Постанова від 12.11.2018 по справі 826/8195/17

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/8195/17 Суддя (судді) першої інстанції: Федорчук А.Б.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2018 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: судді-доповідача Мєзєнцева Є.І., суддів - Чаку Є.В., Шелест С.Б., при секретарі Войтковській Ю.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "СВГ-Транс" на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 червня 2018 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СВГ-Транс" до Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), Комунальної аварійно-рятувальної служби "Київська служба порятунку", за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору: Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіста Аіста Лігал Консалтінг", Товариства з обмеженою відповідальністю "Делівері трейд" про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ :

Товариство з обмеженою відповідальністю "СВГ-Транс" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), Комунальної аварійно-рятувальної служби "Київська служба порятунку", за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору: Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіста Аіста Лігал Консалтінг", Товариства з обмеженою відповідальністю "Делівері трейд" про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії про визнання протиправним та скасування Рішення № 064-1897 Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 01 березня 2017 року; визнання протиправними дій Комунальної аварійно-рятувальної служби «Київська служба порятунку» щодо демонтажу та вилучення майна ТОВ «СВГ-ТРАНС», зафіксованого Актами від 27 березня 2017 року; зобов'язання Комунальної аварійно-рятувальної служби «Київська служба порятунку» повернути ТОВ «СВГ-ТРАНС» майно, вилучене згідно з Актами від 27 березня 2017 року; зобов'язання Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) та Комунальної аварійно-рятувальної служби "Київська служба порятунку", відшкодувати ТОВ «СВГ-ТРАНС» завдані збитки у розмірі 20 646,55 грн. у рівних частинах.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 червня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Відповідно до ч. 2 ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Сторони до судового засідання не з'явились, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, суд дійшов наступного висновку.

Судом першої інстанції встановлено, що 30.05.2016 року провідним інженером КП «Київблагоустрій» ОСОБА_3 винесено ТОВ «СВГ-транс» приписи: № 1608804 та № 1608805, відповідно до яких встановлено порушення пункту 20.1.1. Правил благоустрою за адресою: м. Київ, вул. Московський проспект, 20-а, перетин з вулицею Вербова та за адресою: м. Київ, Московський проспект 20-а, к.10.

Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з урахуванням протоколу засідання комісії щодо розгляду питань демонтажу самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі та елементів благоустрою на території міста Києва, а також демонтажу (переміщення) засобів пересувної дрібно роздрібної торговельної мережі Департаменту Благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.02.2017 р. № 5, надано доручення № 064-1897 від 01.03.2017 року КП «Київблагоустрій», КАРС (Київська служба порятунку», Управлінню з надзвичайних ситуацій Департаменту вжити заходи шляхом демонтажу самовільно встановлених елементів благоустрою.

На виконання доручення № 064-1897 від 01.03.2017 року КАРС «Київська служба порятунку» (4-м аварійно-рятувальним взводом) 27 березня 2017 року складено Акти виконання аварійно-попереджувальних робіт: забезпечення безпеки під час зливно-наливних операцій та демонтажу газового обладнання незаконно встановлених АГЗС, за адресою м. Київ, Московський проспект 20-а, перетин з вул. Вербовою (Інформація про обладнання та СГ вилучені під час демонтажу: ємність для зберігання скрапленого газу № 61115/90 2015 р.в. у кількості 1 од.; колонка для заправки автомобілів скрапленим газом № 260 у кількості 1 од.; рама під ємність у кількості 1 од.; навіс у кількості 1 од.; скраплений газ у кількості 4209 л.; насос з електричним двигуном № 795616 та за адресою м. Київ, Московський проспект 20-а, к. 10: ємність для зберігання скрапленого газу № 61115 2015 р.в. у кількості 1 од. а також скраплений газ у ємності; колонка для заправки автомобілів скрапленим газом № 336 у кількості 1 од.

Позивач вважає, що дії Відповідачів є незаконними, завдають шкоду правам та охоронюваним інтересам Позивача, а тому звернувся до суду з даним позовом.

Так, експлуатація автомобільних газозаправних пунктів (АГЗП) - вид господарської діяльності, що не є заборонений в Україні, проте щодо якого станом на час виникнення правовідносин сторін та станом на час розгляду справи не встановлено чіткої дозвільної процедури.

