Рішення від 06.11.2018 по справі 225/3773/18

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2018 р. Справа№225/3773/18

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грищенка Є.І. розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Джержинського міського суду Донецької області з позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську про визнання дій щодо відмови в призначенні пенсії незаконними, зобов'язання зарахувати період роботи на шахті «Нова» з 26.04.1997 року по 30.11.1997 року та період роботи в ПВАТ «Шахтопрохідне управління №10» ДП ВАТ «Державна холдингова компанія «Трест Горлівськвуглебуд» на посаді підземного проходчика п'ятого розряду зайнятим повний робочий день на підземних роботах з 18.06.2001 року по 31.07.2003 року, в повному обсязі до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 14 Закон України «Про Пенсійне забезпечення», зобов'язання призначити пенсію відповідно до вимог ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 24.04.2018 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до Управління із заявою про призначення пенсії за віком, однак рішенням відповідача від 02 липня 2018 року № 126 йому було відмовлено в задоволенні заяви у зв'язку з тим, що на момент звернення він не має необхідно пільгового стажу. У зазначеному рішенні відповідач не зарахував період роботи на шахті «Нова» з 26.04.1997 року по 30.11.1997 року за відсутності первинних документів підтверджуючих пільговий характер роботи, а саме відомостей про виходи спусків та виїзду у шахту та зазначає, що період роботи на ПВАТ «Шаштопрохідне управління №10» ДП ВАТ «Державна холдингова компанія «Трест Горлівськвуглебуд» з 18.06.2001 року по 31.07.2003 року зараховано до пільгового стажу за фактично відпрацьований час під землею, у зв'язку з тим, що довідка за вказаний період роботи видана 18.03.2013 року та провести перевірку первинних документів не має можливості.

Ухвалою Дзержинського міського суду від 26 липня 2018 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії передано на розгляд за підсудністю до Донецького окружного адміністративного суду.

На виконання ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2018 року про залишення позовної заяви без руху позивач надіслав до суду заяву про уточнення позовних вимог та зазначив відповідачем у даній справі Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 вересня 2018 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2018 року призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначене підготовче засідання на 19 жовтня 2018 року.

28 вересня 2018 року на електрону адресу суду надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_1 в якому відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог позивача. Відповідач зазначає, що з аналізу наданих позивачем документів до заяви про призначення пенсії, Управлінням було прийнято рішення №126 від 02 липня 2018 року відповідно до якого до пільгового стажу позивача не враховано період роботи з 26.04.1997 року по 30.11.1997 року на ДП «Шахта «Нова» у зв'язку з відсутністю документів про спуски в шахту та підйоми з шахти, та період роботи в ДВАТ «Шахтопрохідне управління №10» ДП ВАТ «Державна холдингова компанія «Трест Горлівськвуглебуд» з 18.06.2011 року по 31.07.2003 року зараховано до пільгового стажу за Списком №1 за фактично відпрацьований час під землею згідно Бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Відповідач також зазначає, що довідка № 08/56 від 18.03.2013 року підлягає перевірці, оскільки була виписана більш ранньою датою.

19 жовтня 2018 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 06 листопада 2018 року об 16 год. 15 хв.

Сторони, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, до суду не з'явились.

На електрону адресу суду надійшла заява представника позивача про розгляд справи без його участі.

Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 є громадянином України ІНФОРМАЦІЯ_1, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1

Відповідач Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42170475) є суб'єктом владних повноважень органом виконавчої влади, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.

Позивач звернувся до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою від 24 квітня 2018 року № 1226 про призначення пенсії. Разом із заявою позивач надав наступні документи: військовий квиток № НОМЕР_3 від 14.05.1990 року, диплом про навчання НОМЕР_4 від 28.12.2017 року, довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, довідки що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників №16/1184, 1185, 1186, 1187-2 від 12.12.2017 року, № 08/56 від 18.03.2013 року, № 5-71/1138 від 24.04.2018 року, документи про місце проживання, паспорт та трудову книжку.

Рішенням Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 126 від 02 липня 2018 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», так як на момент звернення заявник не має необхідного пільгового стажу.

Відповідно до вказаного рішення, відповідачем не враховано до пільгового стажу позивача, в тому числі, період роботи на шахті «Нова» з 26.04.1997 року по 30.11.1997 за відсутності первинних документів підтверджуючих пільговий характер роботи, а саме відомостей про виходи спусків та виїзду у шахту, а також період роботи в ПВАТ «Шахтопрохідне управління №10» ДП ВАТ «Державна холдингова компанія «Трест Горлівськвуглебуд» з 18.06.2001 року по 31.07.2003 року зараховано до пільгового стажу за фактично відпрацьований час під землею, у зв'язку з тим, що довідка за вказаний період роботи видана 18.03.2013 року та провести перевірку первинних документів не має можливості.

У трудовій книжці позивача БТ-ІІ № 2015437 по спірному періоду наявні наступні записи:

- З 23.04.1997 року по 01.05.1999 року прийнятий на Шахту «Нова» електрослюсарем третього розряду підземним;

- З 18.06.2001 року по 31.07.2003 року прийнятий на ПВАТ «Шахтопрохідне управління №10» ДП ВАТ «Державна холдингова компанія «Трест Горлівськвуглебуд» підземним прохідником п'ятого розряду, зайнятий повний робочий день на підземних роботах.

