Ухвала від 09.11.2018 по справі 826/7754/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

09 листопада 2018 року м. Київ № 826/7754/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Добрівської Н.А.,

розглянувши заяву представника Всеукраїнський Союз громадських об'єднань учасників бойових дій, ветеран військової служби та правоохоронних органів "Всеукраїнський Союз" про вжиття заходів забезпечення позову в адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1

доКабінету Міністрів України

треті особи:1. Всеукраїнська громадська організація "Всеукраїнська спілка ветеранів війни", 2. Всеукраїнська громадська організація "Організація ветеранів України", 3. Всеукраїнський Союз громадських об'єднань учасників бойових дій, ветеран військової служби та правоохоронних органів "Всеукраїнський Союз", 4. Українська спілка в'язнів - жертв нацизму, 5. Всеукраїнська громадська організація "Асоціація ветеранів внутрішніх військ МВС України", 6. Громадська організація Всеукраїнська асоціація ветеранів війни та служби цивільного захисту, 7. Всеукраїнське громадське об'єднання "Об'єднання ветеранів розвідки України", 8. Всеукраїнська громадська організація "Асоціація ветеранів державної кримінально-виконавчої служби України", 9. ОСОБА_2, 10. ОСОБА_3, 11. Міністерство соціальної політики України, 12. ОСОБА_4, 13. ОСОБА_5

про визнання протиправною та скасування постанови від 14.02.2018 року №156, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та скасування постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2018 року №156 "Деякі питання надання фінансової підтримки громадським об'єднанням ветеранів".

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.05.2018 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.

06.11.2018 року через канцелярію суду від представника Всеукраїнського Союзу громадських об'єднань учасників бойових дій, ветеран військової служби та правоохоронних органів "Всеукраїнський Союз" подано клопотання про забезпечення позову шляхом зупинення дії нормативно-правових актів: постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2018 року №156 "Деякі питання надання фінансової підтримки громадським об'єднанням ветеранів" зі змінами та Наказів Державної служби у справах ветеранів та учасників антитерористичної операції №47 від 5.06.2018 року "Про організацію та проведення конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених всеукраїнськими об'єднаннями ветеранів, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка у 2018 році", Наказу №61 від 25.07.2018 року "Про утворення конкурсної комісії з розгляду конкурсних пропозицій, поданих всеукраїнськими громадськими об'єднаннями ветеранів для участі у конкурсі з визначення програм (проектів, заходів), для реалізації яких надається фінансова підтримка у 2018 році", Наказу №73 від 07.09.2018 року "Про оголошення додаткового збору конкурсних пропозицій" та заборонити вчиняти дії по реалізації конкурсних засад для отримання фінансової допомоги ветеранським організаціям, жертвам нацистських переслідувань та жертвам політичних репресій в Україні".

Дана заява мотивована тим, що станом на 10.10.2018 року тільки одна з громадських організацій ветеранів старшого покоління отримала фінансову підтримку, а решті громадських організацій ветеранів старшого покоління (це 19-ть всеукраїнських громадських організацій ветеранів) які відповідно до законів України від 22.10.1993 року №3551-12 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», від 23.03.2000 року №1584-3 «Про жертви нацистських переслідувань» мають право на державну фінансову підтримку і працюють від 3-х до 40-ка років, за результатами розгляду їх програм, за рішенням конкурсної комісії відмовлено в фінансовій підтримці, а з 20 928 600,00 грн виділених бюджетних коштів на фінансову підтримку об'єднань ветеранів війни розподілено тільки 3 755 146 грн. Таким чином, невжиття заходів забезпечення адміністративного позову унеможливлює в даним час та унеможливить діяльність ветеранських організацій в наступному періоді (в майбутньому), і ускладнить чи унеможливить виконання рішення суду, бо потребує виконання фактично неможливих заходів.

Надаючи оцінку вимогам, викладеним представника позивача у заяві та доводам, наведеним в обґрунтування необхідності вжиття судом заходів забезпечення адміністративного позову, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до частини 1 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Частина 1 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України визначає види забезпечення позову, згідно з якою позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Водночас, за змістом пункту 5 частини 3 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України не допускається забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень, яке не є предметом оскарження в адміністративній справі, або встановлення заборони або обов'язку вчиняти дії, що випливають з такого рішення.

При цьому, враховуючи наведену у позовній заяві ОСОБА_1 вимогу - визнати протиправною та скасувати постанову Кабінету Міністрів України від 14.02.2018 року №156 "Деякі питання надання фінансової підтримки громадським об'єднанням ветеранів", помилковим є твердження представника третьої особи-3 про те, що предметом даного позову є, окрім наведеної постанови, "зупинення дії наказів Державної служби у справах ветеранів та учасників антитерористичної операції №47 від 05.06.2018 року, №61 від 25.07.2018 року, №73 від 07.09.2018 року ".

Оскільки представником заявника у заяві викладені вимоги про вжиття судом заходів забезпечення позову шляхом зупинення не тільки оскаржуваної постанови, а також інших суб'єктів, які не є учасниками даного провадження, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви представника третьої особи-3 про забезпечення позову шляхом зупинення дії наказів Державної служби у справах ветеранів та учасників антитерористичної операції №47 від 05.06.2018 року, №61 від 25.07.2018 року, №73 від 07.09.2018 року.

Щодо вимоги про зупинення дії оскаржуваної постанови Кабінету Міністрів України, остання, в силу вимог пункту 4 частини 2 статті 152 Кодексу адміністративного судочинства України має бути обґрунтованою, тобто містити доводи (підтверджені відповідними доказами) щодо існування загрози настання обставин, викладених у частині 2 статті 150 цього ж Кодексу, в разі невжиття судом відповідних заходів.

Так, відповідно до частини 2 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України, забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Водночас, заява представника третьої особи-3 не мотивована наявністю конкретних обставин, які б засвідчували, що відсутність судового рішення про зупинення дії оскаржуваного нормативно-правового акта, яким визначається механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за бюджетною програмою "Фінансова підтримка громадських об'єднань ветеранів, заходи з відвідування військових поховань і військових пам'ятників та з відзначення святкових, пам'ятних та історичних дат" (бюджетні кошти), спричинить настання для позивача наслідків, визначених у пункті 1 частини 2 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України.

При цьому, ознаки протиправності положень постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2018 року №156 підлягають встановленню при вирішенні справи по суті, а тому забезпечення позову шляхом зупинення її дії до набрання законної сили судовим рішенням у справі фактично було б ухваленням рішення без розгляду справи по суті, що не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову.

Крім того, судом враховується, що аналогічного змісту заява про забезпечення позову була подана 03.10.2018 року представником позивача і ухвалою суду 04.10.2018 року була залишена без задоволення.

На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 150, 151, 153-155, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви представника Всеукраїнський Союз громадських об'єднань учасників бойових дій, ветеран військової служби та правоохоронних органів "Всеукраїнський Союз" про забезпечення позову відмовити повністю.

Відповідно до частини 8 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала про відмову у забезпеченні адміністративного позову може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Суддя Н.А. Добрівська