Рішення від 09.11.2018 по справі 804/3968/18

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2018 року Справа № 804/3968/18

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сидоренко Д.В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фортекс" (код ЄДРПОУ 32860112; 49033, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ВУЛИЦЯ КРАСНОПІЛЬСЬКА, будинок 13-Б) до Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197; 04053, місто Київ, Львівська площа, 8), Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛС ПРОФІ" (код ЄДРПОУ 38957259; 04213, м.Київ, ВУЛИЦЯ ПРИРІЧНА, будинок 13) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Фортекс" до Державної фіскальної служби України, в якому позивач просить:

- скасувати рішення комісії ДФС України від 10.04.2018 року №639476/32860112, згідно з яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Фортекс" (код ЄДРПОУ 32860112, юридична адреса: 49033, місто Дніпро, вулиця Краснопільська, будинок 13-Б) відмовлено у реєстрації податкової накладної №67 від 09.10.2017 року на загальну суму з податком на додану вартість 451931,90 грн., реєстраційний номер (за квитанцією, якою повідомлено про зупинку): 9226064069;

- зобов'язати ДФС України внести до Єдиного реєстру податкових накладних відомості щодо реєстрації податкової накладної Товариства з обмежено. відповідальністю "Фортекс" (код ЄДРПОУ 32860112, юридична адреса: 49033, місто Дніпро, вулиця Краснопільська, будинок 13-Б) №67 від 09.10.2017 року на загальну суму з податку на додану вартість: 451931,90 грн., реєстраційний номер (за квитанцією, якою повідомлено про зупинку): 9226064069, датою її фактичного отримання ДФС України - 31.10.2017 року.

В обґрунтування позову зазначено, що позивачем було отримано 10.04.2018 року рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №639476/32860112, згідно з яким платнику відмовлено у реєстрації податкової накладної №67 від 09.10.2017. Не погодившись з зазначеним рішенням, його було оскаржено до ДФС України в порядку та у строк, передбачений ПК України. Рішення комісії ДФС з питань розгляду скарг №1158/32860112/2 від 02.05.2018 року, скаргу позивача на рішення комісії ДФС було залишено без задоволення. Позивач вважає рішення комісії ДФС від 10.04.2018 року №639476/32860112 незаконним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 05.06.2018 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛС ПРОФІ".

27.06.2018 року від відповідача ДФС України надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що відповідно до матеріалів справи ТОВ "Фортекс" обґрунтовуючи свої позовні вимоги до ДФС України надає Рішення комісії від 10.04.2018 року №639476/32860112 про відмову в реєстрації податкової накладної №67 від 09.10.2017 року, які прийняті на регіональному рівні, а саме комісією ГУ ДФС у Дніпропетровській області, що підтверджується підписом голови комісії яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації. Таким чином, з урахуванням змісту та доводів викладених в позові, ДФС України вважає, що не вчиняло протиправних дій які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки позивача.

Ухвалою суду від 03.07.2018 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів.

09.07.2018 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якому зазначено, що у своєму відзиві відповідач не наводить жодних підстав на підтвердження правомірності прийнятого контролюючим органом рішення від 10.04.2018 року.

Ухвалою суду від 28.08.2018 року залучено Головне управління ДФС у Дніпропетровській області до участі у справі співвідповідачем.

11.09.2018 року надійшов відзив від співвідповідача Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якому зазначено, що Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, розглянуто письмове пояснення платника і копії документів та встановлено, що платником не надано наступні підтверджуючі документи: договір з постачальником сировини (ТОВ "Сова", договір з ТОВ "ВГ "Альбатрос", яке надавало послуги різання, не надано документи щодо наявності складських приміщень або договорів зберігання та прийнято рішення від 10.04.2018 року №639476/32860112, про відмову в реєстрації податкової накладної №67 від 09.10.017 року, з підстав надання платником копії документів, що складені з порушенням законодавства. Згідно рішення Комісії 10.04.2018 року №639476/32860112 підставою для відмови у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено: надання платником податку документів, які складені з порушенням законодавства.

Ухвалою суду від 11.09.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судове засідання сторони по справі не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Від представника позивача 09.10.2018 року надійшла заява про розгляд справи без його участі.