Тобто, по спірному періоду, не врахованому до пільгового стажу позивача, є належним чином вчинені записи у трудовій книжці ОСОБА_1.

Отже, спірним питання даної справи є відмова у призначенні пенсії ОСОБА_1 та неврахування до пільгового стажу працівника часу роботи на підприємстві в зв'язку з відсутністю первинних документів підтверджуючих пільговий характер роботи, а саме відомостей про виходи спусків та виїздів у шахту та врахування до пільгового стажу періоду роботи за фактично відпрацьований час під землею у зв'язку з тим, що довідка за вказаний період роботи видана 18.03.2013 року та потребує перевірки.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

За ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов'язком держави.

На підставі ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як слідує зі ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи ґрунтуються і не можуть бути скасовані.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі за текстом - Закон 1058) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Пунктом 2 Перехідних положень Закону 1058 передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно з ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

За приписами ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 № 637 встановлено, що уточнюючі довідки підприємств або організацій для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників.

Суд зазначає, що вищевказаний Порядок, як вбачається з його назви та змісту, поширюється саме на випадки відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

З метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі Порядок). Цей Порядок регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів «а», «б» статті 13 та статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до пункту 3 Порядку, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Таким чином, довідка уточнюючого характеру може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка чи відповідні записи у трудовій книжці. Крім того, після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж в період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці. При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено Законом України «Про пенсійне забезпечення»(статті 13,62), і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

Суд зауважує, що в трудовій книжці позивача належно відображено всі спірні періоди роботи позивача на спірних підприємствах з повним робочим днем, відтак суд вважає за доцільне визнати дії Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 незаконними.

Крім того, в матеріалах справи наявна довідка, надана позивачем до Управління разом із заявою про призначення пенсії, а саме довідка № 08/56 від 18.03.2013 року про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії при відсутності трудової книжки або записів в ній., відповідно до якої ОСОБА_1 працював повний робочий день з 18.06.2001 року по 31.07.2003 року

Суд не приймає до уваги доводи відповідача про відсутність підстав не враховувати зазначену довідку при призначенні пенсії, оскільки вона була видана більш ранньою датою та потребує перевірки, яка в своє чергу не є можливою, тому що, підприємство не здійснило перереєстрацію та не забезпечило перевезення документів чим порушило права своїх працівників на пенсійне забезпечення, оскільки відомості, наведені у довідці, узгоджуються з відомостями, зазначеними у трудовій книжці позивача. Окрім того, у позивача відсутня будь-яка можливість в інший спосіб отримати відомості, зазначені у цій довідці.

Стосовно вимог про та зобов'язання призначити пенсію відповідно до вимог ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 24.04.2018 року, суд зазначає, що такі вимоги не підлягають задоволенню, оскільки статтею 58 Закону № 1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати страховий стаж позивача.

З урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення пенсії та визначення підстав, за яких призначається пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні, суд приходить до висновку про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 24.04.2018 року про призначення пенсії за віком згідно ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зарахувати ОСОБА_1 період роботи на шахті «Нова» з 26.04.1997 року по 30.11.1997 року та період роботи в ПВАТ «Шахтопрохідне управління №10» ДП ВАТ «Державна холдингова компанія «Трест Горлівськвуглебуд» на посаді підземного проходчика п'ятого розряду зайнятим повний робочий день на підземних роботах з 18.06.2001 року по 31.07.2003 року в повному обсязі до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі висновку, наведеному у даному рішенні.

Разом з тим, прийнявши протиправне рішення про відмову у призначенні пенсії, відповідач діяв поза межами статті 19 Конституції України та законів України, не визнавши право позивача на отримання пенсії, що призвело до його порушення, а тому воно підлягає захисту судом.

Згідно положень ч.2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд вважає, що для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача необхідно вийти за межі позовних вимог та змінити спосіб захисту порушеного права шляхом скасування рішення Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 02 липня 2018 року № 126 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не наведено належного обґрунтування правомірності прийнятого рішення № 126 від 02 липня 2018 року про відмову у призначенні ОСОБА_1.

Виходячи з наведеного суд вважає за доцільне частково задовольнити позовні вимоги позивача.

Відповідно до наявної в матеріалах справи квитанції від 24.07.2018 року № 87 позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн.

За вимогами ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Таким чином судовий збір у розмірі 352,40 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року, ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати незаконними дії Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42170475) щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1).

Скасувати рішення Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України

Донецької області (код ЄДРПОУ 42170475) про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) від 02 липня 2018 року № 126.

Зобов'язати Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42170475) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) про призначення пенсії за віком від 24 квітня 2018 року № 1226 зарахувавши до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоди роботи на шахті «Нова» з 26.04.1997 року по 30.11.1997 року та період роботи в ПВАТ «Шахтопрохідне управління №10» ДП ВАТ «Державна холдингова компанія «Трест Горлівськвуглебуд» на посаді підземного проходчика п'ятого розряду зайнятим повний робочий день на підземних роботах, з 18.06.2001 року по 31.07.2003 року на підставі висновку, наведеному у даному рішенні.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85200, Донецька обл., м. Торцьк, вул. Дружби, буд. 22, код ЄДРПОУ 42170475) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 352 ( триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 06 листопада 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Грищенко Є.І.