Постанова від 09.11.2018 по справі 822/1939/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/1939/18

Головуючий у 1-й інстанції: Тарновецький І.І.

Суддя-доповідач: Загороднюк А.Г.

09 листопада 2018 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Загороднюка А.Г.

суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 липня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просив:

- адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії задовольнити;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо вчинення дій, спрямованих на забезпечення прийняття відповідного рішення про призначення ОСОБА_2 пенсії за вислугу років згідно Закону № 2262-ХІІ на підставі документів, що 29 березня 2018 року за вх. №4822/03 надійшли з уповноваженого структурного підрозділу управління МВС України в Хмельницькій області для прийняття рішення щодо призначення пенсії згідно вказаного в них Закону № 2262-ХІІ.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийняти відповідне рішення та/або розпорядження про призначення ОСОБА_2 пенсії за вислугу років з дня набуття на неї права згідно Закону № 2262-ХІІ на підставі документів, що 29 березня 2018 року за вх. №4822/03 надійшли з уповноваженого структурного підрозділу управління МВС України в Хмельницькій області для прийняття рішення щодо призначення пенсії за вислугу років згідно вказаного в цих документах Закону № 2262-ХІІ;

- стягнути на користь ОСОБА_2 судові витрати за сплату судового збору в загальному розмірі 704 гривні 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 липня 2018 року адміністративний позов задоволено частково.

Не погодившись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволені позову. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи що призвело до неправильного її вирішення.

Скориставшись правом подання відзиву на апеляційну скаргу, позивач вказав, що доводи апеляційної скарги є безпідставними, а рішення суду першої інстанції ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до частини 1 статті 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено з матеріалів справи, ОСОБА_3 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком.

08 грудня 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про перехід на пенсійне забезпечення відповідно до статей 1, 2 пункту "б" статті 12 Закону 2262-ХІІ (в редакції Закону від 4 липня 2002 року №51 -IV, який набув чинності 6 серпня 2002 року).

29 грудня 2017 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на адресу позивача направлено лист № 1253/Д-8, в якому відповідач повідомив позивача про детальне роз'яснення щодо порядку призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон).

19 січня 2018 року позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області з заявою про перехід на пенсійне забезпечення відповідно до статей 1, 2 пункту "б" статті 12 Закону 2262-ХІІ (в редакції Закону від 4 липня 2002 року №51 -IV, який набув чинності 6 серпня 2002 року) та відповідними документами.

29 березня 2018 року на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області направлено заяву ОСОБА_2 від 19 березня 2018 року та пакет документів для прийняття рішення щодо призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону.

Згідно поданих документів позивач звільнений з Кам'янець-Подільського райвиконкому управління внутрішніх справ Хмельницького облвиконкому 13 квітня 1990 року. Вислуга років станом на момент звільнення становить 14 років 7 місяців 7 днів. Страховий стаж позивачу визначений станом на 26 листопада 2002 pоку, який для призначення пенсії складає 36 років 3 місяці 29 днів.

Листом № 8820/03 від 12 квітня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повернуло документи до ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області, без прийняття відповідного рішення про призначення чи про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_2 за вислугу років відповідно до Закону.

Позивач не погодившись із такими діями відповідача звернувся до суду.

Суд першої інстанції частково задовольняючи адміністративний позов виходив з того, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо вчинення дій, спрямованих на забезпечення прийняття відповідного рішення про призначення позивачу пенсії за вислугу років згідно Закону № 2262-ХІІ на підставі документів, що надійшли з уповноваженого структурного підрозділу управління МВС України в Хмельницькій області для прийняття рішення щодо призначення пенсії згідно вказаного в них Закону № 2262-ХІІ є необґрунтованою.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Спеціальним законом, який регулює умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ ( далі - Закон № 2262-ХІІ).

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року № 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" врегульовано постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року, № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"" (далі - Порядок № 3-1), яким, зокрема, передбачено :

- заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи). ( пункт 1 цього Порядку);

- днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення. У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику (посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу) роз'яснюється, які документи необхідно надати додатково. При поданні документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою. ( пункт 6 цього Порядку);

- уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. (пункт 12 зазначеного Порядку).

Таким чином, заяви про призначення пенсій за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262-ХІІ, подаються цими особами до Головних управлінь Пенсійного фонду України в областях, як органів, що призначає пенсії, через уповноважені структурні підрозділи, в даному випадку, ліквідаційна комісія управління МВС України в Хмельницькій області.

В свою чергу, статтею 49 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що рішення щодо призначення або відмови в призначенні певного виду пенсії відповідно до цього Закону приймають органи Пенсійного фонду України.

Колегією суддів встановлено, що 08 грудня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перехід на пенсійне забезпечення відповідно до статей 1, 2 пункту "б" статті 12 Закону 2262-ХІІ (в редакції Закону від 4 липня 2002 року №51 -IV, який набув чинності 6 серпня 2002 року).

Згідно з листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 29 грудня 2017 року за вих. №1253/Д-8, адресований ОСОБА_2 про результати розгляду його звернення щодо призначення пенсії, яким повідомлено, що відповідно до Порядку № 3-1 позивач повинен звернутись із заявою про призначення пенсії через уповноважений структурний підрозділ, на який покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Також встановлено, що позивач 19 березня 2018 року повторно звертався до відповідача з заявою відповідно до Порядку № 3-1, як це зазначило Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у своєму листі.

Колегія суддів не приймає твердження апелянта стосовно надання відповіді листом від 12 квітня 2018 року № 8820/03 на заяву позивача від 19 березня 2018 року, оскільки зазначеним листом повернуто до ліквідаційної комісії управління МВС України в Хмельницькій області документи, а не розглянуто заяву по суті.

Таким чином, відповідачем протиправно не розглянуто заяву позивача від 19 березня 2018 року у відповідності до законодавства України.

Відповідно до пункту 17 Порядку № 3-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач, всупереч вищезазначеним вимогам законодавства ніякого рішення не прийняв, чим допустив бездіяльність.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо вчинення дій, спрямованих на забезпечення прийняття відповідного рішення про призначення ОСОБА_2 пенсії за вислугу років згідно Закону № 2262-ХІІ на підставі документів, що 29 березня 2018 року за вх. №4822/03 надійшли з уповноваженого структурного підрозділу управління МВС України в Хмельницькій області для прийняття рішення щодо призначення пенсії згідно вказаного в них Закону № 2262-ХІІ.

Крім того, пунктом 16 Порядку 3-1 визначено, що орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Таким чином, відповідач усуваючи протиправну бездіяльність наділений повноваженнями витребувати необхідні документи для належного розгляду заяви позивача.

Враховуючи вказане, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо визначення способу захисту порушеного права позивача.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 315, статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 липня 2018 року слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 липня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 325 КАС України та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий Загороднюк А.Г.

Судді Драчук Т. О. Полотнянко Ю.П.