Зокрема, розроблений проект рішення Київської міської ради про затвердження Порядку розміщення автомобільних газозаправних пунктів на території міста Києва не прийнятий Київською міською радою, і перелік необхідних документів можна визначити лише з аналізу низки законодавчих актів.

Ведення вказаної господарської діяльності передбачає використання ємності для зберігання, колонки для заправки автомобілів, рами під ємність, а також елементів для розміщення обслуговуючого персоналу - навісу, касового реєстратора, вогнегасників, огорожі, туалетної кабінки, сейфу, операторської, тощо, які мають розміщуватися на земельній ділянці.

Вказане потребує дотримання суб'єктом господарювання вимог щодо благоустрою та збереження навколишнього природного середовища.

Пунктом 44 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 22 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" у зв'язку зі здійсненням містом Києвом функцій столиці України Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація, кожна в межах своєї компетенції, встановленої законами України, мають право встановлювати порядок утримання та експлуатації об'єктів, розташованих у місті, та прилеглої до них території, правила благоустрою, торговельного, побутового, транспортного, житлово-комунального та іншого соціально-культурного обслуговування, визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів визначені Законом України "Про благоустрій населених пунктів", норми якого також спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 34, п. 2 ч. 1 ст. 10, ч. 1 ст. 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) правила благоустрою території населеного пункту - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту.

Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

Правила включають: 1) порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; 2) вимоги до впорядкування територій підприємств, установ, організацій; 3) вимоги до утримання зелених насаджень на об'єктах благоустрою - територіях загального користування; 4) вимоги до утримання будівель і споруд інженерного захисту території; 5) вимоги до санітарного очищення території; 6) розміри меж прилеглої до підприємств, установ та організацій території у числовому значенні; 7) порядок розміщення малих архітектурних форм; 8) порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів; 9) інші вимоги, передбачені цим та іншими законами.

Затвердження правил благоустрою територій населених пунктів належить до повноважень сільських, селищних і міських рад.

Самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.

Рішенням Київської міської ради від 25.12.08 р. № 1051/1051 затверджено Правила благоустрою м. Києва, якими визначено правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою міста Києва, та які спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини (далі - Правила).

Пункт 15 Правил (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) передбачено порядок отримання контрольних карток на тимчасове порушення благоустрою.

Зокрема, згідно п.15.1.1., 15.1.3 Правил підставою на порушення існуючого благоустрою та його відновлення у місті Києві є контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою. Контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення на період виконання земляних і монтажних робіт, пов'язаних з прокладанням, перекладанням, ремонтом, у тому числі ліквідації аварій інженерних мереж і споруд, будівництвом і ремонтом будинків, транспортних магістралей, доріг, площ, інженерних вишукувань, благоустроєм та озелененням територій, надається на підставі письмового звернення замовника (забудовника), в якому повинні бути вказані адреса, назва та характеристика виконуваних робіт. До листа додається заявка встановленої форми (інформація про виконавця робіт і замовника).

Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) є органом, який здійснює видачу контрольних карток на тимчасове порушення благоустрою при виконанні земельних, будівельних та інших робіт та капітальних ремонтів на території м. Києва без будь-яких погоджень та затверджень Київським міським головою та іншими посадовими особами виконавчого органу Київради.

При цьому, згідно п. 15.2.10 Правил визначено види робіт, які не потребують оформлення контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою, якщо інше не передбачено розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), але потребують завчасного повідомлення Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в тому числі, - встановлення тимчасових споруд (малих архітектурних форм).

Крім того, питання отримання дозволу на порушення благоустрою визначено актами вищої юридичної сили - ст. 26-1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", а також постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.13 р. № 870 "Про затвердження Типового порядку видачі дозволів на порушення об'єктів благоустрою або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів".

Згідно з ч. 1, 3 ст. 26-1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" порушення об'єктів благоустрою, пов'язане з виконанням суб'єктами господарювання земляних та ремонтних робіт, здійснюється на підставі дозволу на порушення об'єктів благоустрою виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, крім випадків, встановлених абзацами другим - четвертим частини першої цієї статті.

