13 листопада 2018 року справа №0540/6278/18-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: судді-доповідач Казначеєва Е.Г., суддів Геращенко І.В., Ястребової Л.В., секретаря судового засідання Святодух О.Б., за участю позивача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2018 р. у справі № 0540/6278/18-а (головуючий І інстанції Логойда Т. В.) за позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язати вчинити дії,-
ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (далі - відповідач ГУ МВС в Донецькій області), третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - третя особа, ГУ ПФУ в Донецькій області), в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії на його ім'я нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 серпня 2017 року, з врахуванням усіх складових грошового забезпечення, передбачених законодавством України, за формою, що передбачена додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, та не направлення нової довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для подальшого перерахунку пенсії з 01 серпня 2017 року;
- зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2, станом на 01 серпня 2017 року, за формою, що передбачена додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з повною та реальною інформацією, із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення, отриманих працівниками поліції за прирівняною посадою старшого слідчого слідчого управління апарату Головних управлінь Національної поліції, в наступних розмірах: посадовий оклад - 2600 грн.; оклад за спеціальним званням підполковник міліції - 2200 грн.; надбавка за стаж служби від 22 до 25 років 45% - 2160 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 10% - 696 грн.; премія (середня за 2017 рік) 86,93 % - 6655,36 грн., а всього 14 311,36 грн (а.с.4-7).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2018 року позовні вимоги задоволено частково, а саме:
- визнано неправомірними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області щодо відображення в довідках від 05 травня 2017 року № 750 та від 11 травня 2018 року 9761лк про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, що видані для перерахунку пенсії ОСОБА_2, надбавки за стаж служби в заниженому розмірі 35%;
- зобов'язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, для перерахунку пенсії ОСОБА_2, із зазначенням в ній надбавки за стаж служби в розмірі 40%;
- стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області на користь ОСОБА_2 здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 352 грн. 40 коп.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с.164-170).
Позивач, з рішенням суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі (а.с.181-186).
В обґрунтування скарги зазначено, що підставою для нового перерахунку пенсії є заява пенсіонера або рішення КМУ у зв'язку з підвищенням розміру будь-якої складової частини грошового забезпечення. Апелянт посилається на наявність всіх підстав для здійснення нового перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням у 2017 році розмірів грошового забезпечення працівників поліції, а саме введення нового щомісячного додаткового виду грошового забезпечення (надбавка за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 10%), та суттєвого підвищення премії з 2,69%, премія підвищення до розміру від 84,8% до 92% в залежності від місяця. Суд помилково посилався на додаток до листа МВС України від 20.04.2017 року № 5551/05/22-2017, яким нібито встановлено розмір премії для апарату головних управлінь Національно Поліції, оскільки він не відображає дійсні премії працівників ГУ НП в Донецькій області. Також, судом помилково взято до уваги, як доказ, аркуш щодо розміру премії доданий відповідачем до відзиву, оскільки останній не містить реквізитів та даних щодо його походження. Апелянт зазначає, що при виході на пенсію позивачу було встановлено надбавку за особливі умови несення служби в розмірі 70%, яка в довідці відсутня, проте, поліцейським введено новий вид грошового забезпечення, а саме надбавка за службу в умовах режимних обмежень, яка згідно ч.5 Постанови КМУ № 45 від 13.02.2008 року повинна бути врахована при перерахунку пенсії.
Позивач в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав.
Відповідач та третя особа у судове засідання не з'явились, про час, дату та місце розгляду справи були повідомлений належним чином, що дає суду право провести апеляційний перегляд справи у їх відсутність.
Суд, заслухавши суддю-доповідача, позивача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.
ОСОБА_2 є пенсіонером органів внутрішніх справ за вислугою років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (а.с.33).
Позивач проходив службу в органах внутрішніх справ, з якої наказом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області від 29 вересня 2011 року № 432 о/с звільнено за п. 65 "а" (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ з 30 вересня 2011 року (а.с.34).
Згідно з довідкою ГУ МВС в Донецькій області від 28 серпня 2018 року, вислуга років на службі в органах внутрішніх справ на день звільнення в календарному обчисленні становила - 17 років 04 місяці 12 днів (а.с.143).
Згідно з довідкою ГУ МВС в Донецькій області від 13 вересня 2018 року, вислуга років позивача станом на 30 вересня 2011 року становила 19 років 9 місяців 21 добу (а.с.153).
