Рішення від 08.11.2018 по справі 804/4799/18

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2018 року Справа № 804/4799/18

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіВерба І.О.

при секретарі судового засіданняШелгуновій І.А.

за участю представника позивача Валах А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ландшафт» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 25.06.2018 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Ландшафт» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про:

- визнання протиправним рішення № 672204/31497254 від 02.05.2018 Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про відмову у реєстрації податкової накладної № 18 від 29.06.2017 Товариства з обмеженою відповідальністю «Ландшафт»;

- визнання прийнятою та зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «Ландшафт» № 18 від 29.06.2017, датою її фактичного отримання, а саме 06.07.2017.

2. Ухвалою суду від 02.07.2018 відкрито загальне провадження в адміністративній справі № 804/4799/18, призначено підготовче засідання на 24.07.2018.

3. 23.07.2018 від представника відповідача надійшло клопотання про продовження строку для подачі відзиву та відкладення розгляду справи на іншу дату.

4. У підготовчому засіданні, призначеному на 24.07.2018, судом продовжено строк підготовчого провадження до 90 днів, розгляд справи відкладено до 03.09.2018.

5. 03.09.2018 у підготовчому засіданні представником відповідача надано відзив на адміністративний позов. Представником позивача надано відповідь на відзив та додаткові докази.

6. Оголошено перерву до 18.09.2018 з метою витребування доказів від відповідача.

7. 18.09.2018 позивачем надано уточнений адміністративний позов.

8. У підготовчому засіданні 18.09.2018, представником позивача заявлено клопотання про залучення Державної фіскальної служби України як відповідача у справу № 804/4799/18.

9. Ухвалою суду від 18.09.2018 клопотання задоволено, залучено до участі у справі № 804/4799/18 в якості відповідача Державну фіскальну службу України. Підготовче засідання відкладено до 28.09.2018.

10. 28.09.2018 оголошено перерву до 01.10.2018.

11. 01.10.2018 від позивача надійшов уточнений адміністративний позов, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним рішення № 672204/31497254 від 02.05.2018 Головного управління ДФС у Дніпропетровській області в особі Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про відмову у реєстрації податкової накладної № 18 від 29.06.2017 Товариства з обмеженою відповідальністю «Ландшафт»;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 18 від 29.06.2017 Товариства з обмеженою відповідальністю «Ландшафт», датою її фактичного отримання, а саме: 06.07.2017.

12. Уточнений адміністративний позов вручено представнику Головного управління ДФС у Дніпропетровській області 01.10.2018.

13. 01.10.2018, у підготовчому засіданні, оголошено перерву до 05.10.2018, для забезпечення явки представника Державної фіскальної служби України.

14. У підготовче засідання, призначене на 05.10.2018, з'явились представники позивача та відповідачів.

15. Ухвалою суду від 05.10.2018 закрито підготовче провадження в адміністративній справі № 804/4799/18, призначено справу до судового розгляду по суті на 08.11.2018.

16. 08.11.2018 прибув представник позивача, який підтримав обрану правову позицію, яка викладена у позовній заяві.

17. Відповідачі у судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином, причин неявки не повідомили.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

18. Позивач вважає, що рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних таким, що прийняте з порушенням норм чинного законодавства.

19. Контролюючим органом грубо порушено норми пункту 201.16 статті 201 ПК України в редакції, чинній на час складення та направлення накладної № 18 і отримання позивачем квитанції № 1 про зупинення реєстрації, оскільки ним не зазначено у Квитанції № 1 конкретних чітких критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, а також не зазначено переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

20. У рішенні комісії контролюючого органу про відмову в реєстрації було відмовлено з підстави ненадання платником податку копій документів, проте, всупереч самому тексту рішення про відмову, не зазначено, яких саме документів. Відповідачем лише перераховано варіанти ненадання документів без будь-якої конкретизації.

