Рішення від 12.11.2018 по справі 1340/4314/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1340/4314/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Гулкевич І.З., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 79053) до Головного управління Національної поліції у Львівській області (пл. Генерала Григоренка,3, м. Львів, 79007) про зобов'язання вчинити певні дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області про зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно не враховано час навчання позивача в Костопильському медичному училищі за період 01.09.1994 р по 27.06.1997 р з розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби до стажу в поліції, що дає право на встановлення поліцейської надбавки за вислугу років.

20.09.2018 ухвалою суду відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач копію ухвали про відкриття провадження у справі разом з позовною заявою отримав 25.09.2018 р, про свідчить рекомендоване повідомлення-вручення поштового відправлення.

Станом на 07 листопада 2018 р відповідачем відзив на адміністративний позов чи заяви про визнання позовних вимог не подано.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач у період з 01.09.1994 р по 27.06.1997 р навчався в Костопільському медичному училищі за спеціальністю «Сестринська справа» на денній формі навчання, що підтверджується наказами №61-у від 27.06.1994 р, №92-у від 04.08.1994 р та дипломом НОМЕР_2.

Позивач з 20.08.2002 р проходив службу в органах внутрішніх справ, що підтверджується копією трудової книги.

Наказом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області від 21.10.2015 №741 о/с звільнена зі органів внутрішніх справ.

Не погодившись з вищезазначеним наказом, позивач оскаржив його в судовому порядку.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.04.2018 р позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю, а саме : визнано протиправними дії Головного управління МВС України у Львівській області по винесенню наказу про звільнення ОСОБА_1; визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління МВС України у Львівській області (ЄДРПОУ 08592247, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3) від 21 жовтня 2015 року №741 о/с "По особовому складу" в частині звільнення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) майора міліції, оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу боротьби з міжнародними організованими групами управління по боротьбі з організованою злочинністю ГУМВС; поновлено ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на службі Головного управління МВС України у Львівській області, на посаді оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу боротьби з міжнародними організованими групами управління по боротьбі з організованою злочинністю ГУМВС; зобов'язано Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України у Львівській області (м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) середній заробіток за час вимушеного прогулу з проведенням усіх відрахувань відповідно до чинного законодавства; постанову в частині поновлення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на посаді оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу боротьби з міжнародними організованими групами управління по боротьбі з організованою злочинністю ГУМВС звернуто до негайного виконання.

Наказом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області №1146 о/с від 16.05.2018 р ОСОБА_1 звільнено з посади з 06.11.2015 р через скорочення штатів.

З метою встановлення правильності розрахунку вислугу років позивач звернувся з листом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області.

Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області листом від 13.06.2018 р №111-293/Оп/05/13/3-2018 повідомило позивача про те, що наказом ГУМВС від 05.06.2018 №1149 о/с доповнено наказ ГУМВС від 16.05.2018 №1146 о/с, а саме, що вислуга років у пільговому обчисленні становить :25 років 09 місяців 26 днів. Однак, зарахувати до вислуги років період навчання із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, не надається можливим з огляду на лист МВС України від 30.06.2017 року №96/05/22-2017.

Позивач вважає, що не зарахування відповідачем до вислуги років періоду навчання є протиправним, звернувся до суду за захистом свої прав.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку ( частина друга стаття 2 КАС України).

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Станом на час прийняття позивача на службу в органи внутрішніх справ обчислення вислуги років здійснювалось на підставі цієї ж постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393.

Відповідно до п. 2 Постанови КМУ № 393, в редакції чинній на дату призначення позивача на посаду до органів внутрішніх справ, до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Прикордонних військ, Національної гвардії, Управління державної охорони, Цивільної оборони України та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ України при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.

Таким чином, виходячи із системного та граматичного (синтаксичного тлумачення) вказаної норми Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ", Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 р, можна зробити висновок, що законодавець встановив дві підстави для додаткового зарахування вислуги років особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ часу їхнього навчання в навчальних закладах в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців, а саме : 1) навчання у цивільних вищих навчальних закладах ( у тому числі заочно); навчання у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, за умови, що таке навчання було до вступу на військову службу, або призначення на відповідну посаду.

Такий висновок щодо виокремлення законодавцем двох підстав зарахування часу навчання також грунтується на тому, що Кабінет Міністрів України в постанові №393 від 17.07.1992 р відносить до часу навчання у цивільних навчальних закладах, що зараховується до вислуги років, і навчання в таких закладах освіти заочно, що включає присвоєння військового звання офіцерського складу (офіцерського звання), враховуючи вимоги для цього, встановленні частинами 1,2 статті 11 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" пунктами 4,5 п.п. "г" пункту 16 "Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України", затвердженого указом Президента України від 07.11.2001 р за №1053/2001.

Окрім цього згідно пункту 6 "Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ", затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29.07.1991 р №114 посади середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ ( від молодшого лейтенанта міліції (внутрішньої служби) до генерал-лейтенанта міліції, генерал-полковника внутрішньої служби, згідно із переліком визначеного пунктом 2 цього Положення), комплектуються особами, які мають як вищу так і спеціальну середню освіту, і відповідають вимогам служби органів внутрішніх справ. При цьому наявність військового звання офіцерського складу не є обов'язковим.

ОСОБА_1 у період з 01.09.1994 р по 27.06.1997 р навчався в Костопільському медичному училищі за спеціальністю «Сестринська справа» на денній формі навчання, що підтверджується наказами №61-у від 27.06.1994 р, №92-у від 04.08.1994 р та дипломом НОМЕР_2

Враховуючи зазначене вище, суд дійшов висновку, що період навчання на денному відділенні вищого навчального закладу повинен бути врахований при обрахунку загального стажу служби в поліції.

Нормами статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Суть права позивача є достатньо чіткою і передбачено діючим законодавством. Суд враховує, що в силу положень статті 1 Протоколу №1 до Конвенції, з урахуванням практики Європейського Суду з прав людини, вимоги щодо пенсії безперечно підпадають під дію цієї статті і вважаються майном, а майно, яке має особа-це конвенційне поняття права власності, та як абсолютне тлумачення, це те на що особа може розраховувати.

Перша і найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що буд-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Позбавлення власності можливо тільки на умовах передбачених законом і повинно переслідувати легітимну мету.

Верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції, а тому, при будь-якому втручанні державних органів у право на мирне володіння майном повинно бути забезпечено справедливий баланс між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи.

Як вбачається із матеріалів справи відповідачем не надано доказів щодо існування законодавчих підстав для відмови в зарахуванні до стажу зазначеного періоду, тому суд вважає таке втручання не виправданим з урахуванням вимог статті 1 Першого протоколу до Конвенції.

Окремо суд звертає увагу на те, що відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази і довести певні обставини, які свідчать про правомірність його дій/бездіяльності, законність прийнятих рішень. Однак, відповідач у згаданих правовідносинах, жодним доказом або ж нормою законодавства не спростував доводів позивача.

Керуючись ст. 77, 122, 123, 242, 243, 251, 255, 262 КАС України,-

вирішив :

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років час навчання у Костопильському медичному училищі за період з 01.09.1994 р по 27.06.1997 р, з розрахунку 1(один) рік навчання за 6 (шість) місяців служби..

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення.

Суддя Гулкевич І.З.