Дозвіл на порушення об'єктів благоустрою не вимагається, якщо: земляні та ремонтні роботи здійснюються: особами, які мають документ, що посвідчує право власності або право користування земельною ділянкою, у тому числі право земельного сервітуту; у складі підготовчих або будівельних робіт, право на виконання яких оформлене у встановленому законодавством порядку.

Між тим, розміщення автомобільного газозаправного пункту згідно п. 15 Правил є одним з видів робіт, що потребують отримання контрольних карток на тимчасове порушення благоустрою, хоча як було зазначено вище, Порядок розміщення автомобільних газозаправних пунктів на території міста Києва не затверджено.

Зокрема, згідно п.15.3.26 Правил розміщення автомобільного газозаправного пункту потребує надання наступних документів: розпорядження районної у м. Києві державної адміністрації; договір оренди земельної ділянки; висновок: СЕС; Головного управління екологічної безпеки; Головного управління МНС; дозвіл держнаглядохоронпраці; генплан або схема розміщення; ліцензія підрядної організації; чинний договір про сплату пайової участі у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва, виданий Головним управлінням економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Згідно п. 13.3.1 Правил благоустрою м. Києва у разі виявлення самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, в т. ч. тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, самовільно розміщених (встановлених) засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі (автомагазини, автокафе, автокав'ярні, авторозвозки, автоцистерни, лавки-автопричепи, візки, спеціальне технологічне обладнання (низькотемпературні лотки-прилавки) тощо), об'єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі (на розміщення яких відсутні оформлені в установленому порядку документи) уповноважені особи Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), структурних підрозділів з питань контролю за благоустроєм районних в місті Києві державних адміністрацій, комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київблагоустрій" вносять припис його власнику (користувачу або особі, яка здійснила розміщення (встановлення)) з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, демонтажу (переміщення) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі із зазначенням строку демонтажу (переміщення) відповідно до абзаців другого і третього цього підпункту.

Малі архітектурні форми, тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності мають бути демонтовані протягом трьох днів з моменту отримання припису, крім тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, відсутніх в матеріалах єдиної цифрової топографічної основи території міста Києва, демонтаж яких має бути здійснений протягом одного дня з моменту отримання припису.

Протягом зазначеного у приписі строку власник (користувач або особа, яка здійснила розміщення (встановлення)) зобов'язаний за власний рахунок здійснити демонтаж самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, демонтаж (переміщення) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі та провести відновлення порушеного благоустрою на місці їх розміщення (встановлення).

У разі невиконання припису уповноважена особа, яка внесла припис, у триденний строк складає протокол про адміністративне правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно п. 13.3.2 Правил у разі якщо власники (користувачі або особи, які здійснили розміщення (встановлення)) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі не здійснили демонтаж в строки, зазначені в приписі, Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районні в місті Києві державні адміністрації вживають заходів щодо демонтажу самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, а Департамент промисловості та розвитку підприємництва - щодо демонтажу об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі на підставі рішень, зазначених у підпункті 13.3.3 пункту 13.3 цих Правил, за кошти міського бюджету або з інших джерел, не заборонених законодавством, з наступним відшкодуванням усіх витрат згідно з абзацом 3 цього підпункту.

У разі якщо власник (користувач або особа, яка здійснила розміщення (встановлення)) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, не здійснює демонтаж (переміщення) цього засобу в строки, зазначені в приписі, Департамент промисловості та розвитку підприємництва, Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) негайно вживають заходів щодо організації демонтажу (переміщення) самовільно розміщеного (встановленого) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі на підставі рішень, зазначених у підпункті 13.3.3 пункту 13.3 цих Правил, за кошти міського бюджету або з інших джерел, не заборонених законодавством, з наступним відшкодуванням усіх витрат згідно з абзацом 3 цього підпункту.

У випадках, зазначених в абзацах першому і другому цього підпункту, всі витрати на проведення демонтажу (переміщення), перевезення, розвантаження, зберігання малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі підлягають відшкодуванню власником (користувачем або особою, яка здійснила розміщення (встановлення)) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі.