ІІІ. ДОВОДИ ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДФС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

21. Відповідач проти позову заперечив у повному обсязі, зазначив, що підприємством не надано акти передачі-приймання необхідних матеріалів від замовника. Також не надано кошторису, який повинен складатися згідно з умовами договору, укладеного між ТОВ «Ландшафт» та ТОВ «Вікно Сервіс», не надано інформації про робітників, які виконували роботу (документи на відрядження та інше).

22. Згідно наданих документів не можливо підтвердити сутність господарської операції та можливість її виконання з урахуванням наявних трудових та матеріальних ресурсів.

ІV. ДОВОДИ ДЕРЖАВНОЇ ФІСКАЛЬНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

23. Державна фіскальна служба України заперечила проти позову, зазначивши, що зобов'язання зареєструвати податкову накладну є необґрунтованим, оскільки без надання правової оцінки рішення комісії регіонального рівня, зобов'язання ДФС України зареєструвати податкову накладну є передчасним.

24. Зобов'язання зареєструвати податкову накладну є похідною вимогою до ДФС України від вимог Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, оскільки скасування рішення відповідної комісії контролюючого органу є самостійною підставою для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 28 Порядку.

V. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

25. Товариством з обмеженою відповідальністю «Ландшафт», продавцем, засобами електронного зв'язку з метою реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, подано для реєстрації податкову накладну № 18 від 29.06.2017, згідно якої Товариство з обмеженою відповідальністю «Ландшафт» постачальник (продавець) здійснює операцію з постачання послуг отримувачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Вікно Сервіс» на загальну суму 1 152 877,91 грн., у тому числі ПДВ 230 575,58 грн. згідно з ДКПП 41.00.40-00.00 за номенклатурою «Виконання будівельно-монтажних робіт на об'єкті: «Прибудова на одну групу Єлизаветівського дошкільного навчального закладу за адресою: вул. Комінтерна, 5 в с. Єлизаветівка Петриківського району» згідно договору 43 від 01.06.2017»», кількість (об'єм, обсяг) 1.

26. Згідно квитанції № 1: податкову накладну № 18 від 29.06.2017 доставлено до ДФС України 06.07.2017 о 13:35:51, реєстраційний номер документа 9128239589, документ прийнято, реєстрація зупинена, виявлені помилки:

- «відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРНП, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД 41.00.40-00.00. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстра».

27. 12.12.2017 Товариство з обмеженою відповідальністю «Ландшафт» подало Таблицю даних платника податку, в якій зазначило про надання достовірної інформації, зазначивши код згідно з КВЕД ДК 009:2010 41.20, код згідно з УКТ ЗЕД / ДК 016-2010 (постачання (виготовлення) товарів/послуг) 41.00.

28. Платником податків засобами телекомунікаційного зв'язку направлено Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РН, реєстрація якої/го зупинено від 26.04.2018 № 7, до якого додано 22 документа.

29. У повідомленні № 7 від 26.04.2018 зазначені наступні пояснення: «ТОВ «Ландшафт» є юридичною особою приватного права, що було створено 22.03.2000. Копії документів додаються на 22 аркушах.».

30. Згідно квитанції № 1 Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК доставлено до Державної фіскальної служби України, документ збережено на центральному рівні 26.04.2018 в 14:15:25.

31. Повідомленням подані 22 наступних документа: пояснення № 69 від 26.04.2018, податкова накладна № 18 від 29.06.2017, квитанція до податкової накладної № 9128239589 від 06.07.2017, договір № 54 від 01.06.2017, довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати КБ-3 від 29.06.2017, акт приймання виконаних будівельних робіт № 1 (1-4) від 29.06.2017, акт приймання виконаних будівельних робіт № 1 (5-9) від 29.06.2017, акт приймання виконаних будівельних робіт № 2 від 29.06.2017, акт приймання виконаних будівельних робіт № 3 від 29.06.2017, договір оренди приміщення № 1 від 01.11.2016, договір нежитлових приміщень № С-00000051 (1-2) від 30.09.2017, договір нежитлових приміщень № С-00000051 (3-4) від 30.09.2017, договір нежитлових приміщень № С-00000051 (5-7) від 30.09.2017, ліцензія № 49-Л від 26.12.2016, наказ про призначення директора № 05/к від 25.07.2017, штатний розпис № 1 від 13.06.2017, 1 ДФ 2 квартал від 30.09.2017, відомості бухгалтерського обліку по проведенню операцій в рамках договору поставки за серпень 2017 року (копії оборотно-сальдових відомостей по рахункам 361) № 361 від 21.08.2017, платіжне доручення № 252 від 14.07.2017, платіжне доручення № 259 від 19.07.2017, платіжне доручення № 268 від 26.07.2017, платіжне доручення № 319 від 21.08.2017.

