Справа № 127/2743/18
Головуючий у 1-й інстанції: Воробйова Інна Анатоліївна
Суддя-доповідач: Мацький Є.М.
09 листопада 2018 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Мацького Є.М.
суддів: Капустинського М.М. Охрімчук І.Г. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Мацького Є.М.,
представника апелянта ОСОБА_2
представника позивача адвоката ОСОБА_7
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції у Вінницькій області на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 20 червня 2018 року (рішення ухвалено у м. Вінниці, дату складання повного тексту рішення та час його ухвалення не зазначено) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про визнання дій щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо призначення та виплати зазначеної допомоги,
I. ПРОЦЕДУРИ
1. ОСОБА_4 звернувся з позовом до Вінницького міського суду Вінницької області з позовом до Головного управління Національної поліції України у Вінницькій області, в якому просив :
- визнати протиправною відмову Управління Національної поліції України у Вінницькій області щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року №4;
- зобов'язати виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року №4.
2. 13.02.2018 р. ухвалою судді Вінницького міського суду Вінницької області справу передано на розгляд до Вінницького окружного адміністративного суду.
3. 19.03.2018 року справу прийнято до провадження Вінницьким окружним адміністративним судом і позовна заява залишена без руху.
4. 20 квітня 2018 року ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі.
5. 20 червня 2018 року рішенням Вінницького окружного адміністративного суду позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено частково .
-- визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції України у Вінницькій області щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в орагнах внутрішніх справ відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року №4, викладену у листі №1603/05/29-2017 від 23.11.2017 р.
-- Зобов'язано Головне управління Національної поліції України у Вінницькій області розглянути повторно заяву ОСОБА_4 щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року №4 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні та прийняти відповідне рішення
В решті позовних вимог відмовлено.
6. 26.07.2018 року ГУ Національної поліції у Вінницькій області, не погодившись із рішенням суду, подало апеляційну скаргу.
7. 10 серпня 2018 року ухвалою судді Вінницького апеляційного адміністративного суду апеляційна скарга залишена без руху.
8. 3 вересня 2018 року ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду поновлено ГУ Національної поліції у Вінницькій області строк на апеляційне оскарження.
9. 3 вересня 2018 року ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду відкрито апеляційне провадження у справі.
10. 18 вересня 2018 року ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду призначено у відкритому судовому засіданні з викликом сторін.
11. 29 вересня 2018 року у зв"язку з ліквідацією Вінницького апеляційного адміністративного суду справу передано для розгляду до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
II. АРГУМЕНТИ СТОРІН
12. Позивач зазначив, що йому у грудні 2016 року встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
13.Він звернувся із заявою до відповідача щодо виплати одноразової грошової допомоги через втрату працездатності поліцейського, за наслідком розгляду якої відмовлено у виплаті, оскільки інвалідність встановлено протягом більше ніж 6 місяців з моменту звільнення.
14. Позивач з такою відмовою не погодився і вказав, що має право на виплату одноразової грошової допомоги в у зв'язку із визначенням III групи інвалідності по причині захворювання пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ у відповідності до вимоги статті 97 Закону України "Про Національну поліцію".
15. Відповідач просив відмовити в задоволенні позову, вказуючи на те, що позивачу інвалідність встановлено після спливу шести місяців з моменту звільнення, відтак, відсутні підстави для виплати одноразової грошової допомоги.
16. Окремо відповідачем зазначено про відсутність підстав зобов'язувати здійснювати виплату грошової допомоги, оскільки такі повноваження є дискреційними.
III. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
17. ОСОБА_4 проходив службу в ГУНП у Вінницькій області.
18. Відповідно до наказу начальника ГУНП у Вінницькій області №38 о/с від 09.03.2016 р. ОСОБА_4 звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 (через хворобу) частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" з 9 березня 2016 року.
19. Згідно з довідкою від 24 листопада 2016 року №099666 Вінницького обласного центру МСЕК, ОСОБА_4 втратив 50% працездатності по причині захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
20. Відповідно до довідки від 01.12.2016 р. №578074 Департаменту охорони здоров'я Вінницької ОДА обласної МСЕК №1, ОСОБА_4 встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
21. ОСОБА_4 звернувся до управління про виплату грошової допомоги, однак листом від 29.12.2016 р. його повідомлено, що виплата можлива після внесення змін до статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" та повернуто пакет документів.
22. Не погоджуючись із такими діями управління, позивач звернувся із позовом до Вінницького міського суду Вінницької області, за наслідком розгляду якого 18.04.2017 р. у справі №127/4796/17 прийнято рішення про відмову в задоволенні позову.
23. В подальшому, постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду у справі №127/4796/17 від 12.10.2017 р., скасовано рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 18.04.2017 р. та прийнято нове, яким позов задоволено частково: зобов'язано розглянути повторно заяву ОСОБА_4 щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року №4.
24. За наслідком повторно розгляду звернення ОСОБА_4, управлінням надано відповідь від 23.11.2017 р. за вих. №1603/05/29-2017, якою відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги, у зв'язку із тим, що інвалідність внаслідок захворювання встановлена протягом часу більш ніж шість місяців після звільнення з поліції.
25. Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся із цим позовом до суду.
IV. ОЦІНКА СУДУ
26. Апеляційний Суд, перевіривши і обговоривши доводи апеляційної скарги, виходячи з меж апеляційного перегляду, визначених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне зазначити наступне.
27. 07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію".
28. До набрання чинності вказаним Законом порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано нормами ст. 23 Закону України "Про міліцію" та Порядком № 850.
29. Відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію", у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
30. На виконання статті 23 Закону України "Про міліцію" постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 затверджено Порядок № 850.
31. Відповідно до пункту 3 Порядку № 850, грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.
32. Днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії (п. 2 Порядку № 850).
33. Отже, як видно у разі встановлення інвалідності, яка пов'язана із захворюванням або нещасним випадком, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, днем виникнення права на отримання допомоги є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
34. Згідно пункту 5 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (набрав чинності 07 листопада 2015 року) визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про міліцію".
35. Разом з тим, за змістом пункту 15 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону, право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
36. За змістом пункту 4 частини першої статті 97 Закону України "Про Національну поліцію", одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
37. Згідно із частиною другою статті 97 Закону України "Про Національну поліцію", порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
38. З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до ст. 97 - 101 Закону України "Про Національну поліцію", наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджений (далі - Порядок № 4), який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
39. Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 916 від 12 вересня 2016 року, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України за № 1277/29409 від 22 вересня 2016 року, пунктом 5 Розділу 1 Порядку № 4 доповнено пп. 4, яким передбачено призначення поліцейському одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності, чи втрати працездатності, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми, каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
40. Згідно із пунктом 1 Розділу ІІ Порядку № 4, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
41. Заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського (п. 3 Розділу ІІІ Порядку №4).
42. Відповідно до пункту 5 розділу III Порядку №4, у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу:
1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності;
2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках);
3) довідку органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати);
4) копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;
5) копію постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
6) копії акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС;
7) копію посвідчення інваліда війни (за наявності);
8) копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;
9) копію документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
43. Копії документів завіряються підписом власноруч, та перевіряються особою, що приймає документи.
44. За пунктом 1 Розділу IV Порядку №4, у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 6 розділу ІІІ, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою (додаток 2). Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, навчального закладу, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.
45. Пунктом 2 розділу IV Порядку №4 передбачено, що висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє: у територіальних органах поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належить до сфери управління Національної поліції України - керівник відповідного органу, закладу, установи або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
46. Рішення про призначення виплати ОГД приймається керівником органу поліції або навчального закладу у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови (п. 3 Розділу IV Порядку №4).
47.Відповідно до статті 101 Закону України "Про Національну поліцію", призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком:
а) учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням;
б) учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;
в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом);
г) подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.
48. Як видно даний перелік є вичерпним, при цьому, у ньому відсутня така підстава для відмови у призначенні, як встановлення інвалідності внаслідок захворювання протягом часу більш ніж шість місяців після звільнення особи з поліції.
49. Окремо суд звертає увагу, й на те, що відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
50. Так, рішенням Вінницького міського суду Вінницької області у справі №127/4796/17 від 12.10.2017 р., встановлено, що згідно довідки від 24 листопада 2016 року №099666 Вінницького обласного центру МСЕК, ОСОБА_4 втратив 50% працездатності по причині захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
51. Відповідно до довідки від 01.12.2016 р. №578074 Департаменту охорони здоров'я Вінницької ОДА обласної МСЕК №1, ОСОБА_4 встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
52. Отже позивачу встановлено групу інвалідності саме через захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
53. Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що частина четверта статті 97 Закону України "Про Національну поліцію", стосується визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби саме в поліції і саме до цього випадку застосовуються шестимісячний строк.
54. Однак позивачу встановлено інвалідність, внаслідок захворювання, що пов'язано з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а тому безпідставним є доводи апеляційної скарги про застосування до спірного випадку положень Закону, якими встановлено обмеження щодо шестимісячного терміну, який не розповсюджується на осіб, що отримали інвалідність внаслідок захворювання, пов'язаного саме з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
55. Аналогічна позиція викладена в постанові ВС від 24.04.2018 р. у справі №712/8827/17.
56. З врахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що у позивача є право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку № 4.
57. Колегія суддів зазначає, що апелянтом не було дотримано встановленого нормами чинного законодавства порядку розгляду заяви (рапорту) позивача про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІI групи інвалідності , а саме, не було підготовлено висновок про призначення одноразової грошової допомоги, не проведено його затвердження п'ятнадцятиденний строк.
58. За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відмова, оформлена листом №1603/05/29-2017 від 23.11.2017 р. прийнята не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України", не обґрунтовано, а тому є протиправною.
V. ВИСНОВКИ ЗА РЕЗУЛЬТАТОМ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ
58. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
59. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
60. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
61. Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.
62. Апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права при вирішенні даної справи та вважає, що суд повно встановив обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, та надав їм правову оцінку на підставі норм закону, що підлягали застосуванню до даних правовідносин.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції у Вінницькій області залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 20 червня 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 09 листопада 2018 року.
Головуючий Мацький Є.М.
Судді Капустинський М.М. Охрімчук І.Г.