У випадках, зазначених в абзацах першому і другому цього підпункту, відновлення порушеного благоустрою здійснює власник (користувач або особа, яка здійснила розміщення (встановлення)) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі у дводенний строк з моменту демонтажу (переміщення) такого об'єкта (засобу) або відшкодовує балансоутримувачу території витрати на його відновлення.

Згідно п. 13.3.3 Правил рішення про демонтаж самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі приймається Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районними в місті Києві державними адміністраціями, Департаментом промисловості та розвитку підприємництва (щодо об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі).

Згідно п. 6.7 Положення про Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27.01.11р. №94 (в редакції розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.07.12 р. №1205) Департамент має право здійснювати у встановленому порядку демонтаж та очищення території міста від безхазяйного майна, самовільно розміщених тимчасових споруд та елементів благоустрою, рекламних носіїв, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів тощо.

В свою чергу, пунктом 13.2.5 Правил благоустрою м. Києва встановлено, що малі архітектурні форми та тимчасові споруди, які розміщені (встановлені або збудовані) без відповідної, оформленої в установленому порядку дозвільної документації, з відхиленням від проекту, вважаються самочинно розміщеними малими архітектурними формами та тимчасовими спорудами і підлягають демонтажу за кошти особи, що здійснила встановлення, у терміни, визначені в приписі Головного управління контролю за благоустроєм м. Києва.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави колегії суддів дійти висновку, що демонтажу підлягають лише самочинно зведені тимчасові споруди у тому випадку, якщо власник такої споруди самостійно не демонтував споруду у встановлений у приписі строк або якщо власник невідомий. При цьому, самочинно зведеною тимчасова споруда вважається у тому разі, якщо відсутні дозвільні документи, визначені законом.

Як вже було зазначено вище, 30.05.2016 року провідним інженером КП «Київблагоустрій» ОСОБА_3 винесено ТОВ «СВГ-транс» приписи: № 1608804 та № 1608805, відповідно до яких встановлено порушення пункту 20.1.1. Правил благоустрою за адресою: м. Київ, вул. Московський проспект, 20-а, перетин з вулицею Вербова та за адресою: м. Київ, Московський проспект 20-а, к.10.

Винесеними приписами запропоновано усунути порушення шляхом надання проектно-дозвільної документації на розміщення АГЗП (розпорядження районної у м. Києві державної адміністрації; договір оренди земельної ділянки; висновок: СЕС; Головного управління екологічної безпеки; Головного управління МНС; дозвіл держнаглядохоронпраці; генплан або схема розміщення; ліцензія підрядної організації; чинний договір про сплату пайової участі у створенні соціальної та інженерно- транспортної інфраструктури м. Києва, виданий Головним управлінням економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). В разі відсутності ПДД демонтувати АГЗП власними силами, відновити благоустрій. При невиконанні припису будуть вжиті відповідні заходи згідно чинного законодавства.

В підтвердження правомірного використання АГЗП позивачем було надано рахунки на оплату: №1233 від 03 квітня 2017 р. на суму 8093,74 грн. (оренда площадки з урахув. Індексації за квітень 2017 р.) та №1158 від 03 квітня 2017 р. на суму 12552,81 грн. (компенсація податку на землю за квітень 2017 року).

Втім, подані рахунки на оплату за квітень 2017 року не підтверджують право Позивача на розміщення АГЗП м. Київ, вул. Московський проспект, 20-а, перетин з вулицею Вербова та за адресою: м. Київ, Московський проспект 20-а, к.10, оскільки Приписи складено 30.05.2016 року.

Крім того, Суд звертає увагу, що Позивачем не було оскаржено в судовому порядку Приписи від 30.05.2016 року № 1608804 та № 1608805.

Крім того, до суду апеляційної інстанції позивачем було надано дозволи Державної служби України з питань праці №1628.16.32 та №1642.16.32 віл 24.06.2016 року, декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань пожежної безпеки на відкриту територію з асфальтобетонним покриттям на щебеневій основі за адресою просп. Московський, 2-А у м. Києві, зареєстрованої Державною службою України з надзвичайних ситуацій (лист від 16.01.16 р. №26-611/261), дозвіл Виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) №8038000000-10185 від 21.12.2016 року на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Водночас, в матеріалах справи містяться Адвокатські запити № 82/18-аб та № 83/18-аб від 24.04.2018 року направлених на адресу Головного управління держпраці у Київській області, останнім надано відповідь, в якій повідомлялося, що дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки ТОВ «СВГ-ТРАНС» за адресою: м. Київ, проспект Московський, 20а, к.10 ними не видавалось та дозволи на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки ТОВ «СВГ-ТРАНС» за адресою: м. Київ, проспект Московський, 20а, к. 10 ними не видавалось.