32. Зазначені документи було доставлено до Державної фіскальної служби України, документ збережено на центральному рівні 26.04.2018, що вбачається з квитанцій № 1 (а.с.74-95).

33. Рішенням комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 672204/31497254 від 02.05.2018 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 18 від 29.06.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано, підкреслити).

34. Позивачем направлено у письмовій формі до Державної фіскальної служби України скаргу від 10.05.2018 за № 74 на рішення комісії ДФСУ, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 02.05.2018.

35. 10.05.2018 позивачем направлено скаргу на рішення Комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 672204/31497254 від 02.05.2018, до якої додано 29 документів.

36. Згідно квитанції № 1 скарга на рішення комісії ДФС про відмову у реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних доставлена до Державної фіскальної служби України, документ збережено на центральному рівні 10.05.2018 в 13:55:10.

37. До скарги були додані 29 документів: скарга №74 (1-4) від 10.05.2018, скарга № 74 (5-8) від 10.05.2018, рішення комісії ДФСУ про відмову реєстрації податкової накладної № 672204/31497254 від 02.05.2018, повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РН, реєстрація якої зупинено від 26.04.2018 № 7, квитанція до повідомлення № 1 від 30.04.2018, податкова накладна № 18 від 29.06.2017, копія квитанції до податкової накладної № 1 від 20.07.2017, копія договору № 54 від 01.06.2017, копія платіжного доручення № 319 від 21.08.2017, копія платіжного доручення № 252 від 14.07.017, копія платіжного доручення № 259 від 19.07.2017, копія платіжного доручення № 268 від 26.07.2017, копія договору оренди № С-00000051 (1-2) від 30.09.2017, копія договору оренди № С-00000051 (3-4) від 30.09.2017, копія договору оренди № С-00000051 (5-7) від 30.09.2017, копія штатного розкладу № 1 від 13.06.2017, копія наказу про призначення директора № 05/к від 02.07.2017, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого на користь фізичних осіб за формою 1 ДФ за 2 квартал 2017 року № 2 від 30.06.2017, відомості бухгалтерського обліку по проведенню операцій в рамках договору поставки за серпень 2017 року (копії оборотно-сальдових відомостей по рахункам 361) № 361 від 30.06.2017, копія договору оренди нежитлового приміщення № 1 від 01.11.2016, ліцензія № 49-Л від 26.12.2016, копія довідки про вартість виконаних робіт та вартість матеріалів замовника № 1 від 29.06.2017, копія акту приймання виконаних робіт № 1 (1-4) від 29.06.2017, копія акту приймання виконаних робіт № 1 (5-9) від 29.06.2017, копія акту приймання виконаних робіт № 2 від 29.06.2017, копія акту приймання виконаних робіт № 3 від 29.06.2017, таблиця даних платника податку № 14 від 12.12.2017, квитанція до даних платника податку № 14 від 31.12.2017, копія розрахунку договірної ціни № 1 від 29.06.2017.

38. Зазначені документи було доставлено до Державної фіскальної служби України, документ збережено на центральному рівні 10.05.2018, що вбачається з квитанцій № 1 (а.с.158-185).

39. 23.05.2018 позивачем електронною поштою до Державної фіскальної служби України направлено запит на отримання публічної інформації щодо розгляду скарги на рішення комісії ДФСУ, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації № 672204/31497254.