Матеріали справи свідчать, що при звільненні позивачу видано розрахунок вислуги років на пенсію, відповідно до якого служба, яка підлягає заліку до вислуги років становила: в календарному обчислені - 19 років 08 місяців 05 днів, а у пільговому обчисленні - 24 роки 10 місяців 15 днів, що підтверджується відповідним розрахунком.
Постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 24 жовтня 2017 року в справі № 243/5892/17 (провадження №2-а/243/297/2017), позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення ОСОБА_2 перерахунку пенсії за вислугою років з 01 січня 2016 року; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 21 вересня 2017 року № 59 "Про відмову в перерахунку пенсії за вислугою років ОСОБА_2"; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", постанови Кабінету Міністрів України №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопаду 2015 року №988 та від 18 листопада 2015 року №947 з 01 січня 2016 року. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено (а.с.35-41).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області на виконання вказаного судового рішення розпорядженням про перерахунок пенсії проведено перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, в якому зазначено, що основний розмір пенсії - 67% (вислуга років - 24), що дорівнює 4458,39 грн. (а.с.9).
Відповідно до довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області від 05 травня 2017 року № 750 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, що видана для перерахунку пенсії ОСОБА_2, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського - оперуповноважений/старший слідчий апарату Головного управління Національної поліції становив 6654,31 грн. та складався з наступного: посадовий оклад - 2600 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200 грн.; надбавка за стаж служби 35% - 1680 грн.; премія 2,69% -174,31 грн. (а.с.10)
У грудні 2017 року з метою з'ясування фактичного розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського позивачем до Головного управління Національної поліції України в Донецькій області направлено відповідний запит на отримання публічної інформації (а.с.11-13).
Головне управління Національної поліції України в Донецькій області листом від 18.12.2017 року № 262зі/26/02-2017 повідомило, що розмір грошового забезпечення старшого слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції України в Донецькій області підполковника поліції за період з січня по грудень 2017 року становив 12902,40 грн. та складався з наступного: посадовий оклад - 2600 грн.; оклад за спеціальним званням - 2200 грн.; надбавка за стаж служби в поліції 40% - 1920 грн.; надбавка за стаж служби в умовах режимних обмежень 10 % (з 06 лютого 2017 року) премія, яка протягом 2017 року становила: у січні та лютому - 92%, у березні та квітні - 84,8%, в період з травня по листопада - 86,2%, у грудні, тобто станом на дату видачу довідки, - ще не визначена (а.с.14-16).
02 травня 2018 року та повторно 05 червня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявами, в яких висловив свою незгоду з показниками, що зазначені в довідці від 05 травня 2017 року № 750, а саме з розміром премії, яка не відповідає більшому розміру премії за прирівняною посадою поліцейського, що зазначений у відповіді Головного управління Національної поліції України в Донецькій області від 18 грудня 2017 року № 262зі/26/02-2017 на його запит, зазначав, що збирається звернутися до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії. В заявах просив підготувати та надати довідку для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням грошового забезпечення старшого слідчого апарату Головного управління Національної поліції України в Донецькій області за результатами грошового забезпечення в 2017 році (враховуючи відомості про грошове забезпечення особи, про яку йдеться у відповіді від 18 грудня 2017 року № 262зі/26/02-2017 на його запит). Для цього просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та на його адресу нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з повною та реальною інформацією згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2600 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200 грн.; надбавка за вислугу років 35% - 1680 грн.; премія за 2017 рік працівника поліції, який знаходиться на посаді, з якої його звільнено у зв'язку з виходом на пенсію (а.с.17-24). Крім того, позивач у вищезазначених заявах не простив зазначити в довідці надбавки за стаж служби в умовах режимних обмежень.
До заяв позивач додав довідку ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області від 05 травня 2017 року № 750 та лист Головного управління Національної поліції України в Донецькій області від 18 грудня 2017 року №262зі/26/02-2017.
Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області надано відповіді від 29 травня 2018 року №0-81лк та від 15 червня 2018 року №0-217лк, в яких зазначалося, що посада, з якої позивача звільнено зі служби на пенсію, прирівняна до посади старшого слідчого (апарат головних управлінь Національної поліції). Розмір премії у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), визначено в у відповідності до законодавства - середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) за січень 2016 року. Тому включити замість такого розміру премії розмір премії за січень 2017 року не надається можливим. Повідомлено, що у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 підготовлено нову довідку від 11 травня 2018 року 9761лк про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року для перерахунку пенсії ОСОБА_2, відповідно до якої грошове забезпечення для перерахунку пенсії встановлено у розмірі 6526,66 грн. та складається з: посадового окладу - 2600 грн.; окладу за спеціальним - 2200 грн.; надбавки за стаж служби 35% - 1680 грн.; премія 0,72 % - 46,66 грн. Також зазначено, що розмір премії у вказаній довідці для перерахунку пенсії за відповідною посадою поліцейського старший слідчий встановлений згідно з Інформацією про середні розміри премій, що фактично виплачені за відповідними посадами поліцейських за січень 2016 року (додаток 6 до листа Міністерства внутрішніх справ України від 12 березня 2018 року № 3261/05/22-2018 "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій"). Відомості щодо виплати поліцейським надбавок у січні 2016 року в зазначеній Інформації відсутні (а.с.25-30).
