Постанова від 31.10.2018 по справі 818/1536/18

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий І інстанції: С.О. Бондар

Суддя-доповідач: Бартош Н.С.

31 жовтня 2018 р. м. ХарківСправа № 818/1536/18

Харківський апеляційний адміністративний суд

колегія суддів у складі:

Головуючого судді Бартош Н.С.,

Суддів: Мінаєвої О.М., Макаренко Я.М.

за участю секретаря судового засідання Лисенко К.В.

за участю:

представника позивача - ОСОБА_2

представника відповідача - Гончаренко О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Служби безпеки України в Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду (суддя Бондар С.О.) від 06.06.2018 р. (повний текст рішення виготовлений 11.06.2018 р.) по справі № 818/1536/18

за позовом ОСОБА_4

до Управління Служби безпеки України в Сумській області

про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_4, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку йому вислуги років та у підготовці і направленні до органів Пенсійного фонду України в Сумській області необхідних документів для призначення пенсії, а також зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його вислуги років та підготувати і направити до органів Пенсійного фонду України в Сумській області необхідні для призначення пенсії документи з урахуванням вислуги років, виходячи з пільгового обчислення 22 роки 00 місяців 02 дні.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 06.06.2018 р. по справі № 818/1536/18 позовні вимоги задоволено.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначив про законність судового рішення, у зв'язку з чим просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши рішення суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги та відзив на неї, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_4 з 01.08.1993 р. до 27.06.1997 р. навчався у Харківському військовому інституті Національної гвардії України (НГУ). З 27.06.1997 р. до 13.04.1998 р. позивач проходив військову службу на офіцерських посадах в НГУ, а з 13.04.1998 р. до 21.04.2015 р. проходив військову службу на офіцерських посадах в Службі безпеки України (СБУ) (а.с. 13-14).

Наказом Голови СБУ №10/77-ос від 28.01.2015 р. позивач звільнений у запас згідно з п. 61 п.п. «а» та п. 63 п.п. «г» (у зв'язку зі скороченням штатів або проведення організаційних заходів) з правом носіння військової форми одягу, а наказом УСБУ в Полтавській області № 135/ос від 21.04.2015 р. виключений зі списків особового складу Служби безпеки України (а.с.14).

Позивач 03.11.2016 р. звернувся до відповідача із заявою про надання довідки щодо обчислення календарної та пільгової вислуги, а також довідки про перебування в зоні проведення АТО.

Листом № 68/о-216/199 від 11.11.2016 р. УСБУ в Сумській області позивачу надана відповідь про обчислення календарної та пільгової вислуги, станом на день звільнення (21.04.2015 р.), а саме: вислуга років ОСОБА_4 в НГУ та СБУ складає: 1) в календарному обчисленні - 21 рік 08 місяців 20 днів; 2) в пільговому обчисленні на 15.01.2015 р. складає 04 роки 05 місяців 16 днів (подання до звільнення з військової служби від 27.01.2015 р. № 199/6). Станом на 21.04.2015 р. відомості про додаткове нарахування пільгової вислуги років в матеріалах особової справи позивача відсутні (а.с. 17) .

Згідно з наказом керівника АТЦ при СБУ № 33/771-Т від 16.09.2014 р. ОСОБА_4 був залучений до проведення та відрядження в зону АТО, де фактично брав участь у бойових діях з 18.09.2014 р. по 03.11.2014 р. включно та з 22.12.2014 р. по 25.12.2014 р. включно (а.с. 15-16). Статус учасника бойових дій підтверджується посвідченням УБД № 001032, отриманим 08.06.2015 р. (а.с. 12).

Також судом першої інстанції встановлено, що 24.01.2018 р. позивач звернувся до Управління СБУ в Сумській області із заявою про проведення перерахунку фактичної календарної вислуги для підготовки відповідних документів для направлення їх до органів Пенсійного фонду України в Сумській області з метою нарахування йому пенсії за вислугу років (а.с. 18-19), на яку отримав відповідь від 23.02.2018 р. № 68/0-22/199/2 (а.с.20-21) про відсутність у нього правових підстав для цього, з огляду на відсутність на день звільнення з військової служби у запас Служби безпеки України передбаченої ст. 12 Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» необхідної вислуги у 22 календарних років і більше.

Не погодившись з таким твердженням відповідача, позивач звернувся до суду першої інстанції із вищевказаними позовними вимогами.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов до висновку, що календарна вислуга років ОСОБА_4 становить 22 роки 00 місяців 02 дні, відмова відповідача у перерахунку йому вислуги років та у підготовці і направленні до органів Пенсійного фонду України в Сумській області необхідних документів для призначення пенсії є протиправною.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Судовим розглядом встановлено, що після звернення позивача із заявою про перерахунок фактичної календарної вислуги та підготовки відповідних документів з метою надання їх до органу пенсійного фонду для нарахування пенсії в листі від 23.02.2018 р. № 68/0-22/199/2 відповідач повідомив ОСОБА_4 про те, що у відповідності до наказу № 135/ос від 21.04.2015 р. позивач виключений зі списків особового складу Служби безпеки України з 21.04.2015 р. та на час звільнення з військової служби у запас вислуга років складала 21 рік 08 місяців 20 днів. На підставі цього, відповідач зазначив, що згідно з вимогами чинного законодавства України, умови для призначення ОСОБА_4 пенсії за вислугу років відсутні, а тому і відсутні правові підстави для перерахунку календарної вислуги та підготовки і направлення до органів Пенсійного фонду України в Сумській області необхідних документів для призначення пенсії за вислугу років.