40. 30.05.2018 Державна фіскальна служба України направила Товариству з обмеженою відповідальністю «Ландшафт» лист № 18672/6/99-99-11-04-15 «Про порядок розгляду скарг», оскільки на адресу Державної фіскальної служби України в письмовій формі надійшли скарги ТОВ «Ландшафт» від 03.05.2018 №№ 70, 71, 72, 73, від 04.05.2018 № 74 (вх. ДФС №№ 2189/6с, 2187/6с, 2190/6с, 2191/6с, 2188/6с від 08.05.2018) на рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 27.04.2018 №№ 669823/31497254, 669826/31497254, 669827/31497254, 669905/3149254, від 02.05.2018 № 672204/31497254.

41. У вказаному листі зазначено, зокрема, що:

- ТОВ «Ландшафт» має сервіс для створення та надсилання скарги на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, або відмову в такій реєстрації з додатками через особистий кабінет «Електронний кабінет», або будь-яке програмне забезпечення, яке формує вихідний файл відповідно до затвердженого формату (стандарту);

- у разі подання скарги на рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних в електронному вигляді відповідно до вимог Порядку, така скарга буде невідкладно розглянута в межах строків визначених законодавством, з врахуванням граничного дня подання такої скарги.

42. Листом від 06.06.2018 № 19565/6/99-99-11-04-15 Державна фіскальна служба України надала відповідь позивачу, у якій, зокрема, зазначено:

- ДФС листами від 16.05.2018 № 16830/6/99-99-11-04-03-15 та від 30.05.2018 №18672/6/99-9911-04-15 повідомляла щодо стану розгляду скарг;

- комісією ДФС з питань розгляду скарг прийнято рішення від 21.05.2018 № 6232/31497254/2, від 11.05.2018 №№ 4776/31497254/2, 4804/31497254/2, 4805/31497254/2, 4816/31497254/2 про залишення скарг ТОВ «Ландшафт» без задоволення та рішення комісії ДФС про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН без змін, які було надіслано на зазначену у скаргах адресу.

43. 30.07.2018 позивачем електронною поштою до Державної фіскальної служби України направлено запит на отримання публічної інформації щодо розгляду скарги на рішення комісії ДФСУ, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 02.05.2018 № 672204/31497254.

VІ. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

44. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України (у редакції, яка діяла на момент направлення та прийняття податкової накладної) реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

45. Пунктом 74.2 статті 74 Податкового кодексу України встановлено, що в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких ПН/РК в ЄРНП (у редакції, яка діяла на момент направлення та прийняття податкової накладної).

46. «Прядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 341) (далі - Порядок № 1246) (у редакції, яка діяла на момент направлення та прийняття податкової накладної) визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних.

47. Відповідно до пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

- відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

- чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

- наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

- наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

- наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

- факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

- відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

- дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

48. За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).

49. Згідно з пунктом 17 Порядку № 1246 у разі відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення реєстрації таких податкових накладних та/або розрахунків коригування відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу, формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, в якій зазначаються відомості та перелік документів, визначених підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

50. Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України (у редакції, яка діяла на момент направлення та прийняття податкової накладної), у разі зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої ПН/РК. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

51. У квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК зазначаються:

а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;

в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

52. «Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Критерії) та «Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Вичерпний перелік), затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за №753/30621 (у редакції, яка діяла на момент спірних правовідносин).

53. Відповідно до пунктів 1, 2 Критеріїв оцінка ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр) здійснюється ДФС шляхом проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування цим Критеріям (далі - Моніторинг).

54. Моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС).

55. Пунктом 6 Критеріїв вставлено, що Моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.

56. У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної / розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

57. У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпункті 2 цього пункту, - реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

58. Вичерпний перелік документів є наступним:

1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв:

- договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;

2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв:

- договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

59. Згідно пункту 2 Вичерпного переліку письмові пояснення та копії документів, зазначені у Переліку, платник податку може подати до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами.

60. Підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України (у редакції, яка діяла на момент направлення та прийняття податкової накладної) встановлено, що Письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

61. 22.03.2018 набрала законної сили Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117, якою затверджено «Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок № 117).