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції дійшов до висновку, що відповідачем зазначено розмір надбавки за стаж служби 35 % (від 16 до 19 років), який не відповідав даним стажу служби (вислуги років) позивача, який становив понад 19 років, і відповідно розмір надбавки за стаж такої служби позивача становить 40%.
Відмовляючи в задоволені решти позовних вимог суд дійшов до висновку, що вимоги позивача не ґрунтується на вимогах законодавства.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами абз. 2 п. 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (стаття 102 Закону №580).
Законом від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (далі - Закон № 900-VIII) внесено зміни до статті 63 Закону № 2262-XII, а саме після частини 2 доповнено новими частинами такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.».
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Наведені положення законодавства набрали законної сили з 1 січня 2016 року.
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, і є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишньому працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведеною на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Отже, суд погоджується з висновками суду першої інстанції щодо необґрунтованості вимог позивача щодо визнання протиправною бездіяльність відповідача з не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 серпня 2017 року, для подальшого перерахунку пенсії позивача з 01 серпня 2017 року, оскільки, як зазначено, право на такий перерахунок у позивача не виникло у зв'язку з тим, що Кабінет Міністрів України, як суб'єкт владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців, після прийняття постанови від 11 листопада 2015 року № 988 іншого рішення про збільшення розміру видів грошового забезпечення поліцейських не приймав.
Стосовно посилання апелянта на те, що за положенням ч.2 статті 63 Закону № 2262-XII підставою для нового перерахунку пенсії є також заява пенсіонера, суд зазначає, що вказані норми застосовуються з урахуванням ч.3 та 4 зазначеної статті Закону № 2262-XII та положень Порядку № 45, які передбачають підставу для перерахунку раніше призначених пенсій як прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Стосовно показників грошового забезпечення, які відображені в довідці ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, з якими позивач не погоджується, суд зазначає наступне.
Як зазначалось, відповідно до довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області від 05 травня 2017 року № 750 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, що видана для перерахунку пенсії ОСОБА_2, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського - оперуповноважений/старший слідчий апарату Головного управління Національної поліції становив 6654,31 грн. та складався з наступного: посадовий оклад - 2600 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200 грн.; надбавка за стаж служби 35% - 1680 грн.; премія 2,69% -174,31 грн
Відповідно до п. 5 Порядку № 45 (в редакції, яка була чинною та підлягала застосуванню на час видачі позивачу спірної довідки - до 24 лютого 2018 року - дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103), для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Тобто, законодавець визначив певний перелік розмірів грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 5 Порядку в редакції, яка діє на теперішній час (з 24 лютого 2018 року - дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Додатком 4 до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" є Схема посадових окладів поліцейського апарату головних управлінь Національної поліції, відповідно до якої посадовий оклад старшого слідчого становить 2600 грн.
Додатком 1 до вказаної Постанови є Схема окладів поліцейських за спеціальними званнями, відповідно до якої оклад поліцейських за спеціальним званням підполковник поліції становить 2200 грн.
Отже, розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції визначений у довідці відповідно до вимог чинного законодавства.
Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" наказано виплачувати, зокрема, надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20 квітня 2017 року № 326 п. 7 розд. II Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, що затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260, викладено в редакції (застосовується з 1 лютого 2017 року), згідно з якою поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень та за своїми функціональними обов'язками постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю (займаються розробленням, виготовленням, обліком, зберіганням, використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв секретної інформації, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом охорони державної таємниці (далі - поліцейські, які проходять службу в умовах режимних обмежень)), установлюється надбавка до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.
Поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень і безпосередньо виконують науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, що містять державну таємницю і передбачені державним замовленням (контрактом), установлюється надбавка до посадових окладів залежно від ступеня секретності та обсягу інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 70 - 100 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 30 - 70 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 - 30 відсотків.