Колегія суддів зазначає, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

У відповідності до ч. 1 ст. 2 Закону № 2262, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Згідно з п. «а» ст. 12 Закону № 2262, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Згідно зі ст. 17 цього Закону, особам офіцерського складу, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються, зокрема: час роботи в судових органах та органах прокуратури осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на військовій службі або службі в органах і військових формуваннях Служби безпеки України, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах офіцерського та начальницького складу.

Положеннями ст. 17-1 Закону № 2262 визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.п. «а» п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Постанова № 393) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Судовим розглядом встановлено, що згідно з наказом керівника АТЦ при СБУ № 33/771-Т від 16.09.2014 р. ОСОБА_4 був залучений до проведення та відрядження в зону АТО, де фактично брав участь у бойових діях з 18.09.2014 р. по 03.11.2014 р. включно та з 22.12.2014 р. по 25.12.2014 р. включно (а.с. 15-16).

В доводах апеляційної скарги відповідач по справі, зокрема, зазначив, що на день звільнення з військової служби позивач мав календарну вислугу років 21 рік 08 місяців 20 днів. В судовому засіданні встановлено та документально підтверджено періоди проходження військової служби ОСОБА_4 в Національній гвардії України та Службі безпеки України, а саме: з 01.08.1993 р. до 27.06.1997 р. останній навчався у Харківському військовому інституті Національної гвардії України, з 27.06.1997 р. до 13.04.1998 р. проходив військову службу в Національній гвардії України, з 13.04.1998 р. до 21.04.2015 р. проходив військову службу на офіцерських посадах в Службі безпеки України. Зазначена вище календарна вислуга років включає в себе види служби і періоди часу, визначені ст. 17 Закону та п.1. Постанови.

Також апелянт зазначив, що збільшення календарної вислуги років за рахунок арифметичного додавання до неї вислуги у пільговому обчисленні, або частини зазначеної вислуги не передбачено чинним законодавством України, але судом першої інстанції визначена календарна вислуга років ОСОБА_4 шляхом безпідставного додавання до календарної вислуги років частини вислуги у пільговому обчисленні за час участі позивача в АТО, а саме: до календарної вислуги років 21 рік 08 місяців 20 днів додано 3 місяці 12 днів частини пільгової вислуги позивача. Отримана таким чином вислуга 22 роки 00 місяців 02 дні хибно визначена судом як календарна вислуга років ОСОБА_4, яка надає останньому право на призначення пенсії за вислугу років за Законом, і як вислуга років останнього у пільговому обчисленні.

Колегія суддів зазначає, що підставою для звернення позивача до суду першої інстанції слугувала та обставина, що на його думку він набув права на призначення пенсії у відповідності до приписів Закону № 2262, але у зв'язку із неперерахунком його календарної вислуги років відповідачем, останній фактично позбавляє його права на призначення пенсії за вказаним вище Законом, у зв'язку з чим просив здійснити такий перерахунок та після його здійснення підготувати і направити до органів Пенсійного фонду України необхідні для призначення пенсії документи.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону № 2262 врегульоване Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1).

У відповідності до п. 1 Порядку № 3-1, заяви про призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям, звільненим з військової служби, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», подаються цими особами до Головних управлінь Пенсійного фонду України в областях через уповноважені структурні підрозділи регіональних органів Служби безпеки України.

Згідно з п. 7 Порядку № 3-1, для призначення пенсії за вислугу років подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1 до Порядку); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків; довідка ВАТ «Ощадбанк» або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ «Ощадбанк»; копія паспорта.

Відповідно до п. 12 Порядку № 3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_4 звертався до відповідача із заявами про перерахунок календарної вислуги у відповідності до приписів Закону України «Про звернення громадян», на які відповідачем надавалися відповіді консультативного характеру з приводу календарного обчислення вислуги позивача.

Оскільки, позивач не звертався до органу Пенсійного фонду України через УСБУ в Сумській області із заявою про призначення пенсії у відповідності до вимог Порядку № 3-1, у останнього не виникло обов'язку щодо перерахунку його вислуги років та направлення до органу пенсійного забезпечення документів для призначення пенсії. При цьому, позивач не позбавлений права звернення до відповідача з дотриманням процедури, що визначена Порядком № 3-1.

Судом першої інстанції не було враховано вищенаведених обставин, що призвело до неправильного вирішення справи.

Враховуючи те, що рішення Сумського окружного адміністративного суду від 06.06.2018 р. по справі № 818/1536/18 прийняте з порушенням норм матеріального права, а тому воно підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 326, 327 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Служби безпеки України в Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 06.06.2018 р. по справі № 818/1536/18 - задовольнити.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 06.06.2018 р. по справі № 818/1536/18 за позовом ОСОБА_4 до Управління Служби безпеки України в Сумській області, про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку і строки, визначені ст. ст. 328-331 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя (підпис)Н.С. Бартош

Судді(підпис) (підпис) О.М. Мінаєва Я.М. Макаренко

Повний текст постанови складений 09.11.2018 року.