Від третьої особи в матеріалах справи міститься клопотання про розгляд справи без участі представника третьої особи, позовні вимоги ТОВ "Фортекс" підтримує у повному обсязі.

Відповідно до п.9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин та керуючись приписами ч.9 ст.205 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу по суті в порядку письмового провадження та на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказах. На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін у порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю "Фортекс" (код ЄДРПОУ 32860112; 49033, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ВУЛИЦЯ КРАСНОПІЛЬСЬКА, будинок 13-Б) зареєстроване 09.02.2004 року про що внесено запис №1 224 120 0000 003171 від 12.10.2004 року та перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Чечелівському районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.

28.08.2017 року між ТОВ "Фортекс" (постачальник) та ТОВ "ЛС Профі" (покупець) укладено договір поставки №28/08/17-1, згідно предмету якого, постачальник зобов'язується протягом строку дії договору, в порядку і на умовах, встановлених цим Договором, продати та передати у власність продукцію, а покупець зобов'язується прийняти товарі та оплатити його вартість відповідно до умов цього Договору.

На підставі укладеного договору, ТОВ "Фортекс" було виставлено ТОВ "ЛС Профі" рахунок-фактуру №563 від 04.09.2017 року на штрипс оцинк 2.5*248 мм на загальну суму з ПДВ 692519,81 грн. (без ПДВ 577099,84 грн.).

На підставі договору поставки №01/09/2016-1 укладеного між ТОВ "САВА" (постачальник) та ТОВ "Фортекс" (покупець) (предметом якого є правовідносини сторін з постачання металопродукції та іншої продукції в асортименті та за цінами Специфікацій та/або рахунків-фактур. Остаточна кількість та вид прийнятого товару зазначається сторонами у видаткових накладних), ТОВ "Фортекс" згідно видаткової накладної №763 від 09.10.2017 року було придбано сталь рулонна оцинк.2.5*1250 мм на загальну суму з ПДВ 549674,23 грн.

Даний товар було перевезено від ТОВ "САВА" приватним підприємцем ОСОБА_3 на підставі договору №01/01/ЗЕ/14 від 03.01.2014 року, згідно заявки №111 від 09.10.2017 року на перевезення вантажів по Україні, де замовником є ТОВ "Фортекс", вантаж для перевезення зазначено з метал в рулоні.

Оплата послуг перевезення підтверджується платіжним дорученням №1123 від 10.10.2017 року на суму 2400 грн.

10.10.2017 року складено товарно-транспортну накладу №*10/10 від 10.10.2017 року за замовлення по перевезенню ТОВ "Фортекс", одержувач ТОВ "Виробнича група "Альбатрос", відомості про вантаж - сталь рулонна оцинк.2,0*1250 мм.

На підставі договору №35/1 від 10.08.2016 року ТОВ "Виробнича група "Альбатрос" за замовленням ТОВ "Фортекс" надані послуги різання на штріпс, що підтверджується актом здачі-пийнятті робіт (надання послуг) №Усо-00001110 від 11.10.2017 року. До акту №Усо-00001110 від 11.10.2017 року складено звіт про проведені роботи, згідно якого ТОВ "Виробнича група "Альбатрос" використав для виконання робіт давальницьку сировину та повернув вагою 23888,000.

Згідно товарно-транспортної накладної №*000000284 від 09.10.2017 року за замовленням ТОВ "ЛС Профі" відвантажено ТОВ "Сантранс-Логістик" вантаж штрипс оцин2.5*248 мм у кількості 23,880 (ціна з ПДВ 692519,81 грн.) зі складу ТОВ "Виробнича група "Альбатрос".

09.10.2017 року виписано довіреність №231 на отримання від ТОВ "Фортекс" за рахунком-фактурою №563 від 04.09.2017 року штрипс 247*2.5 мм у кількості 23,880 кг.

Оплата товару була здійснена ТОВ "ЛС Профі" 09.10.2017 року відповідно до платіжного доручення №1700 на суму 451931,90 грн.

Згідно видаткової накладної №603 від 11.10.2017 року загальна сума придбаного товару штрипс оцинк.2.5*248 мм) становила 692519,81 грн. включно з ПДВ.

09.10.2018 року ТОВ "Фортекс" складено податкову накладну №67 на суму 451931,90 грн. з ПДВ та 30.10.2017 р. направлено на реєстрацію до ДФС України.