Установлення поліцейським надбавки за службу в умовах режимних обмежень здійснюється наказом керівника органу (міжрегіонального органу) поліції на підставі мотивованих рапортів керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції, погоджених з режимно-секретним підрозділом цього органу, за умови їх призначення на посаду, яку включено до номенклатури посад відповідного органу поліції, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці, надання йому доступу до державної таємниці та постійної роботи із секретною інформацією або її носіями.
Надбавка за службу в умовах режимних обмежень керівнику Національної поліції встановлюється наказом Міністра внутрішніх справ України.
Виплата надбавки за службу в умовах режимних обмежень припиняється з дня: звільнення з посади, за якою вона була встановлена; припинення доступу до державної таємниці або скасування допуску до державної таємниці; закінчення науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт.
Припинення виплати встановленої раніше надбавки за службу в умовах режимних обмежень здійснюється на підставі відповідного наказу керівника органу поліції.".
Отже, вищезазначене та матеріали справи свідчать, що виплата надбавки за службу в умовах режимних обмежень у грудні 2015 року жодному поліцейському Головного управління Національної поліції не здійснювалась, оскільки вказана надбавка застосовується з 1 лютого 2017 року. З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідках про розмір грошового забезпечення.
Також, суд зазначає, надбавка в умовах режимних обмежень не має загального характеру, та позивачу встановлена не була, що вказує на правомірність не включення її у довідки.
Суд також не погоджується із доводами апелянта про неправомірність зазначення МВС премії у меншому розмірі.
Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Аналогічні положення містяться в п. 12 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, що затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260.
Як зазначалось, відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку №45, перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Суд встановив, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року.
Матеріали справи підтверджують, що розмір премії для перерахунку пенсій враховано у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, (п. 26 (старший слідчий) розд. VII "Апарат головних управлінь Національної поліції" додатку 3 до листа Міністерства внутрішніх справ України від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 "Про окремі питання підготовки та подання органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій"; п. 26 (старший слідчий) розділу "Апарат головних управлінь Національної поліції" додатку до листа Міністерства внутрішніх справ України від 12 березня 2018 року № 3261/05/22-2018 "Про окремі питання підготовки та подання органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій").
Стосовно посилання апелянта на те, що суд помилково взято до уваги, як доказ, аркуш щодо розміру премії доданий відповідачем до відзиву, оскільки останній не містить реквізитів та даних щодо його походження, суд зазначає, що вказані аркуші є складовою листа Міністерства внутрішніх справ України з інформацією про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року.
Отже, вказаний відповідачем розмір премії 2,69% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 86,93 % , немає.
Таким чином, відповідачем розмір премії для перерахунку пенсій визначено у відповідності до вимог законодавства.
Стосовно розміру надбавки за стаж служби в поліції, суд зазначає наступне.
Додатком 11 до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, є розміри надбавки за стаж служби в поліції, згідно з якими розмір надбавки за стаж служби в поліції становить, зокрема при стажі служби: від 16 до 19 років - 35%, від 19 до 22 років - 40%, від 22 до 25 років - 45%.
Матеріали справи свідчать, що вислуга років позивача станом на 30 вересня 2011 року у календарному обчисленні становила 19 років 9 місяців 21 дні.
Отже, суд погоджується, з висновками суду першої інстанції, що відповідачем невірно зазначено розмір надбавки за стаж служби 35 %, який не відповідав вислузі років позивача, яка становила понад 19 років, і відповідно розмір надбавки за стаж такої служби позивача становить 40%.
Суд не приймає посилання апелянта на те, що розмір надбавки за стаж повинен розраховуватися з пільгової вислуги років та становити 45%, оскільки норми законодавства встановлюють вимоги, за якими, надбавка розраховується виходячи до фактично відпрацьованого часу (стажу служби), тобто, у календарному обчисленні, а не відповідно до пільгової вислуги років, яка застосовується для вирішення питання про призначення пенсії.
Вищезазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у рішенні від 12.03.2018 року за результатами розгляду зразкової справи № Пз/9901/1/18 (802/2196/17-а), правові висновки якої, відповідно до ч.4 ст.291 КАС України, мають враховуватись судом.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про правомірність рішення суду першої інстанції.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційні скарги необхідно залишити без задоволення, а рішення суду без змін.
Керуючись статями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2018 р. у справі № 0540/6278/18-а - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2018 р. у справі № 0540/6278/18-а - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та відповідно до ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дати складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано колегією суддів 13 листопада 2018 року.
Суддя-доповідач Е.Г. Казначеєв
Судді Л.В. Ястребова
І.В. Геращенко