справа №813/2312/18
08 листопада 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Цимбора Ю.О., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 04.06.2018 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом, з урахуванням клопотання про внесення змін до адміністративного позову від 04.06.2018, до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач), з вимогами:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 01.03.2018 про перерахунок раніше призначеної пенсії;
- зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області скасувати своє рішення щодо призначення ОСОБА_1 нового розміру пенсійного забезпечення, прийнятого на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та прийняти нове рішення, яким задовольнити його заяву від 01.03.2018;
- зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області новий розмір пенсійного забезпечення, призначеного у відповідності до норм ст. 13, ч.3 ст. 43, ст.49 та статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплачувати у визначених законом розмірах.
Ухвалою від 06.06.2018 суддя відкрив провадження в адміністративній справі та вирішив розглянути цю справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
13.07.2018 позивач подав заяву від 10.07.2018 у зв'язку із зміною обставин вніс ряд змін до поданого ним адміністративного позову від 04.06.2018 (а.с. 166); зокрема, позивач просив пункт 3.2 прохальної частини позовної заяви викласти в новій редакції:
- новий розмір пенсійного забезпечення, призначеного у відповідності до норм статті 13, частини 3 статті 43, статті 49 та статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», враховуючи зазначене на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових видів грошового забезпечення виплачувати у визначених законом розмірах.
У зв'язку з поданою заявою ОСОБА_1 від 10.07.2018, суд ухвалою від 24.07.2018 вирішив розглянути справу №813/1719/18 за правилами загального позовного провадження (а.с. 197-198). За клопотанням позивача суд зупиняв провадження у цій справі також і для остаточного уточнення позивачем своїх позовних вимог.
02.10.2018 з урахуванням усіх змін та уточнень позивач подав адміністративний позов від 10.07.2018 в новій редакції (а.с 205-211). Згідно цього позову позовні вимоги позивача є такі:
- визнати протиправним дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.03.2018 про перерахунок раніше призначеної пенсії;
- зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області скасувати своє рішення щодо призначення ОСОБА_1 нового розміру пенсійного забезпечення, прийнятого на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 та прийняти нове рішення, яким задовольнити його заяву від 12.03.2018;
- новий розмір пенсійного забезпечення, призначеного у відповідності до норм статті 13, частини 3 статті 43, статті 49 та статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», враховуючи зазначене на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових видів грошового забезпечення виплачувати у визначених законом розмірах;
- перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 з 01.01.2018 та здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 однією сумою.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач повідомив, що звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою від 12.03.2018 про перерахунок раніше призначеної йому пенсії. Просив у відповідності статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі статті 49 цього Закону, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 прийняти вмотивоване рішення про призначення нового розміру пенсії виходячи з грошового забезпечення за відповідною посадою на день прийняття рішення. ГУ ПФУ у Львівській області листами від 23.03.2018 та від 24.04.2018 надало ОСОБА_1 відповідь, зазначило про проведений перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та на підставі довідки від 03.04.2018 № 827 Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області. Позивач вказує, що відповідач прийняв рішення про перерахунок пенсії позивачу не на підставі його заяви, а на підставі постанови КМУ №103, виходячи з розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Також зазначене рішення передбачає поступове збільшення розміру пенсії до виплати. Позивач не погоджується з таким перерахунком, вважає дії відповідача неправомірними щодо неналежного розгляду його заяви. Вказує, що такі суперечать нормам Конституції, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та порушують законні права позивача, гарантовані йому державою.
Відповідач подав відзив на адміністративний позов ОСОБА_1 із змінами від 10.07.2018 (а.с. 237-241). Зі змісту відзиві, відповідач з цією заявою не погоджується та вважає її безпідставною. Зокрема, відповідач звернув увагу суду на ту обставину, що ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявами про перерахунок пенсії від 21.02.2018 та від 12.03.2018, відповідь на яку відповідач надав листом від 23.03.2018 № 1047/Ш-20/07.05-06, № 1485/Ш-20/07.05-06 в порядку визначеному Законом України «Про звернення громадян». Відповідач вказує, що не приймав будь-якого рішення щодо призначення позивачу нового розміру пенсійного забезпечення, визначеного відповідно до Постанови № 103, оскільки в ПФ не було довідки, на підставі якої повинен здійснюватись перерахунок. Також відповідач зазначив, що перерахунок пенсій на виконання постанови № 103 проводиться на підставі довідок виданих уповноваженими органами міністерств та відомств, в яких особи перебували на посаді на час звільнення. ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області скерувало ГУ ПФУ у Львівській області довідку від 03.04.2018 № 827 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, видану ОСОБА_1 відповідно до Постанови - 704. ГУ ПФУ у Львівській області на виконання пункту 2 Постанови № 103, з урахуванням цієї довідки, провело перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018.