62. Порядком № 117 установлено, що платники податку на додану вартість, у яких до 1 грудня 2017 р. зупинено реєстрацію податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, що діяв до набрання чинності Законом України від 07.12.2017 № 2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», та які станом на 07.12.2017 не подали пояснень і копій документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування, мають право протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування, подати пояснення і копії документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування на розгляд комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, порядок роботи яких затверджується цією постановою.

63. Відповідно до пункту 14 Порядку № 117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

64. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування (пункт 15 Порядку № 1246).

65. Згідно з пунктом 16 Порядку № 1246 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

66. Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів (пункт 18 Порядку № 117).

67. Пунктом 20 Порядку № 117 встановлено, що зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

68. Відповідно до пункту 21 Порядку № 117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

VIІ. ОЦІНКА СУДУ

69. Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

70. Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

71. Підставою для відмови у реєстрації податкової накладної № 18 від 29.06.2017 стало ненадання платником податку копій документів.

72. При цьому, в оскаржуваному рішенні від 02.05.2018 № 672204/31497254, не конкретизовано, які саме первинні документи не були надані платником та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

73. Форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних передбачає у разі прийняття відмови з підстав ненадання платником податку копій документів підкреслення яких саме документів не було надано.

74. В переліку первинних документів, зазначених в рішенні, контролюючим органом не підкреслено, які саме документи не надані платником податку.

75. Суд зазначає, що до повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН / РК, реєстрація якої/го зупинено від 26.04.2018 № 7 додані документи, щодо господарських правовідносин позивача з Товариством з обмеженою відповідальністю «Вікно Сервіс», у тому числі договори, первинні та розрахункові документи.

76. Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню про відмову в реєстрації податкової накладної від № 18 від 29.06.2017, суд зазначає, що воно є необґрунтованим, з нього не вбачаються дійсні та об'єктивні підставі для відмови у реєстрації податкової накладної, що підтверджували б відсутність у платника податків права на відображення у податковому обліку з ПДВ заявлених операцій, а, отже, й підтверджували б правомірність відмови в такій реєстрації.

77. З системного аналізу матеріалів справи, вбачається, що оскаржуване рішення є необґрунтованими, винесеними не добросовісно, у зв'язку із чим суд дійшов висновку про його протиправність та наявність підстав для задоволення позову у частині позовних вимог про визнання такого рішень протиправним та його скасування.

78. Щодо позовних вимог про зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкові накладні в ЄРПН, суд виходить із того, що згідно пункту 19 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

79. У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку № 1246).

80. Таким чином, законодавством не передбачений інший ефективний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, відмінний від зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, у зв'язку із чим суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позивачем способу захисту права, порушеного оскаржуваним рішенням.

VІІІ. ВИСНОВОК СУДУ

81. З системного аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову та наявність підстав для його задоволення, у зв'язку із чим присуджує на користь позивача судові витрати за одну позовну вимогу немайнового характеру, до якої заявлена похідна позовна вимога, направлена на відновлення порушеного права, в розмірі 1 762 грн.

82. Позивачем за подання позову сплачено 3 524 грн., коли як мало бути сплачено 1 762 грн., повернення сум надмірно сплаченого судового збору здійснюється за клопотанням особи, яке на дату винесення рішення по справі не подано.

83. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Ландшафт» (код ЄДРПОУ 31497254; вул. Троїцька, буд. 15, офіс 2, м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49000) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856; вул. Сімферопольська, буд. 17-А, м. Дніпро, 49000), Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197; Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним рішення № 672204/31497254 від 02.05.2018 Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про відмову у реєстрації податкової накладної № 18 від 29.06.2017 Товариства з обмеженою відповідальністю «Ландшафт».

3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 18 від 29.06.2017 Товариства з обмеженою відповідальністю «Ландшафт» датою її фактичного отримання - 06.07.2017.

4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ландшафт» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 1 762 грн.

4. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

5. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

6. Повне рішення складено 09.11.2018.

Суддя І.О. Верба