Єдиний унікальний номер 722/1328/18
Номер провадження 3/722/469/18
08 листопада 2018 року м. Сокиряни
Суддя Сокирянського районного суду Чернівецької області Ратушенко О.М., розглянувши матеріали, які надійшли від головного державного інспектора Управління Держпраці в Чернівецькій області відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, фізичної особи-підприємця, про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.41 КУпАП,
На розгляд Сокирянського районного суду Чернівецької області головним державним інспектором Управління Держпраці в Чернівецькій області направлений протокол про адміністративне правопорушення №ЧВ-401/18/424/НД/АВ/П/ПТ від 16.07.2018 року, складений за результатами інспекційного відвідування 13-16 липня 2018 року головним державним інспектором управління Держпраці у Чернівецькій області ОСОБА_2, згідно якого фізична особа-підприємець ОСОБА_1, під час здійснення діяльності впродовж 2017-2018 років, своїми діями чи бездіяльністю не забезпечив дотримання чинного законодавства про працю, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 41 КУпАП.
Так, згідно даного протоколу, інспектором вказано такі порушення вимог законодавства про працю:
1) стосовно найманого працівника ОСОБА_3, в порушення вимог ч.4 ст. 24 КЗпП України та порядку повідомлення Державної фіскальної служби та її територіальних органів про прийняття працівника на роботу, затвердженого постановою КМУ №413 від 17.06.2015 року, повідомлення до ДФС про прийом на роботу до фактичного допуску до виконання трудових обов'язків не надано;
2) в порушення ст.115 КЗпП України, заробітна плата працівникам виплачується один раз на місяць;
3) індексація заробітної плати, яка передбачена Законом України від 06.02.2003 року №491 «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та постановою КМУ від 17.07.2003 року щодо Порядку проведення індексації грошових доходів населення, протягом 2017-2018 років працівникам ОСОБА_3 та ОСОБА_4, не нараховувалась;
4) всупереч наказу №489 від 05.12.2008 року Державного комітету статистики України «Про затвердження типових форм первинного обліку», а саме порушення типової форми Т-5 «Табель обліку використання робочого часу», в табелях обліку робочого часу не відображається кількість відпрацьованих годин працівників у святкові і не робочі дні та робота в нічний час, що в свою чергу призводить до порушення вимог ч.2 ст.30 Закону України «Про оплату праці» щодо забезпечення достовірного обліку виконуваної працівниками роботи і бухгалтерського обліку витрат на оплату праці. В свою чергу невірне відображення фактичної роботи працівників у табелях обліку робочого часу призводить до порушення ст.ст. 94, 107, 108 КЗпП України щодо нарахування заробітної плати в подвійному розмірі за роботу у святкові і неробочі дні та підвищеної оплати праці за роботу в нічний час ОСОБА_3.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, його інтереси в ході розгляду справи представляв адвокат ОСОБА_5 який зазначив, що ОСОБА_1 свою винуватість у вчиненні інкримінованого правопорушення не визнає, будь-яких порушень вимог трудового законодавства останній не вчиняв, у зв'язку чим просив закрити провадження у справі за відсутності події та складу адміністративного правопорушення, навівши відповідні доводи та надавши для дослідження письмові документи.
Заслухавши доводи захисника, дослідивши письмові документи, які містяться в матеріалах справи та додані в ході її розгляду захисником, вважаю, що справа про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.41 КУпАП відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю, з огляду на таке.
Із змісту ст.245 КУпАП вбачається, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У відповідності до вимог ч.4 ст.24 КЗпП України, працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно постанови КМУ від 17.06.2015 року №413 «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу», повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою до територіальних органів Державної фіскальної служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором одним із таких способів: засобами електронного зв'язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронного підпису; на паперових носіях разом з копією в електронній формі; на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше ніж із п'ятьма особами.
Інформація, що міститься у повідомленні про прийняття працівника на роботу, вноситься до реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Згідно ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» , державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування - організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб;
Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У відповідності до п.1, п.2 ст.19 зазначеного Закону, реєстр страхувальників - це автоматизований банк відомостей, створений для ведення обліку платників єдиного внеску - страхувальників. Реєстр страхувальників формує та веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, користувачами цього реєстру є органи доходів і зборів, Пенсійний фонд та фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування.
