Дата документу 12.11.2018
Справа № 2а-8808/11
Провадження №6-а/320/49/18
«12» листопада 2018 року м. Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого - судді Редько О.В.,
за участі секретаря - Колеснікової Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мелітополі заяву головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення від 02.11.2017 року, винесеного Мелітопольським міськорайонним судом Запорізької області по справі № 2а-8808/2011,
Заявник звернувся до суду з поданням, в якому просить змінити спосіб і порядок подальшого виконання виконавчого документу, виданого Мелітопольським міськрайонним судом 02.11.2017 року у справі № 2а-8808/11 із «зобов'язати Управління пенсійного фонду України у м. Мелітополі в Запорізької області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2» на «стягнути з Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області» на користь ОСОБА_2 підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-ІV від 18.11.2004 та ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період, починаючи з 14.09.2010 року до внесення змін до законодавства або зміни правового статусу особи позивача в розмірі 1051,62 грн. Державний виконавець посилається на те, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Запорізькій області перебуває вищевказаний виконавчий лист. 23.11.2017 року відкрито виконавче провадження. Листом від 05.12.2017 року боржник повідомив про неможливість виконання рішення суду в частині виплати коштів у зв'язку з відсутністю відповідних бюджетних асигнувань, а також надав розрахунок недоплаченої суми коштів. Відповідно до п.3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого ПКМУ № 845 від 03.08.2011 року, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства. У зв'язку з тим, що резолютивна частина вказаного виконавчого листа містить необхідність виконати дії зобов'язального характеру, без зазначення конкретної суми до стягнення з боржника на користь стягувача, а органами Казначейства виконуються рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів стягувач не має можливості для подальшого повного виконання рішення суду пред'явити його на виконання до органів казначейства. Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина, на думку державного виконавця, є підставою для зміни способу і порядку виконання судового рішення.
Головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Запорізькій області у судове засідання не з'явився, просить розглянути подання за його відсутності.
Представник Мелітопольського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у судове засідання не з'явився, але від нього надійшла заява про розгляд подання за його відсутності. В письмових запереченнях вказує, що відсутність бюджетного фінансування робить неможливим виконання рішення суду. Після отримання постанови державного виконавця про примусове виконання виконавчого листа по справі № 2а-8808/11 управління повідомило про здійснення перерахунку пенсії та неможливість провести відповідні виплати. Неможливість провести відповідні виплати обґрунтована тим, що відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Кошти на виплату пенсій враховуються у Державному бюджеті України на відповідний рік у розмірах, визначених відповідно до чинного законодавства. Представник зазначає, що відповідно до частин 1, 2 ст. 23 БК України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства ( п.п. 20, 29 ст. 116 БК України). Кошти на виплату сум за рішеннями суду не забезпечені в Державному бюджеті, а тому неможливо здійснити виплату за рішенням суду. Таким чином, саме відсутність бюджетного фінансування робить неможливим виконання рішення суду. Крім того, в поданні державного виконавця вказано, що необхідно змінити спосіб і порядок виконання із зобов'язання на стягнення. Але, по суті це являється не заміною способу виконання, а зміною предмету позову. Також представник вказує, що 23.09.2014 року набрав чинності порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затверджений Постановою КМУ України від 03.09.2014 року №440.
ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд,вивчивши матеріали справи, вважає, що подання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановою Мелітопольського міськрайонного суду від 15 квітня 2011 року адміністративний позов ОСОБА_2В до Управління Пенсійного фонду України у м. Мелітополі Запорізької області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» - задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у м. Мелітополі Запорізької області щодо нарахування та виплати стягувачу підвищення до пенсії відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Мелітополі Запорізької області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2В підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» та ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням виплачених сум за період з 14.09.2010 та виплачувати до зміни законодавства або правового статусу особи - позивача /а.с.8/.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду №2а-8808/11 від 15 лютого 2013 року постанову Мелітопольського міськрайонного суду від 15 квітнч 2011 року залишено без змін /а.с.18/.
18 жовтня 2017 року Мелітопольським міськрайонним судом по даній справі видано дублікат виконавчого листа /а.с.93/.
23.06.2018 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області відкрито виконавче провадження з виконання вказаного виконавчого листа /а.с.47/.
Відповідно до ч. 1ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Згідно ч.3 вказаної статті підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
З матеріалів справи вбачається, що виконання постанови Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 15.04.2011 неможливе через відсутність коштів, виплата яких буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Отже, виконання зазначеної постанови суду фактично можливе, хоча й за певних умов, тому відсутні підстави для зміни способу вказаного рішення.
Крім цього, за приписами п.2 ч.4 статті 105 КАС України (чинної на час розгляду справи), адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії (п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України).
Таким чином, зобов'язання, покладені на боржника постановою Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 15.04.2011 року, є позовними вимогами, які обрані позивачем як окремий вид захисту його порушених прав, та які суд задовольнив.
За таких обставин у поданні державного виконавця, що розглядається, міститься прохання про зміну не способу виконання постанови суду, а судового рішення по суті позовних вимог і вирішення додаткової позовної вимоги про стягнення коштів, яка не була предметом розгляду та дослідження суду під час ухвалення вищевказаної постанови суду.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення подання державного виконавця.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.243, 248, 378 КАС України, суд
В задоволенні заяви головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення від 02.11.2017 року, винесеного Мелітопольським міськорайонним судом Запорізької області по справі № 2а-8808/2011 - відмовити.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до третього апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дня складення повного тексту ухвали. До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Мелітопольський міськрайонний суд.
Повний текст ухвали складений 12.11.2018 року.
СУДДЯ: О.В. Редько