Відповідач на вимогу суду надав копію пенсійної справи ОСОБА_1 (а.с. 43-142).
Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм спірні правовідносини:
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) 12.08.1997 у званні підполковника звільнений з військової служби з органів Міністерства надзвичайних ситуацій України у відставку (а.с.56). Відповідно до наказу міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи № 122 від 12.08.1997 звільнений з дійсної військової служби у відставку за пунктом 65 підпункту «в», за станом здоров'я, наказом начальника штабу Цивільної оборони та з надзвичайних ситуацій Львівської області № 115к від 03.11.1997 з 01.11.1997 виключений зі списків особового складу штабу ЦО та з НС області та всіх видів забезпечення (а.с. 57).
11.11.1997 ОСОБА_1 звернувся до Личаківського районного військового комісаріату із заявою про призначення йому пенсії (а.с. 54). 11.11.1997 Личаківський районний військовий комісаріат скерував документи ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 для призначення пенсії (а.с. 53). Матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 свідчать про неодноразову зміну ним види пенсії з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності і навпаки. Відповідно до поданої заяви від 01.06.2005 (а.с.91) позивачу призначено пенсію по інвалідності (а.с. 118).
12.03.2018 позивач звернувся до ГУ ПФ України у Львівській області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії (а.с. 186-187). В цій заяві ОСОБА_1 просив перерахувати пенсію відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», зазначив, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення відповідних тарифних коефіцієнтів за посадою та окладів за військовими (спеціальними) званнями на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року. Позивач вважав, що у нього з 01.03.2018 виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії. З посиланням на статті 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункт 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затв. постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 позивач просив провести перерахунок раніше призначеної йому пенсії та прийняти вмотивоване рішення щодо призначення нового розміру пенсії, виходячи із грошового забезпечення за відповідною посадою на день прийняття рішення.
ГУ ПФУ у Львівській області листом від 23.03.2018 № 1047/Ш-20/07.05-06, №1485/Ш-20/07.05-06 надало відповідь в порядку Закону України «Про звернення громадян» та повідомило заявника, про те, що з 01.01.2018 набрала чинності постанова КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», яка постановляє перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII до 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб». Також повідомило, що перерахунок пенсії заявника буде проведено після надходження з управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення, необхідних для перерахунку пенсії (а.с. 188-189).
03.04.2018 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області видало ОСОБА_1 довідку № 827 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 (а.с. 142).
24.04.2018 ГУ ПФУ у Львівській області листом № 1784/Ш-92/07.05-06 в порядку Закону України «Про звернення громадян» повідомило ОСОБА_1 про проведений перерахунок його пенсії з 01.01.2018 відповідно до постанови КМУ від 12.02.2018 № 103 та на підставі довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області від 03.04.2018 № 827 (а.с. 31).
Суд оглянув надану відповідачем пенсійну справу ОСОБА_1 (а.с. 43-142) та встановив, що заява ОСОБА_1 про перерахунок раніше призначеної пенсії 13.03.2018 та листи ГУ ПФУ у Львівській області від 23.03.2018 № 1047/Ш-20/07.05-06, №1485/Ш-20/07.05-06 та від 24.04.2018 № 1784/Ш-92/07.05-06 відсутні серед матеріалів пенсійної справи. Представник відповідача на запитання суду пояснив, що заява ОСОБА_1 розглянута в порядку Закону України «Про звернення громадян», заявнику своєчасно надано вичерпну відповідь на його звернення. Представник відповідача вказав, що ГУ ПФУ у Львівській області не приймало жодних рішень щодо призначення позивачу нового розміру пенсійного забезпечення в порядку Закону № 2262-ХІІ на підставі заяв ОСОБА_1 , тому ці матеріали не долучалися до пенсійної справи ОСОБА_1 .
При прийнятті рішення суд керується такими нормами права:
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Частиною другою цієї статті визначено, що військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Відповідно до приписів статті 49 Закону № 2262-XII пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Згідно з частиною 18 статті 43 Закону № 2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 цього Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 13.02.2008 № 45, затвердженого постановою Кабінет Міністрів України від 13.02.2008 № 45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 23, 24 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Відповідно до частини п?ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду.
