Постанова від 06.11.2018 по справі 461/7561/17

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2018 рокуЛьвів№ 857/659/18

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Гудима Л.Я.,

суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.,

за участю секретаря судового засідання: Дідик Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Об»єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25» на рішення Галицького районного суду м. Львова від 31 липня 2018 року, головуючий суддя - Радченко В.Є., ухвалене у м. Львові, у справі за адміністративним позовом Об»єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25» до Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - Львівська міська рада, Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, про визнання дій протиправними,-

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2017 року позивач - ОСББ «Дорошенка 25» звернулося в суд з позовом до Галицької РА Львівської МР, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - Львівська МР, Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської МР, Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської МР, в якому просило визнати протиправною відмову у списанні будинку №25 по вул. Дорошенка, 25 у м. Львові з балансу та передачі його Об»єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25».

В обґрунтування своїх позовних вимог посилалося на те, що позивач звернувся до відповідача про списання будинку №25 по вул. Дорошенка, 25 у м. Львові з балансу та передачу його Об»єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25». Проте листом відповідача від 04.10.2017 року №31-вих-5557 у такій передачі було відмовлено з посиланням на зауваження Управління комунальної власності щодо передачі ОСББ нежитлового приміщення заг.пл. 52,2 кв.м., яке пропонується надати на баланс «Агенції ресурсів». Акти приймання-передачі повернуто на доопрацювання, тобто у передачі будинку на баланс ОСББ фактично відмовлено.

Рішенням Галицького районного суду м. Львова від 31 липня 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, ОСББ «Дорошенка 25 оскаржило його в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.

Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що досліджуючи процедуру передачі (списання) будинку на баланс ОСББ, суд першої інстанції неправомірно застосував «Положення про порядок передачі житлового комплексу або його частини з балансу міської ради на баланс ОСББ або іншої юридичної особи», а також безпідставно не застосував «Порядок списання з балансу міської ради багатоквартирних будинків, у яких розташовані приміщення приватної та інших форм власності».

Відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, у зв»язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 20.02.2017 року голова Об»єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25» Ткачук З.Р. звернулась до Галицької районної адміністрації Львівської міської ради із заявою про списання житлового будинку №25 на вул. Дорошенка у м. Львові з усіма приміщеннями загального користування та допоміжними приміщеннями з балансу, утворення відповідної комісії, проведення огляду будинку, відновлення документації на будинок, складення акта про списання будинку, передання будинку ОСББ «Дорошенка 25».

Листом №31-вих-5557 від 04.10.2017 року Галицька районна адміністрація Львівської міської ради надала відповідь, згідно з якою ОСББ «Дорошенка-25» повернено на доопрацювання акти приймання-передачі будинку №25 на вул. Дорошенка з балансу ЛКП «Цитадель-Центр» в управління ОСББ «Дорошенка 25» .

Позивач вважав таку відповідь по суті відмовою. Проте, у вказаному листі також зазначено, що відповідачем було скеровано в Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради пакет документів для передачі будинку №25 на вул. Дорошенка з балансу ЛКП «Цитадель-Центр» в управління ОСББ «Дорошенка 25». Додатково роз»яснено, що листом від 30.08.2017 №4-25-400 Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради повідомив районну адміністрацію, що у зв»язку із зауваженнями управління комунальної власності (вважають за необхідне площу житлових приміщень не передавати в управління ОСББ, а передати на баланс «Агенція ресурсів») повернено на доопрацювання акти приймання-передачі будинку 25 на вул. Дорошенка у м. Львові.

Крім цього, судом встановлено, що головою Галицької районної адміністрації ЛМР прийнято розпорядження від 27.02.2017 року №55 «Про передачу будинку №25 на вул. Дорошенка з балансу ЛКП «Цитадель-Центр» на баланс (управління) об»єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25». Згідно з вказаним розпорядженням створено відповідну комісію, визначено технічний стан житлового будинку та складено акт приймання-передачі будинку у 3-х примірниках.

Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що Галицька районна адміністрація Львівської міської ради не вправі самостійно здійснити передачу будинку на баланс позивача без затвердження акта приймання-передачі житлового будинку департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради.

Такі висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи та є помилковими, виходячи з наступного.

01.07.2015 року набрав чинності Закон України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку».

Згідно із п. 6 ч. 1 ст. 1 цього Закону спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія, а відповідно до ч. 2 ст. 4 згаданого закону - власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об'єднання відновлює її за власний рахунок.

Згідно із ч. 1 ст. 329 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. У п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» визначено обов»язок Кабінету Міністрів України розробити порядок списання з балансу міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними підприємствами та органами місцевого самоврядування багатоквартирних будинків, у яких розташовані приміщення приватної та інших форм власності.

Порядок списання з балансу міської ради багатоквартирних будинків, у яких розташовані приміщення приватної та інших форм власності, затверджений рішенням виконкому Львівської міської ради від 30.09.2016 року №876, визначає механізм списання з балансу Львівською міською радою багатоквартирних будинків, у яких розташовані житлові приміщення приватної та інших форм власності (далі - Порядок).

Відповідно до п. 3 Порядку списання з балансу багатоквартирного будинку, що перебуває на балансі Львівської міської ради, у якому розташовані приміщення приватної та інших форм власності, здійснюється на підставі прийнятого рішення відповідною районною адміністрацією про списання багатоквартирного будинку.

Підпунктом 5.1 пункту 5 Порядку передбачено, що Списання багатоквартирного будинку з балансу може бути ініційоване особою (особами), якій (яким) на праві приватної власності належить (належать) приміщення у такому будинку, через скерування балансоутримувачу в особі відповідної районної адміністрації письмового повідомлення та копій документів, які відповідно до законодавства підтверджують належність особі (особам) відповідного (відповідних) приміщення (приміщень) на праві приватної власності.

Списання багатоквартирного будинку з балансу здійснює його балансоутримувач в особі відповідної районної адміністрації на підставі прийнятого розпорядчого документа (п. 7 Порядку).

Як встановлено п.п. 9, 11, 12, 13 Порядку для списання багатоквартирного будинку з балансу утворюється відповідна комісія у складі не менше п»яти осіб.

За результатами роботи комісії складається акт про списання багатоквартирного будинку з балансу за формою згідно з додатком 2.

Акт про списання багатоквартирного будинку з балансу підписується всіма членами комісії та затверджується розпорядженням балансоутримувача в особі відповідної районної адміністрації.

Після затвердження балансоутримувачем в особі відповідної районної адміністрації акта про списання багатоквартирного будинку з балансу процедура списання відповідного будинку вважається закінченою.

Відтак, визначена Порядком процедура не передбачає необхідності затвердження/погодження актів про списання будинку будь-якими іншими органами місцевого самоврядування, окрім як лише районною адміністрацією.

Таким чином, висновки відповідача про те, що складені відповідачем Акти списання потребують додаткового погодження з Департаментом житлового господарства суперечать нормам чинного законодавства, а відтак відмова відповідача у списанні будинку №25 по вул. Дорошенка, 25 у м. Львові з балансу та передачі його Об»єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25», з покликанням на дану обставину, є неправомірною, через що адміністративний позов є підставним та обґрунтованим, та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складає підстави для висновку про порушення судом норм матеріального права, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, через що судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового, яким адміністративний позов задовольнити.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Об»єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25» задовольнити, рішення Галицького районного суду м. Львова від 31 липня 2018 року у справі №461/7561/17 - скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Галицької районної адміністрації Львівської міської ради у списанні будинку №25 по вул. Дорошенка, 25 у м. Львові з балансу та передачі його Об»єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25».

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 243 КАС України - з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Л. Я. Гудим

судді О. М. Довгополов

В. В. Святецький

Повний текст постанови складено 09.11.2018 року.