Крім того, у відповідь на адвокатський запит Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва, повідомив, що за інформацією Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та відповідно до бази даних міського земельного кадастру земельні ділянки за адресою: просп. Степана Бандери (колишній Московський), 20-а в Оболонському районі м. Києва за ТОВ «СВГ-ТРАНС» не зареєстровані та не обліковуються.

За поданням Департаменту земельних ресурсів Київська міська рада рішень щодо передачі (надання), зазначених вище земельних ділянок ТОВ «СВГ-ТРАНС» у власність чи користування не приймала.

Також, згідно з даними електронної бази документообігу Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ТОВ «СВГ-ТРАНС» містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на прост. Степана Бандери (колишній Московський), 20-а з вул. Вербовою в Оболонському районі м. Києва за ТОВ «СВГ-ТРАНС» дія будівництва (реконструкції) АГЗП не надавалось.

Крім того, в відповіді зазначено, що на час надання відповіді, Департамент не надавав, не реєстрував ТОВ «СВГ-ТРАНС» документів, що дають право на виконання підготовчих, будівельних та засвідчують готовність до експлуатації об'єкта будівництва АГЗП на прост. Степана Бандери (колишній Московський), 20-а з вул. Вербовою в Оболонському районі м. Києва.

Головне управління Держпродспопживслужби в м. Києві, у відповіді на адвокатський запит № 88/18-аб від 24.04.2018 року, зазначили, що вказаним управлінням висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи на ємність для зберігання скрапленого газу № 61115/90 2015 р.в., колонка для заправки автомобілів скрапленим газом № 260 ТОВ «СВГ-ТРАНС» (ЄДРПОУ 40114026), за адресою: м Київ,. Московський проспект 20-а, перетин з вулицею Вербовою та ємність для зберігання скрапленого газу № 61115 2015 р.в., колонка для заправки автомобілів скрапленим газом № 336 ТОВ «СВГ- ТРАНС» (ЄДРПОУ 40114026), за адресою: м Київ,. Московський проспект 20-а, к.10 - не надавались.

За наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що позивачем не було надано повного пакету документів, передбаченого п.15.3.26 Правил розміщення автомобільного газозаправного пункту, вимоги приписів виконані не були, у зв'язку з чим, Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) правомірно надано доручення директору КП "Київблагоустрій" та Управлінню з питань надзвичайних ситуацій вжити заходи шляхом демонтажу самовільно встановлених елементів благоустрою.

З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування Рішення № 064-1897 Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 01 березня 2017 року є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог щодо визнання протиправними дій Комунальної аварійно-рятувальної служби «Київська служба порятунку» щодо демонтажу та вилучення майна ТОВ «СВГ-ТРАНС», зафіксованого Актами від 27 березня 2017 року та зобов'язати Комунальну аварійно-рятувальну службу «Київська служба порятунку» повернути ТОВ «СВГ-ТРАНС» майно, вилучене згідно з Актами від 27 березня 2017 року, колегія суддів зазначає наступне.

Протоколом постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 10 червня 2015 року №35 «Про вжиття необхідних заходів щодо забезпечення безпечної життєдіяльності населення, функціонування міського господарства у зв'язку з ускладненням погодних умов на території м. Києва у пожежонебезпечний період» було вирішено пунктом 22 протоколу доручити Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), керуючись вжити необхідні заходи щодо приведення сфери роботи автозаправних (газових) станцій у відповідність до норм чинного законодавства (в разі необхідності демонтажу незаконно встановлених газових станцій на території міста Києва).

Пунктом 23 Протоколу постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №35 КАРС «Київська служба порятунку» відповідно до вимог чинного законодавства забезпечує безпеку проведення зливно-наливних операцій та надає допомогу у проведенні робіт з демонтажу незаконно встановлених газових станцій на території міста Києва.

