Рішення від 12.11.2018 по справі 718/2929/18

Справа №718/2929/18

Провадження №2-а/718/36/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.11.2018 року року Кіцманський районний суд Чернівецької області

у складі: головуючої-судді ОСОБА_1,

секретаря судових засідань ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кіцмань адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до поліцейського СРПП Вижницького ВП Кіцманського ВП ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_4 про скасування постанови про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, мотивуючи тим, що 31.08.2018 року поліцейським СРПП Вижницького ВП Кіцманського ВП ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_4 винесено постанову НК№122962 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 ОСОБА_3 та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу 425 гривень.

Так, відповідно до змісту оскаржуваної постанови, водій ОСОБА_3, 31.08.2018 року о 13-50 керував автомобілем «Фольцваген Кадді», д.н.з. СЕ 7751АН по вул.Гірській в м.Вижниця без пристебнутого ременя пасажирської безпеки та користувався засобами мобільного зв'язку, а саме мобільним телефоном за допомогою рук, за що відповідальність передбачена за ч. 2 ст. 122 ОСОБА_3.

Вважає, що оскаржувану постанову винесено без фактичного з'ясування всіх обставин справи та дослідження доказів, при цьому не враховано його пояснень під час розгляду справи про адміністративне правопорушення про те, що ремінь безпеки він розстебнув вже під час його зупинки працівником поліції, а його телефон перебував в розрядженому стані. Просив вказану постанову скасувати, як незаконну, оскільки правил дорожнього руху він не порушував та під час руху транспортного засобу засобами зв'язку тримаючи їх у руці, не користувався, без пристебнутого ременя безпеки не керував.

Позивач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, скерував суду заяву про підтримання позовних вимог, розгляд справи просив проводити за його відсутності.

Поліцейський СРПП Вижницького ВП Кіцманського ВП ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, хоча повідомлений належним чином про судовий розгляд, що свідчить про отримання ним повістки про виклик до суду. Клопотань про відкладення чи відзиву на позовну заяву не подав, причини неявки суду не повідомив.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Крім того, відповідно до ст. 245 ОСОБА_3, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, встановлена приписами вищезазначеної статті презумпція вини суб'єкта владних повноважень зобов'язує останнього у разі не згоди з повідомленими позивачем у заяві обставинами спростувати їх.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 222 ОСОБА_3 органи Національної поліції розглядають справи про такі адміністративні правопорушення, зокрема, про порушення правил дорожнього руху (статті 121, 122). Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до постанови серія НК№122962 від 31.08.2018 року поліцейським СРПП Вижницького ВП Кіцманського ВП ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_4 на позивача ОСОБА_3 було накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн. за те, що водій ОСОБА_3 31.08.2018 року о 13-50 керував автомобілем «Фольцваген Кадді», д.н.з. СЕ 7751АН по вул.Гірській в м.Вижниця без пристебнутого ременя пасажирської безпеки та користувався засобами мобільного зв'язку, а саме мобільним телефоном за допомогою рук, за що відповідальність передбачена за ч. 2 ст. 122 ОСОБА_3.

При цьому в оскаржуваній постанові поліцейським не вказано які саме пункти Правил дорожнього руху порушив водій автомобіля «Фольцваген Кадді», д.н.з. СЕ 7751АН.

Позивач, у підтвердження своїх позовних вимог, посилається на те, що працівник поліції притягнув його до адміністративної відповідальності за відсутності доказів вчинення ним правопорушення, не взявши до уваги його пояснення, не дослідивши всі обставини в сукупності, а керувався лише припущеннями та своїм внутрішнім переконанням.

Відповідно до ст. 280 КпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Підставою притягнення до адміністративної відповідальності є вчинення адміністративного правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 23 грудня 2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» зміст постанови повинен відповідати вимогам, встановленим статтями 283, 284 ОСОБА_3. В ній, зокрема, необхідно зазначити докази, на яких базується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення.

При винесенні постанови інспектором патрульної служби повинно бути з'ясовано всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, але встановлені при розгляді справи обставини свідчать про неналежне з'ясування всіх обставин інспектором, що призвело до прийняття неправильного рішення по справі.

В силу принципу презумпції невинуватості, діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.

У зв'язку з вищевикладеним, з урахуванням повно та всебічно з'ясованих обставин справи, підтверджених доказами та дослідженими в судовому засіданні, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню, суд приходить до висновку, що відповідач при винесенні постанови серія НК №122962 за ч.2 ст.122 ОСОБА_3 від 31.08.2018 року неналежним чином з'ясував всі обставини події, не надав докази, на яких базується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, що призвело до порушення прав позивача, у зв'язку з чим позовні вимоги ОСОБА_3 знайшли своє доведення в судовому засіданні, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5,72, 77, 241-246, 250, 255, 286 КАС, ст. ст. 9, 245, 268, 280,283,284 ОСОБА_3, суд -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 - задоволити.

Скасувати постанову в справі про адміністративне правопорушення серії НК №122962 від 31.08.2018 року поліцейського СРПП Вижницького ВП Кіцманського ВП ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_4 про притягнення ОСОБА_3 до адміністративно відповідальності за ч. 2 ст.122 ОСОБА_3 та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 425 гривень.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Кіцманський районний суду Чернівецької області .

Суддя: О.І. Мінів