Рішення від 12.11.2018 по справі 1340/4637/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1340/4637/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якому просить суд:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за вислугу років незаконними, оскільки такий перерахунок здійснено не в повному обсязі;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 , перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років, з врахуванням ч. 3 ст. 43 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсії особам, звільненим з військової служби та деяким іншим категоріям осіб", а саме з врахуванням: посадового окладу в розмірі 5780 грн, окладу за військовим званням в розмірі 1340 грн, надбавки за вислугу років 50% в розмірі 3560 грн та середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням в розмірі 6022 грн, в тому числі - надбавку за таємність 15%, надбавку за особливо важкі завдання 50%, премія 450%;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплачувати перерахований розмір пенсійного забезпечення у визначених законом розмірах, починаючи з 01.05.2018.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ. Стверджує, що відповідачем при перерахунку пенсії з 01.05.2018 протиправно обмежено розмір його пенсії до 6854,46 грн та не враховано всіх складових його грошового забезпечення, встановлених при виході на пенсію. Вважає дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області при здійсненні перерахунку пенсії позивачу протиправними.

Ухвалою суду від 11.10.2018 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву від 05.11.2018 (вх. № 35167), у якому зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання Постанови-103, з урахуванням довідки від 08.03.2018 № ХВ66424 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у порядку, визначеному рішенням Кабінетом Міністрів України, скерованої Львівським обласним військовим комісаріатом, проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018. Відповідно до вищезазначеної довідки розмір грошового забезпечення становить 10680,00 грн, у який включено: посадовий оклад - 5780,00 грн, оклад за військовим званням -1340,00 грн, надбавка вислугу років (50%) - 3560,00 грн. Розмір пенсійної виплати з врахуванням надбавок, підвищень, доплат з 01.01.2018 - 9331,00 грн. Відповідно до п. 2 Постанови-103 з 01.01.2018 по 31.12.2018 виплата перерахованих пенсій проводиться у розмірі 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Так, розмір підвищення ОСОБА_1 становить 2049,08 грн, з них 50% - 1024,54 грн. Тому з 01.01.2018 розмір пенсійної виплати - 8306,46 грн., тобто 7281,92 (пенсія до перерахунку) + 1024,54 грн. Відповідно до заяви від 10.05.2018 про проходження військової служби у Збройних Силах України та копії контракту від 11.04.2018, ОСОБА_1 припинено виплату надбавки на непрацездатних членів сім'ї з 01.05.2018. Таким чином, з 01.05.2018 розмір пенсійної виплати становить 6854,46 (8306,46 грн. - 1452,00 грн). Відтак, на сьогодні перерахунок пенсії з 01.01.2018, відповідно до Постанови - 704 та виплата перерахованої пенсії позивачеві, належним чином врегульовано та здійснюється у встановленому порядку, визначеному Постановою -103. У зв'язку з зазначеним Головне управління Пенсійного фонду України у Львівські області у відповідності до чинного законодавства здійснило перерахунок пенсії позивачу. Просить у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 07.11.2018 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи в спрощеному позовному провадженні з викликом сторін та залучення до участі у справі в якості співвідповідача Львівського обласного військового комісаріату.

Ухвалою суду від 12.11.2018 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Львівській області та з 26.01.2018 отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно матеріалів справи пенсія позивача обраховувалася у розмірі 70% від відповідних сум грошового забезпечення (вислуга років 28), що підтверджується копією протоколу.

В квітні 2018 року позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 та на підставі довідки Львівського обласного військового комісаріату від 08.03.2018 № ХВ66424 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у порядку, визначеному рішенням Кабінетом Міністрів України, відповідачем проведено перерахунок пенсії, згідно якого основний розмір пенсії складає 70% від суми грошового забезпечення у розмірі 9331,00 грн ( в тому числі 7476 грн - основний розмір пенсії, 363 грн - учасник АТО бойових дій (ст. 6), 40 грн - учасник бойових дій, 726 грн. - непрацездатна дитина віком до 18 років, син ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , 726 грн - непрацездатна дитина віком до 18 років, дочка ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до п. 2 Постанови 103 з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року виплата перерахованих пенсій проводиться у розмірі 50% суми підвищення пенсії, з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75% суми підвищення пенсії, з 01.01.2020 - 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

На підставі заяви ОСОБА_1 та контракту про проходження військової служби у Збройних силах України з 11.04.2018, виплату надбавки на непрацездатних членів сім'ї (сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ) припинено з 01.05.2018.

З 01.05.2018 розмір пенсійної виплати становить 6854,46 грн.

22.06.2018 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, в якій просив роз'яснити порядок нарахування його пенсії та повідомити, якщо ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з січня 2018 року.

На його заяву Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області було надано відповідь № 3019/р-20/07.05-06 від 24 липня 2018 року, в якій було роз'яснено порядок нарахування та перерахунку пенсії, та зазначено, що пенсія призначена, перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Згідно з статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Частиною першою статті 15 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". В свою чергу, статтею 63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що призначені військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін допостанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (пункт 2 Порядку № 45).

Згідно пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Отже, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.

Відтак, суд звертає увагу, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом.

В матеріалах справи наявна довідка ІНФОРМАЦІЯ_3 від 08.03.2018 № ХВ66424 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у порядку, визначеному рішенням Кабінетом Міністрів України, відповідно до якої розмір грошового забезпечення позивача складається з посадового окладу (5780,00 грн), окладу за військовим званням (майор) (1340 грн), надбавки за вислугу років 50% (3560,00 грн), та яка була використана відповідачем для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018.

Отже, довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у порядку, визначеному рішенням Кабінетом Міністрів України, що видана Львівським обласним військовим комісаріатом для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , містить складові грошового забезпечення, які враховані при перерахунку пенсії (за відповідною посадою) і не містить надбавку за таємність 15%, надбавку за особливо важкі завдання 50%, премію 450%.

Враховуючи наведене, ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області як територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у справі № К/9901/10401/18 у постанові від 26.06.2018.

Оскільки довідка Львівського обласного військового комісаріату від 08.03.2018 № ХВ66424 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у порядку, визначеному рішенням Кабінетом Міністрів України є чинною, тому дії управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неврахування надбавки за таємність 15%, надбавки за особливо важкі завдання 50%, премію 450% під час перерахунку пенсії позивача є правомірними.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Позивач достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються її позовні вимоги, суду не надав.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись статями 9, 242- 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

2. Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Костецький Н.В.