Відповідно з п.5 ч.12 ст.23 Кодексу цивільного захисту України на аварійно-рятувальні служби покладається виконання робіт із запобігання виникненню та мінімізації наслідків надзвичайних ситуацій і щодо захисту від них населення і територій.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст.2 Кодексу цивільного захисту України: аварійно-рятувальні та інші невідкладні роботи - роботи, спрямовані на пошук, рятування і захист населення, уникнення руйнувань і матеріальних збитків, локалізацію зони впливу небезпечних чинників, ліквідацію чинників, що унеможливлюють проведення таких робіт або загрожують життю рятувальників.

У відповідності до пункту 1.2 статуту Комунальної аварійно-рятувальної служби Київська служба порятунку», затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 18.08.2044 року 1529, служба є спеціальною невоєнізованою аварійно-рятувальною організацією, яка створена на професійній основі. Служба здійснює обов'язкове обслуговування об'єктів підвищеної небезпеки, що знаходяться у комунальній власності на території міста Києва, виконує аварійно-попереджувальні, аварійно-рятувальні та аварійно-відновлювальні роботи.

На виконання пункту 5 протоколу засідання № 10 від 23.03. 2017 року Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Про стан техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктів господарювання на території міста Києва» на КАРС «Київська служба порятунку» покладено обов'язок вживати необхідних заходів для запобігання виникненню надзвичайних ситуацій та їх мінімізації наслідків при проведенні зливно-наливних операцій та надання допомоги під час вжиття необхідних заходів реагування щодо самостійного розміщення (встановлення) АГЗП на території міста Києва (в разі необхідності демонтажу).

Як вбачається з матеріалів справи, що 27.03.2017 року КАРС «Київська служба порятунку» забезпечувала безпеку під час проведення аварійно-попереджувальних робіт, про що складено відповідні Акти виконання аварійно-попереджувальних робіт.

Відповідно до Акту прийому-передачі на відповідальне зберігання на виконання п. 5 протоколу засідання №10 від 23.03.2017 року Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконавчого органу Київської міської ради «Про стан техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктів господарювання на території міста Києва» та доручення Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради, ТОВ «Авіста Аіста Лігал Консалтинг» прийняла на відповідальне зберігання майно.

Відповідно до акту прийому передачі скрапленого газу, відкачаний з незаконно встановленого АГЗП за адресою м. Київ, Московський проспект 20-а, перетин з вулицею Вербовою та за адресою м. Київ, Московський проспект 20-а, к.10, скраплений газ переданий на відповідальне зберігання ТОВ «Делівері Трейд», згідно договору про зберігання скрапленого газу.

З аналізу матеріалів справи та норм права вбачається, що КАРС «Київська служба порятунку» забезпечувала протиаварійний захист об'єктів та територій під час проведення зливно-наливних операцій з нафтопродуктами, перекачування хімічних речовин, газів та газових сумішей, виконання робіт з хімічними та хімічно-небезпечними речовинами, забезпечення безпеки під час перевезення небезпечних речовин.

Беручи до уваги вищевикладене, а також враховуючи чинність Рішення № 064-1897 Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 01 березня 2017 року, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Комунальної аварійно-рятувальної служби «Київська служба порятунку» щодо демонтажу та вилучення майна ТОВ «СВГ-ТРАНС», зафіксованих Актами від 27 березня 2017 року, зобов'язання Комунальної аварійно-рятувальної служби «Київська служба порятунку» повернути ТОВ «СВГ-ТРАНС» майно, вилучене згідно з Актами від 27 березня 2017 року та відшкодування ТОВ «СВГ-ТРАНС» завданих збитків у розмірі 20 646,55 грн. задоволенню не підлягають як похідні вимоги.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Решта тверджень та посилань сторін судовою колегією апеляційного суду не приймається до уваги через їх неналежність до предмету позову або непідтвердженість матеріалами справи.

За правилами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 308, 311, 312, 316, 321, 322, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "СВГ-Транс" залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 червня 2018 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена безпосередньо до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду у тридцятиденний строк в порядку, встановленому статтями 329-331 КАС України.

Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев

суддя Є.В.Чаку

суддя С.Б.Шелест