31 жовтня 2017 року документ (податкову накладну №67 від 09.10.2017р.) прийнято, реєстрація зупинена.

У квитанції про реєстрацію ПН від 31.10.2017 року зазначено наступні помилки, на підставі яких зупинено реєстрацію податкової накладної від 09.10.2017 №67: відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 7212. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

Враховуючи зазначені обставини, позивачем 04.04.2018 року направлено повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено №1, в графі пояснення зазначено: продається продукція з кодом товару згідно з УКТЗЕД - 7212, вхідний код сировини з кодом товару згідно з УКТ ЗЕД - 7210490000 послуги порізки з кодом згідно держ.класифікатора продукції та послуг - 25.62. Лист №03/01/18-1 від 03.01.2018 додається.

Даний лист №03/01/18-1 від 03.01.2018 року в якому містяться пояснення ТОВ "Фортекс" містяться в матеріалах справи.

Згідно квитанції №1 від 04.04.2018 року документ збережено на центральному рівні.

Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрацій 10.04.2018р. прийнято рішення №638476/32860112, яким ТОВ "Фортекс" відмовлено у реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 09.10.2017 року №67.

Вказане рішення прийнято з підстави надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

02.05.2018 року Комісією з питань розгляду скарг №1158/32860112/2 розглянуто скаргу ТОВ "Фортекс" №9072662536 від 19.04.2018 року та прийнято рішення, яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії без змін.

Вирішуючи спір по суті суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до п.п. а, б п. 185.1 ст. 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому, порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 р., податкова накладна є електронним документом, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 зазначеного вище Порядку №1246 від 29.12.2010 р., після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 р., за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Аналогічні приписи наведені у підпункті 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

21.02.2018 року постановою КМУ № 117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації; Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено таке (чинного на час направлення повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації (пункт 12).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, який включає Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів, які складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС) (пункти 18 та 19 Порядку).

Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 20 Порядку).

Згідно пункту 23 Порядку комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку: щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу; щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня.

Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку (пункт 27).

Організаційні та процедурні засади діяльності комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - комісії контролюючих органів), а також права та обов'язки її членів визначаються Порядком роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.

Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС) (пункт 2 Порядку).

Комісія контролюючого органу діє в межах повноважень, визначених у Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (пункт 3 Порядку).

Рішення, прийняті комісіями контролюючих органів, підлягають реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена (пункт 19 Порядку).

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 р. № 567 (чинні на момент зупинення реєстрації податкової накладної).

Згідно пункту 6 Критеріїв, моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі;

3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).

З огляду на пп.1 п.6 Критеріїв та квитанції від 31.10.2017р., в яких зазначено про виявлені помилки, зокрема, що ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації, виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД 7212, суд зазначає, що визначальними аспектами для 1 критерію моніторингу податкової накладної/розрахунку є:

- обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги збільшеного у 1,5 раза, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування;

- переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем згідно договору надаються послуги поставки, проте відповідачем не надано доказів не відповідності обсягів наданих послуг. Окрім того, згідно Переліку кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД, які застосовуються для здійснення автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом ДФС від 30.06.2017 року №461 (чинного на час зупинення), коду УКТ ЗЕД " 7212", зазначеного в квитанції від 31.10.2017 року, в даному переліку відсутній.

Таким чином, контролюючий орган був зобов'язаний у відповідних Квитанціях чітко вказати на конкретний вид критерію, який встановлений пунктом 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків Наказу №567.

Як вбачається з копії наведеної вище квитанції, відповідачем зазначений вид критерію визначено не було.

Письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.

Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Системний аналіз наведених вище норм чинного законодавства України у сукупності з обставинами, встановленими судом в процесі розгляду даної справи на підставі доказів, наявних в матеріалах справи, дозволяє суду прийти до висновку про обґрунтування позивачем належними та допустимими доказами в розумінні ст.ст. 73-74 КАС України протиправності прийнятого рішень комісії від 10.04.2018р. №639476/32860112. Так, судом встановлено, що підставою для відмови у реєстрації податкової накладної є надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства, додаткова інформація (вказати конкретні документи): не надано документи щодо наявності приміщень, договори з покупцем та постачальником і переробником теж не надано; як відбувалось перевезення сировини та де зберігається невідомо; надана лише одна ТТН.

