного оформлення в режимі «Імпорт» щодо ввезених ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) протягом 2016-2017 років транспортних засобів на митну територію України , з можливістю вилучення їх оригіналів, оскільки це створить можливість об'єктивно дослідити всі обставини провадження. Крім того, вилучення оригіналів документів пояснюється необхідністю приєднання їх до кримінального провадження в якості речових доказів, встановлення всіх свідків та подальшого проведення судово-економічної експертизи по оригіналам бухгалтерських і податкових документів, почеркознавчої експертизи підписів тощо, а тому просить клопотання задовольнити.
Прокурор в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд клопотання у його відсутності.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_9 у відповідності до ч.2 ст.163 КПК України в судове засідання не викликався.
Ознайомившись з клопотанням та доказами, якими воно обґрунтовується, приходжу до наступного висновку.
Встановлено, що до ЄРДР внесено відомості №42017260000000385 від 25.10.2017р. за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.212, ч.3 ст.212 та ч.2 ст.364-1 КК України.
Згідно зі ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Беручи до уваги вищенаведене та враховуючи, що з клопотання та наданих до нього матеріалів вбачається наявність достатніх підстав вважати, що речі зазначені в клопотанні прокурор, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_10 за адресою АДРЕСА_2 , мають суттєве значення для встановлення важливих обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Виходячи зі змісту вищенаведеної норми, вважаю, що клопотання в частині надання дозволу на вилучення документів та речей зазначених в клопотанні слідчого, підлягає задоволенню, оскільки вони необхідні для проведення ряду експертиз.
Згідно з ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 110, 163-166, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити.
Надати прокурору відділу нагляду прокуратури Чернівецької області раднику юстиції ОСОБА_3 , начальнику відділу прокуратури області старшому раднику юстиції ОСОБА_4 , прокурору відділу нагляду прокуратури Чернівецької області молодшому раднику юстиції ОСОБА_5 дозвіл на тимчасовий доступ до документів з можливістю вилучення на період проведення експертизи, що знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 ( АДРЕСА_2 ), а саме до документів щодо митного оформлення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) упродовж 2016-2017 років ввезених на митну територію України транспортних засобів іноземного виробництва, зокрема до митних декларацій, свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, інвойсів, CMR, договорів купівлі - продажу, товарознавчих експертиз транспортних засобів, актів огляду, дані на водіїв, які здійснювали завезення транспортних засобів.
Строк пред'явлення цієї ухвали до виконання 30 днів з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає, на неї можуть бути поданні заперечення під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1