При прийнятті цього рішення суд враховує висновки Верховного Суду України, які викладені у постанові 22.04.2014 у справі № 21-484а13, а також Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду з цього питання (постанови від 06.03.2018 №753/12809/14, від 27.03.2018 № 541/910/17, від 25.09.2018 №573/2476/16-а). Суд касаційної інстанції при розгляді аналогічних спорів неодноразово вказував на те, що підставою для повідомлення заявника про перерахунок/відмову перерахувати пенсію може бути виключно рішення, прийняте територіальним органом ПФУ з цього питання. Відсутність такого рішення свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, а ефективним способом захисту прав заявника за таких обставин визнається зобов'язання ПФУ розглянути заяву про перерахунок пенсії та прийняти рішення відповідно до законів про пенсійне забезпечення.
При прийнятті рішення суд виходить з таких мотивів:
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45 повідомляють орган ПФУ.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та з 01.06.2005 отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону № 2262-XII по лінії ДСНС.
ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою від 12.03.2018 про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб». Ця заява зареєстрована в органі ПФУ 13.03.2018 за вх. №1485/Ш-20 як звернення громадянина.
Суд встановив, що ГУ ПФУ у Львівській області не приймало рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.03.2018 в порядку, визначеному Законом № 2262-XII та Порядком № 3-1. Натомість заяву ОСОБА_1 розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян», про що йому надіслало лист від 23.03.2018. В цьому листі ГУ ПФУ у Львівській області роз'яснило заявнику, що з 01.01.2018 набрала чинності постанова КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», яка постановляє перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII до 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», а також зазначило, що перерахунок пенсії заявника буде проведено після надходження з управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення, необхідних для перерахунку пенсії.
На переконання суду, такі дії відповідача не є законним способом поведінки державного органу та є формальною відпискою на заяву ОСОБА_1 , оскільки не містять чіткого та однозначного рішення про відмову, а отже - не можуть вважатися «відмовою у перерахунку пенсії» у розумінні частини другої статті 49 Закону № 2262-ХІІ та положень Порядку № 3-1. Застосовуючи наведені вище норми законодавства суд дійшов висновку, що рішення про перерахунок чи про відмову в перерахунку пенсії повинно бути оформлене розпорядчим індивідуальним правовим актом - розпорядженням ГУ ПФУ у Львівській області. Таке рішення, на переконання суду, не може оформлятися листом у відповідь на заяву про перерахунок пенсії.
Оцінюючи такі дії ГУ ПФУ у Львівській області через призму вимог статті 49 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 3-1, суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 12.03.2018. Відсутність належним чином оформленого рішення ГУ ПФУ у Львівській області про перерахунок чи про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 після спливу встановленого законом строку розгляду заяви особи, не зважаючи на надіслання ОСОБА_1 листа, свідчить про те, що відповідач не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом. Такі висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постановах від 06.03.2018 №753/12809/14, від 27.03.2018 № 541/910/17, від 25.09.2018 № 573/2476/16-а.
Суд зазначає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту четвертого частини першої статті 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - тобто дії, які він повинен вчинити за законом.
Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.03.2018, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок раніше призначеної пенсії від 12.03.2018 та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення на підставі вимог Закону №2262-XI та Порядку №3-1. При цьому зобов'язання вчинити ці дії не є втручанням у дискреційні повноваження ГУ ПФУ у Львівській області, оскільки відповідача зобов'язано вчинити конкретні дії, а саме - прийняти рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі поданої ним заяви.
З огляду на це суд вважає передчасним вирішення судом питання щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії та виплатити її у розмірі 100% суми підвищення пенсії однією сумою, оскільки рішення про перерахунок пенсії та розмір виплати повинно бути прийняте відповідачем за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.03.2018, про що вказано вище.
Щодо позовної вимоги ОСОБА_1 про скасування рішення ГУ ПФУ у Львівській області щодо призначення ОСОБА_1 нового розміру пенсійного забезпечення, прийнятого на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, то суд вважає таку безпідставною та такою, що не підлягає до задоволення. Суд зазначає, що 11.04.2018 ГУ ПФУ у Львівській області здійснило перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103, що є законною підставою для перерахунку пенсії усім без винятку військовослужбовцям (так званий «масовий» перерахунок). Відповідно до проведеного перерахунку розмір пенсійного забезпечення позивача збільшився на 2988,72 грн (а.с. 140). З огляду на ці обставини суд не встановив порушення прав позивача оскаржуваним рішенням в контексті спірних правовідносин.
Підсумовуючи свої висновки, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Львівській області слід задовольнити частково, при цьому вийшовши за межі позовних вимог.
Суд не застосовує правила розподілу судових витрат, визначених статтею 139 КАС України, оскільки позивач згідно з пунктом 8 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок раніше призначеної пенсії від 12.03.2018.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок раніше призначеної пенсії від 12.03.2018 та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Судові витрати не розподіляти.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 12.11.2018.
Суддя Москаль Р.М.