До реєстру страхувальників вносяться такі відомості: 1) податковий номер юридичних осіб (ідентифікаційний номер фізичних осіб - платників податків); найменування (для фізичних осіб - підприємців та фізичних осіб, які використовують найману працю, - прізвище, ім'я, по батькові); 3) місцезнаходження (для юридичної особи) та місце реєстрації місця проживання або місце фактичного проживання (для фізичної особи); 4) форма власності; 5) види економічної діяльності, в тому числі основний; кількість працівників на дату подання звітності та осіб, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами; 8) інша інформація, необхідна для обліку платників, їх зобов'язань та сплати єдиного внеску.
Згідно п.1 ст.20 Закону, реєстр застрахованих осіб - автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону. Реєстр застрахованих осіб складається з електронних облікових карток застрахованих осіб, до яких включаються відомості про застрахованих осіб, інформація про набуття прав на одержання страхових виплат за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та інформація про виплати за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є органи доходів і зборів та фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.
На кожну застраховану особу заводиться персональна електронна облікова картка, до якої включаються такі відомості: 1) умовно-постійна частина картки: унікальний номер електронної облікової картки; номер посвідчення застрахованої особи; прізвище, ім'я та по батькові на момент створення електронної облікової картки; прізвище, ім'я та по батькові на поточний момент; дата народження; стать; унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі та серія, номер і назва документа, з якого взяті відомості до персональної облікової картки; громадянство; номер телефону (за згодою); відмітка про смерть; 2) частина картки, що відображає загальний страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплаченого єдиного внеску та інші дані, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування: ідентифікаційний номер платника (крім осіб, які через релігійні або інші переконання відмовилися від ідентифікаційного номера); рік, за який внесено відомості; розмір єдиного внеску за відповідний місяць; сума сплаченого єдиного внеску за відповідний місяць; професійна назва роботи; посада; дані про особливі умови праці, що дають право на пільги із загальнообов'язкового державного соціального страхування; сума виплат (доходу), з якої сплачено страхові внески за відповідний місяць; сума призначеної пенсії; кількість відпрацьованих застрахованою особою календарних днів (годин) за відповідний місяць; інша інформація, необхідна для обчислення та призначення страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; інформація про страхові випадки: дата страхового випадку; вид страхового випадку та інше.
При цьому, як встановлено з матеріалів справи, у відповідності до вимог ч.4 ст.24 КЗпП України, трудовий договір між ОСОБА_3 та ФОП ОСОБА_1 укладено 01.03.2016 року. З вказаного періоду остання виконує передбачені договором трудові обов'язки по даний час.
Згідно відомостей з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування - Форма ОК-5 (індивідуальні відомості про застраховану особу) щодо ОСОБА_3: унікальний номер персональної електронної облікової картки останньої - НОМЕР_1; в період розпочатих трудових відносин з ОСОБА_1 (з 01.03.2016 року по даний час) Форма ОК-5 відображає загальний страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплаченого єдиного внеску та інші дані, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; ідентифікаційний номер; рік, за який внесено відомості; розмір єдиного внеску за відповідний місяць; сума сплаченого єдиного внеску за відповідний місяць та інші відомості передбачені Законом.
Таким чином, наявність вказаних відомостей в реєстрі застрахованих осіб вказує про повідомлення таких ФОП ОСОБА_1, що в свою чергу спростовує наявність порушення вимог трудового законодавства, передбачених ч.4 ст.24 КЗпП України, про що вказано в протоколі.
У відповідності до вимог ст.115 КЗпП України, заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
У разі, коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.
Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.
Згідно наказів про прийняття, звільнення з роботи та укладених трудових угод, в продовж перевіреного інспектором періоду січня 2017 року - червня 2018 року, у ФОП ОСОБА_1 працювало п'ятеро найманих працівників, зокрема:
- ОСОБА_6 з 28.08.2016 року по 28.02.2017 року;
- ОСОБА_3 з 01.02.2017 року по даний час;
- ОСОБА_4 з 16.03.2017 року по 30.09.2017 року;
- ОСОБА_7 з 01.11.2017 року по 28.02.2018 року;
- ОСОБА_8 з 01.03.2018 року по 30.04.2018 року.