Проте не надання цих документів відноситься до підстави відмови "Ненадання платником податку копій документів", а відповідачем відмовлено з підстави "надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства", тому в графу додаткова інформація має бути зазначено документи, які складені з порушенням.

Окрім того, у відзиві на позов відповідач зазначає, що підставою відмови в реєстрації є саме "надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства".

Відтак, відповідно до вищевикладеного та матеріалів справи, відповідачем при винесенні оскаржуваних рішень, а саме: від 10.04.2018р. №639476/32860112 не було дотримано вимоги чинного законодавства.

При цьому, під час судового розгляду справи судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Фортекс" на виконання відповідних норм чинного податкового законодавства України, було направлено пояснення з посиланням на відповідні документи, які містяться в матеріалах справи, на підтвердження здійснення відповідних операцій, за наслідками яких Товариством з обмеженою відповідальністю "Фортекс" було сформовано податкову накладну, №67 від 09.10.2017 року. Відповідачем в оскаржуваному Товариством з обмеженою відповідальністю "Фортекс" рішенні не зазначено, які документи складені з порушенням законодавства.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вище викладене та з системного аналізу матеріалів справи, суд дійшов висновку, що Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10.04.2018р. №№639476/32860112 є необґрунтованим, винесеним не добросовісно, протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а позовні вимоги позивача задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов'язання ДФС України внести до Єдиного реєстру податкових накладних відомості щодо реєстрації податкової накладної Товариства з обмежено. відповідальністю "Фортекс" (код ЄДРПОУ 32860112, юридична адреса: 49033, місто Дніпро, вулиця Краснопільська, будинок 13-Б) №67 від 09.10.2017 року на загальну суму з податку на додану вартість: 451931,90 грн., реєстраційний номер (за квитанцією, якою повідомлено про зупинку): 9226064069, датою її фактичного отримання ДФС України - 31.10.2017 року, суд виходить із того, що відповідно до підпункту 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції на час зупинення), ПН/РК, реєстрацію якої в ЄРПН було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:

а) прийнято рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРНП;

б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної ПН/РК в ЄРНП.

З 01.01.2018 року пункт 201.16 статті 201 Податкового кодексу України викладено в новій редакції, згідно якої реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно пунктів 19, 20 Порядку №1246, в редакцій на час вирішення спору по суті, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином, законодавством не передбачений інший ефективний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, відмінний від зобов'язання ДФС зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, у зв'язку із чим суд зобов'язує відповідача зареєструвати податкову накладну №67 від 09.10.2017 року, в Єдиному державному реєстрі податкових накладних датою подання податкової накладної платником податків.

Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до частини 1 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в загальному розмірі 3524.00 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням №2333 від 16.05.2018 року. Інших документально підтверджених судових витрат, матеріали справи не містять.

Згідно Виписки про зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України, судовий збір у загальному розмірі 3524,00 грн. сплачений згідно платіжного доручення №2333 від 16.05.2018 року зараховано на казначейський рахунок.

Приймаючи до уваги задоволення позову ТОВ "Фортекс" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, характер спірних правовідносин та обставини встановлені під час судового розгляду справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для присудження всіх здійснених позивачем документально підтверджених судових витрат солідарно за рахунок бюджетних асигнувань ДФС України та Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.

Відповідно до частини 5 статті 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення. Керуючись статтями 132, 139, 143, 205, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №639476/32860112 від 10.04.2018 року.

Зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну №67 від 09.10.2017р., складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Фортекс" в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її фактичного прийняття.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фортекс" (код ЄДРПОУ 32860112; 49033, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ВУЛИЦЯ КРАСНОПІЛЬСЬКА, будинок 13-Б) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1762,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197; 04053, м.Київ, ЛЬВІВСЬКА ПЛОЩА, будинок 8).

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фортекс" (код ЄДРПОУ 32860112; 49033, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ВУЛИЦЯ КРАСНОПІЛЬСЬКА, будинок 13-Б) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1762,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856; 49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ВУЛИЦЯ СІМФЕРОПОЛЬСЬКА, будинок 17-А).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.В. Сидоренко