Заробітна плата зазначеним найманим працівникам нараховувалась та виплачувалась на підставі табелів обліку використання робочого часу (типова форма №П-5, затверджена Наказом Держкомстату України від 05.12.2008 року №489), у відповідності до відомостей нарахування та виплати заробітної плати (Додаток №1 до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні) двічі на місяць, зокрема: авансовий платіж 14-17 числа оплачуваного місяця та повний розрахунок за відпрацьований місяць - 28-31 числа місяця, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями табелів обліку використання робочого часу, відомостями нарахування та виплати заробітної плати в період січня 2017 року - липня 2018 року.
Під час розгляду справи також встановлено, що ОСОБА_4, згідно наказу «Про прийняття на роботу за основним місцем» №4 від 16.03.2017 року, «Про звільнення» від 30.09.2017 року №6 та трудового договору між працівником і фізичною особою від 16.03.2017 року, працювала у ФОП ОСОБА_1 з 16.03.2017 року по 30.09.2017 року.
У відповідності до вимог ч.5 ст.95 КЗпП України, Закону України від 06.02.2003 року №491 «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та постановою КМУ від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», ОСОБА_4 нарахована та виплачена передбачена індексація заробітної плати, зокрема: за серпень 2017 року - 63,99 грн.; за вересень 2017 року - 63,99 грн., що підтверджується копіями наказу «Про прийняття на роботу за основним місцем» №4 від 16.03.2017 року на 1 арк.; наказу «Про звільнення» від 30.09.2017 року №6 на 1 арк.; трудового договору між працівником і фізичною особою від 16.03.2017 року на 3 арк.; відомостями про нарахування та виплату заробітної плати за серпень, вересень 2017 року; відомостями з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування - Форма ОК-5.
ОСОБА_3, згідно наказу «Про прийняття на роботу за основним місцем» №3 від 01.03.2016 року та трудового договору між працівником і фізичною особою від 01.03.2016 року, працює у ФОП ОСОБА_1 з 01.03.2016 року по даний час.
У відповідності до вимог ч.5 ст.95 КЗпП України, Закону України від 06.02.2003 року №491 «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та постановою КМУ від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», ОСОБА_3 нараховано та виплачено відповідно передбачену індексацію заробітної плати, зокрема: за червень 2017 року - 63,31 грн.; за липень 2017 року - 62, 31 грн.; за серпень 2017 року - 62,31 грн.; за вересень 2017 року - 116,20 грн.; за жовтень 2017 року - 116,20 грн.; за листопад 2017 року - 116,20 грн.; за грудень 2017 року - 179,72 грн.
Окрім цього, згідно трудових угод укладених між найманими працівниками: ОСОБА_3 та ОСОБА_6, час виконання робіт встановлений трудовими договорами з 11 год. 00 хв. до 20 год. 00 хв. При цьому договором також встановлено вихідні дні - субота та неділя.
Отже, вказані працівники не здійснювали роботу в нічний час, вихідні та святкові дні, а тому таке і не могло бути відображено в табелях обліку робочого часу.
В той же час, згідно укладених трудових угод з найманими працівниками ОСОБА_4, ОСОБА_7 та ОСОБА_8, час виконання останніми робіт встановлений з 14 год. 00 хв. до 23 год. 00 хв. При цьому, договором встановлено вихідні дні - субота та неділя.
Таки чином, в табелях обліку робочого часу була відображена робота у нічний час вказаними працівниками.
Згідно ст.1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно положень ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи те, що наявність події адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП, викладеного в протоколі серії №ЧВ-401/18/424/НД/АВ/П/ПТ від 16.07.2018 рокув судовому засіданні дослідженими доказами доведена не була, вважаю, що справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 слід закрити
Керуючись ст.7 ч.ч.1, 2, ст.247 п.1, ст.ст. 251, 284 ч.1 п.3 КУпАП, суддя,
Провадження по справі 722/1328/18 (номер провадження - 3/722/469/18) про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.41 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю події адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду Чернівецької області протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Сокирянський районний суд Чернівецької області.
Суддя: